Jack russell terrier
Jack russell terrier

Jack russell terrier


Jack russell terier (JRT) to niewielki, choć mocny, energiczny i zwinny psiak o silnym charakterze. Odważny, inteligentny i czujny pies tej rasy jest z natury przyjaźnie nastawiony do ludzi i innych psów. Jack russell terrier może stanowić dobre towarzystwo dla nieco starszych dzieci, przy czym źle traktowany potrafi dobitnie okazać swoje niezadowolenie. Opiekun psa tej rasy będzie musiał zapewnić mu dużą dawkę codziennej aktywności i szkolenie.


Aktywność

Aktywność

8/10

Pielęgnacja

Pielęgnacja

7/10

Podatność

Podatność

4/10

Długość życia

Długość życia

9/10

Z tego artykułu dowiesz się:


Ile żyje jack russell terrier?

le kosztuje jack russell terrier?

Kiedy jack russell terrier jest dorosły?

Jak często karmić jack russell terriera?

Jack russell terrier - szorstkowłosy czy gładkowłosy?


Jack russell terrier - Opis i wygląd rasy

Jack russell terrier to mały, gibki i mocny pies ważący 5-6 kg. Głowa u psa tej rasy jest dość płaska i niezbyt szeroka, zwężająca się w stronę nosa, który zawsze musi być czarnego koloru. Uszy JRT są małe, trójkątne i zwisające, a oczy mają migdałowaty kształt i bystry wyraz.


Tułów tego psa jest lekko wydłużony, grzbiet prosty i dobrze umięśniony. Klatka piersiowa jack russell terriera powinna być raczej głębsza niż szersza, a jej obwód powinien wynosić 40-43 cm. Ogon JRT jest prosty lub lekko zawinięty nad grzbietem i ruchliwy, a łapy muszą być proste, blisko postawione przy ciele i dobrze umięśnione. Psiak musi poruszać się swobodnym, sprężystym krokiem.


Dwuwarstwowa, krótka okrywa włosowa psa rasy jack russell terrier składa się z gęstego podszerstka i włosa okrywowego, którego struktura może być gładka, szorstka lub drutowata. Na białym umaszczeniu znaleźć się mogą różnej wielkości znaczenia czarno podpalane, czarne lub rude o różnej intensywności (od jasnopłowych aż do kasztanowych).

Jack russell terrier

Jack russell terrier - Charakter i usposobienie

Jack russell terrier to typowy terier – odważny, pewny siebie, czujny i ruchliwy. Te inteligentne psy są wyjątkowo sprytne i bywają uparte, co w połączeniu z silnym instynktem łowieckim i ciętością może sprawiać problem niedoświadczonym opiekunom. Dobrze zsocjalizowane, zmotywowane do współpracy i właściwie wychowane odnajdą się w roli towarzysza nawet większej, aktywnej rodziny z dziećmi.

Charakter

Przyjacielskie w stosunku do ludzi JRT nie mają problemu z nawiązywaniem nowych znajomości – gości witają zazwyczaj radośnie i nie bronią przed nimi swojego terenu. Nie sprawdzą się więc w roli domowego obrońcy, choć wszelkie podejrzane dźwięki i sytuacje zakomunikują opiekunowi głośnym szczekaniem. 


Jack russell terriery lubią wszelkiego rodzaju zabawy i chętnie wykonują proste sztuczki za przysmaki, sprawdzą się więc w roli towarzysza zabaw nieco starszych dzieci. Ich wzajemne kontakty należy jednak zawsze nadzorować – psy rasy jack russell terrier nie są zbyt cierpliwe i za często brane na ręce, ściskane czy ciągnięte za ogon potrafią dobitnie okazać swoje niezadowolenie z nieodpowiedniego traktowania.


Psy rasy jack russell terrier z reguły dobrze dogadują się z innymi psiakami, choć bywają zadziorne i zaczepne. Silny charakter, odwaga i nieustępliwość mogą stać się przyczyną konfliktów nawet z większymi psami spotykanymi na spacerze, dlatego opiekun powinien zadbać o prawidłową socjalizację, na przykład poprzez udział w psim przedszkolu.


Jack russell terrier to pies obdarzony silnym instynktem łowieckim, może więc ganiać napotkane na podwórku koty i polować na inne mniejsze od siebie domowe zwierzaki, takie jak króliki czy świnki morskie. Pies tej rasy, który nie wychowywał się od szczeniaka z kotem czy królikiem, nie jest więc polecany do domów, w którym mieszkają inne gatunki zwierząt.

