behawiorysta behawiorysta

Behawiorysta psi - czym się zajmuje?

Czas czytania: 6 min

31 sty 2023

 • Behawiorysta psi to osoba, którą można by nazwać psim psychologiem.
 • Rozwiązuje problemy, które pojawiły się w życiu rodziny z psem. Do każdego przypadku podchodzi indywidualnie i wykorzystując swoją wiedzę oraz doświadczenie, stawia diagnozę oraz proponuje rozwiązania.
 • Specjalista widzi znacznie więcej i zwraca uwagę na inne kwestie niż opiekun.
 • Do behawiorysty warto zwrócić się zawsze wtedy, gdy czujemy, że opieka nad psiakiem nas przerasta. Nie trzeba jednak doprowadzać sytuacji do ostateczności. Specjaliści chętnie pomagają też osobom, które po prostu mają wątpliwości.


Rzadko się zdarza, że bierzemy do domu psa, który okazuje się idealny i zupełnie bezproblemowy. Szczeniaki można co prawda wiele nauczyć, ale wymaga to doświadczenia, cierpliwości i sporej ilości czasu. Dorosłe psy, które zostały adoptowane, przeważnie mają za sobą trudne przeżycia i opieka nad nimi wymaga szczególnej uwagi. W sytuacjach, w których nie wiemy, jak postąpić, albo zachowanie naszego psa wywołuje u nas niepokój, warto zgłosić się po pomoc do psiego behawiorysty.

Kto to jest behawiorysta psi?

Behawiorysta psi to osoba, którą można by nazwać psim psychologiem. Zadaniem psiego behawiorysty jest ustalenie, jakie dany psiak ma problemy, co je powoduje, a także jak im zaradzić. Co ważne, wbrew powszechnej opinii behawiorysta nie pracuje tak naprawdę z psem, tylko z jego opiekunem. Oczywiście przebywa z psem, opisuje jego zachowanie, wie, co jest przyczyną różnych objawów, ale swoje zalecenia przekazuje człowiekowi. I to opiekun ma za zadanie, podczas codziennej pracy z pupilem, wdrożyć te zalecenia.

Czym zajmuje się behawiorysta psi?

Behawiorysta psi rozwiązuje problemy, które pojawiły się w życiu rodziny z psem. Do każdego przypadku podchodzi indywidualnie i wykorzystując swoją wiedzę oraz doświadczenie, stawia diagnozę oraz proponuje rozwiązania. Nie zawsze przyczyna niepożądanych zachowań leży w samym psie. Właściwie trzeba powiedzieć, że rzadko tak jest. Przeważnie okazuje się, że zmiana zachowania ludzi mieszkających z psiakiem ma ogromny wpływ na modyfikację psich zachowań.


W niektórych przypadkach behawioryści spotykają się z klientami zdalnie, łącząc się online na kamerce. Opiekunowie opisują wtedy zachowanie psa, a także prezentują przygotowane wcześniej filmiki. Taka forma kontaktu nie zawsze jednak pozwala prawidłowo postawić diagnozę. Dlatego znacznie częściej spotkania z behawiorystą odbywają się na żywo - albo specjalista przyjeżdża do miejsca zamieszkania psa, albo opiekun wraz z psem jedzie do gabinetu behawiorysty.

Jak wygląda wizyta u behawiorysty?

Jeśli problemy dotyczą na przykład kontaktów z innymi psami, psi psycholog pójdzie wraz z opiekunem i psim pacjentem na spacer do parku, by dokładnie zobaczyć, w czym rzecz. Specjalista widzi bowiem znacznie więcej i zwraca uwagę na inne kwestie niż opiekun. Nierzadko będzie taki spacer nagrywać, by pokazać potem opiekunowi, co tak naprawdę się wydarzyło. Całe spotkanie trwa około 1,5 godziny. Przez ten czas behawiorysta poznaje psa i jego problemy, a także daje zalecenia, które opiekun ma wdrażać. Jakiś czas po wizycie często wysyła też obszerne podsumowanie, które jest drogowskazem w pracy z czworonogiem.


Często wystarcza zaledwie jedno spotkanie z behawiorystą, by zachowanie psa się odmieniło. Jak to możliwe? Wszystko zależy oczywiście od konkretnego przypadku, ale prawidłowe wskazanie i wyeliminowanie przez opiekunów przyczyn może sprawić, że psiak zmieni się nie do poznania.


Gdy jednak zwierzak ma kilka problemów, trudno rozwiązać je wszystkie podczas jednej wizyty. Wówczas początkowo specjalista rozwiązuje te najbardziej palące kłopoty, a na kolejnym etapie, przy drugiej wizycie, daje wskazówki dotyczące pracy z pozostałymi zachowaniami. Wielu behawiorystów daje oczywiście możliwość kontaktu ze sobą już po spotkaniu, można więc na bieżąco dopytywać o różne kwestie i rozwiewać wątpliwości, czy postępuje się prawidłowo.

