Gwizdek dla psa - jak działa i kiedy go używać?
gwizdek dla psa gwizdek dla psa

Gwizdek dla psa - jak działa i kiedy go używać?

Czas czytania: 5 min

30 gru 2023

  • Ultradźwiękowy gwizdek dla psa wydaje wysokie dźwięki, które są słabo słyszane przez ludzi, za to doskonale wychwytywane przez wrażliwy słuch psów.

  • Powtarzalny, głośny dźwięk gwizdka można wykorzystać w szkoleniu psa. Narzędzie to stosowane jest często podczas szkolenia psów myśliwskich i pasterskich, sprawdzi się też przy nauce różnych komend, takich jak przywołanie.

  • Wybierając gwizdek dla psa, warto zastanowić się, do czego będzie używany. Profesjonalne gwizdki dla psów mogą różnić się nie tylko materiałem, z jakiego będą wykonane, ale także częstotliwością wydawanego dźwięku.

  • Niektóre sprzęty wydające ultradźwięki mogą służyć do odstraszania psów. Dlatego chcąc szkolić psa przy użyciu gwizdka, należy dokładnie przeczytać opis przedmiotu przed jego zakupem.

W szkoleniu psów sprawdza się wiele narzędzi. Wśród nich znajdują się nie tylko przysmaki, zabawki i znane każdemu psiarzowi klikery, ale także mniej popularne, choć równie skuteczne gwizdki dla psów. Jak działa ultradźwiękowy gwizdek dla psa i jak można go używać?

Gwizdek na psa ultradźwiękowy - zasada działania

Psi słuch jest dużo wrażliwszy niż ludzki – sprawia to, że domowe czworonogi doskonale słyszą wysokie tony, których ucho człowieka nie jest w stanie wychwycić. Na tej zasadzie działa ultradźwiękowy gwizdek dla psa, który emituje dźwięki o wysokiej częstotliwości. Pozwala on na wydawanie gwizdów, które nie będą drażnić opiekuna, a które zwierzak bez trudu usłyszy nawet z bardzo dużej odległości.


Dodatkową zaletą ultradźwiękowego gwizdka dla psa jest powtarzalność wydawanego przez niego dźwięku. Dzięki temu nauczony znaczenia gwizdu pies zawsze będzie otrzymywał jasny, niezmienny sygnał, który bez problemu zinterpretuje. Pod tym kątem gwizdek przypomina kliker dla psa, który również służy do precyzyjnego przekazywania psu informacji.

Kiedy i jak używać gwizdka dla psa?

Ultradźwiękowego gwizdka dla psa można używać w wielu sytuacjach. Najczęściej wydawany przez niego dźwięk służy do przywoływania zwierzaka, który oddalił się podczas spaceru. W tym celu stosowany jest między innymi w szkoleniu psów myśliwskich, które w pogoni za zwierzyną często oddalają się od opiekuna, przez co mogą mieć problem z usłyszeniem jego nawoływania.


Gwizdek dla psa można wykorzystać też jako sygnał nagrody oznajmiający psu, że prawidłowo wykonał polecenie i zaraz zostanie nagrodzony przysmakiem. Psa można też nauczyć osobnych reakcji na pojedyncze, podwójne, krótkie i długie gwizdnięcia – takie rozróżnienia stosują niektórzy opiekunowie szkolący swoje psy do zaganiania owiec.


Tak naprawdę to, kiedy i jak używany będzie gwizdek dla psa, zależy tylko od pomysłowości opiekuna, gdyż wysoki dźwięk może zastąpić każdą komendę. Psi gwizdek jest dla ludzi prawie niesłyszalny, dlatego można bez problemu używać go w każdym miejscu – na przykład w mieszkaniu czy w zatłoczonym parku pełnym innych odgłosów.

Jak nauczyć psa przywołania na gwizdek?

Gwizdek dla psa jest doskonałym narzędziem ułatwiającym naukę komend. Nie można jednak oczekiwać od czworonoga, ze sam domyśli się, czego od niego chcemy. Jeśli chcemy, by zwierzak na dźwięk gwizdka wykonywał określone zadanie, musimy nauczyć go krok po kroku odpowiedniej reakcji – tak jakbyśmy uczyli go reakcji na komendę słowną.


