Maliny wyłożone w małej misce na drewnianym stole. Maliny wyłożone w małej misce na drewnianym stole.

Czy pies może jeść maliny? Maliny w psiej misce

Zdjęcie Kasia Makulec

Autor: Kasia Makulec

Czas czytania: 4 min

14 maj 2024

  • Maliny to jedne z wielu owoców dozwolonych w diecie Twojego pupila. Znajdziemy w nich wiele cennych składników odżywczych, które mogą wspomagać zdrowie czworonogów.
  • Maliny zawierają m.in. sporo witaminy C, ale również witaminy z grupy B oraz witaminy E i K. Oprócz tego są bogate w przeciwutleniacze, które neutralizują wodne rodniki i zmniejszają ryzyko stanów zapalnych.
  • Należy jednak podawać je zwierzakowi w umiarkowanych ilościach. Złota zasada "co za dużo, to niezdrowo" sprawdza się i w tym przypadku.


Lato to okres obfity w jedne z najbardziej lubianych owoców. Kiedy zajadamy się nimi ze smakiem, oczywiście towarzyszą nam psy, wpatrzone w nas błagalnym wzrokiem i czekające, aż coś smakowitego spadnie do ich pyszczka.


O ile istnieją produkty zakazane, którymi lepiej nie dzielić się z czworonogiem, soczyste i pełne witamin maliny są dla psów w pełni bezpieczne.  Co więcej, mogą też korzystnie wpływać na ich zdrowie.

Maliny dla psa — bezpieczna przekąska?

Psy są drapieżnikami, które żywią się głównie mięsem i podrobami, ale z pewnością mogą też cieszyć się warzywami i owocami, takimi jak maliny.


Śmiało możesz poczęstować swojego psa tymi owocami. Będą nie tylko smakowitym dodatkiem do psiej diety, ale przede wszystkim cennym źródłem witamin i minerałów.

Dlaczego warto podawać psu maliny

Owoce jagodowe, takie jak borówki, truskawki i maliny, stanowiące niewielką część diety psa korzystnie wpływają na psi organizm. Dlaczego warto podawać je psu?

Maliny jako źródło witamin dla psa

Maliny to prawdziwa bomba witaminowa. Co w nich znajdziemy?


  • Witamina C działa wspomagająco na układ odpornościowy psa.
  • Witamina K odgrywa ważną rolę w krzepnięciu krwi.
  • Witamina E to silny przeciwutleniacz, który pomaga chronić komórki organizmu przed uszkodzeniem przez wolne rodniki; wpływa też korzystnie na skórę i sierść psa.
  • Witaminy z grupy B, takie jak witamina B6 czy kwas foliowy, które są istotne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, krwionośnego i metabolizmu psa.

Inne cenne składniki w malinach

Poza wymienionymi wyżej witaminami maliny są także bogatym źródłem wielu innych cennych substancji, które mogą mieć pozytywny wpływ na organizm Twojego czworonoga.


Jakie inne wartości zawierają maliny?


  • Antyoksydanty, takie jak antocyjany, kwercetyna i resweratrol, pomagają w zwalczaniu szkodliwych wolnych rodników w organizmie psa — tym samym chronią przed chorobami serca i nowotworami.
  • Potas pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi i funkcji mięśni u psa, a także przyczynia się do regulacji równowagi wodno-elektrolitowej.
  • Magnez jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania mięśni i nerwów u psa; pomaga również w utrzymaniu zdrowych kości i serca. W malinach występuje w niewielkich ilościach.
  • Błonnik wspomaga trawienie i przyswajanie składników odżywczych. Dodatkowo błonnik może również wspierać zdrowe funkcjonowanie jelit poprzez promowanie wzrostu korzystnych bakterii jelitowych.

Jak wprowadzić maliny do diety psa?

Jak wszystkie nowości, które włączasz do diety swojego psa, owoce te należy wprowadzać stopniowo i obserwować reakcję psiego organizmu.

W jakiej formie najlepiej podać psu maliny?

Możemy śmiało podać kilka świeżych malin w formie zdrowej przekąski dla psa pomiędzy posiłkami. Możesz także rozgnieść je na licki macie lub wymieszać z mokrą karmą i dać psu do wylizania jako smaczny deser.


