Shih tzu to mały, wyhodowany do towarzystwa psiak o niezwykle bujnej okrywie włosowej, wymagającej regularnej pielęgnacji. Zrównoważony, przyjazny i ufny shih tzu uwielbia towarzystwo człowieka, choć bywa nieco uparty i niezależny. Pieski tej rasy są dość odporne i długowieczne – mogą żyć nawet 20 lat!
Aktywność
4/10
Pielęgnacja
9/10
Podatność
5/10
Długość życia
10/10
Ile żyje shih tzu?
Ile kosztuje shih tzu?
Jaka maszynka do strzyżenia psa shih tzu?
Jak obcinać shih tzu?
Jaka karma dla shih tzu?
Shih tzu to mały pies o krzepkiej budowie, krótkich, muskularnych łapkach i masie ciała od 4,5 do 8 kg. Głowa u psów tej rasy jest okrągła, szeroka i bujnie owłosiona. Obfita broda, bokobrody i grzywka nadają głowie shih tzu charakterystycznego wyglądu przypominającego chryzantemę. Sierść nie powinna zasłaniać oczu, które u psów tej rasy są duże, okrągłe, o ciemnym kolorze i ciepłym spojrzeniu. Pysk u psa tej rasy jest szeroki i krótki, uszy zwisające i całkowicie skryte pod sierścią. Ogon u shih tzu noszony jest wysoko ponad grzbietem, a sam czworonóg powinien poruszać się płynnym chodem określanym jako arogancki.
Shih tzu posiada niezwykle efektowną, dwuwarstwową sierść złożoną z długich i gęstych włosów okrywowych oraz umiarkowanie obfitego podszerstka. Gęsta okrywa włosowa nie powinna przeszkadzać w widzeniu ani krępować ruchów psa – wymagać więc będzie regularnego podcinania. Psy tej rasy występować mogą we wszystkich umaszczeniach.
Psy rasy shih tzu są radosne, przyjazne i niezwykle oddane. Tak jak większość psów wyhodowanych do towarzystwa, shih tzu uwielbiają spędzać czas ze swoimi opiekunami, choć nie są im ślepo posłuszne – te małe pieski mają bowiem silny, dość niezależny charakter, przez co bywają uparte i lubią chadzać własnymi ścieżkami.
Shih tzu, mimo swoich małych rozmiarów, potrzebują stosunkowo dużej dawki aktywności i zabawy. W domu są jednak spokojne i lubią spędzać czas, wylegując się na kanapie w towarzystwie ukochanych członków rodziny. Piesek tej rasy odnajdzie się więc zarówno w większej rodzinie z dziećmi, jak i przy boku samotnej osoby, która będzie mogła poświęcić mu wystarczająco dużo uwagi.
Zrównoważone, pozytywnie nastawione do ludzi i zwierząt, pozbawione instynktu łowieckiego shih tzu są niekonfliktowe, dzięki czemu dogadają się z innym psem, a nawet kotem czy królikiem. W stosunku do obcych osób i nowo poznanych czworonogów mogą jednak zachowywać się powściągliwie. Psy rasy shih tzu są przy tym czujne i z chęcią zaalarmują swoich opiekunów o obecności intruza głośnym szczekaniem.
Trzeba jednak pamiętać, że potrzebują towarzystwa człowieka i są dość wrażliwe na warunki pogodowe – nie odnajdą się więc w roli podwórkowego stróża. Shih tzu są z natury odważne i pogodne, nie prowokują awantur i nie zachowują się agresywnie. Nieodpowiednio traktowane, zaniedbane lub pozbawione odpowiedniej socjalizacji w wieku szczenięcym mogą jednak stać się bojaźliwe w kontaktach z ludźmi i psami, a w sytuacji silnego poczucia zagrożenia mogą nawet ugryźć. Dlatego opiekun shih tzu powinien zadbać, by już od małego zapewniać psu dużo pozytywnych skojarzeń z otoczeniem, przeróżnymi ludźmi i zwierzakami.
Chcąc upewnić się, że pies rasy shih tzu będzie miał stabilny, dobry charakter, należy wybierać psy pochodzące z renomowanych hodowli, w których hodowcy zapewniają psom wstępną socjalizację.
Psy rasy shih tzu uwielbiają zabawę i ruch, nie są jednak stworzone do intensywnej aktywności fizycznej. Czworonogowi temu wystarczą regularne spacery, podczas których będzie miał okazję eksplorować otoczenie i spotykać się z przyjaznymi psami. Dobrze zsocjalizowane psy chętnie wybiorą się także na miejski spacer z przystankiem w kawiarni, w której będą mogły siedzieć na kolanach opiekuna.
