gotowanie dla psa gotowanie dla psa

Gotowanie dla psa. Dlaczego warto gotować psu domowe jedzenie?

Czas czytania: 7 min

22 maj 2024

  • Gotowana dieta będzie świetnym wyborem, jeśli mamy psa wybrednego, cierpiącego na alergie pokarmowe lub o wrażliwym żołądku, u którego nie sprawdza się podawanie suchej karmy dla psa czy innych gotowych diet.
  • Domowe jedzenie dla psa wymaga bilansowania, czyli zachowania odpowiednich proporcji składników i właściwej suplementacji, tak by jedzenie dostarczyło naszemu pupilowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych.
  • Przy układaniu jadłospisu warto skonsultować się z psim dietetykiem, który zadba o to, by Twojemu psu niczego w diecie nie zabrakło.
  • Jeśli gotowanie dla psa jest dla nas zbyt skomplikowane lub czasochłonne, możemy skorzystać z ofert firm takich jak PsiBufet, które przygotowują świeże jedzenie dostosowane do potrzeb Twojego psa i dostarczą je prosto do Twojego domu.


Domowe jedzenie dla psa ma wiele zalet. Przygotowane ze świeżych składników i poddane delikatnej obróbce termicznej, jest nie tylko wyjątkowo smaczne – jego ogromną zaletą jest także brak sztucznych barwników, konserwantów i podejrzanych dodatków.


Mamy więc pewność, że znajdują się tam wyłącznie składniki, które chcemy podawać psu i które wpływają korzystnie na zdrowie naszego psa.


Dlatego jedzenie gotowane w domu ma sporą przewagę nad innymi modelami żywienia, takimi jak podawanie psu wysokoprzetworzonej suchej karmy. Sprawdzi się też u psiaków, które z różnych powodów nie mogą być karmione surową dietą BARF.


Dietę gotowaną dla psa bez większego trudu dostosujemy do indywidualnych potrzeb i upodobań naszego pupila... Pod warunkiem że będziemy znali zasady gotowania dla psa.


Jak przygotować jadłospis dla psa w domu i ile gotowanego jedzenia podawać czworonogowi? Co gotować szczeniakowi i z czego powinny składać się posiłki gotowane dla dorosłego psa? Jak upewnić się, że samodzielnie przygotowana dieta jest zdrowa dla psa?


Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Zdrowe żywienie psa. Czy gotowanie dla psa w domu to dobry pomysł?

Samodzielne przygotowywanie jedzenia dla psa może być doskonałym pomysłem. Oczywiście pod warunkiem, że przygotowana przez nas domowa dieta psa będzie dostosowana do potrzeb naszego zwierzaka i dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych.


Zanim zdecydujemy się na gotowanie dla psa, powinniśmy także zastanowić się, czy taki sposób karmienia psa będzie odpowiadał również nam — opiekunom. Jakie są zatem zalety i wady podawania psu gotowanego jedzenia?

Dlaczego warto gotować psu? Zalety domowego jedzenia dla psa

Jedną z największych zalet posiłków gotowanych w domu jest możliwość kontrolowania ich składu i dopasowanie je do potrzeb danego psa.


W gotowanym jedzeniu znajdzie się wyłącznie to, co sami do niego dodamy. Dzięki temu możemy uniknąć podawania psu posiłków zawierających konserwanty, sztuczne barwniki, mączki mięsne czy białko niewiadomego pochodzenia.


Do przygotowania gotowanego jedzenia dla psa możemy użyć różnych gatunków mięs, warzyw i owoców, dzięki czemu psiak nie znudzi się monotonną karmą.


Możemy także bez trudu wykluczyć z niej to, czego nasz psiak nie lubi lub nie może jeść, na przykład z powodu alergii pokarmowej czy nietolerancji.


Dieta domowa jest więc doskonałym rozwiązaniem nie tylko dla psów wybrednych, ale także cierpiących na problemy trawienne i inne dolegliwości zdrowotne.

Wady gotowania dla psa

Wbrew pozorom gotowanie dla psa nie jest łatwym zadaniem.


W domowej karmie dla psa musi znaleźć się odpowiednia ilość białka zwierzęcego, tłuszczów zwierzęcych, węglowodanów, a także witamin i minerałów.


Karmienie psa niezbilansowaną dietą może być przyczyną poważnych niedoborów pokarmowych i niedożywienia, które odbiją się na zdrowiu naszego pupila.


