Jakie owoce może jeść pies, a jakich mu nie podawać?
jakie owoce może jeść pies jakie owoce może jeść pies

Jakie owoce może jeść pies, a jakich mu nie podawać?

Czas czytania: 8 min

28 mar 2023

  • Owoce dla psa to wartościowy dodatek do diety. Rośliny mogą stanowić doskonałe źródło błonnika, witamin czy minerałów.
  • Trzeba jednak pamiętać, że owoce to także źródło cukru, którego podawanie psom w dużej ilości jest niewskazane. Dlatego owoce dla psa powinny stanowić nie więcej niż 5% dziennej dawki pożywienia.
  • Dobre owoce dla psa: jabłko, gruszki, borówki, jagody, truskawki, banany, żurawina, brzoskwinie.
  • Owoce szkodliwe dla psa: winogrona, cytryna, mandarynki, czereśnie.


Zdrowa dieta dla psa powinna bazować przede wszystkim na mięsie, podrobach i tłuszczu zwierzęcym. Jednak w pokarmie podawanym psu powinny znaleźć się także rośliny, które stanowić będą źródło błonnika, witamin, minerałów i cennych substancji - między innymi antyoksydantów o przeciwnowotworowym działaniu. 


Domowemu czworonogowi możemy podawać przeróżne warzywa, takie jak marchewka, burak, brokuły czy pietruszka. W psiej misce znaleźć się mogą także rozmaite zioła – tymianek, rozmaryn, bazylia, oregano, szałwia... A czy pies może jeść owoce? Jakie owoce dla psa będą najzdrowsze i których nie wolno mu podawać?

Czy pies może jeść owoce?

Owoce dla psa to doskonałe źródło prozdrowotnych substancji. Zawarte w nich antyoksydanty, flawonoidy i witaminy neutralizują wolne rodniki w organizmie, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu nowotworów, łagodzą stany zapalne i wzmacniają odporność. Dostarczają także cennego błonnika, który wspomaga perystaltykę jelit i zapobiega problemom trawiennym.


Trzeba jednak pamiętać, że owoce zawierają duże dawki cukrów, dlatego częste ich podawanie w dużych ilościach może sprzyjać nadwadze u psów. Przyjmuje się, że owoce dla psa powinny stanowić nie więcej niż 5% podawanej mu karmy. Jakie owoce może jeść pies, a jakie będą dla niego niebezpieczne?

Jakie owoce może jeść pies?

Wiele owoców dostępnych w sklepach lub na bazarach może znaleźć się w misce psa. Pokrojone w kostkę lub plasterki owoce dla psa mogą stanowić nie tylko urozmaicenie posiłku, ale także ciekawą alternatywę dla tłustych przysmaków podawanych zwierzakowi podczas szkolenia. Jakie owoce może jeść pies? 

Czy pies może jeść jabłko?

Jabłko jest jednym z najpopularniejszych owoców w diecie psa. Wiele domowych czworonogów lubi ich smak i chętnie zjada jabłka zarówno w ramach przekąski między posiłkami, jak i podczas szkolenia. Jabłko dla psa jest dobrym źródłem witamin i błonnika. Zawarty jest on głównie w skórce, dlatego nie należy jej obierać, chcąc dostarczyć zwierzakowi tego składnika.


W diecie psa można stosować wszystkie odmiany jabłek – im kwaśniejsze, tym bogatsze w cenne witaminy. Podając psu jabłko, trzeba pamiętać, by usunąć z niego ogonek i rdzeń z pestkami, gdyż mogą one podrażnić żołądek zwierzaka. Podobnym owocem do jabłek są gruszki, które również nie zawierają żadnych szkodliwych dla psa substancji. Gruszki dla psa także trzeba pozbawić pestek przed podaniem zwierzakowi.

Czy pies może jeść borówki?

Borówki i jagody to prawdziwa bomba witaminowa. Owoce te zawierają przede wszystkim silne antyoksydanty, które spowalniają proces starzenia się organizmu, a także witaminy z grupy B, selen i cynk. Dzięki temu pozytywnie wpływają na skórę i funkcjonowanie mózgu. Borówki i jagody zawierają bardzo dużo błonnika, który w nadmiarze może wywołać biegunki. Dlatego owoce dla psa trzeba rozsądnie dawkować.

Czy pies może jeść truskawki?

Truskawki i maliny to owoce uwielbiane przez wiele psiaków i nie ma żadnych przeciwwskazań, by zawrzeć je w diecie domowego czworonoga. Zawarte w czerwonych owocach substancje mają antynowotworowe działanie, wspomagają pracę wątroby i nerek, a także ułatwiają trawienie. Przed podaniem psu truskawek lub malin trzeba je opłukać w świeżej wodzie i usunąć z nich wszystkie liście i szypułki.

Czy pies może jeść banany?

Banany dla psa to dobre źródło potasu, witamin, błonnika, biotyny i miedzi. Ich słodki smak uwielbiany jest przez wiele psiaków - nic dziwnego więc, że banany znajdują się w wielu psich przysmakach, a nawet kilku karmach dla psów. Dojrzałe owoce zawierają jednak ogromną dawkę cukru. Dlatego dla psa wskazane będą przede wszystkim młode, świeże banany z lekko zielonkawą skórką, którą przed podaniem zwierzakowi należy oczywiście usunąć.