Chcąc zapewnić shih tzu ciekawe, spokojne zajęcie, które zmęczy go umysłowo, można podawać część posiłku w zabawkach interaktywnych. Wypełniona jedzeniem PsiBufet zabawka typu kong albo mata do lizania zaangażuje umysł psa, nie obciążając go przy tym fizycznie.
Shih tzu są z natury niezależne i uparte, nie można więc wymagać od nich dużego zaangażowania w naukę sztuczek czy komend. Ogromnym błędem w wychowaniu psa tej rasy jest stosowanie krzyku czy przemocy. Takie kary dodatkowo zniechęcą zwierzaka do współpracy i sprawią, że zacznie on unikać swojego opiekuna. Mimo to shih tzu łatwo przystosowują się do panujących w domu reguł, o ile domownicy konsekwentnie ich przestrzegają.
Wychowanie psa tej rasy może sprawiać trudność początkującym opiekunom, dlatego po zakupie szczeniaka i okresie kwarantanny poszczepiennej warto skorzystać z oferty przedszkola dla psów, organizującego szkolenie połączone z elementami socjalizacji.
Jedna z teorii dotyczących powstania rasy shih tzu głosi, że psy te powstały ze skrzyżowania dwóch innych azjatyckich ras – pekińczyka i lhasa apso. Badania DNA pokazują jednak, że shih tzu to rasa znacznie starsza.
Pierwotnie małe, efektownie owłosione pieski o skróconej kufie hodowane były wyłącznie w Chinach, gdzie strzegły klasztorów i świętych przybytków. Gdy trafiły na dwór cesarski, stały się ulubieńcami władców. Przez wiele lat w Chinach panował całkowity zakaz sprzedaży shih tzu poza granice państwa.
Psy rasy shih tzu stały się niezwykle popularne w drugiej połowie XIX wieku. Jednak fachowa hodowla psów tej rasy rozpoczęła się dopiero za czasów panowania cesarzowej Tzu Hsi, której shih tzu zawdzięcza obecny wygląd. Cesarzowa decydowała o doborze par hodowlanych, nakazała także zapisywać historię życia poszczególnych czworonogów. Po jej śmierci kontynuowano hodowlę rasy, choć nie była ona już tak przemyślana.
W 1934 roku w Pekinie założono pierwszy Związek Hodowców Psów. Cztery lata później powstał pierwszy chiński wzorzec rasy shih tzu, a czworonogi te zaczęto prezentować na pokazach przypominających zachodnie wystawy psów. Dopiero na początku XX wieku Chiny zezwoliły na eksport psów tej rasy – w 1931 roku pierwsze shih tzu przywiezione zostały do Europy przez pannę Hutchins i lorda Brownrigga z Wielkiej Brytanii.
Trzy lata później w Anglii oficjalnie wyodrębniono rasę i założono pierwszy brytyjski klub rasy shih tzu, który w 1935 roku opracował pierwszy europejski wzorzec. W 1940 roku rasa została uznana przez brytyjski Kennel Club i rozpoczęto prowadzenie szczegółowych ksiąg rodowodowych.
Obecnie shih tzu to jedna z najpopularniejszych ras wybieranych przez osoby poszukujące niewielkiego psa do towarzystwa. Te pogodne, oddane opiekunowi i niewymagające psiaki doskonale sprawdzają się nawet w miejskich warunkach. Są także niezwykle efektownymi psami wystawowymi i mają rzeszę zapalonych miłośników.
Obficie owłosione shih tzu wymagają regularnej i czasochłonnej pielęgnacji. Opiekun psa tej rasy powinien także w szczególny sposób dbać o oczy, układ ruchu i zapewnić pupilowi zbilansowaną dietę, która nie dopuści do niebezpiecznej nadwagi.
Pielęgnacja efektownej sierści u psa rasy shih tzu zajmuje stosunkowo dużo czasu. Podstawą jest codzienne szczotkowanie przy użyciu odpowiednich narzędzi – metalowego grzebienia i szczotki ze średnio twardym włosem. Rozczesując sierść, nie należy zapominać o łapach, pachach, ogonie i uszach, gdyż w tych miejscach najczęściej tworzą się kołtuny. Shih tzu wymagać też będą regularnego strzyżenia w profesjonalnym salonie groomerskim. Zabieg ten wykonuje się zazwyczaj co dwa miesiące.