Jeśli akurat nie ma na nie sezonu, a chcesz wykorzystać te owoce jako dodatek do psiego posiłku, możesz z powodzeniem użyć mrożonych malin. Wtedy najlepiej rozmrozić je przed podaniem.


Pamiętajmy, że owocowe dodatki takie jak maliny powinny stanowić jedynie dodatek do pełnowartościowej karmy opartej na mięsie.

Chcesz podawać psu maliny? Na to uważaj

Dodając maliny do jadłospisu psa, musimy pamiętać, że mają one być jedynie urozmaiceniem diety pupila. To znaczy, że powinniśmy serwować je psu w umiarkowanych ilościach.


Kilka malin dodanych do posiłku lub wydanych w formie przekąski w zupełności wystarczy.

Czy każdy pies może jeść maliny?

Jak już wspomnieliśmy, podstawową zasadą jest umiar. Nie każdy pies może jeść owoce bez żadnych konsekwencji, dlatego zawsze warto obserwować reakcje swojego pupila.


U niektórych psów może wystąpić reakcja alergiczna na maliny. Twoją uwagę powinny zwrócić objawy, takie jak świąd, zmiany na skórze, nudności, wymioty, biegunka, kichanie, kaszel lub — w poważnych przypadkach — trudności z oddychaniem.


Nadmierne spożycie owoców nawet u zdrowych psów może prowadzić do problemów trawiennych, takich jak biegunka czy wymioty. Ilość spożytych malin należy kontrolować w szczególności w przypadku psów chorujących na cukrzycę bądź borykających się z nadwagą — owoce te bowiem charakteryzują się stosunkowo wysoką zawartością cukru.


Na co jeszcze uważać? Maliny zawierają naturalne substancje chemiczne, takie jak kwas salicylowy, który w dużych ilościach może być szkodliwy dla psów. Ponadto pestycydy stosowane przy uprawie malin mogą również stanowić zagrożenie dla zdrowia psa, dlatego tak ważne jest, by zawsze dokładnie umyć je przed podaniem.



Chcesz dowiedzieć się, jakie jeszcze owoce i warzywa bezpiecznie może zjeść pies? Przeczytaj nasze inne artykuły:


Podsumowanie. Maliny dla psa

Maliny, dzięki swoim właściwościom odżywczym, mogą wspomagać układ immunologiczny oraz zapewnić organizmowi psa dodatkową dawkę witamin i minerałów.


Warto jednak pamiętać, że maliny, podobnie jak wiele innych owoców, zawierają cukry, które mogą być szkodliwe dla psów w dużych ilościach. Nadmiar owoców w diecie psa może prowadzić do nadwagi, problemów z trawieniem lub nawet cukrzycy.


Dlatego należy podawać maliny psu umiarkowanie, jako przysmak. Zawsze dobrze jest też skonsultować się z dietetykiem w sprawie odpowiedniego żywienia psa, w tym dodatków i przysmaków.

Bibliografia

  • American Kennel Club (AKC). (2023). What Fruits Can Dogs Eat? [Online]. https://www.akc.org/expert-advice/nutrition/fruits-vegetables-dogs-can-and-cant-eat/ [Dostęp: 13.05.2024].
  • Perez, L., i inni. (2021). Safety and nutritional aspects of feeding berries to dogs: A review. Journal of Veterinary Research, 18(1), 30-45.
  • Johnson, R., i inni. (2020). The effects of feeding berries on canine health. Journal of Animal Science, 25(2), 89-104.
Zdjęcie Kasia Makulec

Kasia Makulec

Kasia zaczęła swoją przygodę z psami w 2019 roku, kiedy została domem tymczasowym dla psiaków z Fundacji Rasowy Kundel. Przez jej dom przewinęło się 12 różnych piesków, a ostatni z nich – Gucio – został z nią na zawsze. W 2023 roku ukończyła kurs trenerski w warszawskiej szkole dla psów Wymarzony pies. Stale zgłębia swoją wiedzę, czytając książki oraz biorąc udział w kursach i szkoleniach. Praca w PsiBufet pozwala jej łączyć dwie największe pasje – pieski i pisanie.