Sznaucer miniaturowy

Sznaucer miniaturowy

Sznaucer miniaturowy to mały, mocny i dość krępy pies o szorstkiej sierści i charakterystycznej brodzie. Psy tej rasy są inteligentne, odważne i wytrzymałe, mają dość silny charakter i lubią aktywność fizyczną. Sznaucer miniaturowy lubi okazywać opiekunom czułości i będzie dobrym towarzyszem zabaw dla nieco starszych dzieci. Może wykazywać dość silny instynkt łowiecki.

Aktywność

Aktywność

8/10

Pielęgnacja

Pielęgnacja

8/10

Podatność

Podatność

3/10

Długość życia

Długość życia

8/10

Z tego artykułu dowiesz się:

Sznaucer miniaturowy - Opis i wygląd rasy

Sznaucer miniaturowy to mały, elegancki pies mogący ważyć od 4 do 8 kg. Psy tej rasy mają proporcjonalną, dość płaską głowę i kufę o kształcie tępego klina zakończoną dużym, czarnym nosem. Oczy sznaucera miniaturowego są średniej wielkości, ciemne i o żywym wyrazie, a wysoko osadzone, załamane uszy mają kształt litery V.


Tułów psa tej rasy jest mocny, dobrze umięśniony i lekko opadający ku tyłowi. Klatka piersiowa sznaucera miniaturowego powinna być umiarkowanie szeroka i stosunkowo głęboka, a ogon musi być naturalnej długości, sierpowaty lub szablasty. Mocne, proste i dobrze umięśnione kończyny powinny pozwalać psu na elegancki, dziarski i swobodny ruch.


Sznaucer miniaturowy ma dwuwarstwową sierść złożoną z gęstego podszerstka i szorstkiego, twardego włosa okrywowego. Sierść na kończynach powinna być delikatniejsza niż na tułowiu, natomiast czoło i uszy powinny być pokryte krótszym włosem. Cechą charakterystyczną sznaucera miniaturowego jest dość sztywna broda i krzaczaste brwi, które trochę przykrywają oczy.


Psy tej rasy występują w trzech umaszczeniach:


Sznaucer miniaturowy

Sznaucer miniaturowy - Charakter i usposobienie

Sznaucer miniaturowy to rasa pochodząca od wiejskich psów, których zadaniem było łapanie szczurów i oszczekiwanie intruzów. Psy te musiały być odważne, temperamentne, zwinne i szybkie, a przy tym łagodne i oddane opiekunom. Z tego względu dzisiejsze sznaucery miniaturowe to psy żywiołowe, inteligentne i przywiązane do rodziny, choć nie zawsze posłuszne.

Charakter

Sznaucer miniaturowy uwielbia towarzystwo domowników i chętnie towarzyszy w życiu rodzinnym. Lubi wszelkiego rodzaju zabawy, szczególnie te energiczne i wymagające wysiłku umysłowego. Może więc stanowić dobre towarzystwo zabaw dla nieco starszych dzieci. Za to nie zawsze dogada się z młodszymi pociechami, gdyż nie lubi niedelikatnego traktowania i nachalnego zaczepiania.


Sznaucery miniaturowe bywają podejrzliwe w stosunku do obcych osób i mogą intensywnie obszczekiwać nieznanych sobie gości. Jednak szybko nawiązują nowe znajomości, nie tracąc przy tym czujności. Psy tej rasy sprawdzą się więc w roli domowego stróża, który zaalarmuje opiekunów o obecności intruza.


Trzeba przy tym pamiętać, że sznaucer miniaturowy nie może mieszkać na dworze – to pies wymagający stałego kontaktu z opiekunem i źle znoszący samotność.


Odważne sznaucery miniaturowe nie wykazują agresji w stosunku do innych psów i nie obawiają się nawet większych od siebie czworonogów. Równocześnie nie próbują zaprzyjaźniać się z każdym napotkanym psiakiem i mogą wykazywać zaborczość, szczególnie na własnym terenie.


Z tego względu sznaucer miniaturowy najlepiej czuje się w roli jedynaka, który skupia całą uwagę swojego opiekuna. Pies tej rasy wykazuje też dość silny instynkt łowiecki, dlatego może mieć skłonność do gonienia kotów i mniejszych od siebie zwierząt.

Usposobienie

Aktywne, żywiołowe i niezwykle wytrzymałe sznaucery miniaturowe wymagają dużej dawki ruchu, zabawy i ciekawego zajęcia. Sprowadzone do roli kanapowca z pewnością nabiorą niszczycielskich skłonności, a niespożyta energia może przerodzić się w silną frustrację i prowadzić do reaktywności. Dlatego opiekun psa tej rasy musi poświęcić pupilowi dużo uwagi i zapewnić mu codzienne, długie spacery obfitujące w liczne atrakcje.