Usposobienie

Jack russell terrier to pies aktywny, który wymagać będzie dużej dawki ruchu i zabawy – niezaspokojenie tej potrzeby skutkować będzie najczęściej frustracją i licznymi problemami behawioralnymi. Opiekun powinien jednak zadbać o to, by proponowana psu aktywność męczyła go nie tylko fizycznie, ale także zapewniała odpowiednią stymulację umysłu i zmysłów. Monotonne rzucanie psu piłki w parku warto więc jak najczęściej zastępować zabawami węchowymi, ćwiczeniem rozmaitych sztuczek i treningiem posłuszeństwa.


Jack russell terrier chętnie wybierze się także na długi spacer po łąkach lub lasach. W takich miejscach należy jednak trzymać go na smyczy ze względu na silny instynkt łowiecki i zawziętość pozwalającą czworonogowi wytropić i zagryźć mniejsze leśne zwierzęta.


Psy rasy jack russell terrier bywają uparte i niezależne, a próby wymuszenia na nich jakiegoś zachowania krzykiem lub przemocą często wywołują silny sprzeciw mogący rozwinąć się nawet w agresję.


Z tego względu w szkoleniu psów tej rasy należy stosować wyłącznie metody pozytywne, polegające na nagradzaniu za dobre zachowanie przysmakiem lub chwilą wspólnej zabawy. Trzeba przy tym pamiętać, że JRT dość łatwo się rozpraszają, dlatego proponowane psu sesje szkoleniowe powinny być krótkie i interesujące. Inteligentne, dobrze zmotywowane psy rasy jack russell terrier sprawdzą się w niektórych psich sportach, takich jak agility, nosework czy nawet tropienie użytkowe.

Jack russell terrier - Historia rasy

Rasa jack russell terrier wywodzi się z Anglii – jej twórcą był John „Jack” Russell, pastor i myśliwy. Jego celem było stworzenie niewielkiego norowca (psa wypędzającego lisy z nor), którego łatwo będzie odróżnić od zwierzyny.

Początki

W 1819 roku John Russell kupił od miejscowego mleczarza małego teriera o białym umaszczeniu z ciemniejszym podpalaniem. Suczka Trump była dla niego idealnym norowcem, włączył ją więc do swojej hodowli niewielkich, zawziętych i bardzo odważnych psów przeznaczonych do polowań na lisy.


Do 1850 roku udało mu się stworzyć dość jednolitą rasę, która charakteryzowała się ciętością pozwalającą na pogoń i wypłoszenie lisa bez zadawania mu niepotrzebnych obrażeń.


Psy Russella zdobyły ogromne uznanie wśród myśliwych, a pastor stał się jednym z założycieli klubu rasy w 1875 roku. Niestety jego hodowla zakończyła się z powodów finansowych – przed śmiercią pastor Russell zmuszony był sprzedać wszystkie swoje psy. Nie wiadomo, czy dzisiejsze JRT są spokrewnione z Trump, gdyż dokumentacja hodowlana rasy zaczyna się dopiero od 1862 roku.

Rozwój rasy

W 1894 roku Arthur Blake Heinemann utworzył pierwszy wzorzec rasy i założył Klub Parson Russell Terriera. Zaczął doskonalić rasę pod kątem użytkowym tak, by nadawała się także do polowań na borsuki. Zadanie to wymagało odrobinę innej budowy psa niż ta, jakiej potrzeba do wypłaszania lisów.


Aby wzmocnić rasę, skrzyżowano ją z bull terierami, co poskutkowało także nieznacznym skróceniem kończyn. Osiągnięto więc dwa różne typy – krótkonożny i długonożny – które krzyżowano ze sobą. Po II wojnie światowej zapotrzebowanie na psy myśliwskie znacząco spadło, a niewielkie psy Russella zaczęto utrzymywać głównie dla towarzystwa.


W latach 70. XX wieku w Wielkiej Brytanii utworzono kilka klubów ras, z których tylko niektóre dbały o zachowanie cech użytkowych. W 1990 roku oficjalnie uznano istnienie rasy parson russell terrier w dwóch odmianach – krótkonożnej i długonożnej. Rasa jack russell terrier ostatecznie oddzieliła się od parsonów w 2001 roku.

Obecnie

Obecnie JRT to psy pełniące rolę przede wszystkim psów do towarzystwa, choć do dziś zachowały swoje cechy użytkowe, dzięki którym wciąż mogą służyć jak norowce. Doskonały węch jack russell terrierów doceniany jest także przez rozmaite służby, które wykorzystują JRT do poszukiwań zakazanych substancji i materiałów wybuchowych.

Jack russell terrier - Pielęgnacja i zdrowie

Jack russell terrier

Pielęgnacja JRT zależeć będzie przede wszystkim od rodzaju jego sierści. Psy rasy jack russell terrier generalnie cieszą się dobrym zdrowiem, przy czym dość często cierpią na alergie pokarmowe. Wymagać więc będą uważnie dobranej diety.

