Gotowanie dla psa – jak dobrze karmić psa w domu?
gotowanie dla psa gotowanie dla psa

Gotowanie dla psa – jak dobrze karmić psa w domu?

Czas czytania: 9 min

04 kwi 2023

 • Gotowana dieta sprawdzi się w przypadku psów wybrednych, cierpiących na alergie pokarmowe i czworonogów o wrażliwych żołądkach.
 • Gotowanie dla psa wymaga bilansowania, czyli zachowania odpowiednich proporcji składników i właściwej suplementacji, tak by jedzenie dostarczyło naszemu pupilowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych.
 • Przy układaniu jadłospisu warto skonsultować się z psim dietetykiem, który zadba o to, by naszemu psu niczego w diecie nie zabrakło.
 • Jeśli gotowanie dla psa jest dla nas zbyt skomplikowane lub czasochłonne, możemy skorzystać z ofert firm takich jak PsiBufet, które przygotowują świeżą karmę z dostawą do domu.


Domowe jedzenie jest nie tylko wyjątkowo smaczne dla psa – jego ogromną zaletą jest także brak sztucznych barwników, konserwantów i podejrzanych dodatków. Dlatego samodzielne przygotowywanie psu posiłków w domu może być najzdrowszym sposobem żywienia psa. Dietę gotowaną dla psa bez większego trudu dostosujemy do indywidualnych potrzeb i upodobań naszego pupila... Pod warunkiem, że będziemy znali zasady gotowania dla psa. Jak zrobić karmę dla psa w domu i ile gotowanego jedzenia podawać czworonogowi? Co gotować szczeniakowi i z czego powinno składać się domowe jedzenie dla dorosłego psa?

Czy gotowanie dla psa w domu to dobry pomysł?

Gotowanie dla psa domowego jedzenia może być doskonałym pomysłem. Oczywiście pod warunkiem, że przygotowana przez nas domowa karma dla psa będzie dostosowana do potrzeb naszego zwierzaka i dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Zanim zdecydujemy się na gotowanie dla psa, powinniśmy także zastanowić się, czy taki sposób karmienia psa będzie odpowiadał również nam - opiekunom. Jakie są zalety i wady podawania psu gotowanego jedzenia?

Zalety samodzielnego przygotowywania jedzenia dla psa

Jedną z największych zalet gotowania dla psa jest możliwość kontrolowania składu diety psa. W gotowanej karmie znajdzie się wyłącznie to, co sami do niej dodamy. Dzięki temu możemy uniknąć podawania psu posiłków zawierających konserwanty, sztuczne barwniki, mączki mięsne czy białko niewiadomego pochodzenia.


Do przygotowania gotowanego jedzenia dla psa możemy użyć różnych gatunków mięs, warzyw i owoców, dzięki czemu psiak nie znudzi się monotonną karmą. Możemy także bez trudu wykluczyć z niej to, czego nasz psiak nie lubi lub nie może jeść, na przykład z powodu alergii pokarmowej czy nietolerancji. Dieta domowa jest więc doskonałym rozwiązaniem nie tylko dla psów wybrednych, ale także cierpiących na różne problemy trawienne.

Wady gotowania dla psa

Wbrew pozorom gotowanie dla psa nie jest łatwym zadaniem. W domowej karmie dla psa musi znaleźć się odpowiednia ilość białka zwierzęcego, tłuszczów zwierzęcych, składników mineralnych i witamin. Karmienie psa niezbilansowaną dietą może być przyczyną poważnych niedoborów pokarmowych i niedożywienia, które odbiją się na zdrowiu naszego pupila.


Niezachowanie odpowiednich proporcji białka i tłuszczu, zbyt mało wapnia lub witamin w diecie psa groźne jest przede wszystkim dla szczeniąt i psów starszych, a także przewlekle chorych. Dlatego chcąc gotować psu posiłki, powinniśmy posiadać odpowiednią wiedzę z zakresu prawidłowego żywienia psa lub poprosić dietetyka zwierzęcego o ułożenie zbilansowanych przepisów stworzonych specjalnie na potrzeby naszego zwierzaka.


Kolejną wadą gotowania dla psa jest długi czas, jaki musimy na to przeznaczyć. Przygotowanie psiego posiłku w domu wymaga zrobienia zakupów, zaopatrzenia się w niezbędne suplementy, a także ważenia i krojenia składników, gotowania i zmywania garnków. Jeśli chcemy przygotować psu domowe jedzenie na zapas, musimy je odpowiednio zapakować i przechowywać w lodówce lub w zamrażalniku. Czasochłonność gotowania jedzenia dla psa sprawia, że wielu opiekunów szybko rezygnuje z domowego żywienia i wraca do stosowania karm komercyjnych.

Alternatywna dieta dla psa

Odpowiednio zbilansowana dieta domowa to zdrowa alternatywa dla karm komercyjnych. Jednak nie każdy opiekun psa ma wystarczającą wiedzę i czas, by samodzielnie gotować psu. Nie oznacza to jednak, że jego psiak nie może cieszyć się smakiem domowych posiłków! Jeśli chcemy zapewnić pupilowi zdrową i smaczną dietę domową, możemy skorzystać z usług firm kateringowych dla psów. 


Jedną z takich firm jest PsiBufet, który oferuje karmę złożoną wyłącznie ze świeżych składników przeznaczonych do spożycia przez ludzi. Posiłki PsiBufet nie zawierają zbędnych wypełniaczy, zbóż, sztucznych barwników ani konserwantów – składają się wyłącznie z mięsa, warzyw, owoców i suplementów. Każda receptura karmy PsiBufet została opracowana przez dietetyka zwierzęcego, dzięki czemu dieta ta dostarczy twojemu pupilowi wszystkich niezbędnych mu składników pokarmowych.


