Małe pieski - poznaj 10 najpopularniejszych ras małych psów
małe rasy psów małe rasy psów

Małe pieski - poznaj 10 najpopularniejszych ras małych psów

Czas czytania: 11 min

18 sty 2023

 • Najpopularniejsze małe rasy psów to: szpic miniaturowy pomeranian, yorkshire terrier, pudel miniaturowy, shih tzu, maltańczyk, jack russell terrier, mops, chihuahua, jamnik, cavalier king charles spaniel.
 • Małe rasy psów mogą być dobrym wyborem dla osób mieszkających w małych mieszkaniach, w których niewiele jest przestrzeni dla domowego pupila.
 • Niewielkie pieski są również dobrym wyborem dla osób starszych lub ludzi z ograniczeniami ruchowymi. Mniejsze rasy są zarazem lżejsze, więc łatwiej opiekować się takim psiakiem.

Moda na małe rasy psów panuje od dawna, choć co jakiś czas zmieniają się przedstawiciele tej grupy czworonogów, które najczęściej można spotkać na ulicach. Obecnie prym wiodą maltańczyki i pomeraniany. Jeszcze nie tak dawno najwięcej maluchów biegających po parkach było w typie yorka. Lata 90. to czas popularności jamników, choć i dziś można czasem spotkać przedstawicieli tej rasy.


Wszystkie te psiaki łączy jedno - niewielki rozmiar. Ma to swoje plusy, ale i małe psiaki nie są pozbawione predyspozycji do niektórych chorób. Dla jakich osób ważący kilka kilogramów piesek będzie dobrym towarzyszem? Poznaj małe rasy psów!

Małe rasy psów - dla kogo są idealne?

Małe rasy psów mogą być dobrym wyborem dla osób mieszkających w małych mieszkaniach, w których niewiele jest przestrzeni dla domowego pupila. Oczywiście metraż nie zawsze jest wyznacznikiem wielkości psa - wszak zwierzak powinien wyszaleć się podczas spacerów na zewnątrz, a w domu jedynie odpoczywać.


Jednak każdy, kto widział śpiącego na podłodze w kuchni labradora czy owczarka niemieckiego wie, że sporych rozmiarów psiak jest w stanie zablokować przejście na całej szerokości. Warto o tym pomyśleć, zanim zostaniemy opiekunami psa. Nie dziwi więc wcale fakt, że spora część właścicieli kawalerek wybiera właśnie miniaturowe zwierzaki.


Niewielkie pieski są również dobrym wyborem dla osób starszych lub ludzi z ograniczeniami ruchowymi. Mniejsze rasy są zarazem lżejsze, więc łatwiej opiekować się takim psiakiem, na przykład wtedy, gdy zachoruje. Niekiedy niewielkie psiaki są wybierane przez ludzi, którzy oczekują, że mały pies będzie wymagał mało opieki. Nie jest to jednak prawdą!


Maluch, podobnie jak jego więksi kuzyni, także potrzebuje ciekawych spacerów, socjalizacji, kontaktów z innymi psami, odwiedzania nowych miejsc i szkolenia. Warto to mieć na uwadze i pamiętać, że choćby szczeniak pomeraniana wyglądał jak pluszak, jest żywą istotą, która ma swoje emocje i potrzeby.

Małe pieski i ich najczęstsze problemy zdrowotne

Często mówi się o problemach zdrowotnych dużych ras psów - zwłaszcza o kłopotach ze stawami, które dopadają na starość wiele psów ważących powyżej 30 kg. Czy to oznacza, że maluchy są zdrowe? Niestety, je także dotyczą różne schorzenia. Wśród najczęściej występujących można wymienić:

 • Biegunki i zaparcia
 • Problemy z apetytem
 • Choroby wątroby
 • Zapalenie pęcherza
 • Kłopoty z układem oddechowym
 • Atopowe zapalenie skóry
 • Alergie o różnym podłożu
 • Zwichnięcia rzepki
 • Dyskopatia

Wiele zależy od konkretnej rasy i jej predyspozycji. Tak jak choroby kręgosłupa są charakterystyczne dla jamników, tak problemy z oddychaniem będą dotyczyły przede wszystkim ras brachycefalicznych. Do tej grupy zaliczamy psiaki ze spłaszczonym pyskiem, takie jak shih tzu czy mops. Podatność na poszczególne schorzenia zależna jest od pochodzenia psiaka - czy wzięliśmy go ze sprawdzonej hodowli zrzeszonej w ZKwP (Związku Kynologicznym w Polsce), czy z przypadkowego miejsca. Dodatkowo wpływ na komfort życia ma opieka i żywienie, jakie pieskowi zapewniamy.