Shih tzu nie potrzebują częstych kąpieli, o ile są regularnie czesane i nie mają skłonności do tarzania się czy wchodzenia w kałuże. Psa tej rasy należy myć wyłącznie w kosmetykach dla psów. Zaleca się stosowanie szamponów i odżywek o hipoalergicznej formule, przeznaczonych dla psów o długiej sierści. Po kąpieli psa należy dokładnie osuszyć ręcznikiem, odciskając nadmiar wody, a następnie wysuszyć suszarką nastawioną na niską temperaturę. Pozostawienie mokrego psa do wyschnięcia sprzyja powstawaniu kołtunów i odparzeń skóry.
Na szczególną uwagę zasługują także duże oczy shih tzu, które podatne są na urazy i stany zapalne. Opiekun psa tej rasy powinien także regularnie kontrolować stan uszu, w których często dochodzi do przeróżnych infekcji, oraz długość pazurów.
Shih tzu to rasa niezwykle długowieczna – odpowiednia opieka, żywienie i profilaktyka zdrowotna mogą sprawić, że ten niewielki psiak towarzyszyć będzie swoim opiekunom nawet 20 lat. Nie znaczy to jednak, że shih tzu nie chorują.
W rasie tej występują genetyczne predyspozycje do wystąpienia takich przypadłości, jak:
Przerasowienie, nadmierna miniaturyzacja i przypadkowy dobór psów w pary rodzicielskie to najczęstsze przyczyny genetycznych problemów zdrowotnych u shih tzu. Chcąc zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób genetycznych u psa, szczenięta należy kupować jedynie od odpowiedzialnych hodowców, którzy wykonują badania swoim psom przed dopuszczeniem ich do rozrodu.
Psiak nie powinien być mniejszy niż minimalna waga podana we wzorcu – 4,5 kg. Ze względu na skróconą kufę, shih tzu mogą chorować także na zespół brachycefaliczny. Znaczne skrócenie pyska i zmniejszenie szerokości nozdrzy spowodować może problemy z oddychaniem i szybsze męczenie się, szczególnie podczas upałów. Dlatego latem długość spacerów należy skrócić stosownie do możliwości zwierzaka i zawsze zabierać ze sobą butelkę świeżej wody.
Shih tzu nie są zbyt wybredne. Psa tej rasy należy karmić pełnoporcjową, zbilansowaną dietą przeznaczoną dla psów i dobraną do indywidualnych cech czworonoga – jego wieku, stanu zdrowia i poziomu aktywności. W żywieniu shih tzu stosować można zarówno karmy suche i mokre, jak i świeże posiłki złożone z mięsa, podrobów i warzyw.
Trzeba jednak pamiętać, że układanie domowego jadłospisu nie jest łatwym zadaniem. Podawane psu posiłki muszą zawierać odpowiednie ilości i proporcje białka, tłuszczu, witamin i składników mineralnych, a ewentualne ich niedobory mogą poważnie odbić się na zdrowiu czworonoga. Alternatywą dla karm komercyjnych i diety domowej mogą być świeże posiłki oferowane przez PsiBufet.
Stworzone wyłącznie ze świeżych składników wysokiej jakości jedzenie jest wyjątkowo smaczne i lekkostrawne, dzięki czemu sprawdzi się w żywieniu nawet bardzo wrażliwych psów. Wszystkie stworzone przez specjalistów receptury zawierają dużą dawkę cennych składników pokarmowych pochodzących m.in. z mięsa jagnięcego, wołowego, kurczaka czy indyka oraz świeżych warzyw.
Jedzenie PsiBufet wzbogacone jest także o dodatek kwasów tłuszczowych, które pozytywnie wpływają na stan sierści i skóry u psów. Psy rasy shih tzu charakteryzują się dobrym apetytem, który w połączeniu z niewystarczającą dawką aktywności fizycznej może prowadzić do nadwagi, a nawet otyłości. Karmiąc psa, należy więc ostrożnie dawkować posiłki i nie przesadzać z podawaniem dodatkowych przekąsek.
Nazwa rasy shih tzu pochodzi z języka chińskiego i oznacza lwa. Psiaki tej rasy miały bowiem przypominać lwy przedstawiane w tradycyjny, orientalny sposób. Przypominające lwa shih tzu kojarzone były z siłą i odwagą.
Według buddystów piesek tej rasy towarzyszył Buddzie podczas jego wędrówek, a w chwilach zagrożenia zmieniał się w potężnego lwa. W języku mandaryńskim rasa ta nazywa się „pies Xi Shi”, czyli pies najpiękniejszej kobiety w starożytnych Chinach. Można spotkać się także z nazwą „tybetański pies lwi” lub „pies chryzantemowy”.
Jeśli planujesz zostać opiekunem shih tzu, na te pytania warto znać odpowiedzi!