wypadanie sierści u psa wypadanie sierści u psa

Wypadanie sierści u psa - kiedy należy się tym martwić?

Czas czytania: 7 min

23 lis 2022

 • Niewielkie gubienie sierści u psa nie powinno martwić opiekuna, gdyż jest całkowicie naturalnym zjawiskiem. Intensywniejszego wypadania sierści spodziewać się można natomiast w miesiącach wiosennych i jesiennych, czyli w okresie linienia.
 • Nadmierne wypadanie sierści u psa może być spowodowane wieloma chorobami. Do lekarza weterynarii należy udać się z psem, jeśli wypadaniu sierści towarzyszą inne niepokojące objawy, takie jak częste drapanie się, plackowate wyłysienia czy zaburzenia trawienia.
 • Linieniu u psa nie da się zapobiec. Ilość sierści pozostawianej przez psa w domu ograniczyć można takimi domowymi sposobami, jak regularne szczotkowanie zwierzaka i kąpiele w delikatnych szamponach.
 • Karma dla psa, który gubi duże ilości sierści, powinna zawierać zwiększoną dawkę białka i dodatek nienasyconych kwasów tłuszczowych. W okresie linienia warto podawać zwierzakowi także suplementy na skórę i sierść.

Opiekunowie psów często zmagają się z problemem ciągłego wypadania sierści u czworonoga. Gubienie sierści może być wyjątkowo intensywne u ras obdarzonych dwuwarstwową okrywą włosową z gęstym podszerstkiem, jednak nawet krótkowłose psy mogą pozostawiać znaczne ilości sierści na meblach lub ubraniach opiekuna. Czy istnieją skuteczne domowe sposoby na wypadanie sierści u psa? Kiedy nadmierne gubienie sierści może być objawem choroby? Jakie karmy podawać psu w okresie linienia?

Pies gubi sierść – dlaczego psu wypada sierść?

Wypadanie sierści u psa to całkowicie naturalne zjawisko. Domowe czworonogi zrzucają większe lub mniejsze ilości sierści przez cały rok – ich włosy okrywowe i podszerstek rosną bowiem znacznie krócej niż ludzkie włosy. Jest ich też znacznie więcej niż u człowieka, przez co ich wymiana zachodzi niemal cały czas. Dlatego niewielkie gubienie sierści u psa nie powinno martwić opiekuna, nawet jeśli obecne jest przez cały rok.


Ilości gubionej przez psa sierści mogą także znacząco się zwiększyć w okresie linienia i również jest to całkowicie naturalne. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierne wypadanie sierści może być objawem niektórych dolegliwości zdrowotnych. Wśród przyczyn zbyt intensywnego gubienia sierści można wymienić:

 • błędy żywieniowe (podawanie psu niskiej jakości karmy, niewłaściwie zbilansowana dieta domowa),
 • zaburzenia wchłaniania składników pokarmowych (na przykład przy nawracających biegunkach, zapaleniu jelit, niewydolności trzustki lub silnym zarobaczeniu),
 • obecność pasożytów skórnych (pchły, nużeńce, wszoły),
 • alergie pokarmowe lub kontaktowe,
 • atopowe zapalenie skóry,
 • zaburzenia hormonalne (niedoczynność tarczycy, cukrzyca, choroba Cushinga),
 • choroby skóry (w tym infekcje bakteryjne lub grzybicze),
 • osłabienie odporności.

Wiele z tych problemów objawiać się będzie nie tylko nadmiernym wypadaniem sierści. Nawracające biegunki, wymioty, wychudzenie, wyraźne osłabienie czy pojawienie się łupieżu u psa mogą świadczyć o tym, że gubienie sierści ma podłoże zdrowotne. Opiekuna powinno zmartwić także, jeśli pies się drapie i wypada mu sierść tak intensywnie, że na skórze pojawiają się wyłysienia i rany.


Kolejną przyczyną, dla której pies gubi sierść, bywa silny stres – na przykład podczas sylwestra, burzy czy nawet po nieprzyjemnym spotkaniu z innym czworonogiem. Również nieodpowiednio dobrane kosmetyki drażniące skórę mogą zwiększać wypadanie sierści u psa.

Wypadanie sierści u psa – w jakich miesiącach pies linieje?

Głównym zadaniem sierści jest ochrona organizmu zwierzaka przed wychłodzeniem. W okresie zimowym pies będzie potrzebował grubej warstwy izolacji, która nie dopuści zimna do jego skóry. Natomiast latem tak gęsta sierść nie jest mu potrzebna. Wręcz przeciwnie – zbyt obfity podszerstek może zbytnio ograniczyć oddawanie ciepła do otoczenia, co sprzyjać będzie przegrzaniu. Dlatego latem sierść psa może być bardziej delikatna, a podszerstek znacznie przerzedzony.


