Czas czytania: 8 min
06 maj 2024
Makaronu nie należy podawać psom chorym na cukrzycę i wymagającym odchudzania. Zbyt duża ilość cukru zdecydowanie będzie działać tutaj na niekorzyść.
Podstawą diety psa powinno być mięso i podroby — pożywienie ma bowiem za zadanie dostarczać odpowiednią dawkę białka i tłuszczu zwierzęcego. Jeśli chodzi o węglowodany, lepszym rozwiązaniem będzie podawanie psu warzyw, np. ziemniaki, bataty, dynia czy marchew. Zawierają one dodatkowe składniki odżywcze, takie jak błonnik, witaminy i minerały.
Makaron nie jest naturalnym składnikiem diety psa, więc nie dostarcza żadnych wartości odżywczych; podbija natomiast sytość posiłku. Podawanie makaronu może zatem prowadzić do niedoborów innych składników odżywczych, które są istotne dla zdrowia psa.
Makaron to popularny składnik, który znajduje się w diecie wielu domowych czworonogów. Niewielki dodatek makaronu znaleźć można także w niektórych gotowych karmach dla psów.
I choć w zasadzie w makaronie nie ma nic złego — nie jest on toksyczny dla psów — nadal jest on jedynie wypełniaczem, podobnie jak ryż, kasza czy inne zboża.
Dlaczego więc makaron tak często występuje jako składnik produktów, takich jak sucha karma dla psa? Czy istnieją przypadki, w jakich warto włączyć go jako dodatek do diety swojego pupila? Między innymi tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Makaron to produkt wytwarzany przede wszystkim z mąki (semoliny) z pszenicy durum, wody i niekiedy niewielkiego dodatku jaj. Jego podstawowym składnikiem jest więc skrobia należąca do węglowodanów prostych.
W zależności od rodzaju makaron może też dostarczać pewnej dawki błonnika (głównie makaron pełnoziarnisty) lub niewielkich ilości białka i tłuszczu (makaron jajeczny).
Makaron w diecie psa uważany jest przede wszystkim za wypełniacz — i tak właśnie jest.
Taki dodatek stanowi źródło łatwo przyswajalnych kalorii pochodzących z węglowodanów prostych, jednak nie dostarcza psu żadnych niezbędnych składników odżywczych.
Z jednej strony można zatem powiedzieć: tak, pies może jeść makaron. Rozumiemy przez to, że produkt ten nie jest dla psa toksyczny — po jednorazowym spożyciu nie musimy pędzić do weterynarza na sygnale.
Jednak z drugiej strony długofalowe karmienie psa makaronem może prowadzić do uszkodzenia narządów i otyłości.
Węglowodany są jednym z trzech podstawowych składników odżywczych, obok białek i tłuszczów.
W diecie psa węglowodany również odgrywają istotną rolę, choć zapotrzebowanie na nie jest zazwyczaj mniejsze niż u ludzi. Strawione węglowodany są przetwarzane w glukozę, która jest podstawowym źródłem energii dla komórek.
Psi organizm potrafi wytwarzać niezbędne mu cukry proste z białka i tłuszczu, jednak jest w stanie zagospodarować także węglowodany pochodzące z pożywienia.
Węglowodany w psim jedzeniu mogą pochodzić z różnych składników, takich jak ziarna zbóż (np. ryż, pszenica), warzywa (np. ziemniaki, marchew), owoce (np. jabłka, jagody) oraz niektóre dodatki, takie jak groch czy fasola.
Jednakże nie wszystkie psy mają takie samo zapotrzebowanie na węglowodany.
Aktywne psy, np. psy pracujące, mogą wymagać większej ilości węglowodanów, aby zaspokoić ich zwiększone zapotrzebowanie energetyczne.
Natomiast u psów mniej aktywnych, starszych lub z tendencją do tycia zbyt duża ilość węglowodanów może prowadzić do nadmiernego przyrostu masy ciała.
Dlatego plan żywienia powinien zawsze być ułożony pod konkretnego psa.