Niezachowanie odpowiednich proporcji białka i tłuszczu, zbyt mało wapnia lub witamin w diecie psa groźne jest przede wszystkim dla szczeniąt i psów starszych, a także przewlekle chorych.


Dlatego chcąc gotować psu posiłki, powinniśmy posiadać odpowiednią wiedzę z zakresu prawidłowego żywienia psa lub poprosić dietetyka zwierzęcego o ułożenie zbilansowanych przepisów stworzonych specjalnie na potrzeby naszego zwierzaka.


Kolejną wadą gotowania dla psa jest długi czas, jaki musimy na to przeznaczyć. Przygotowanie psiego posiłku w domu wymaga zrobienia zakupów, zaopatrzenia się w niezbędne suplementy, a także ważenia i krojenia składników, gotowania i zmywania garnków.


Jeśli chcemy przygotować psu domowe jedzenie na zapas, musimy je odpowiednio zapakować i przechowywać w lodówce lub w zamrażalniku.


Czasochłonność gotowania jedzenia dla psa sprawia, że wielu opiekunów szybko rezygnuje z domowego żywienia i wraca do stosowania karm komercyjnych.

Alternatywna dla diety domowej. Gotowane posiłki na zamówienie

Odpowiednio zbilansowana dieta domowa to zdrowa alternatywa dla karm komercyjnych. Jednak nie każdy opiekun psa ma wystarczającą wiedzę i czas, by samodzielnie gotować psu.


Nie oznacza to jednak, że jego psiak nie może cieszyć się smakiem domowych posiłków! Jeśli chcemy zapewnić pupilowi zdrową i smaczną dietę domową, możemy skorzystać z usług firm cateringowych dla psów.


Jedną z takich firm jest PsiBufet, który oferuje psie jedzenie złożone wyłącznie ze świeżych składników przeznaczonych do spożycia przez ludzi. Posiłki PsiBufet nie zawierają zbędnych wypełniaczy, zbóż, sztucznych barwników ani konserwantów – składają się wyłącznie z mięsa, warzyw, owoców i suplementów.


Każda receptura PsiBufet została opracowana przez dietetyka zwierzęcego, dzięki czemu dieta ta dostarczy Twojemu pupilowi wszystkich niezbędnych mu składników pokarmowych.


Dawka pokarmowa posiłków PsiBufet dostosowywana jest do indywidualnych potrzeb Twojego pupila, takich jak masa ciała psa, jego wiek, stan zdrowia i poziom aktywności. Każda porcja pakowana jest w osobne, płaskie woreczki, które z łatwością zmieścisz do zamrażalnika.


Świeżą, niezwykle smakowitą psią dietę PsiBufet dostarczy Ci pod same drzwi mieszkania, dzięki czemu Twój psiak będzie mógł jeść domowe posiłki, nawet jeśli nie masz czasu mu gotować ani robić zakupów!



Przeczytaj więcej:


Zasady gotowania dla psa. Jak zbilansować psi jadłospis?

Wśród wielu opiekunów krążą szkodliwe mity dotyczące domowego żywienia psów. Według nich dieta psa powinna składać się z mięsa, warzyw i wypełniaczy w proporcjach 1:1:1.


Takie założenie jest jednak błędne, a jego jedynym uzasadnieniem jest chęć oszczędzenia na gotowaniu dla psa poprzez zmniejszenie ilości mięsa i warzyw i zastąpienia ich tanim ryżem, makaronem lub kaszą.


Niestety tego typu wypełniacze nie zawierają niezbędnych psu składników odżywczych – są źródłem wyłącznie pustych kalorii.


Karmiony według tych proporcji psiak otrzymywać będzie wprawdzie właściwą dawkę kalorii, jednak w jego posiłku może brakować kluczowych dla jego zdrowia białka i tłuszczów.


Co w takim razie należy gotować psu?

Zadbaj o niezbędne składniki odżywcze. Proporcje gotowanego jedzenia

W składzie diety gotowanej musi znaleźć się około 50% składników pochodzenia zwierzęcego – przede wszystkim mięsa i niewielkiego dodatku podrobów.


To właśnie one stanowią źródło większości niezbędnych psu składników odżywczych, czyli białka i tłuszczów zwierzęcych, składników mineralnych oraz witamin.


