Żywienie

Czy pies może jeść ziemniaki i w jakiej formie?

Ziemniaki dla psa – czy to dobry pomysł?

Wśród wielu opiekunów domowych czworonogów wciąż panuje pogląd, że psy nie trawią ziemniaków. Jednak ziemniaki coraz częściej pojawiają się w składzie bezzbożowych, suchych i mokrych karm dla psów, a także w wielu przysmakach. Również niektórzy dietetycy zwierząt uważają, że ziemniaki mogą być bezpiecznym uzupełnieniem diety gotowanej dla psa. Czy pies może jeść ziemniaki? W jakiej formie można podawać psu ziemniaki i co zrobić, kiedy pies zjadł surowego ziemniaka?

Czy pies może jeść ziemniaki? 

Odpowiednio przygotowane ziemniaki nie są szkodliwe dla psa. Warzywa te nie zawierają wprawdzie zbyt wielu witamin, niezbędnych psu aminokwasów czy tłuszczów, przez co z pewnością nie zastąpią mięsa i podrobów, które powinny stanowić podstawę diety domowego czworonoga. Jednak ziemniaki dla psa są dobrym, lekkostrawnym źródłem kalorii pochodzących z węglowodanów. Zawierają także włókno pokarmowe, które zapobiega zaparciom i reguluje pracę układu pokarmowego. Ziemniaki mogą więc z powodzeniem zastąpić ryż i inne zboża czy makaron – zarówno w karmie gotowej suchej lub mokrej, jak i w diecie domowej. Warzywa te mogą także znaleźć się w składzie niektórych przysmaków, szczególnie tych przeznaczonych dla psów z wrażliwym układem pokarmowym. Chcąc podać psu ziemniaki należy jednak pamiętać, że nie mogą być one surowe i muszą być przygotowane w odpowiedni sposób.

Skutki zjedzenia surowego ziemniaka

Zjedzenie niewielkiej ilości zwykłego, surowego ziemniaka przez psa rzadko prowadzi do poważnego zatrucia, co może natomiast skutkować rozstrojem żołądka. Natomiast niezwykle niebezpieczne dla psa są surowe ziemniaki zielone, niedojrzałe i kiełkujące – w ich składzie znajduje się solanina, substancja silnie trująca nie tylko dla psów, ale także dla ludzi. Zatrucie solaniną objawia się wymiotami, biegunką, wysoką gorączka, zaburzeniami oddychania i napadami drgawek. Może także prowadzić do poważnego uszkodzenia nerek, a nawet śpiączki. 

Jak należy podawać ziemniaki psu?

Ziemniaki dla psa muszą być przygotowane w odpowiedni sposób. Należy gotować je długo w nieosolonej wodzie, aż do rozgotowania. Następnie ziemniaki dla psa trzeba rozgnieść na papkę i dokładnie ostudzić przed podaniem psu. Pozwoli to na poprawienie strawności skrobi ziemniaczanej i umożliwi psu wykorzystanie pochodzących z niej kalorii. Ugotowanych ziemniaków dla psa nie należy przechowywać w lodówce, gdyż pod wpływem niskich temperatur zawarta w nich skrobia może stać się nieprzyswajalna dla zwierzaka.

 

Udostępnij

Bądź na bieżąco: zapisz się do Newsletter’a:
Podając adres e-mail wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowych artykułach i ofertach PsiBufet zgodnie zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną

psibufet
PsiBufet jest innowacyjnym rozwiązaniem na rynku karmy dla psów. Najwyższą jakość produktów zapewniają składniki “Human Grade” - przeznaczone do spożycia przez ludzi. Składniki pochodzą od najlepszych lokalnych dostawców. Karma jest indywidualnie dopasowana składem oraz porcją pod każdego psa. Składy produktów zostały opracowane przez czołowego specjalistę do spraw dietetyki zwierzęcej i spełniają międzynarodowe normy karm pełnoporcjowych FEDIAF. Dowiedz się więcej na www.psibufet.pl.