Najpopularniejsze małe psy

Popularność wymienionych ras się zmienia, jednak od kilku lat właśnie te z poniższej listy można najczęściej spotkać w miejskich parkach. Różnią się między sobą właściwie wszystkim - rozmiarem (cavalier w porównaniu z chihuahuą jest naprawdę sporym psiakiem!), kolorem i rodzajem sierści, energią i sposobem bycia. Ale może właśnie dzięki tym różnicom prawie każdy, kto szuka psa małej rasy, znajdzie coś dla siebie.

Szpic miniaturowy pomeranian

Waga: 1,9-3,5 kg

szpic miniaturowy pomeranian

Niewielkich rozmiarów, puchaty pomeranian zrobił oszałamiającą karierę w internecie, zwłaszcza na Instagramie. Pieski tej rasy są bardzo żywiołowe, mają dużo energii i są towarzyskie. Niezwykle silnie przywiązują się do swoich opiekunów, z czego mogą wynikać różne wyzwania - lęk separacyjny i chęć bronienia swojego człowieka przed innymi. Dodatkowo łatwo się pobudzają i należą do jednych z najbardziej szczekliwych ras. Biorąc pod uwagę ich niewielkie rozmiary i dużą wrażliwość, zdecydowanie nie nadają się dla dzieci.

Przeczytaj więcej o rasie szpic miniaturowy pomeranian - KLIK!

Yorkshire terrier

Waga: do 3,5 kg

yorkshire terrier

Myśląc o popularnym od lat yorku zapominamy, że to terier z krwi i kości. Psiak, który owszem, wygląda jak z obrazka (zwłaszcza w długiej, wystawowej szacie), ale ma w sobie instynkt łowiecki. Chętnie pogoni za wiewiórką czy wróblem albo przekopie ogródek w poszukiwaniu kreta. York nie należy też do cichych ras - lubi sobie poszczekać, a przy tym jest bardzo emocjonalnym psiakiem, który przywiązuje się do swojej rodziny. Nie do końca odnajdzie się w domu z dziećmi.

Przeczytaj więcej o rasie yorkshire terrier - KLIK!

Pudel miniaturowy

Waga: 4-7 kg

pudel miniaturowy

To jeden z czterech rozmiarów pudli - oprócz miniaturowego występują jeszcze mniejsze toye, a także pudle średnie i duże (tzw. królewskie). Na tle pozostałych pudli ten miniaturowy jest bardziej energiczny niż średni i duży, ale nieco spokojniejszy niż toy. Pudelek to przyjaźnie nastawiony do ludzi i innych psów zwierzak, który lubi, gdy wokół niego dużo się dzieje. Nie znosi jednak nudy - pozbawiony zajęcia i nowych wrażeń może stać się nadpobudliwy i mieć skłonności niszczycielskie. Nadaje się na towarzysza dzieci, ale takich powyżej 7. roku życia.

Shih tzu

Waga: 4-8 kg

shih tzu

Spokojny shih tzu przez niektórych porównywany jest do kota - lubi bowiem chodzić własnymi ścieżkami i jest dość niezależny. Nie tak łatwo nauczyć tego psiaka komend, gdyż może on na naukę akurat nie mieć ochoty. Mimo swojej dystyngowanej natury lubi mieć bliski kontakt z opiekunem, jednak powinien poradzić sobie z rozłąką. Pozostawiony sam w domu raczej nie będzie niszczyć. Nie wymaga długich spacerów, ale chętnie pobawi się z podobnej wielkości psami. Źle znosi zarówno bardzo niskie, jak i bardzo wysokie temperatury. Może być kompanem dla nastoletniego dziecka lub starszej osoby.

Przeczytaj więcej o rasie shih tzu - KLIK!

Maltańczyk

Waga: 2-4 kg

maltańczyk

Maltańczyki szturmem zdobyły parki i ulice chyba w całej Polsce. Mały, biały piasek stał się marzeniem prawie każdej kilkuletniej dziewczynki. Czy to dobrze? Niekoniecznie, bo te niezwykle delikatne i wrażliwe pieski mogą ucierpieć na kontakcie z mniejszymi dziećmi. Maltańczyk bardzo przywiązuje się do ukochanej osoby i chciałby nie odstępować jej na krok. Rozłąka bywa trudna - nawet zostawianie pieska u znajomych czy rodziny czasem nie wchodzi w grę. Psiaki tej rasy lubią ruch - zabawy na powietrzu, długie spacery i naukę sztuczek.

Przeczytaj więcej o rasie maltańczyk - KLIK!

