Dogtrekking i canicross - co to za sporty i jak zacząć je uprawiać z
Dogtrekking i canicross Dogtrekking i canicross

Dogtrekking i canicross - co to za sporty i jak zacząć je uprawiać z psem?

Czas czytania: 6 min

02 sty 2024


 • Canicross to sport polegający na bieganiu z psem. Podczas zawodów canicross zadaniem psa i opiekuna jest jak najszybsze pokonanie wytyczonej trasy. Pies musi biec przed opiekunem i ciągnąć go, ułatwiając mu w ten sposób utrzymanie odpowiedniego tempa.

 • Dogtrekking to piesze wędrówki z psem na orientację. Na zawodach opiekun i pies muszą pokonać określoną trasę, odnajdując po drodze punkty orientacyjne zaznaczone na mapie.

 • Sprzęt do biegania z psem i dogtrekkingu jest dość podobny. Opiekun musi zaopatrzyć się w wygodne szelki dla psa i smycz z amortyzatorem przypinaną do pasa biodrowego.

 • Przed przystąpieniem do zawodów canicross konieczne jest odpowiednie przygotowanie psa, czyli wyrobienie u niego dobrej kondycji i nauczenie komend oznaczających zmianę kierunków. Aby móc biegać z psem, należy też upewnić się, że zwierzak jest całkowicie zdrowy.

 • Dogtrekking nie jest aż tak obciążający fizycznie, jednak przed rozpoczęciem treningów również należy przebadać psa i upewnić się, że nie cierpi on na żadne problemy mogące być przeciwwskazaniem do intensywnego wysiłku.

Dogtrekking i canicross to sporty, które pozwolą opiekunowi nawiązać silną więź z pupilem i spożytkować nadmiar energii czworonoga. Na czym polegają i jak przygotować się do zawodów? Sprawdź, jaki sprzęt będzie potrzebny do biegania z psem i kiedy można rozpocząć treningi.

Dogtrekking i canicross - co to za sporty i czym się od siebie różnią?

Canicross to sport kynologiczny zapoczątkowany przez maszerów, którzy szukali sposobu na podtrzymanie kondycji psów zaprzęgowych poza sezonem zimowym. Dyscyplina ta polega na bieganiu z psem przypiętym smyczą z amortyzatorem do pasa biodrowego i jak najszybsze pokonanie wyznaczonej trasy. Zadaniem czworonoga jest biegnięcie przed opiekunem tak, by ciągnąć go i pomagać mu w utrzymaniu odpowiedniego tempa.


Na zawodach canicross najlepiej sprawdzają się szybkie, silne rasy psów zaprzęgowych, takie jak siberian husky i alaskan malamute, a także rasy myśliwskie – na przykład wyżły niemieckie i weimarskie czy pointery.


Canicross można też uprawiać amatorsko – bieganie z psem wymaga jedynie zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt i przygotowania czworonoga do intensywnego wysiłku fizycznego. Trzeba jednak pamiętać, że canicross nie jest sportem dla każdego zwierzaka. Psiak musi być sprawny, podatny na szkolenie, musi mieć prawidłową budowę pozwalającą mu na długi bieg i czerpać z tego przyjemność.


Alternatywą dla canicrossu jest dogtrekking. Sport ten również polega na pokonywaniu określonej trasy z psem przypiętym do pasa biodrowego, jednak na zawodach nie liczy się wyłącznie szybkość, ale także doskonała orientacja w terenie.


Opiekunowie towarzyszący czworonogowi otrzymują na starcie mapę, za pomocą której muszą odnaleźć punkty kontrolne, a trasę liczącą minimum 15 km  mogą pokonywać zarówno biegiem, jak i zwykłym spacerem. Dogtrekking jest więc znacznie spokojniejszym, rodzinnym sportem, w którym udział biorą nie tylko wyczynowcy, choć takie spacerowanie z psem również wymaga od zwierzaka dobrej kondycji i sprawności.

Dogtrekking - co jest potrzebne, aby zacząć?

Listę sprzętu, jaki będzie potrzebny na zawodach z dogtrekkingu, przygotowuje zazwyczaj organizator wydarzenia. Najczęściej obejmuje ona:

 • wygodne szelki dla psa, najlepiej typu guard,

 • smycz z amortyzatorem, który zapobiegnie nieprzyjemnym szarpnięciom,

 • pas biodrowy, dzięki któremu opiekun będzie miał wolne ręce,

 • butelkę z wodą i miskę dla psa,

 • but dla psa i apteczkę – na wypadek, gdyby zwierzak rozciął sobie łapę na kamieniu,

 • książeczkę szczepień psa,

 • kompas ułatwiający orientację w terenie,

 • telefon komórkowy,

 • wygodne ubrania do marszu w terenie.

Organizator zapewnia uczestnikom mapę z zaznaczonymi punktami kontrolnymi, w których często można uzupełnić zapasy wody. Podczas dłuższych spacerów na orientację z psem warto mieć przy sobie także przekąski dla siebie i przysmaki dla zwierzaka.


Opiekun musi też zadbać o odpowiednie przygotowanie psa do dogtrekkingu. Podobnie jak przed wyprawą w góry z psem, czworonóg musi przejść szczegółowy przegląd zdrowia, który pozwoli wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do długich spacerów w terenie.


Konieczne będzie także zbudowanie odpowiedniej kondycji, czyli zapewnienie psu regularnych, długich spacerów w dość szybkim tempie oraz podawanie zbilansowanej diety, która pozwoli czworonogowi rozwinąć dobre umięśnienie.