Naturalnym mechanizmem pozwalającym sierści zachować swoje funkcje jest okresowe linienie. Intensywna wymiana sierści u psa zachodzi dwa razy do roku - wiosną i jesienią. Psy linieją zazwyczaj w okolicach marca i kwietnia oraz września i października, choć miesiące te mogą zmienić się w zależności od pogody w danym roku. U psów przebywających stale na dworze i wystawionych na działanie warunków środowiska linienie będzie bardziej regularne i ograniczone w czasie. Natomiast mieszkanie na stałe w ogrzewanym lub klimatyzowanym domu może rozregulować ten cykl i sprawić, że gubienie sierści rozciągnie się na kilka miesięcy.

Plackowate wypadanie sierści u psa – co to oznacza?

Wypadanie sierści prowadzące do plackowatych wyłysień może mieć kilka przyczyn, do których zalicza się przede wszystkim zaburzenia hormonalne, a także choroby skóry przebiegające ze świądem prowokującym psa do drapania się i uszkadzania skóry oraz choroby o podłożu genetycznym. U starszego psa, któremu sierść wypada plackami, należy przede wszystkim przebadać tarczycę i wykonać badania w kierunku choroby Cushinga. Młode psy z wyłysieniami warto natomiast zdiagnozować w kierunku wrodzonych zaburzeń skórnych.

Jak ograniczyć wypadanie sierści u psa?

Naturalnemu linieniu jesienią i wiosną nie da się w żaden sposób zapobiec – czworonóg musi wymienić sierść, by mogła ona właściwie spełniać swoje zadania. Organizm zwierzaka można jednak wspomóc kilkoma domowymi sposobami, które ograniczą ilość sierści pozostawianej na meblach i ubraniach opiekuna.


Natomiast jeśli wypadaniu sierści u psa towarzyszą inne niepokojące objawy, czworonoga należy zabrać do lekarza weterynarii specjalizującego się w dermatologii. Obejrzy on zwierzaka, oceni jego ogólną kondycję i stan skóry. Zleci także wykonanie badań, które pozwolą na rozpoznanie przyczyny nadmiernego wypadania sierści u psa. Wdrożenie odpowiedniego leczenia, zmiana diety u psa z alergią lub kąpiele lecznicze umożliwią skórze zwierzaka powrót do prawidłowego funkcjonowania i sprawią, że ilość gubionej sierści znacznie się unormuje.

Domowe sposoby na wypadanie sierści u psa

Najlepszym sposobem na ograniczenie wypadania sierści psa podczas linienia jest codzienne wyczesywanie zwierzaka. Szczotkowanie pozwoli usunąć nadmiar martwego podszerstka i pobudzi krążenie w skórze czworonoga. Trzeba jednak pamiętać, by narzędzia dobierać do rodzaju sierści psa. W przypadku psów z grubym podszerstkiem najlepiej sprawdzą się szczotki pudlówki o długich igłach i zgrzebła z zakrzywionymi końcówkami. Zwierzaki bez podszerstka można natomiast wyczesywać gumową rękawicą z wypustkami lub szczotką włosianą.


Okresową wymianę sierści można przyspieszyć także poprzez kąpiel w delikatnym szamponie przeznaczonym dla psów. Masaż podczas mycia i rozprowadzania kosmetyków uwolni z sierści psa nadmiar podszerstka i sprawi, że nie osiądzie on na meblach i legowisku. Po kąpieli warto dodatkowo wysuszyć psa suszarką nastawioną na chłodny powiew, a następnie dokładnie wyczesać.

Karma dla psa na wypadanie sierści – czym się kierować?

Rodzaj podawanej psu diety może mieć ogromny wpływ na funkcjonowanie skóry i wypadanie sierści. Niedoborowa, ciężkostrawna lub źle dobrana karma może nie dostarczać zwierzakowi niezbędnych witamin, składników mineralnych, białka lub tłuszczu, co objawiać się będzie intensywnym gubieniem sierści i znacznym pogorszeniem jej wyglądu.


Szukając dobrej karmy dla psa z wypadającą sierścią, należy zwrócić uwagę na zawartość białka. Jest ono niezbędne do regeneracji skóry i stanowi podstawowy składnik sierści. Ważna jest także obecność kwasów tłuszczowych omega-3, które zapewnią skórze odpowiednią elastyczność i zmniejszą stany zapalne.

Suplementy na sierść

W przypadku psów, u których wypadanie sierści ma podłoże alergiczne, najlepiej sprawdzają się hipoalergiczne diety złożone ze świeżych składników. Takie, które nie zawierają dodatków mogących wywołać u psa uczulenie. Dieta dla psa z alergią powinna być monobiałkowa, czyli zawierać tylko jeden gatunek mięsa stanowiący źródło białka zwierzęcego.


W okresie linienia organizm psa warto wspomagać takimi suplementami, jak drożdże piwne, oleje bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe (na przykład olej z łososia) i algi morskie. Zawarte w nich składniki ograniczą podrażnienia skóry, zapobiegną jej przesuszaniu i poprawią wygląd sierści psa.

Bibliografia

 • Wilkolek, P., Taszkun, I., Szczepanik, M., Adamek, L., & Rozwod, A. (2014). Algorytm postępowania diagnostycznego przy symetrycznych niezapalnych wyłysieniach u psów. Magazyn Weterynaryjny, 23(01).
 • Richter G. (2018). Księga zdrowia psa i kota. Zintegrowana opieka i żywienie.