Jak nauczyć psa czystości? Porady dotyczące wychowania
jak nauczyć psa czystości jak nauczyć psa czystości

Jak nauczyć psa czystości? Porady dotyczące wychowania

Czas czytania: 6 min

07 kwi 2022

  • Domowe czworonogi naturalnie unikają załatwiania się tam, gdzie jedzą, śpią i przebywają na co dzień.
  • Szczeniaka podczas szkolenia należy wyprowadzać na spacery minimum 8-10 razy dziennie, szczególnie po drzemce, posiłku i zabawie. 
  • Podczas nauki czystości każdemu psu może zdarzyć się wpadka. Nie należy wtedy stosować kar fizycznych ani krzyku.
  • Problem z zachowaniem czystości może pojawić się także u dorosłych psów.

Załatwianie się w domu to jeden z najbardziej uciążliwych problemów występujących u psów. Dlatego niezwykle ważne jest, by z każdym szczeniakiem, który trafi do nowego domu, przeprowadzić odpowiedni trening czystości. Nauka czystości może przydać się także adoptowanym psom, które całe dotychczasowe życie spędziły na podwórku.


Jak nauczyć psa czystości w domu i jak przeprowadzić trening czystości? Sprawdź, jak nauczyć psa sikać w wyznaczonym miejscu, ile trwa nauka czystości u szczeniaka i co zrobić, gdy dorosły pies załatwia się w domu po spacerze.

Pies załatwia się w domu – co robić?

Naturalnym zachowaniem psów jest załatwianie się poza swoim legowiskiem i gniazdem, czyli miejscem, w którym psiak je i śpi. Nie każdy pies jednak wie, że w ogóle nie powinien załatwiać się w domu, a właściwym miejscem na siku jest wyłącznie trawnik na zewnątrz. Dlatego zadaniem każdego opiekuna psa jest przeprowadzenie odpowiedniego treningu czystości, który pomoże psu zrozumieć panujące w domu zasady.

Jak powinien wyglądać trening czystości u szczeniaka?

Nauka czystości u szczeniaka powinna rozpocząć się, jak tylko maluch trafi do nowego domu. Jeśli dysponujemy ogrodem, warto od razu nauczyć psa sikać na dworze. Jednak gdy psiak nie ma jeszcze wszystkich szczepień i nie powinien wychodzić na ogólnodostępne trawniki, malucha możemy uczyć załatwiania się na maty. Szkolić go w sikaniu na spacerach możemy dopiero po zakończonej kwarantannie. 

Jak nauczyć psa sikać w wyznaczonym miejscu?

Trening czystości polega przede wszystkim na umożliwieniu psu załatwiania się w wyznaczonym miejscu i nagradzaniu go za dobre zachowanie. Szczeniaka podczas szkolenia czystości należy więc wyprowadzać na zewnątrz lub umieszczać na macie po każdej drzemce, po jedzeniu, w chwilach większego pobudzenia oraz gdy zobaczymy, że psiak zaczyna szukać dogodnego miejsca na siku. Każde załatwienie się w wyznaczonym miejscu należy nagrodzić smakołykiem i pochwałą słowną tak, by pies nauczył się, że jest to zachowanie przez nas pożądane. 


Jeśli chcemy nauczyć psa sikania na dworze, malucha musimy wyprowadzać przynajmniej 8-10 razy dziennie, a odstępy pomiędzy spacerami nie powinny wynosić więcej niż 3-4 godziny.


Trzeba także pamiętać, że podczas nauki czystości szczeniakowi mogą zdarzać się wpadki w domu. Nigdy nie wolno karać malucha za załatwienie się w domu. Wywoła to w psiaku niepotrzebny strach i mocno nadszarpnie zaufanie do opiekuna. Jeśli szczeniak zrobi siku w domu, plamę należy po prostu spokojnie posprzątać. Następnym razem warto zachować większą czujność, by wyprowadzić psa na spacer, zanim się załatwi i móc nagrodzić go za sikanie w odpowiednim miejscu.

Jak oduczyć psa sikania na matę?

W sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele akcesoriów ułatwiających naukę czystości. Są to przede wszystkim maty i podkłady higieniczne chłonące mocz. Mat tych nie należy jednak nadużywać. Nauczony sikania wyłącznie na matę szczeniak może tak bardzo przyzwyczaić się do podkładów, że będzie odmawiać załatwiania się na innym podłożu.


