szampon dla psiw szampon dla psiw

Szampon dla psów. Jak wybrać odpowiedni rodzaj szamponu?

Czas czytania: 6 min

23 sty 2024

  • Szampon dla psa to kosmetyk, który musi znaleźć się w każdym domu, w którym mieszka psiak. Nie należy myć psów w kosmetykach dla ludzi – szampony przeznaczone dla naszej skóry mają inne właściwości i mogą podrażnić skórę czworonoga.
  • Szampony dla psa mogą mieć różne przeznaczenie. Kosmetyki do codziennej pielęgnacji należy dobierać z uwzględnieniem wieku psa oraz długości i struktury jego sierści.

  • Szampony lecznicze dla psów mogą być stosowane w przypadku skórnych reakcji alergicznych, łupieżu, łojotoku lub inwazji pasożytów. Kosmetyki weterynaryjne należy stosować zgodnie z zaleceniami specjalisty.

  • Szampon do codziennej pielęgnacji psa można wykonać w domu, na przykład z mielonych płatków owsianych i sody oczyszczonej lub mydła glicerynowego i olejku eterycznego.

Każdy domowy czworonóg raz na jakiś czas wymagać będzie kąpieli. Dokładne umycie sierści psa może być konieczne szczególnie wtedy, gdy zwierzak wytarza się w padlinie lub przebiegnie się po błotnej kałuży… Ale nie tylko!


Wskazaniem do kąpieli mogą być także różne problemy skórne oraz obecność pasożytów – tych zewnętrznych lub wewnętrznych, których jaja będą osadzać się na sierści psiaka. Aby prawidłowo wykąpać psa, należy zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki. Jak wybrać szampon dla psa w zależności od rodzaju sierści pupila lub jego problemu skórnego?

Dlaczego nie należy myć psa w szamponie dla ludzi?

Kąpanie psa w kosmetykach przeznaczonych dla ludzkiej skóry i włosów jest poważnym błędem. Ciało domowych czworonogów pokryte jest sierścią, która chroni je przed czynnikami zewnętrznymi – sprawia to, że skóra psów jest znacznie delikatniejsza niż skóra człowieka. Innej pielęgnacji wymaga też sama sierść, która złożona jest z podszerstka i włosów okrywowych o różnej strukturze.


Trzeba również pamiętać, że ludzkie kosmetyki zawierać będą różne zapachowe dodatki, które mogą być silnie drażniące dla delikatnego psiego węchu. Z tego względu do umycia zwierzaka potrzebny będzie szampon o składzie przeznaczonym dla psów.

Jaki szampon dla psa będzie najlepszy?

Wybierając szampon dla psa, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak rodzaj sierści zwierzaka, powód kąpieli i indywidualną wrażliwość skóry pupila.


Innych kosmetyków wymagać będą psy długowłose, których sierść podczas kąpieli może poważnie się plątać i filcować, innych szczeniaki o niewykształconej do końca barierze skórnej, a jeszcze innych psiaki pozbawione podszerstka, które muszą być myte częściej, niż czworonogi z gęstym podszerstkiem. Dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, jaki szampon dla psa będzie najlepszy.

Szampon dla psa do codziennej pielęgnacji

Podstawowe szampony dla psów mogą dość znacznie różnić się składem i ceną. Profesjonalne szampony dla psów stosowane w salonach groomerskich będą znacznie droższe od tych spotykanych w supermarketach, jednak mają znacznie lepszą jakość i służą nie tylko do zmywania brudu. Zawierają także substancje pielęgnujące sierść psa w zależności od jej struktury. Czym się różnią poszczególne rodzaje szamponów dla psów?

Szampon dla szczeniaka

Szampony dla szczeniaków zawierają delikatne środki myjące, które nie podrażniają delikatnej skóry maluchów. W ich składzie mogą też znajdować się substancje skuteczniej neutralizujące nieprzyjemne zapachy kału i moczu. Szczeniaki można kąpać także w szamponach hipoalergicznych, przeznaczonych dla psów o wrażliwej skórze.

Szampon dla psa długowłosego

Szampony dla psów długowłosych zapewniają sierści połysk, elastyczność i zapobiegają puszeniu się. Sprawia to, że czesanie czworonoga jest później znacznie łatwiejsze, a jego włos ma mniejszą skłonność do filcowania się.


Szampony dla psów z długą sierścią mogą też zapobiegać łamaniu się włosów i ułatwiać ich układanie (na przykład przed wystawą).

Szampon dla psa z włosami

Szampon dla psa z długim, lejącym się włosem (york, maltańczyk, shih tzu) nadaje sierści gładką strukturę i zmniejsza ryzyko powstawania kołtunów. Jest też delikatniejszy niż kosmetyki przeznaczone dla psów z gęstym podszerstkiem, a równocześnie zabezpiecza włos przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak na przykład gorące powietrze suszarki.

Szampon dla psa szorstkowłosego

Szampony dla psów z szorstką sierścią wspierają utrzymanie prawidłowej struktury włosa, nadając mu odpowiednią sztywność. Unoszą też sierść od podstawy i nadają jej objętości, a do tego przygotowują włos psa na strzyżenie. Dostępne są także specjalne szampony dla psów szorstkowłosych wymagających trymowania –  łagodzą one podrażnienia po tym zabiegu.