Jack russell terrier

Waga: 5-6 kg

jack russell terrier

Nie jest to typowy przedstawiciel małej rasy - raczej prawdziwy terier w nieco mniejszym formacie. Ma duży temperament i można by rzec, że jest psim łobuzem. Uwielbia, gdy dużo się wokół niego dzieje, dlatego chętnie chodziłby z opiekunem nie tylko na spacery, ale i do pracy, na zakupy, do restauracji... Jeśli już o spacerach mowa - jack russelle potrzebują ich naprawdę sporo, są wręcz niezmordowane podczas wielokilometrowych wycieczek. Potrafią też dość intensywnie szczekać. Wybiegany JRT będzie jednak w domu wręcz niewidzialny - ułoży się wygodnie do snu i nie będzie nikogo niepokoił swoim towarzystwem. Ze względu na instynkt pogoni za szybko poruszającymi się obiektami jack russelle nie są polecane do domów z dziećmi poniżej 7. roku życia.

Przeczytaj więcej o rasie jack russell terrier - KLIK!

Mops

Waga: 6,3-8,1 kg

mops

Mops jest dość dużym pieskiem na tle pozostałych, wymienionych tu ras. Ten pogodny psiak odnajdzie się właściwie w każdej rodzinie (także z dziećmi) i w każdym miejscu. Chętnie pójdzie z opiekunem do pracy, kawiarni czy do parku pełnego psów. Raczej nie powinien mieć problemu z zostawaniem samemu w domu, choć byłby szczęśliwszy, gdyby mógł zawsze towarzyszyć swojemu człowiekowi. Mopsy lubią spacery, ale źle znoszą wysokie temperatury. Ze względu na skrócony pysk mogą mieć problemy z oddychaniem, dlatego nie jest wskazane bieganie z nimi na przykład przy rowerze.

Przeczytaj więcej o rasie mops - KLIK!

Chihuahua

Waga: 1,5-3 kg

chihuahua

Wesoła i wrażliwa - tak w skrócie można określić chihuahuę. Piesek tej rasy lubi towarzystwo całej rodziny, ale jednak wybiera sobie tę jedną, ukochaną osobę, z którą chce być cały czas. Wymaga uwagi - gdy nie będzie mu się jej poświęcać, może stać się nadmiernie szczekliwy. Chihuahuy chętnie bawią się z innymi psami, ale podobnej wielkości, co one same. Są bardzo ruchliwe i pełne energii do zabawy - lubią spacery i należy im je zapewniać. Z pewnością nie są szczęśliwe jako ozdoby trzymane wyłącznie na rękach. Z uwagi na miniaturowe rozmiary nie poleca się ich do domu z dziećmi mniejszymi niż nastolatki.

Przeczytaj więcej o rasie chihuahua - KLIK!

Jamnik

Waga: 6,5-7 kg

jamnik

Tyle ważą jamniki standardowe, choć są jeszcze mniejsze odmiany - miniaturowy będzie ważył 4 kg, a króliczy - 3,5 kg. Znanych ze swej nieustępliwości i odwagi jamników chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Psy te są energiczne, ale mają też swoje zdanie i nie zawsze zgodzą się z wolą opiekuna. Lubią długie spacery - niekoniecznie bieganie, ale wielokilometrowe przechadzki jak najbardziej. Mogą też mieć problem z chodzeniem po schodach z uwagi na wydłużoną budowę ciała. Jamnik to pies dość szczekliwy, który lubi też przekopać ogródek, a czasem pogonić gołębia. Nadaje się do domu z dziećmi, ale takimi powyżej 7. roku życia, które będą potrafiły uszanować psią potrzebę przestrzeni.

Przeczytaj więcej o rasie jamnik - KLIK!

Cavalier king charles spaniel

Waga: 5,4-8 kg

cavalier king charles spaniel

Cavalier kocha cały świat - to psy zupełnie pozbawione agresji, które doskonale dogadują się z innymi psami, dziećmi czy osobami starszymi. Często wykorzystywane są w dogoterapii, gdzie przydaje się ich spokojny, zrównoważony charakter. Co prawda w rasie zdarzają się psy nadmiernie wycofane, wręcz nerwowe i lękliwe, ale jest to rzadkość - i podczas wybierania odpowiedniej hodowli warto zwrócić na to uwagę. Cavisie nie lubią samotności. Jeśli tylko mają towarzystwo ludzi, spędzają czas, wylegując się na kanapie. Nie są zbyt hałaśliwe. Bardzo lubią chodzić na spacery, jednak nie mają bardzo dużych potrzeb ruchowych.

Przeczytaj więcej o rasie cavalier king charles spaniel - KLIK!

Bibliografia

 • Richter G. (2018). Księga zdrowia psa i kota. Zintegrowana opieka i żywienie.
 • Biziorek A. (2012). Psy rasowe.