Dlatego podkłady higieniczne powinny być stosowane wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach - na przykład gdy musimy wyjść z domu na dłużej i wiemy, że psiak nie wytrzyma tak długo bez sikania. Jeśli popełnimy błąd i szczeniak będzie chciał załatwiać się wyłącznie na matę po powrocie ze spaceru, należy usunąć z domu wszystkie podkłady. Matę można następnie zabierać ze sobą na spacery i rozkładać psu na trawniku, dzięki czemu maluch będzie mógł skojarzyć trawę z odpowiednim miejscem na załatwianie swoich potrzeb.

Ile trwa nauka czystości u szczeniaka?

Nauczenie psa czystości wymaga czasu. Szkolenie szczeniaka, by załatwiał się tylko na dworze, może zająć nawet 8-10 miesięcy. Odpowiednio przeprowadzony trening czystości może znacznie przyspieszyć naukę i sprawić, że psiak już w wieku 7 miesięcy będzie umiał załatwiać się na dworze. Kupując szczeniaka, warto również dowiedzieć się, czy psiaki w wybranej przez nas hodowli są już wstępnie wychowane, by nie sikać w domu. Rozpoczęcie treningu czystości przez hodowcę może znacznie ułatwić szkolenie w nowym domu.

Akcesoria do nauki czystości – czy warto z nich korzystać?

W sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele akcesoriów ułatwiających naukę czystości. Są to nie tylko maty higieniczne, ale także spreje maskujące przykre zapachy i środki zachęcające szczeniaka do sikania w wyznaczonym miejscu. Ich użycie może znacznie przyspieszyć szkolenie, choć w przypadku niektórych psów takie preparaty mogą okazać się nieskuteczne. Dlatego przed ich zakupem warto zapoznać się z opiniami innych opiekunów psów.

Jak nauczyć dorosłego psa czystości?

Opiekunowie dorosłych psów również mogą spotkać się z problemem zachowania czystości w domu. Adoptowane psy, które nigdy wcześniej nie mieszkały w domu, mogą załatwiać się w domu nie wiedząc, że nie jest to mile widziane przez opiekunów. By nauczyć dorosłego psa załatwiać się na dworze, należy przeprowadzić trening podobny do tego, jaki przeprowadza się dla szczeniaków.


Załatwianie się w domu w nocy lub zaraz po spacerze może być natomiast objawem przeróżnych lęków i traum, których przepracowanie wymagać będzie pomocy specjalisty. Także sikanie w domu pod nieobecność opiekunów bywa związane z zaburzeniami behawioralnymi, w szczególności z lękiem separacyjnym. Takie problemy również będą wymagać wdrożenia specjalistycznego szkolenia prowadzonego pod okiem behawiorysty.


Trzeba jednak pamiętać, że dorosły pies, który nagle zaczął załatwiać się w domu, nie zawsze ma braki w wychowaniu i szkoleniu. Problemy z pęcherzem i zwieraczami mogą być objawem przeróżnych dolegliwości zdrowotnych, które wymagać będą leczenia. Dlatego jeśli dorosły, dobrze wychowany pies zaczyna mieć problemy z zachowaniem czystości w domu, powinien być jak najszybciej przebadany przez lekarza weterynarii.

Podsumowanie. Co musisz wiedzieć o nauce czystości u psa?

Domowe czworonogi naturalnie unikają załatwiania się tam, gdzie jedzą, śpią i przebywają na co dzień. Jednak nauka czystości i sikania na dworze wymagać będzie często sporego zaangażowania ze strony opiekunów. Szczeniaka podczas szkolenia należy wyprowadzać na spacery minimum 8-10 razy dziennie, szczególnie po drzemce, posiłku i zabawie. Częste spacery umożliwią psu załatwianie się w wyznaczonym miejscu i pozwolą nagrodzić malucha za sikanie na dworze, dzięki czemu szczeniak zrozumie, że jest to odpowiednie zachowanie.


Podczas nauki czystości każdemu psu może zdarzyć się wpadka. Nie należy wtedy stosować kar fizycznych ani krzyku. Mogą one przestraszyć malucha i stać się przyczyną poważnych problemów behawioralnych. Problem z zachowaniem czystości może pojawić się także u dorosłych psów. Jeśli odpowiednio wychowany pies nagle zaczyna załatwiać się w domu, należy bezzwłocznie udać się z nim na kontrolę zdrowia.

Bibliografia

  • Housetraining Your Puppy or Dog. (Current Year). "American Society for the Prevention of Cruelty to Animals (ASPCA)."
  • Teaching Your Dog to Be Clean: Positive Reinforcement Techniques. (Current Year). "The Humane Society of the United States (HSUS)."
  • Dunbar, Ian. (2009). "Before and After You Get Your Puppy: The Positive Approach to Raising a Happy, Healthy, and Well-Behaved Dog."