Wielkość posiłków PsiBufet dostosowywana jest do indywidualnych potrzeb twojego psa – jego wieku, wagi, stanu zdrowia i poziomu aktywności. Każda porcja pakowana jest w osobne, płaskie woreczki, które z łatwością zmieścisz do zamrażalnika. Świeżą, niezwykle smakowitą karmę PsiBufet dostarczy ci pod same drzwi mieszkania, dzięki czemu twój psiak będzie mógł jeść domowe posiłki, nawet jeśli nie masz czasu mu gotować ani robić zakupów!

Zasady gotowania dla psa

Wśród wielu opiekunów krążą szkodliwe mity dotyczące domowego żywienia psów. Według nich dieta psa powinna składać się z mięsa, warzyw i wypełniaczy w proporcjach 1:1:1. Takie założenie jest jednak błędne, a jego jedynym uzasadnieniem jest chęć oszczędzenia na gotowaniu dla psa poprzez zmniejszenie ilości mięsa i warzyw i zastąpienia ich tanim ryżem, makaronem lub kaszą. Niestety tego typu wypełniacze nie zawierają niezbędnych psu składników odżywczych – są źródłem wyłącznie pustych kalorii. Karmiony według tych proporcji psiak otrzymywać będzie wprawdzie właściwą dawkę kalorii, jednak w jego posiłku może brakować kluczowych dla jego zdrowia białka i tłuszczów. Co w takim razie należy gotować psu?

Proporcje gotowanego jedzenia

W składzie diety gotowanej musi znaleźć się około 50% składników pochodzenia zwierzęcego – przede wszystkim mięsa i niewielkiego dodatku podrobów. To właśnie one stanowią źródło większości niezbędnych psu składników odżywczych, czyli białka i tłuszczów zwierzęcych, składników mineralnych oraz witamin.


Drugą połowę (lub nieco mniej) powinny stanowić warzywa i owoce. Rośliny w diecie psa stanowią źródło błonnika pokarmowego, który niezbędny jest do prawidłowej pracy przewodu pokarmowego. Zawierają one także nieznaczne ilości składników mineralnych i witamin.


W gotowanym jedzeniu dla psa nie może także zabraknąć suplementów. Ich zadaniem jest uzupełnienie diety psa w niezbędne mu witaminy i substancje mineralne, w szczególności o wapń, selen, cynk, kwas foliowy, witaminę K i witaminy z grupy B. Tego typu dodatki stanowią zazwyczaj około 1-2% posiłku.

Skład posiłku dla psa

W składzie gotowanego posiłku dla psa mogą znaleźć się przeróżne gatunki mięs i podrobów. Domowego czworonoga możemy karmić drobiem, wołowiną, jagnięciną, rybami, a nawet dziczyzną. Ważne, by w diecie psa znalazły się przynajmniej 3-4 gatunki mięsa – dzięki temu zapewnimy zwierzakowi różnorodność i dostarczymy mu całej gamy aminokwasów.


Gotowane posiłki dla psa możemy uzupełnić o przeróżne warzywa. Wśród nich znajdują się przede wszystkim marchewki, buraki, brokuły, dojrzałe pomidory, dynia, ogórek i cukinia. W diecie psa powinna znaleźć się także niewielka ilość owoców – jabłek, gruszek, bananów oraz owoców sezonowych, takich jak jagody, borówki, maliny i jeżyny.

O czym trzeba pamiętać?

 • Oblicz zapotrzebowanie swojego psa na kalorie, białko, tłuszcz, poszczególne składniki mineralne i witaminy. Na tej podstawie ustal wielkość posiłków dla swojego pupila.
 • Mięso w gotowanej diecie dla psa powinno być mięsem przeznaczonym do spożycia przez ludzi. Nie podawaj psu resztek ze sklepu, ścinków ani zepsutego mięsa.
 • Przed gotowaniem mięsa usuń z niego wszystkie kości. Wygotowujący się z nich fosfor może zaburzyć proporcje składników mineralnych w diecie zwierzaka. Gotowane kości stanowią także niebezpieczeństwo dla psa – mogą łamać się na ostre kawałki i uszkadzać przewód pokarmowy zwierzaka.
 • Mięso i warzywa gotuj na parze lub w niewielkiej ilości. Wodę po gotowaniu dolewaj psu do jedzenia – znajduje się w niej wiele cennych składników.
 • Suplementy dodawaj dopiero po gotowaniu i ostudzeniu posiłku.
 • Jeśli opiekujesz się szczeniakiem, psem starszym lub przewlekle chorym, przed wprowadzeniem mu gotowanej diety koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.

Podsumowanie – domowa karma dla psa

Gotowana dieta dla psa może być doskonałą alternatywą dla karm komercyjnych. Ten sposób żywienia sprawdzi się w szczególności w przypadku psów wybrednych, cierpiących na alergie pokarmowe i czworonogów o wrażliwych żołądkach. Chcąc gotować psu posiłki, musimy pamiętać o ich bilansowaniu, czyli o zachowaniu odpowiednich proporcji składników i właściwej suplementacji, tak by jedzenie dostarczyło naszemu pupilowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie układać psu jadłospis, możemy skonsultować się ze specjalistą, który przygotuje dla naszego psa zbilansowane przepisy, lub skorzystać z usług firm kateringowych, takich jak PsiBufet.

Bibliografia

 • Schenck, P. A. (2017). "Home-Prepared Dog Food Recipes: The Definitive Guide to Healthy and Nutritious Meals for Your Pup." Rockridge Press.
 • Morgan, D. (2016). "The Home-Prepared Dog and Cat Diet: The Healthful Alternative." BFR Books.