Przed zawodami z dogtrekkingu warto także zadbać o socjalizację pupila i naukę podstawowych komend. Spacer na orientację z dobrze wychowanym psem będzie znacznie przyjemniejszy niż ciągłe uciekanie od innych czworonogów w obawie o potencjalny konflikt lub szarpanie się z upartym, nieposłusznym zwierzakiem.

Akcesoria do canicross – jaki sprzęt do biegania z psem będzie potrzebny?

Bieganie z psem również wymaga odpowiedniego sprzętu. Akcesoria do canicross to przede wszystkim:

 • szelki sportowe typu sled, które ułatwiają psu ciągnięcie,

 • pas biodrowy umożliwiający podpięcie smyczy,

 • smycz z solidnym karabińczykiem i amortyzatorem zapewniającym komfort psu i biegaczowi.

Pas biodrowy do biegania z psem musi być tak dobrany, by ciężar rozkładał się na biodrach opiekuna. Nie może obciążać dolnego odcinka kręgosłupa, zaburzać naturalnego ruchu ciała ani powodować otarć. Natomiast smycz nie powinna być dłuższa niż 2 metry, a napięcie amortyzatora musi być dostosowane do wielkości i siły psa.

Jak zacząć biegać z psem?

Psy przygotowywane do zawodów canicross muszą mieć doskonałą kondycję, być nauczone biegania przed opiekunem, równym tempem i bez zatrzymywania się na węszenie oraz znać komendy pozwalające opiekunowi na kontrolowanie pupila.


Przed rozpoczęciem treningów canocross należy sprawdzić, czy taka aktywność będzie sprawiała psu przyjemność. Warto więc zabierać zwierzaka na długie spacery i część trasy pokonywać najpierw szybkim marszem, a następnie biegiem.


Jeśli pies chętnie dostosowuje swoje tempo do opiekuna, nie chce się ciągle zatrzymywać na węszenie albo rezygnuje z niego po zachętach do dalszego ruchu, istnieje szansa, że sprawdzi się w canicrossie. Stopniowo należy wydłużać dystanse pokonywane biegiem, pamiętając, by przed każdym treningiem zapewnić psu wystarczająco dużo czasu na zaspokojenie potrzeb fizjologicznych.


Nie należy też zastępować treningiem wszystkich spacerów – każdy pies potrzebuje również spokojnych przechadzek, podczas których będzie mógł swobodnie eksplorować otoczenie i mieć kontakt z innymi czworonogami.


Psa przed zawodami canicross należy także nauczyć komend na zatrzymywanie się, rozpoczynanie biegu oraz skręcanie w prawą i lewą stronę. Najłatwiej jest to zrobić, podkładając odpowiednie słowa pod zachowania zwierzaka. Konsekwentne wypowiadanie poleceń podczas treningów pozwoli psu zrozumieć, jakie są oczekiwania opiekuna, dzięki czemu można będzie nim sterować na wytyczonej trasie biegu.


Niezwykle ważnym elementem przygotowań do intensywnego wysiłku jest podawana psu dieta. Posiłki dla psa sportowego muszą być dobrze zbilansowane i lekkostrawne. W ich składzie musi znajdować się duża dawka mięsa, które jest źródłem białka niezbędnego do zbudowania masy mięśniowej i tłuszczu stanowiącego źródło energii.


Dobrym wyborem dla psa będzie jedzenie przygotowywane przez PsiBufet. Gotowana, zbilansowana dieta złożona z mięsa, podrobów i warzyw z dodatkiem niezbędnych suplementów zapewni czworonogowi wszystkie składniki odżywcze niezbędne do intensywnej aktywności.

Kiedy można zacząć uprawiać dogtrekking i canicross z psem?

Podobnie jak w przypadku innych sportów kynologicznych, treningi canicross i dogtrekking można rozpocząć dopiero po zakończonym okresie wzrostu psa. Oczywiście szczeniaka można zabierać na dłuższe, aktywne spacery, jednak należy zachować ostrożność i nie przeciążać wciąż rozwijającego się organizmu. Zbyt wcześnie wprowadzona intensywna aktywność może zwiększyć ryzyko chorób układu ruchu - szczególnie dysplazji w przypadku dużych ras.

Przeciwwskazania do uprawiania dogtrekkingu i canicross

Nie każdy pies sprawdzi się w dogtrekkingu i nie każdy będzie mógł biegać z opiekunem. Czworonóg biorący udział w tych sportach musi być sprawny fizycznie i silny, musi mieć też doskonałą kondycję. 


Przeciwwskazaniem do intensywnego wysiłku fizycznego są przede wszystkim problemy dotyczące układu ruchu, takie jak:

Nadmierna aktywność w przypadku takich dolegliwości może pogłębić chorobę, zwiększyć ryzyko poważnych urazów i sprawić czworonogowi ból. Do przeciwwskazań należą też choroby serca i układu oddechowego, nadwaga i otyłość oraz inne przypadłości skutkujące zmniejszoną wydolnością organizmu. Dlatego każdy pies przed rozpoczęciem intensywnych treningów canicross i dogtrekking powinien być przebadany przez lekarza weterynarii.


Z biegania z psem powinni zrezygnować także opiekunowie psów brachycefalicznych (ze skróconą czaszką), ras miniaturowych oraz ras z krótkimi łapami, w tym jamników, corgi czy bassetów. Oczywistym przeciwwskazaniem do canicross będzie też niechęć czworonoga do tego typu aktywności – nie każdy psiak będzie czerpał przyjemność z biegania z opiekunem.

Bibliografia