Kupa, czyli jak twarde powinny być dowody
psia kupa psia kupa

Kupa, czyli jak twarde powinny być dowody

Czas czytania: 4 min

19 paź 2022

  • Idealny stolec zawiera ok. 75% wody.
  • Jak zatem powinna wyglądać idealna psia kupa? Przede wszystkim zwróćmy uwagę, czy jest uformowana.
  • Powinna być wilgotna (na pewno nie sucha) i mieć brązową barwę. Zapach psiej kupy powinien być średnio intensywny.
  • Naszą uwagę z pewnością powinna zwrócić zmiana koloru lub konsystencji stolca psa.

Kupa. Jaka powinna być psia kupa? Temat może wydawać się trudny, ale za to jakże życiowy. Czy tego chcemy, czy nie, kupa jest naturalnym wskaźnikiem jakości i trawienia spożywanego pokarmu. Nie unikajmy zatem tego tematu! Przed wami „WALTHAM Faeces Scoring System” - oficjalna skala kupy, wydana przez najważniejszą organizację zajmującą się opieką i żywieniem zwierząt. Przedstawia różne rodzaje kupy, jednak nie wszystkie są pożądane.

Psia kupa. Co trzeba wiedzieć?

Idealny stolec zawiera ok. 75% wody. Na poniższej skali taka zawartość wody to grade 2,5 lub 3. To, jak wygląda psia kupa, będzie wiedział najlepiej każdy opiekun, który po swoim psie sprząta. Pytanie o wygląd psiego stolca jest też zresztą jednym z pierwszych pytań, jakie zadaje lekarz weterynarii podczas badania. Wszystko dlatego, że to doskonała informacja o tym, co dzieje się w organizmie psiaka.

Skala oceny psiego kału

Grade 1

Sucha i twarda, najczęściej w kształcie pocisku.


Grade 1,5

Sucha i twarda.


Grade 2

Sucha, nie zostawia śladu przy zbieraniu. Taka, którą mógłbyś kopnąć…


Grade 2,5

Dobrze uformowana, lekko śliska. Zostawia ślad po podniesieniu. Prawie klejąca się do podłoża.


Grade 3

Śliska, lekko tracąca formę. Zostawia zdecydowany ślad na podłożu podczas podnoszenia.


Grade 3,5

Bardzo śliska, wciąż jednak mająca jako-taką formę.


Grade 4

Praktycznie nie ma formy. Słaba konsystencja, lepka.


Grade 4,5

Biegunka mająca jeszcze oznaki formy.


Grade 5

Biegunka.

Co mówi nam psia kupa?

Kupa mówi nam bardzo wiele. Na przykład o tym, czy pies nie jest zarobaczony, czy dobrze trawi pożywienie, którym go karmimy albo jak reaguje na leki, które akurat są mu podawane. Jak zatem powinna wyglądać idealna psia kupa? Przede wszystkim zwróćmy uwagę, czy jest uformowana - albo czy przy zbieraniu jej z trawnika choć trochę trzyma kształt. Powinna być wilgotna (na pewno nie sucha) i mieć brązową barwę. Zapach psiej kupy powinien być średnio intensywny. 


Naszą uwagę z pewnością powinna zwrócić zmiana koloru lub konsystencji stolca psa. Czasem jest to spowodowane innym rodzajem pożywienia. Jednak czasem to oznaka choroby. Dlatego, gdy podczas zbierania psiej kupy zauważysz coś nietypowego, nie wahaj się zgłosić tego weterynarzowi. Kto ma psa lub dziecko, ten wie, że kupa i rozmowa o niej jest czymś absolutnie normalnym. Wiedza o rodzajach kupy jest wiedzą przydatną. A jaką kupę robi twój pies?

Prawidłowe oddawanie stolca przez psa

Co oczywiste, ale przy niezwykle ważne - robienie kupy nie powinno sprawiać psu żadnego dyskomfortu. A już na pewno nie powinno psa boleć, co też się czasem zdarza. Zwierzak powinien znaleźć sobie odpowiednie miejsce na spacerze, przyjąć charakterystyczną pozycję, kilka razy się napiąć i bez większego trudu oddać stolec. Jeśli odbywa się to inaczej, mamy prawo się zaniepokoić. Wówczas najlepiej udać się z psem na wizytę do weterynarza i skonsultować problem.


Opiekunowie psów często zastanawiają się, ile razy dziennie ich podopieczny powinien robić kupę. Zazwyczaj mówi się, że 2 razy dziennie, choć są psy, które mają w zwyczaju załatwiać się na każdym spacerze (a więc 3-4 razy dziennie). Zwierzak, który ma więcej aktywności i dużo się rusza, także może mieć szybszą przemianę materii. Podobnie wygląda sprawa z małymi rasami psów.


Jak widać, jest to więc kwestia indywidualna. Na pewno jednak może nas zaniepokoić sytuacja, w której psiak w ogóle nie oddaje stolca przez dzień czy dwa, albo załatwia się 5-6 razy dziennie.


WAŻNE: Sprzątajmy kupy po swoich psach! To nie tylko troska o otoczenie, ale też sposób na kontrolowanie stanu zdrowia swojego pieska.

Bibliografia