Szampony lecznicze dla psów

Szampony lecznicze mają nieco inny skład i przeznaczenie – służą do leczenia problemów skórnych powstałych na skutek choroby lub obecności pasożytów. Takie kosmetyki należy stosować po konsultacji z lekarzem weterynarii, który dobierze właściwy preparat i poinformuje, jak prawidłowo używać kosmetyku.

Szampon przeciwłupieżowy dla psa

Szampony przeciwłupieżowe dla psów mają za zadanie unormować produkcję łoju i stymulować prawidłowe złuszczanie naskórka. Zawierają też składniki łagodzące podrażnienia i zmniejszające swędzenie, wspierające odbudowę naskórka i zapobiegające wtórnym zakażeniom. Nawilżają skórę psa i wspomagają oczyszczanie gruczołów łojowych.

Szampon dla psa alergika (przeciwalergiczny)

Szampony dla psów z alergią zmniejszają dolegliwości związane z objawami skórnymi uczulenia. Działają przeciwświądowo, dzięki czemu zapobiegają dalszemu rozdrapywaniu i naruszaniu naskórka, wykazują też właściwości grzybobójcze i antybakteryjne. Zawarte w nich składniki tworzą na skórze ochronny film i przyspieszają gojenie się podrażnień, a także spłukują alergeny i mikroorganizmy obecne na sierści psa.

Szampon przeciw pchłom

Szampony przeciwpchelne zawierają naturalne substancje, które działają insektobójczo, łagodzą podrażnienia spowodowane ugryzieniami owadów oraz spłukują jaja i larwy pasożytów. Mogą mieć także działanie odstraszające przeciw innym insektom. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli pies ma pchły, niezbędne będzie także zastosowanie dodatkowych środków przeciwpchelnych, na przykład w kroplach lub tabletkach.

Naturalny szampon dla psa - jak go zrobić?

Szampon przeznaczony do zmywania zabrudzeń i pielęgnacji zdrowej skóry można przygotować samodzielnie w domu. Taki kosmetyk nie będzie zawierał żadnych sztucznych dodatków, dzięki czemu może sprawdzić się w przypadku czworonogów z wrażliwą skórą.


Trzeba jednak pamiętać, że każdy zwierzak jest inny i jeśli u danego psiaka po użyciu naturalnego szamponu pojawią się podrażnienia lub świąd, należy zaprzestać jego stosowania. Jak przygotować taki szampon?

Szampon z płatkami owsianymi

Przygotuj:

  • Szklankę zmialonych płatków owsianych

  • 1 litr wody

  • Pół szklanki sody oczyszczonej

Wymieszaj płatki owsiane i sodę oczyszczoną, a następnie dolewaj powoli wody, by szampon nabrał gładkiej konsystencji. Tak przygotowany kosmetyk należy przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu 3 dni.

Szampon odstraszający owady

Przygotuj:

  • 1 litr wody

  • Starte mydło glicerynowe

  • Olejek eteryczny (rozmarynowy, lawendowy lub eukaliptusowy)

Do ciepłej wody dodaj starte mydło w takiej ilości, by uzyskać pożądaną konsystencję. Następnie do mieszaniny dodaj nie więcej niż 20 kropel olejku eterycznego. Taki szampon dla psa można przechowywać nawet do 2 miesięcy, zamknięty w butelce.

Jak prawidłowo używać szamponu dla psa?

Sposób użycia danego szamponu dla psa będzie zależał od przeznaczenia i składu kosmetyku. Dlatego przed przystąpieniem do kąpieli, należy zapoznać się z instrukcją umieszczoną na butelce.


Szampony pielęgnacyjne należy nakładać na skórę i sierść psa po dokładnym zmoczeniu czworonoga ciepłą (ale nie gorącą!) wodą. Kosmetyk należy spienić, a utworzoną pianę dokładnie rozprowadzić po sierści i wykonać delikatny masaż skóry. Następnie niezbędne jest dokładne spłukanie kosmetyku, by jego resztki nie zostały przez psa zlizane z sierści.


Po zakończonej kąpieli psa należy delikatnie odcisnąć ręcznikiem i w zależności od rodzaju sierści pozostawić do samodzielnego wyschnięcia lub wysuszyć suszarką ustawioną na chłodny powiew. Niektóre typy sierści wymagać będą czesania w trakcie suszenia lub nałożenia odżywki bez spłukiwania.


Szampony lecznicze (weterynaryjne) dla psów powinny być nanoszone dwukrotnie. Pierwsze użycie takiego szamponu ma za zadanie zmyć brud i przygotować skórę na pielęgnację, a drugie pozwala kosmetykowi odpowiednio zadziałać. Szampon leczniczy dla psa powinien być nakładany na sierść zmoczoną wodą nieco cieplejszą niż temperatura ciała zwierzęcia, a następnie dobrze spieniony na skórze. Kosmetyk należy rozprowadzać od głowy do ogona psa, gdyż wcieranie go pod włos może podrażnić mieszki włosowe.


Po spłukaniu pierwszej piany należy nałożyć szampon po raz drugi i pozostawić go na skórze przez kilka lub kilkanaście minut, by substancje czynne zdążyły zadziałać. Szampony lecznicze należy bardzo dokładnie spłukiwać, a mokrego zwierzaka nie powinno się suszyć suszarką, by nie podrażnić chorej skóry.

Bibliografia

  • Listowska, Z. (2018). Szamponoterapia-istotny element w walce z zaburzeniami dermatologicznymi psów i kotów. Magazyn Weterynaryjny, 27(06).