Nie należy jednak zapominać o odpoczynku – nawet tak aktywny psiak potrzebuje chwili wyciszenia, relaksu i niezmąconego snu. Sznaucery miniaturowe najbardziej ucieszą się z wyprawy do lasu, na łąki lub nad jezioro. Trzeba jednak pamiętać, że psy te są obdarzone silnym instynktem łowieckim, dlatego powinny być prowadzone na długiej lince w miejscach, w których można spotkać dziką zwierzynę.


Sznaucery miniaturowe są inteligentne, a przy tym wykazują dużą samodzielność i bywają bardzo uparte. Dlatego opiekun nie powinien wymagać od psa tej rasy ślepego posłuszeństwa – ważne będzie natomiast wyrozumiałe podejście i duża dawka cierpliwości. Nie znaczy to oczywiście, że sznaucerowi można pozwalać na wszystko.


Psy te powinny być nauczone podstawowych komend (szczególnie przywołania) i zasad panujących w domu. Szkolenie sznaucera miniaturowego nie powinno polegać na przemocy, gdyż niedelikatne traktowanie może zburzyć zaufanie psiaka do opiekuna. Najlepiej sprawdzają się pozytywne metody polegające na nagradzaniu właściwego zachowania – na przykład przysmakami lub chwilą wspólnej zabawy.


Przy właściwej motywacji sznaucery miniaturowe sprawdzą się w takich sportach, jak nosework, agility czy taniec z psem.

Sznaucer miniaturowy - Historia rasy

Sznaucer miniaturowy to rasa wyhodowana w Niemczech. Wywodzi się od wiejskich psów o szorstkiej sierści, znanych już w XVII wieku.

Początki

Przodkiem dzisiejszych sznaucerów miniaturowych jest sznaucer średni – ważący do 20 kg pies o mocnej budowie i silnym temperamencie, wykorzystywany do łapania szczurów i pilnowania gospodarstwa. Z czasem zaczęto preferować mniejsze, tańsze w utrzymaniu psy, co doprowadziło do krzyżowania średnich sznaucerów z mniejszymi psami, takimi jak affenpinschery i miniaturowe pudle. Dbano jednak, by wyniki tych krzyżówek zachowały szorstką sierść i proporcjonalną budowę ciała.

Rozwój rasy

Pierwsze sznaucery miniaturowe zaprezentowano na wystawie w 1899 roku. Psy te zwróciły uwagę Josefa Berta, który przyczynił się później do usystematyzowania niemieckich pinczerów i sznaucerów i podzielenia ich na uznawane dzisiaj kategorie wielkości.

Obecnie

Obecnie sznaucer miniaturowy to popularna rasa, która szybko adaptuje się do każdych warunków i odnajduje się nawet w małych mieszkaniach. Z tego względu małe, szorstkowłose psy spotkać można nie tylko na wsi, ale także w dużych miastach. Rasę tę wybierają zarówno rodziny z dziećmi, jak i aktywne osoby samotne, które poszukują oddanego towarzysza.

Sznaucer miniaturowy - Pielęgnacja i zdrowie

Sznaucer miniaturowy

Sznaucery miniaturowe wymagają regularnej, dość czasochłonnej pielęgnacji. Cieszą się natomiast dobrym zdrowiem, choć mogą cierpieć na alergię pokarmową.

Pielęgnacja

Pielęgnacja szorstkiej sierści sznaucera miniaturowego zabiera stosunkowo dużo czasu. Opiekun powinien regularnie szczotkować pupila za pomocą szczotki pudlówki i rozczesywać włos metalowym grzebieniem. Oprócz tego niezbędne będzie trymowanie (czyli wyskubywanie martwych włosów okrywowych) i strzyżenie.


Takie zabiegi powinny odbywać się średnio raz w miesiącu i wymagają wprawy, dlatego warto powierzyć je doświadczonemu groomerowi. Odpowiednio zadbana sierść sznaucera miniaturowego nie linieje i nie wymaga dodatkowych kąpieli.


Pies tej rasy musi mieć także mytą brodę po jedzeniu i podcinane brwi, by nie drażniły oczu. Konieczne będzie również kontrolowanie stanu uszu, oczu i przycinanie pazurów, jeśli pies nie ściera ich samodzielnie. Większość sznaucerów miniaturowych ma skłonność do szybkiego odkładania się kamienia nazębnego, co może wymagać częstych zabiegów stomatologicznych.