Drugą połowę (lub nieco mniej) powinny stanowić warzywa i owoce. Rośliny w diecie psa stanowią źródło błonnika pokarmowego, który niezbędny jest do prawidłowej pracy przewodu pokarmowego. Zawierają one także nieznaczne ilości składników mineralnych i witamin.

Jakie suplementy należy dodawać psu do jedzenia?

W gotowanym jedzeniu nie może także zabraknąć suplementów, które uzupełnią dietę o niezbędne dla zdrowia psa substancje.

Ich zadaniem jest uzupełnienie diety psa w niezbędne mu witaminy i substancje mineralne, w szczególności o kwasy omega-3, wapń, selen, cynk, kwas foliowy, witaminę K i witaminy z grupy B. Tego typu dodatki stanowią zazwyczaj około 1-2% posiłku.


Aby odpowiednio dobrać potrzebne suplementy dla psa, warto skonsultować się z dietetykiem, który rozpisze dla nas szczegółowe zalecenia i dawkowanie.

Skład posiłku dla psa. Co powinno znaleźć się w psiej diecie?

W składzie gotowanego posiłku dla psa mogą znaleźć się przede wszystkim przeróżne gatunki mięs i podrobów.


Domowego czworonoga możemy karmić drobiem, wołowiną, jagnięciną, rybami, a nawet dziczyzną. Ważne, by w diecie psa znalazły się przynajmniej 3-4 gatunki mięsa – dzięki temu zapewnimy zwierzakowi różnorodność i dostarczymy mu całej gamy aminokwasów.


Gotowane posiłki dla psa możemy uzupełnić o przeróżne warzywa. Wśród nich znajdują się przede wszystkim marchewki, buraki, brokuły, dojrzałe pomidory, dynia, ogórek i cukinia.


W diecie psa może znaleźć się także niewielka ilość owocówjabłek, gruszek, bananów oraz owoców sezonowych, takich jak jagody, borówki, maliny i jeżyny.


Zanim jednak podasz psu warzywa i owoce, upewnij się, że nie znajdują się one na liście produktów toksycznych dla psa.

O czym trzeba pamiętać, komponując jadłospis dla psa?

  • Oblicz zapotrzebowanie swojego psa na kalorie, białko, tłuszcz, poszczególne składniki mineralne i witaminy. Na tej podstawie ustal wielkość posiłków dla swojego pupila i proporcje poszczególnych składników.
  • Mięso w gotowanej diecie dla psa powinno być mięsem przeznaczonym do spożycia przez ludzi. Nie podawaj psu resztek ze sklepu, ścinków ani zepsutego mięsa.
  • Przed gotowaniem mięsa usuń z niego wszystkie kości. Wygotowujący się z nich fosfor może zaburzyć proporcje składników mineralnych w diecie zwierzaka. Gotowane kości stanowią także niebezpieczeństwo dla psa – mogą łamać się na ostre kawałki i uszkadzać przewód pokarmowy zwierzaka.
  • Mięso i warzywa gotuj na parze lub w niewielkiej ilości wody. Wodę po gotowaniu możesz dolać psu do jedzenia – znajduje się w niej wiele cennych składników.
  • Suplementy dodawaj dopiero po gotowaniu i ostudzeniu posiłku.
  • Jeśli opiekujesz się szczeniakiem, psem seniorem lub przewlekle chorym, przed wprowadzeniem mu gotowanej diety koniecznie skonsultuj się ze specjalistą żywienia psów lub lekarzem weterynarii.

Podsumowanie – gotowana dieta dla psa

Gotowana dieta dla psa może być doskonałą alternatywą dla karm komercyjnych. Ten sposób żywienia sprawdzi się w szczególności w przypadku psów wybrednych, cierpiących na alergie pokarmowe i czworonogów o wrażliwych żołądkach.


Chcąc gotować psu posiłki, musimy pamiętać o ich bilansowaniu, czyli o zachowaniu odpowiednich proporcji składników i właściwej suplementacji, tak by jedzenie dostarczyło naszemu pupilowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych.


Jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie układać psu jadłospis, możemy skonsultować się ze specjalistą, który przygotuje dla naszego psa zbilansowane przepisy, lub skorzystać z usług firm cateringowych, takich jak PsiBufet.

Bibliografia

  • Schenck, P. A. (2017). Home-Prepared Dog Food Recipes: The Definitive Guide to Healthy and Nutritious Meals for Your Pup. Rockridge Press.
  • Morgan, D. (2016). The Home-Prepared Dog and Cat Diet: The Healthful Alternative. BFR Books.