Brokuł dla psa - czy pies może jeść brokuły?
czy pies może jeść brokuły czy pies może jeść brokuły

Brokuł w diecie psa - czy pies może jeść brokuły?

Czas czytania: 4 min

24 sie 2023

  • Brokuły nie zawierają żadnych toksycznych dla psa substancji. Mogą natomiast stanowić zdrowe uzupełnienie diety zwierzaka, dostarczając mu cennych witamin i związków o działaniu przeciwnowotworowym.

  • Przed podaniem psu brokułów należy odpowiednio je przygotować. Gotowanie brokułów na parze pozwoli zachować najwięcej wartości odżywczych tego warzywa i zapobiegnie wzdęciom.

  • Pies może jeść brokuły i inne warzywa codziennie, jednak należy uwzględnić je w bilansie całej diety. Nadmiar błonnika zawartego w roślinach może bowiem wywołać u psa zaburzenia trawienia.


W diecie psa powinny znaleźć się różnorodne warzywa. Dostarczą one czworonogowi nie tylko błonnika, ale także licznych witamin i składników mineralnych. Niestety nie wszystkie warzywa zdrowe dla ludzi będą równie bezpieczne dla zwierzaka… Sprawdź, czy pies może jeść brokuły.

Czy pies może jeść brokuły?

Brokuły to warzywa, które nie zawierają żadnych substancji mogących wywołać zatrucie u psa. Wręcz przeciwnie – w składzie tej rośliny znajduje się wiele składników mogących pozytywnie wpłynąć na zdrowie domowego czworonoga. Z tego względu brokuł znalazł się na liście warzyw, które są bezpieczne dla psów. Trzeba jednak pamiętać, że brokuł przed podaniem zwierzakowi musi być odpowiednio przygotowany. W jakiej formie pies może jeść brokuły, by nie spowodowały u niego niestrawności i zachowały jak najwięcej cennych wartości odżywczych?

Brokuły - wartości odżywcze i zdrowotne dla psa

Brokuł to jedno z najzdrowszych warzyw, jakie goszczą na ludzkim stole. Jest niskokaloryczny i nie zawiera dużych dawek skrobi, co przekłada się na jego niski indeks glikemiczny. Charakteryzuje się natomiast wysoką zawartością błonnika, który poprawia funkcjonowanie przewodu pokarmowego i sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki.


Brokuł ceniony jest także za swoje przeciwnowotworowe właściwości. Zawarty w tym warzywie sulforafan o działaniu antyoksydacyjnym zmniejsza ryzyko powstawania zmutowanych komórek i ogranicza ich rozprzestrzenianie się w organizmie. Brokuły wykazują także inne działania prozdrowotne – zawierają między innymi substancje chroniące oczy przed szkodliwym działaniem promieni UV i opóźniają procesy starzenia się mózgu. W składzie tego warzywa znajdują się ponadto duże dawki witaminy C, magnez, żelazo, potas, cynk i chrom, które powinny znaleźć się w każdej zdrowej diecie.

Jaki brokuł dla psa będzie najlepszy?

Dzięki swoim właściwościom odżywczym, brokuł może być cennym dodatkiem do diety psa i pyszną przekąską. Jednak by zwierzak mógł w pełni z nich skorzystać, warzywo to musi być odpowiednio przygotowane.

Surowe brokuły dla psa?

Podawanie psu surowych brokułów nie jest najlepszym pomysłem. Podobnie jak inne rośliny z rodziny kapustnych (na przykład kalafior), brokuły zawierają związki antyodżywcze, które ograniczają wchłanianie jodu zawartego w pokarmie. Niedobór tego związku może wywołać u psa niedoczynność tarczycy i poważnie zaszkodzić zwierzakowi. Surowy brokuł dla psa nie jest odpowiednią przekąską również ze względu na gazotwórcze działanie tego warzywa.

Gotowany brokuł dla psa

Związki mogące wywołać u psa niestrawność po zjedzeniu brokułów ulegają częściowej dezaktywacji podczas rozdrabniania i gotowania tego warzywa. Sprawia to, że gotowane brokuły dla psa będą znacznie bardziej odpowiednim dodatkiem do diety, niż to samo warzywo, ale podawane na surowo. Niestety gotowanie sprawia, że część substancji o działaniu prozdrowotnym zostaje wypłukana z warzywa i przechodzi do wody z gotowania. Dlatego gotowany brokuł nie zaszkodzi zwierzakowi, jednak czworonóg nie skorzysta w pełni ze wszystkich właściwości tego warzywa.

Brokuły na parze dla psa

Najlepszym sposobem na zapewnienie psu wszystkich korzyści płynących z brokułów jest gotowanie tego warzywa na parze. Dzięki temu brokuł pozbawiony zostanie substancji antyodżywczych i nie wywoła u psa wzdęć, zachowa za to najwięcej wartości odżywczych i prozdrowotnych związków. Brokuł dla psa powinien być gotowany na parze do miękkości.

Jak często pies może jeść brokuły?

Takie warzywa jak brokuł, kalafior czy fasolka szparagowa mogą znaleźć się w codziennej diecie psa. Trzeba jednak pamiętać, by nie przesadzać z ich ilością – nadmiar błonnika może wywołać u zwierzaka nieprzyjemne problemy trawienne i zaburzyć wchłanianie innych składników odżywczych pochodzących z posiłku. Dlatego chcąc podawać psu brokuły i inne warzywa, należy zawsze uwzględniać je w bilansie diety czworonoga.


W ułożonych przez psich dietetyków przepisach PsiBufet znalazły się odpowiednie ilości warzyw, mięsa i podrobów. Wszystkie składniki posiłków są delikatnie gotowane na parze, dzięki temu zwierzak może w pełni korzystać z cennych składników zawartych w brokule bez ryzyka wzdęć czy biegunek.

Bibliografia

  • Jeffery, E. H., & Araya, M. (2009). Physiological effects of broccoli consumption. Phytochemistry Reviews, 8, 283-298.
  • Latté, K. P., Appel, K. E., & Lampen, A. (2011). Health benefits and possible risks of broccoli–an overview. Food and Chemical Toxicology, 49(12), 3287-3309.