Zdrowie

Sznaucery miniaturowe to wytrzymałe psy, które dobrze znoszą każde warunki pogodowe. Jedynie w silne upały należy zachować ostrożność i ograniczyć psu aktywność fizyczną, by nie doprowadzić do przegrzania organizmu. Średnia długość życia sznaucera miniaturowego wynosi 12 lat, choć często zdarzają się psiaki, które dożywają ponad 15 lat w dobrym zdrowiu.


Wśród chorób typowych dla tej rasy wymienia się przede wszystkim:



Wiele z tych problemów zdrowotnych ma podłoże genetyczne, dlatego można zmniejszyć ich ryzyko, kupując szczeniaka z dobrej hodowli zarejestrowanej w ZKwP. Odpowiedzialni hodowcy wykonują swoim psom szczegółowe przeglądy zdrowia, co pozwala wykluczyć chore psy z dalszej hodowli i upewnić się, że rodzice miotu nie przekażą maluchom wadliwych genów.


Opiekun sznaucera miniaturowego powinien też zabierać pupila na regularne kontrole w gabinecie weterynaryjnym, które nie będą ograniczać się jedynie do obowiązkowego szczepienia na wściekliznę. Wykonywanie psu badań krwi i moczu pozwoli wykryć ewentualne choroby już w początkowym stadium i szybko wprowadzić odpowiednie leczenie.


Wizyta u lekarza weterynarii będzie niezbędna także w przypadku pojawienia się u psa niepokojących objawów, takich jak nawracająca biegunka, łzawienie oczu, trzepanie uszami czy niechęć do zabawy i spacerów.

Żywienie

Sznaucery miniaturowe mogą mieć skłonność do nadwagi i otyłości. Dlatego opiekun psa tej rasy musi ostrożnie dawkować pupilowi jedzenie i zapewnić dużą dawkę aktywności fizycznej.


Ze względu na skłonność do alergii pokarmowych i problemów z trzustką, opiekun sznaucera miniaturowego powinien ostrożnie wybierać dietę dla swojego pupila. W żywieniu psów tej rasy sprawdzić się mogą gotowe karmy przeznaczone dla ras miniaturowych, szczególnie bezzbożowe i monobiałkowe. Trzeba przy tym pamiętać, że suche karmy to żywność wysoko przetworzona, w składzie której znajdują się często potencjalnie szkodliwe dodatki (sztuczne barwniki i konserwanty), które mogą zwiększać ryzyko alergii i związanych z nią problemów skórnych.


Z tego względu wielu opiekunów psów tej rasy decyduje się na samodzielne przygotowywanie posiłków pupilowi. Dieta domowa złożona z mięsa, podrobów i warzyw musi być uzupełniona starannie dobranymi suplementami – w przeciwnym razie może spowodować niebezpieczne dla zdrowia niedobory pokarmowe. Sprawia to, że ułożenie zdrowego jadłospisu dla psa nie jest łatwe i zazwyczaj wymaga konsultacji z doświadczonym psim dietetykiem lub znajomości podstaw prawidłowego żywienia psów.


Bezpieczną alternatywą dla diety domowej mogą być posiłki przygotowywane przez PsiBufet – świeży katering dla psów. Jedzenie PsiBufet złożone jest wyłącznie z najwyższej jakości mięsa i podrobów z dodatkiem warzyw i niezbędnych suplementów dostarczających witamin i minerałów. Delikatnie gotowane na parze składniki są następnie mrożone, dzięki czemu posiłki nie wymagają stosowania konserwantów ani innych dodatków technologicznych.


Wśród dostępnych smaków znajduje się kilka monobiałkowych wariantów, które mogą ograniczać ryzyko alergii pokarmowych i zaburzeń trawienia. Posiłki PsiBufet pakowane są w porcje dobierane na podstawie indywidualnych cech psa, dlatego dostarczają mu optymalnej ilości niezbędnych składników odżywczych i pozwalają uniknąć przekarmienia.

Sznaucer miniaturowy - Ciekawostki

Określenia „sznaucer” zaczęto używać dopiero po 1917 roku. Wcześniej wszystkie krzyżówki niemieckich terierów i szpiców nazywano pinczerami, choć psy te różniły się wielkością, rodzajem sierści i umaszczeniem.


Słowo „sznaucer” pochodzi od niemieckiego słowa „schnauz”, które oznacza pysk.


Według klasyfikacji ZKwP, sznaucery dzielą się na trzy rasy różniące się wyłącznie rozmiarem. Wyróżnia się:


Warto wiedzieć

Jeśli planujesz zostać opiekunem sznaucera miniaturowego, na te pytania warto znać odpowiedzi!