kalafior w diecie psa kalafior w diecie psa

Kalafior w diecie psa. Czy pies może jeść kalafior?

Czas czytania: 4 min

10 lip 2024

  • Kalafior jest warzywem kapustowatym, które może znaleźć się w diecie psa. Jednak ze względu na zawartość antyodżywczych substancji, surowy kalafior może być trudny do strawienia, a w efekcie powodować wzdęcia i inne problemy z trawieniem. Dlatego kalafior dla psa może być podawany wyłącznie po ugotowaniu.
  • Kalafior to niskokaloryczne warzywo zawierające wiele cennych składników odżywczych. By zachować jak najwięcej wartości odżywczej, warzywo to najlepiej jest gotować na parze.
  • Pies może jeść kalafior nawet codziennie, jednak w niewielkich ilościach. Nadmiar tego warzywa w diecie psa może prowadzić do problemów żołądkowych. Dlatego kalafior dla psa powinien być uwzględniony w bilansie podawanej zwierzakowi diety.


W diecie domowego czworonoga znaleźć się może wiele różnych warzyw i owoców. Stanowią one dla psa źródło cennego błonnika, a także składników mineralnych i witamin.


Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie warzywa znajdujące się w ludzkiej diecie będą dla zwierzaka bezpieczne. Czy pies może jeść kalafior? I w jakiej formie można go podawać, by zachował swoje cenne wartości odżywcze?

Czy pies może jeść kalafior?

Kalafior znalazł się na liście warzyw, które można podawać psom. Odpowiednio przygotowany kalafior dla psa może być naprawdę cennym dodatkiem wzbogacającym dietę czworonoga.


Trzeba jednak pamiętać, że kalafior przed podaniem zwierzakowi musi być w odpowiedni sposób przygotowany — w przeciwnym razie może zaszkodzić!

Kalafior dla psa — surowy czy gotowany?

Surowy kalafior dla psa nie będzie stanowił dobrej przekąski.


Jednorazowe podanie psu kawałka surowego kalafiora prawdopodobnie nie wyrządzi zwierzakowi krzywdy.


W składzie tej rośliny zawarte są jednak związki antyodżywcze (tioglikozydy) zaburzające wchłanianie jodu zawartego w pożywieniu.


Niedobór jodu może prowadzić do zaburzenia pracy tarczycy u psa i poważnie odbić się na zdrowiu czworonoga.


Surowy kalafior może u psa powodować także silne wzdęcia i ból brzucha.


Szkodliwe substancje ulegają w dużej mierze rozkładowi podczas rozdrabniania i gotowania kalafiora. Dlatego znacznie bezpieczniejszym dla psa przysmakiem będzie kalafior gotowany.

Dlaczego warto podawać psu kalafior?

Kalafior to niskokaloryczne warzywo — 100 g zawiera zaledwie 27 kcal.


Nie znaczy to jednak, że kalafior dla psa nie ma żadnych wartości. Wręcz przeciwnie — w jego składzie znajduje się wysoka dawka błonnika wspierającego pracę układu pokarmowego, witamina C i witaminy z grupy B, kwas foliowy, potas, mangan, fosfor i cholina.


Kalafior jest dla psa także źródłem wielu antyoksydantów o działaniu przeciwnowotworowym, a zawarty w tym warzywie sulforafan ma pozytywny wpływ na pracę mózgu i nastrój.


Kalafior jest bogaty w prozdrowotne substancje, które mogą także wspierać odporność i pracę układu krążenia, a także zmniejszać stany zapalne w organizmie.


Sprawia to, że kalafior dla psa stanowić może zdrową przekąskę dostarczającą wielu cennych substancji.


Niestety obróbka termiczna może powodować straty wartości odżywczych zawartych w warzywach. Najwięcej cennych składników znajduje się w kalafiorze gotowanym na parze.

Kalafior w psiej diecie. Jak często podawać go psu?

Podobnie jak brokuł czy fasolka szparagowa, kalafior dla psa może stanowić dobry dodatek do codziennej, zbilansowanej diety.


Warto jednak uważać, by nie przesadzić z ilością tego warzywa. Zdrowa dieta dla psa powinna składać się w połowie z mięsa i podrobów — zbyt duża dawka warzyw niewliczonych w bilans diety może prowadzić do bolesnych wzdęć i nieprzyjemnych biegunek.


Odpowiednie proporcje poszczególnych składników znaleźć można w przepisach PsiBufet ułożonych przez doświadczonego dietetyka zwierzęcego. Zbilansowana dieta dostarczy psu właściwie dobraną ilość warzyw delikatnie gotowanych na parze.

Czy kalafior może zaszkodzić psu?

Choć kalafior może być zdrowym dodatkiem do diety Twojego psa, spożycie go w dużych ilościach może prowadzić do problemów trawiennych, takich jak wzdęcia i gazy, ze względu na obecność trudnostrawnych cukrów.


Kalafior, podobnie jak inne warzywa, rzadko powoduje alergie u psów. Jednakże, jak w przypadku każdego nowego pokarmu, istnieje możliwość wystąpienia reakcji alergicznej.


Objawy alergii pokarmowej u psa mogą obejmować świąd, zaczerwienienie skóry, wysypki, nadmierne drapanie, wymioty, biegunkę oraz problemy z oddychaniem.


Zawsze należy pamiętać, aby wprowadzać nowe produkty do diety psa stopniowo i w małych ilościach, aby móc łatwo zidentyfikować potencjalne problemy. Obserwuj reakcje swojego psa, a w przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Podsumowanie

Kalafior może być wartościowym dodatkiem do diety psa, o ile jest podawany w odpowiednich ilościach i w odpowiedni sposób przygotowany.


Gotowany na parze kalafior dostarcza wielu cennych składników odżywczych, w tym witamin i minerałów, które mogą wspierać zdrowie Twojego czworonoga.


Pamiętaj jednak, że umiar jest kluczowy — nadmiar kalafiora może prowadzić do problemów trawiennych.


Obserwuj reakcje swojego psa na nowe pokarmy i w razie wątpliwości konsultuj się z weterynarzem, aby zapewnić swojemu zwierzakowi zdrową i zbilansowaną dietę.


Dzięki właściwemu podejściu, kalafior może stać się smacznym i zdrowym urozmaiceniem codziennego menu Twojego psa.

Bibliografia

  • Huang, C., Wu, J., Chen, D., Jin, J., Wu, Y., & Chen, Z. (2019). Effects of sulforaphane in the central nervous system. European Journal of Pharmacology, 853, 153-168.
  • Köksal, E., & Gülçin, İ. (2008). Antioxidant activity of cauliflower (Brassica oleracea L.). Turkish Journal of Agriculture and Forestry, 32(1), 65-78.
  • Ahmed, F. A., & Ali, R. F. (2013). Bioactive compounds and antioxidant activity of fresh and processed white cauliflower. BioMed research international, 2013.