Czym różni się behawiorysta od psiego trenera?

Gdyby porównać trenera i behawiorystę do świata ludzi, można by powiedzieć, że behawiorysta jest psychologiem, a trener - nauczycielem. Psi psycholog pomoże, gdy pojawią się problemy, wskaże, z czego mogą wynikać, zaproponuje plan pracy. Gdy będzie to konieczne, może przepisać też leki. Przeważnie współpracuje z weterynarzem, by wspierać w sposób holistyczny. Psi nauczyciel natomiast pokaże, jak nauczyć psa różnych komend czy sztuczek. Z pewnością pomoże przy szczeniaku, dając wskazówki, jak nauczyć go załatwiania się na dworze czy wracania na wołanie. Wesprze też w socjalizacji - chociażby przy dorosłym psie, dla którego miasto jest czymś nowym.


Jeśli więc mamy z psem problem, lepiej zgłosić się do behawiorysty. Gdy chcemy pupila czegoś nauczyć, a psiak generalnie nie sprawia nam problemów, lepszym wyborem będzie psi trener czy nawet zajęcia grupowe w psiej szkole. Warto też dodać, że wielu behawiorystów jest jednocześnie psimi trenerami - zdobyli takie umiejętności wcześniej. Wynika to z tego, że wiele kursów przygotowujących ludzi do roli behawiorysty wymaga najpierw ukończenia zajęć z psiego szkolenia.

Kiedy zwrócić się do behawiorysty dla psa?

Do behawiorysty warto zwrócić się zawsze wtedy, gdy czujemy, że opieka nad psiakiem nas przerasta. Nie trzeba jednak doprowadzać sytuacji do ostateczności. Specjaliści chętnie pomagają też osobom, które po prostu mają wątpliwości, są zagubione w opiece nad psem albo czują się niepewnie w nowej roli, gdyż jest to ich pierwszy pies w życiu. Najczęstsze sytuacje, które wymagają pomocy behawiorysty:

 • Agresja wobec ludzi
 • Problemy w kontaktach z psami
 • Lęk separacyjny
 • Niszczenie w domu
 • Uporczywe załatwianie się w domu
 • Lęk przed głośnymi dźwiękami (burza, fajerwerki)
 • Trudne relacje pomiędzy kilkoma psami w domu

Coraz częściej do behawiorystów zgłaszają się też osoby, które właśnie adoptowały dorosłego psa lub kupiły szczeniaka. Nie wiedzą jeszcze, jakie problemy mogą się pojawić, ale wolą zapobiegać niż leczyć i działają prewencyjnie. Zdarzają się też wizyty u osób, które jeszcze nie mają psa, ale potrzebują pomocy w wyborze - albo rasy, albo konkretnego adopciaka. Dość często o wsparcie proszą też rodzice, którzy chcą bezpiecznie ułożyć relacje między psem a dzieckiem. Trudno wymienić wszystkie sytuacje, w których przyda się behawiorysta, ale z pewnością w przypadku wielu psów taka wizyta może być konieczna.

Jak wybrać psiego behawiorystę?

Wybranie odpowiedniego behawiorysty bywa niełatwe, zwłaszcza że w internecie aż roi się od przeróżnych specjalistów. Skąd więc wiadomo, czy ktoś jest dobry i pomoże naszemu psu? Warto sprawdzić kilka rzeczy.

 • Poproś o polecenie kogoś, kto jest zawodowo związany z psami. Może to być fundacja, z której masz adoptowanego psa, albo hodowca. Takie osoby orientują się w środowisku i mogą polecić kogoś sprawdzonego.
 • Zapytaj znajomych, rodzinę lub sąsiadów, którzy korzystali z pomocy behawiorysty i ten im pomógł.
 • Zasięgnij opinii internautów na psich grupach, poczytaj też wpisy w internecie.
 • Dowiedz się, jakie kursy skończyła osoba, którą wybierasz, i czy regularnie się doszkala, by poszerzyć swoją wiedzę. To ważne, czy wybrany przez ciebie specjalista jest na bieżąco.

Na koniec pamiętaj, że oczekiwana zmiana w zachowaniu pupila nastąpi tylko wtedy, gdy naprawdę zaangażujesz się w pracę z nim i wdrożysz wszystkie wskazówki. Psi psycholog powie, na co zwrócić uwagę, wskaże, jak postępować, ale nie wykona za ciebie wszystkich zadań. To w twoich rękach jest sukces twojego psa.

Bibliografia

 • Zaniewska-Wojtków Z., Wojtków P. (2021). Szczeka, merda, mówi. Jak być najlepszym człowiekiem swojego psa.
 • Zaniewska-Wojtków Z., Wojtków P. (2019). Słuchając psa.