Czy pies może jeść żurawinę?

Żurawina to owoc, który często pojawia się w składzie karm dla psów – szczególnie tych przeznaczonych dla czworonogów cierpiących na problemy z układem moczowym. Zawarte w żurawinie antyoksydanty, substancje przeciwbakteryjne i witamina C wpływają pozytywnie na pracę układu moczowego i ograniczają namnażanie się szkodliwych bakterii w pęcherzu zwierzaka. Psom nie należy jednak podawać suszonej żurawiny – zawiera ona dodatkowy cukier, olej i potencjalnie szkodliwe konserwanty.

Czy pies może jeść brzoskwinie?

Słodkie brzoskwinie i nektarynki nie zawierają żadnych szkodliwych dla psów substancji. Mogą więc znaleźć się w diecie domowych czworonogów. Muszą być jednak podawane z umiarem ze względu na dużą zawartość cukrów. Przed podaniem psu brzoskwini należy usunąć z niej twardą pestkę, która może utknąć w przewodzie pokarmowym psa lub zostać rozgryziona przez zwierzaka i pokaleczyć mu żołądek lub jelita.

Owoce szkodliwe dla psa

Niestety nie wszystkie owoce dla psa będą odpowiednie – niektóre z nich mogą wywołać u psa silne, a nawet śmiertelne zatrucie lub inne problemy żołądkowe. Jakich owoców nie wolno podawać psu?

Czy psy mogą jeść winogrona i rodzynki?

Winogrona to owoce toksyczne dla psów. Do dziś nie zidentyfikowano zawartej w nich, szkodliwej dla domowych czworonogów substancji, jednak zjedzenie nawet kilku sztuk tych owoców może być dla psa zabójcze. Do najczęstszych objawów zatrucia winogronami u psów należą silny ból brzucha oraz wymioty i biegunki prowadzące do odwodnienia. U psiaka, któremu nie zostanie udzielona pomoc po zjedzeniu winogron, może rozwinąć się także ostra niewydolność nerek kończąca się często śmiercią zwierzaka.

Czy pies może jeść cytrynę?

Swój kwaśny smak cytryny zawdzięczają dużej zawartości kwasu, który może wywołać u psa silne zatrucie i podrażnienie żołądka, wymioty, biegunkę oraz osłabienie. Innym środkiem toksycznym znajdującym się w owocach cytrusowych jest psoralen – związek wywołujący u psów hipotermię, zapalenia skóry, a nawet uszkodzenia wątroby. Dlatego domowym czworonogom nie należy podawać żadnych owoców cytrusowych. Na szczęście psy z reguły nie przepadają za tak kwaśnymi owocami.

Czy pies może jeść mandarynki?

Słodkie mandarynki również należą do cytrusów, choć nie są tak intensywne w smaku, co cytryna i pomarańcze. Owoce te zawierają jednak nie tylko kwas cytrynowy, ale także przeróżne olejki eteryczne, które mogą zaburzać funkcjonowanie narządów wewnętrznych zwierzaka. Znajdują się one również w skórce, choć ta ma wyjątkowo gorzki smak i raczej nie znajdzie się w psim pysku.

Czy pies może jeść czereśnie? 

Niewielkie owoce, które zawierają stosunkowo dużą pestkę (czereśnie, wiśnie, mirabelki) nie powinny znaleźć się w diecie psa. Pestki czereśni lub wiśni mogą zablokować się w przewodzie pokarmowym psa i poranić jelita, a nawet pozostać w żołądku przez dłuższy czas i wywołać w nim stany zapalne.


Niewielką ilość owoców pozbawionych pestki można jednak okazjonalnie podać zwierzakowi. Trzeba jednak uważać, by psiak nie zbierał samodzielnie mirabelek czy czereśni leżących pod owocującym drzewem.

Podsumowanie – najlepsze owoce dla psa 

Owoce w diecie psa stanowią przede wszystkim źródło błonnika, a także dodatkowych witamin i antyoksydantów. Mogą także stanowić zdrową alternatywę dla tłustych gryzaków i przysmaków treningowych. Ze względu na wysoką zawartość cukrów trzeba je jednak podawać z umiarem.


Najlepsze owoce dla psa to jabłka, gruszki, jagody, borówki, truskawki, maliny i brzoskwinie. Trzeba także pamiętać, że nie wszystkie owoce dla psa będą zdrowe – winogrona, rodzynki i cytrusy zawierają szkodliwe dla zwierzaków substancje, które mogą spowodować zaburzenia trawienia i poważne dolegliwości zdrowotne.

 

Bibliografia

  • Dodd, Sarah A., and Lisa M. Cave. "Canine nutrition: What is a healthy diet for dogs?" In Proceedings of the North American Veterinary Conference, vol. 21, pp. 21-25. 2007.
  • American Society for the Prevention of Cruelty to Animals (ASPCA). "People Foods to Avoid Feeding Your Pets." ASPCA, https://www.aspca.org/pet-care/animal-poison-control/people-foods-avoid-feeding-your-pets