Groszek dla psa - najważniejsze informacje
groszek dla psa groszek dla psa

Groszek dla psa - najważniejsze informacje

Czas czytania: 5 min

20 kwi 2023

  • Warzywa dla psa stanowią przede wszystkim źródło cennego błonnika, który pozytywnie wpływa na pracę jelit czworonoga.
  • Jednym z warzyw, jakie można podawać psu, jest zielony groszek. Warzywo to oprócz prebiotycznego włókna dostarcza zwierzakowi także białka, magnezu, żelaza i witamin z grupy B.
  • Najlepszym wyborem dla psa będzie świeżo ugotowany groszek. Pies nie powinien jeść natomiast groszku konserwowego ani suchych ziaren tego warzywa.
  • Groch w karmie dla psa może stanowić dobre źródło dodatkowego białka, błonnika i mikroelementów.
  • Również dobrze zbilansowane, gotowane jedzenie dla psa może zawierać niewielkie ilości zielonego groszku.


Niektóre domowe czworonogi wprost szaleją na widok zielonego groszku. Nic dziwnego – to warzywo jest wyjątkowo smaczne! Tylko czy pies może jeść groszek? Sprawdź, czy groszek może znaleźć się w diecie twojego pupila i czy pies może jeść groszek z puszki!

Dlaczego warzywa w diecie psa są ważne?

Każdy psiak potrzebuje odpowiedniej dawki białka i tłuszczu zwierzęcego do prawidłowego funkcjonowania jego organizmu. Jednak mięso to nie jedyny element zdrowej, zbilansowanej diety czworonoga! Niektóre dodatki mogą pozytywnie wpływać na zdrowie psa, regulując pracę jego jelit, zmniejszając ryzyko biegunek i zaparć, a także umożliwiać rozwój prawidłowej mikroflory przewodu pokarmowego.


Taką rolę pełni między innymi włókno pokarmowe, czyli błonnik roślinny pochodzący na przykład z warzyw. Ich dodatek może także stanowić zdrowe urozmaicenie diety zwierzaka, dostarczając psu dodatkowej dawki witamin, składników mineralnych i niektórych aminokwasów.


Chcąc uzupełniać codzienną dietę psa o takie dodatki, należy pamiętać, że warzywa dla psa muszą być bezpieczne. Zwierzakowi nie wolno podawać między innymi cebuli, bakłażanów czy zielonej papryki. Dobrym dodatkiem mogą być natomiast niektóre warzywa strączkowe. Czy groszek będzie zdrowy dla psa?

Czy psy mogą jeść groszek?

Groszek zielony może znaleźć się w diecie psa. Warzywo to dostarcza zwierzakowi przede wszystkim błonnika i łatwo przyswajalnych węglowodanów. Groszek dla psa może stanowić także dobre źródło żelaza, magnezu, witamin z grupy B oraz witaminy C. Jest także wyjątkowo smaczny – dlatego może być podawany w ramach ciekawego przysmaku podczas szkolenia.


Trzeba jednak pamiętać, że nadmiar groszku w diecie psa może powodować wzdęcia i inne nieprzyjemne problemy żołądkowe. Dlatego chcąc podawać psu groszek, należy zachować umiar, szczególnie w przypadku psów żywionych na co dzień gotowymi karmami. W domowym jedzeniu dla psa groszek nie powinien stanowić więcej niż 1/3 wszystkich warzyw znajdujących się w posiłku. Warto przy tym uważnie obserwować reakcję psa na taki dodatek i w razie potrzeby zmniejszyć ilość groszku.

Jaki groszek dla psa będzie najlepszy?

Decydując się na podawanie psu groszku – czy to w ramach przysmaku, czy jako element diety domowej – należy zwrócić uwagę nie tylko na jego ilość, ale także na rodzaj.

Groszek na surowo

Surowe ziarna grochu mogą być dla psa ciężkostrawne, dlatego nie należy podawać ich zwierzakowi. Niektóre nasiona roślin strączkowych przed ugotowaniem mogą również zawierać antyodżywcze substancje, które ograniczać będą wchłanianie niezbędnych psu mikroelementów. Suchy, twardy groszek może także spowodować zadławienie lub utknąć psiakowi między zębami.

Ugotowany zielony groszek dla psa

Zielony groszek po ugotowaniu do miękkości będzie najlepszym wyborem dla zwierzaka. Aby przygotować groszek dla psa, należy wsypać go do gotującej się, nieosolonej wody i gotować około 10-15 minut. Zielone, ugotowane i ostudzone ziarna grochu można dodać do posiłku psa w całości, rozgnieść je widelcem lub zblendować z resztą jedzenia.

Groszek konserwowy dla psa

Groszek z puszki nie powinien być podawany psom. Zalewa, w której zatopione są ziarna grochu, zawiera często duże ilości soli, a nieraz także cukier i konserwanty, które w dużych ilościach mogą poważnie zaszkodzić czworonogowi. Pojedyncze ziarno groszku konserwowego dla psa podane w ramach przysmaku nie powinno stanowić niebezpieczeństwa, jednak groszek z puszki nie może być częścią codziennej diety zwierzaka.

Groszek w karmie dla psa

Wiele bezzbożowych karm premium zawiera w swoim składzie groch w różnej formie. Do karmy dodawane mogą być zarówno całe ziarna grochu, jak i ekstrakty białkowe czy wyizolowane frakcje włókna grochu. Taki dodatek nie jest dla psa bezwartościowy!


Zawarte w grochu białko nie jest wprawdzie pełnowartościowe, gdyż nie zawiera wszystkich niezbędnych psu aminokwasów egzogennych, jednak może być stosowane jako dodatkowa dawka białka w karmie bazującej na mięsie i podrobach. Natomiast włókno pochodzące z grochu może mieć prebiotyczne właściwości i ograniczać rozwój patogennych mikroorganizmów w jelitach psa.


Groszek stanowi także wartościowy dodatek w przepisach PsiBufet. Świeże posiłki Wołowe Love, Indyczy Kąsek i Kurczę Pieczone zawierają zielony groszek w odpowiednich ilościach, które dostarczą psu wartościowych składników pokarmowych, a równocześnie nie wywołają zaburzeń trawienia.


Opiekunowie, którzy podejrzewają u swojego pupila alergię na białko grochu, mogą natomiast podawać psiakowi Jagnię Wcina, Prosię Bardzo, Mi To Rybka, Liznę Dziczyznę i Kacza Para z Kurczakiem, których receptura nie zawiera dodatku tego warzywa.

Bibliografia

  • Barszczewska, B., & Ceregrzyn, M. (2014). Zasady wyboru diety u psów z chorobami jelit przebiegającymi z biegunką. Magazyn Weterynaryjny, 23(07).
  • Mirowski, A. (2013). Vegetables and fruits in dog and cat feeding. Part I. Życie Weterynaryjne, 88(2), 121-123.