Fasolka szparagowa dla psa. Czy pies może jeść fasolkę szparagową?
fasolka szparagowa dla psa fasolka szparagowa dla psa

Fasolka szparagowa dla psa. Czy pies może jeść fasolkę szparagową?

Autor: Aleksandra Więcławska

Czas czytania: 3 min

26 paź 2023


  • Fasolka szparagowa może stanowić zdrowy dodatek do diety psa. Zawiera wiele cennych substancji o prozdrowotnych właściwościach.

  • Surowa fasolka szparagowa dla psa może być szkodliwa. Dlatego warzywo to należy podawać psu wyłącznie po ugotowaniu. Gotowana na parze i rozdrobniona fasolka zachowa najwięcej wartości odżywczych.

  • Zbyt dużo fasolki w diecie psa może wywołać biegunki i wzdęcia. Dlatego dodatek takich warzyw musi być wliczony w bilans całej diety czworonoga.

Nie tylko marchewka i dynia znajdują się na liście warzyw, które może jeść pies. Mimo to przy podawaniu psu roślin należy zachować ostrożność – nie wszystko, co zdrowe dla człowieka, będzie bezpieczne dla domowego czworonoga. Czy pies może jeść fasolkę szparagową? Sprawdź, czy warto podawać ją zwierzakowi.

Czy pies może jeść fasolkę szparagową?

Zarówno żółta, jak i zielona fasolka szparagowa może być ciekawym urozmaiceniem diety domowego czworonoga. Jej słodki smak z pewnością trafi w gust wielu psiaków. Fasolka szparagowa dla psa może stanowić też niskokaloryczną przekąskę zastępującą tłuste, wysoko przetworzone przysmaki. Warzywo to sprawdzi się również jak dodatek do zbilansowanej, gotowanej diety domowej. Tylko czy warto w ogóle podawać psu fasolkę szparagową?

Fasolka szparagowa dla psa - jakie ma wartości odżywcze?

Fasolka szparagowa zawiera wiele witamin i składników odżywczych, niezbędnych w diecie każdego psa. Bogata jest przede wszystkim w witaminy z grupy B, kwas foliowy, mangan i żelazo. Ponadto jest też źródłem witamin C i K. W ziarnach tego warzywa znaleźć można również wiele cennych dla psa aminokwasów egzogennych. Mimo to w 100 g gotowanej fasolki szparagowej znajduje się niecałe 35 kalorii.


Fasolka szparagowa zawiera też śladową ilość tłuszczu i dość dużo błonnika, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w diecie zwierzaków narażonych na nadwagę. Może być także polecana czworonogom cierpiącym na nawracające zaparcia i anemię, a dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu będzie bezpieczna również dla psów z cukrzycą. Natomiast antyoksydanty obecne w składzie tego warzywa mogą opóźniać proces starzenia się i zmniejszać ryzyko zaburzeń poznawczych u starszych psów.


Chcąc podawać psu fasolkę szparagową, należy jednak pamiętać, że to warzywo musi być wcześniej odpowiednio przygotowane. W przeciwnym razie może poważnie zaszkodzić czworonogowi.

Fasolka szparagowa dla psa – jak ją podawać?

Surowa fasolka szparagowa zawiera rycynę (toksalbuminę) – toksyczne białko, które jest wyjątkowo silną trucizną zarówno dla psów, jak i dla ludzi. Spożyta w niewielkich ilościach toksalbumina może wywołać ból brzucha, wzdęcia i wymioty – w większych dawkach spowodować może nawet uszkodzenie wątroby i nerek. Z tego względu podawanie psu fasolki szparagowej na surowo może wiązać się z poważnymi konsekwencjami.


Toksyczne białko zawarte w strączkach ulega rozkładowi podczas obróbki termicznej. Sprawia to, że gotowana fasolka szparagowa dla psa będzie całkowicie zdrową przekąską. Trzeba przy tym pamiętać, by warzywo to przeznaczone dla psa gotować wyłącznie w nieosolonej wodzie i podawać bez dodatku jakichkolwiek przypraw.


Aby zwierzak w pełni skorzystał z dobroczynnych właściwości tego warzywa, najlepiej jest ugotować je na parze. W ten sposób fasolka szparagowa nie straci składników, które wypłukują się z fasolki podczas gotowania w garnku. Warzywo to warto także rozdrobnić – ułatwi to przyswajanie witamin i składników mineralnych.

Ile fasolki szparagowej może znaleźć się w diecie psa?

Fasolka szparagowa, podobnie jak kalafior czy brokuł, może stanowić zdrowy dodatek do codziennej diety psa. Musi być jednak podawana z umiarem. Nadmiar zawartego w strączkach błonnika może bowiem przyczynić się do zaburzeń trawienia – szczególnie biegunek i wzdęć. Trzeba również pamiętać, że warzywa dla psa powinny stanowić zaledwie dodatek, gdyż nie zastąpią one mięsa ani podrobów. Dlatego chcąc stosować fasolkę szparagową w żywieniu domowego czworonoga, należy pamiętać o uwzględnieniu jej w bilansie diety. 


Ze względu na swoje cenne właściwości, fasolka szparagowa znalazła się w wybranych przepisach PsiBufet. Rozdrobniona, gotowana na parze zielona fasolka pełni w nich rolę nie tylko źródła błonnika – dostarcza zwierzakowi także niezbędnych aminokwasów egzogennych i witamin. Sprawia to, że gotowane posiłki są doskonale zbilansowane i zawierają wszystkie potrzebne czworonogowi składniki odżywcze.

Bibliografia

  • Chaurasia, S. (2020). Green beans. In Nutritional composition and antioxidant properties of fruits and vegetables (pp. 289-300). Academic Press.
  • Zartman, Richard & Jaynes, William. (2016). Ricin history, toxicity, adsorption, mobility, and palliative actions. 10.1201/b19701-6.

Aleksandra Więcławska