Do nauki przywołania na gwizdek potrzebne będą:

  • ultradźwiękowy gwizdek dla psa,

  • ulubione przysmaki lub ukochana zabawka czworonoga,

  • długa linka treningowa,

  • cierpliwość i konsekwencja.

Uczenie psa przywołania na gwizdek najlepiej jest rozpocząć w miejscu, które nie będzie dla zwierzaka zbyt rozpraszające – na przykład w domu lub w ogrodzie. Gdy psiak nie jest niczym zajęty, możemy wypowiedzieć jego imię i użyć gwizdka. Jak tylko zwierzak zwróci na nas uwagę,  powinniśmy go entuzjastycznie pochwalić i pokazać psu rękę ze smakołykiem lub zabawką. Gdy pies znajdzie się obok, musimy nagrodzić go tak, jak najbardziej lubi. Te czynności należy powtarzać kilka razy dziennie do momentu, gdy na dźwięk gwizdka psiak zacznie od razu przybiegać po nagrodę.


Następnym etapem jest nauka na spacerze. Jeśli psiak nie jest jeszcze nauczony przywołania na gwizdek, powinien być prowadzony na długiej lince, która zapewni mu swobodę i zapobiegnie ucieczce. Podczas spaceru powinniśmy  poczekać do momentu, gdy pies nie będzie niczym zajęty (nie będzie obwąchiwał krzaczka, wpatrywał się w wiewiórkę ani bawił z innymi psami). W takiej chwili postępujemy tak samo, jak w domu – wołamy zwierzaka po imieniu, wydajemy gwizd, a gdy psiak zwróci na nas uwagę chwalimy go i zachęcamy nagrodą. Ćwiczenia takie można wykonywać kilka razy w ciągu całego spaceru, uważając jednak, by nie zanudzić nimi pupila.


Gdy uzyskamy od psa niezawodną reakcję, możemy zrezygnować z wołania go po imieniu i używać gwizdka dla psa także w bardziej rozpraszających sytuacjach. Jeśli zwierzak każdorazowo po gwizdnięciu przybiega radośnie po nagrodę, możemy spuścić go ze smyczy w bezpiecznym dla czworonoga miejscu i ćwiczyć przywołanie na gwizdek w większym dystansie.

Jaki gwizdek dla psa wybrać?

W sklepach zoologicznych znaleźć można wiele gwizdków dla psów. Takie gwizdki różnią się zazwyczaj tylko kolorem lub materiałem wykonania – tańsze będą zrobione z plastiku, nieco droższe (i trwalsze) będą metalowe. Bardziej fachowe gwizdki dla psa, przeznaczone do profesjonalnego szkolenia psów myśliwskich lub sportowych, mogą różnić się wysokością dźwięku, która dostosowana będzie do środowiska, w jakim pracować będzie psiak.


Dźwięki o niższej częstotliwości będą miały lepszy zasięg. Oznacza to, że psy myśliwskie pracujące w polu lub w lesie najlepiej będą słyszeć gwizdki o częstotliwości 5200-5700 Hz. Natomiast podczas pracy w bliskiej odległości - na placu treningowym lub w parku - lepiej sprawdzi się gwizdek o częstotliwości 6200 Hz. Za to w przypadku używania gwizdka w mieście warto wybrać ultradźwiękowy gwizdek dla psów, którego dźwięk nie będzie słyszalny dla ludzkiego ucha.

Uwaga na gwizdki odstraszające psy!

Chcąc szkolić psa na gwizdek, należy wiedzieć, że niektóre tego typu narzędzia wydawać będą dźwięki wyjątkowo nieprzyjemne dla czworonogów. Gwizdki odstraszające psy mogą drażnić słuch czworonoga i zniechęcać go do wykonywania komend. Dlatego przed zakupem gwizdka dla psa należy zachować ostrożność i zapoznać się z opisem danego gadżetu.


Warto też pamiętać, że wrażliwsze psy mogą wystraszyć się głośnego pisku wydawanego przez gwizdek dla psa. W szkoleniu takich czworonogów lepiej sprawdzą się komendy wymawiane spokojnym głosem.

Bibliografia

  • Dennison, P. (2015). You can train your Dog! Mastering the Art & Science of Modern Dog Training. Dogwise Publishing.

  • McConnell, P. B., & Baylis, J. R. (1985). Interspecific communication in cooperative herding: acoustic and visual signals from human shepherds and herding dogs. Zeitschrift für Tierpsychologie, 67(1‐4), 302-328.