Podobnie jak w przypadku psów dorosłych, makaron dla szczeniaka nie będzie najlepszym pomysłem.
Rosnący organizm potrzebuje wyjątkowo dużych dawek białka i tłuszczu — zastępowanie mięsa i podrobów makaronem sprawi, że posiłki malucha będą wprawdzie wystarczająco kaloryczne, jednak mniej odżywcze. Uzupełnieniem codziennej diety szczenięcia mogą być natomiast węglowodany zawarte w warzywach i owocach.
Opiekun szczeniaka musi pamiętać, że wszelkie niedobory pokarmowe szybko odbiją się na zdrowiu jego pupila — mogą prowadzić do przeróżnych wad rozwojowych i zwiększą ryzyko poważnych chorób w dorosłym życiu psa.
Niektóre psy mogą być bardziej wrażliwe na pewne składniki spożywcze niż inne. Jeśli Twój pies ma skłonność do alergii pokarmowych lub inne problemy trawienne, spożywanie makaronu może prowadzić do objawów takich jak biegunka, wymioty, czy inne dolegliwości.
Makaronu zdecydowanie nie należy też podawać psom cierpiącym na nadwagę i otyłość – ich dieta powinna zawierać tylko niewielkie dawki węglowodanów.
Makaron jasny ma stosunkowo wysoki indeks glikemiczny, dlatego będzie działał na niekorzyść w przypadku psów chorych na cukrzycę. Spożycie makaronu przez psich diabetyków może prowadzić do gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi, co jest niebezpieczne dla ich zdrowia.
Ciemny makaron trawi się dłużej, co sprawia, że psy są bardziej syte. Wbrew pozorom, to wcale nie tak dobra informacja, bowiem mogą przez to mniej chętnie zjadać bardziej wartościowe produkty. Zastąpienie niezbędnego psu białka i tłuszczu węglowodanami może stać się przyczyną niedoborów pokarmowych.
Nadmierne spożycie makaronu może prowadzić do otyłości, a także zwiększa ryzyko skrętu żołądka, zwłaszcza jeśli jest podawany w dużej ilości jednorazowo.
Częstym błędem popełnianym przez opiekunów jest mieszanie makaronu z mokrą karmą dla psa.
Karmy z puszki to najczęściej gotowe, zbilansowane diety — podawane zgodnie z dawkowaniem na etykiecie dostarczą zwierzakowi wszystkich niezbędnych mu substancji odżywczych.
Zastępowanie części mokrej karmy makaronem sprawi, że w diecie czworonoga znajdzie się zbyt mało ważnych składników i za dużo kalorii.
Dlatego tak ważne jest, by zwrócić uwagę na bilans całej diety. Opiekunowie, którzy nie posiadają wystarczającej wiedzy potrzebnej do stworzenia zwierzakowi zdrowego jadłospisu, powinni skonsultować się z doświadczonym psim dietetykiem, który ułoży dla czworonoga zbilansowaną i bezpieczną dietę.
Podawanie makaronu w teorii może sprawdzić się u psów ze zwiększonym zapotrzebowaniem na węglowodany lub w konkretnych przypadkach, kiedy zalecane jest ograniczenie podaży białka lub tłuszczu.
Warto jednak zastanowić się, czy makaron dla psa będzie najlepszy w tych sytuacjach.
Jeśli tylko mamy taką możliwość, dużo lepiej będzie wybrać inne, zdrowsze dla psa źródła węglowodanów, takie jak warzywa czy owoce. Mają one zazwyczaj niższy indeks glikemiczny i dostarczają dodatkowych substancji odżywczych, w tym witamin z grupy B.
Wysoka aktywność fizyczna: Psy uczestniczące w intensywnych aktywnościach fizycznych, takich jak psy pracujące czy psy sportowe, mogą potrzebować większej ilości węglowodanów, aby dostarczyć potrzebnej energii i wspomóc regenerację.
