Soczewica dla psa - czy pies może jeść soczewicę?
soczewica dla psa soczewica dla psa

Soczewica dla psa - czy pies może jeść soczewicę?

Czas czytania: 5 min

01 lut 2023

  • Soczewica zawiera wysokie dawki białka i jest dobrym źródłem błonnika o właściwościach prebiotycznych. Spożywanie tego warzywa poprawia perystaltykę jelit, zmniejsza ryzyko biegunek i reguluje poziom cukru we krwi.
  • W surowych ziarnach soczewicy i innych warzywach strączkowych znajdują się substancje antyodżywcze mogące wywołać niedobory żywieniowe. Namaczanie i gotowanie soczewicy przed podaniem dezaktywuje te substancje i sprawia, że warzywo to staje się całkowicie bezpieczne.
  • Gotowana soczewica może być dla psa dobrym dodatkiem do zbilansowanej diety. Nie może jednak zastąpić mięsa ani podrobów.
  • Dodatek soczewicy nie jest wskazany w przypadku psów, które wymagają diety o ograniczonej zawartości białka.


Soczewica to warzywo strączkowe, które często pojawia się w składzie bezzbożowych diet dla psów. W niektórych gotowych karmach może znajdować się nawet na drugim miejscu listy surowców! Tak duża zawartość warzyw strączkowych budzi wątpliwości opiekunów chcących podawać swojemu psu zbilansowaną i zdrową dietę. Jakie składniki odżywcze zawiera soczewica? I czy dodatek takich warzyw strączkowych jest dla psa bezpieczny?

Soczewica - wartości odżywcze

Soczewica ceniona jest za swoje wartości odżywcze. Warzywo to charakteryzuje się przede wszystkim wysoką zawartością aminokwasów oraz niewielką zawartością tłuszczu. Sprawia to, że soczewica jest cennym, niskokalorycznym źródłem białka niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu.


Soczewica dostarcza także cennego błonnika, w szczególności włókna, które ulega powolnej fermentacji w jelitach. Ten rodzaj błonnika pozytywnie wpływa na regulację poziomu cukru i insuliny we krwi. Dzięki temu soczewica polecana jest osobom cierpiącym na cukrzycę. Dodatek włókna pokarmowego zapewnia także dłuższą sytość po posiłku, wspierając odchudzanie.


Ponadto gotowana soczewica dostarcza dość dużych dawek takich substancji, jak kwas foliowy, żelazo, mangan, fosfor, magnez, cynk i witaminy z grupy B. W jej składzie znaleźć można także cenne przeciwutleniacze – karotenoidy, zeaksantynę i nienasycone kwasy tłuszczowe.


Wartości odżywcze soczewicy - tabela

Składnik odżywczyGotowana soczewica (100 g)
Energia (kcal)114
Woda (g)70
Białko (g)9,02
Węglowodany (g)19,54
Skrobia (g)1,8
Błonnik (g)7,9
Tłuszcz (g)0,38
Wit B1 (mg)0,169
Wit B6 (mg)0,18
Kwas foliowy (mcg)181
Fosfor (mg)180
Magnez (mg)36
Żelazo (mg)3,3
Cynk (mg)31,27
Mangan (mg)0,49

Substancje antyodżywcze w soczewicy

Surowe ziarna soczewicy zawierają szereg antyodżywczych substancji, które mogą ograniczać wchłanianie składników odżywczych zawartych w pożywieniu. Substancje te ulegają jednak niemal całkowitej dezaktywacji podczas namaczania i gotowania ziaren. Dlatego spożywanie soczewicy po ugotowaniu nie niesie ze sobą negatywnych konsekwencji.

Czy pies może jeść soczewicę?

Obecne w ziarnach soczewicy substancje odżywcze są dobrze przyswajalne przez układ pokarmowy psa. Sprawia to, że soczewica może być uzupełnieniem diety domowego czworonoga.


Soczewica dostarcza psu przede wszystkim wysokich dawek białka i niezbędnych aminokwasów, a także dość dużej ilości błonnika o prozdrowotnych właściwościach. Obecne w składzie soczewicy włókno ma działanie prebiotyczne, dzięki czemu wspiera rozwój prawidłowej flory bakteryjnej jelit i zmniejsza ryzyko biegunek. Ponadto zapewnia dłuższe uczucie sytości po posiłku - będzie więc dobrym dodatkiem dla czworonogów wymagających odchudzania.


Zawarty w soczewicy błonnik może również stabilizować poziom cukru we krwi, dzięki czemu sprawdzi się w diecie czworonogów cierpiących na cukrzycę. Soczewica nie zawiera natomiast zbyt dużo tłuszczu, dlatego może być podawana także psom wymagającym niskokalorycznej diety.


Trzeba przy tym pamiętać, że soczewica, podobnie jak inne warzywa strączkowe, zawiera również substancje antyodżywcze, które ograniczają wchłanianie składników mineralnych zawartych w pokarmie. Dlatego warzyw strączkowych nigdy nie należy podawać psu na surowo. Odpowiednie przygotowanie soczewicy dla psa pozwoli zdezaktywować te substancje i sprawi, że zwierzak będzie mógł w pełni wykorzystać cenne składniki zawarte w nasionach.

Jak długo gotować soczewicę dla psa?

Gotowanie namoczonej soczewicy zwiększa przyswajalność zawartych w niej składników odżywczych i pozbawia ją gorzkiego posmaku. Jest też jednym z najlepszych sposobów na dezaktywowanie antyodżywczych substancji zawartych w roślinach strączkowych.


Przed podaniem psu soczewicy należy namoczyć ją w wodzie, a następnie odsączyć i gotować w niewielkiej ilości nieosolonej wody pod przykryciem. Czas namaczania i gotowania zależy od odmiany soczewicy. Ziarna brązowej, zielonej i czerwonej soczewicy wymagać będą namaczania przez przynajmniej dwie godziny, a ich gotowanie trwać powinno minimum godzinę. Soczewica żółta gotowa będzie po namoczeniu przez 30 minut i gotowaniu przez 45 minut.

Ile soczewicy może jeść pies?

Mimo wysokiej zawartości białka i innych cennych substancji odżywczych, soczewica nie może stanowić podstawy diety psa. Nie jest dobrym zamiennikiem mięsa, gdyż nie dostarcza pełnej gamy aminokwasów egzogennych ani nienasyconych kwasów tłuszczowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu czworonoga.


Zbyt dużo zawartego w soczewicy błonnika może również skutkować zmniejszoną przyswajalnością substancji odżywczych i zwiększać objętość kału psa. Dlatego soczewica, tak jak inne warzywa, powinna stanowić jedynie dodatek do zbilansowanej diety złożonej ze świeżych składników – jej ilość nie powinna przekraczać połowy ilości mięsa i podrobów zawartych w posiłku zwierzaka.

Kiedy nie należy podawać psu soczewicy?

Soczewicy i innych warzyw strączkowych nie należy podawać psu, który wymaga diety o ograniczonej zawartości białka. Taki dodatek nie jest wskazany w szczególności dla psów cierpiących na choroby wątroby lub nerek. W rzadkich przypadkach białko soczewicy może powodować u psa objawy alergii pokarmowej.

Bibliografia

  • Abbas, Y., & Ahmad, A. (2018). Impact of processing on nutritional and antinutritional factors of legumes: A review. Annals Food Science and Technology, 19(2), 199-215.
  • Pattanaik, A. K., & Kore, K. B. (2022). Partial replacement of soybean meal with red gram and lentil as vegetable proteins in limited ingredients homemade diets for pet dogs. Legume Science, 4(2), e119.