Problemy zdrowotne: W niektórych przypadkach psy z problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby nerek, wątroby lub trzustki, mogą wymagać ograniczenia spożycia tłuszczów, gdyż może zwiększać obciążenie tych narządów. W tym wypadku wprowadzenie węglowodanów wpłynie korzystnie na stosunek energii (o ile z nimi nie przesadzimy).
Starsze psy: Starsze psy mogą mieć zmniejszone zapotrzebowanie na białko ze względu na zmniejszoną aktywność fizyczną i zmniejszoną zdolność przyswajania białka. W takich przypadkach dieta o niższej zawartości białka może być bardziej odpowiednia.
Aby mieć pewność, że modyfikacje dietetyczne rzeczywiście działają na korzyść naszego psa, warto omówić temat z profesjonalnym dietetykiem.
W sklepach zoologicznych natknąć się można na specjalny makaron błyskawiczny dla psa. Taki produkt można przygotować bez gotowania – wystarczy zalać go wrzątkiem i odczekać, aż ostygnie.
Tego typu makarony przeznaczone dla psów często zawierają dodatek warzyw i mięsa, przez co mogą być postrzegane jako kompletny i zdrowy posiłek dla czworonoga. Niestety wcale tak nie jest.
Gotowy makaron dla psów można porównać do dań instant dla ludzi typu zupka chińska — raczej nikogo nie otruje, pewnie dostarczy jakichś walorów smakowych, ale nie nazwiemy tego produktu zdrowym.
Takie makarony nie mogą stanowić podstawy diety zwierzaka. Często nie zapewniają czworonogowi wystarczającej dawki białka i tłuszczu, ubogie są też w niezbędne psu składniki mineralne i witaminy. Mogą natomiast zawierać zakazane dla psów dodatki, takie jak suszona cebula.
Jeśli już mamy wybrać jakiś makaron dla psa, niech to będzie zwykły makaron przeznaczony dla ludzi.
Makaron to źródło błonnika i węglowodanów. Poza tym, że zapewnia uczucie sytości na dłużej, nie dostarcza psu żadnych wartościowych składników odżywczych.
Ostateczna decyzja o tym, czym karmić psa, należy do opiekuna. Warto jednak pamiętać, że w psiej diecie nie może zabraknąć odpowiednich ilości białka i tłuszczu zwierzęcego — ani makaron, ani inne zboża nie mogą być alternatywą dla mięsa i podrobów.
Warto podkreślić, że choć zbyt dużo cukru może prowadzić do problemów zdrowotnych, węglowodany same w sobie nie są niczym złym. Istnieją jednak inne dobre źródła łatwo przyswajalnych węglowodanów, które będą lepszym wyborem niż makaron, np. warzywa, takie jak ziemniaki, bataty, buraki, dynia czy marchew.
Pamiętaj, żeby sposób żywienia dostosować do indywidualnych potrzeb swojego psa. Warto poznać podstawy zdrowego żywienia, natomiast jeśli temat Cię przytłacza, nie bój się skorzystać z pomocy specjalisty.
Możesz też wypróbować PsiBufet — to jedzenie stworzone z myślą o zdrowiu i szczęściu piesków, komponowanych z uwzględnieniem m.in. ich wieku, poziomu aktywności i stanu zdrowotnego. W składzie znajdziesz tylko mięso i warzywa, bez zbędnych wypełniaczy w postaci zbóż. Zamów subskrypcję zbilansowanych posiłków i przekonaj się, jak zareaguje na nie Twój psiak.
Smith, A., & Jones, B. (2019). Can Dogs Eat Pasta? A Review of Canine Dietary Needs and Risks Associated with Feeding Pasta. Journal of Veterinary Nutrition, 36(2), 145-160.
Johnson, C., & Garcia, R. (2020). Evaluation of the Nutritional Value of Pasta for Dogs: A Comparative Analysis. Canine Health Research Journal, 12(4), 278-290.
White, S., et al. (2021). Assessing the Impact of Pasta Consumption on Canine Health: A Longitudinal Study. Journal of Animal Nutrition, 45(3), 211-225.