Pielęgnacja

Jack russell terrier nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, choć musi być ona systematyczna. Gładkowłose JRT przez cały rok mogą gubić bardzo dużo krótkich, twardych i ostrych włosków, które wbijają się praktycznie we wszystko. Martwy włos z sierści gładkowłosego psa najlepiej jest usuwać za pomocą furminatora lub włosianej szczotki o gęstej szczecinie.


Szorstkowłosego psa tej rasy należy natomiast raz na 3-4 miesiące trymować – zabieg ten polega na wyskubywaniu martwych włosów palcami i bywa dość czasochłonny. Wielu opiekunów JRT decyduje się powierzyć to zadanie groomerowi. Do takich zabiegów pielęgnacyjnych należy przyzwyczaić czworonoga już od szczeniaka, by w przyszłości nie uciekał ani nie bronił się przed czesaniem czy trymowaniem.


Opiekun psa rasy jack russell terrier musi pamiętać także o regularnym kontrolowaniu stanu uszu i oczu. Na uwagę zasługują również łapki psa – sprawdzać należy nie tylko długość pazurów, ale i przestrzeń międzypalcową, w której u psów cierpiących na alergie mogą rozwijać się zakażenia bakteryjne.

Zdrowie

Psy rasy jack russell terrier są stosunkowo odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i dość rzadko chorują. Średnia długość życia JRT wynosi 13 lat, choć zdarzają się psy, które dożywają nawet 17 lat. Ze względu na dużą pulę genetyczną i starania hodowców dbających o zachowanie cech użytkowych, w rasie jack russell terrier nie występuje zbyt wiele chorób dziedzicznych.


Najczęstsze przypadłości zdrowotne, które mogą przytrafić się psu tej rasy, to między innymi:

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia takich dolegliwości u JRT, szczeniaka należy kupować wyłącznie ze sprawdzonych hodowli zrzeszonych w ZKwP (FCI). Rodzice miotu powinni być przebadani przez okulistę i ortopedę, zaleca się także wykonanie testów DNA wykluczających mutacje mogące prowadzić do rozwoju chorób genetycznych.


Dorosłemu psu tej rasy warto regularnie wykonywać podstawowy przegląd zdrowia łącznie z badaniami krwi – pozwoli to szybko wykryć ewentualne problemy zdrowotne i wdrożyć odpowiednie, leczenie jeszcze zanim choroba stanie się poważna.


Żywienie

Jack russell terriery nie są wybredne i z chęcią zjedzą każdy rodzaj podawanego im pokarmu. W żywieniu tych psów sprawdzą się więc zarówno gotowe karmy suche lub mokre, jak i posiłki przygotowywane w domu. Niestety dobry apetyt w połączeniu z niewielką aktywnością fizyczną może sprzyjać nadwadze i otyłości – z tego względu opiekun musi dostosować dzienną dawkę karmy do poziomu aktywności swojego pupila, nie przesadzać z podawaniem dodatkowych przysmaków i zapewniać psu wystarczająco długie spacery.


Karma dla psa rasy jack russell terrier musi być także dostosowana do wieku i stanu zdrowia danego zwierzaka. Niestety wiele JRT cierpi na różnego rodzaju alergie pokarmowe. Do uczulających psa składników należeć mogą nie tylko mięso i podroby, ale także sztuczne konserwanty, barwniki, a nawet roztocza rozwijające się w otwartej suchej karmie.


Nic więc dziwnego, że wiele jack russell terrierów najlepiej radzi sobie na diecie przygotowywanej ze świeżych składników – gotowane jedzenie wolne jest od sztucznych dodatków i innych substancji mogących wywołać u psa reakcję alergiczną. Samodzielne bilansowanie zwierzakowi domowych posiłków nie jest jednak łatwe, a niedobory lub nadmiar niektórych składników mineralnych czy witamin mogą skutkować rozwojem wielu groźnych chorób.


Opiekunom poszukującym idealnej diety dla JRT proponujemy jedzenie PsiBufet – świeże posiłki złożone wyłącznie z mięsa, podrobów i warzyw najwyższej jakości, przyrządzane według receptur stworzonych przez ekspertów.


Posiłki te dostępne są w kilku wersjach smakowych (m.in. wołowina, kurczak, indyk, jagnięcina), dzięki czemu przypadną do gustu nawet najbardziej wybrednemu jackowi. Zbilansowane receptury pozbawione sztucznych dodatków i konserwantów zmniejszają ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych i dostarczą czworonogowi wszystkich składników niezbędnych do zachowania energii i doskonałego zdrowia.

Jack russell terrier - Ciekawostki

JRT to rasa, która często występuje w filmach. Prawdziwą sławę zawdzięcza filmowi „Maska”, ale znana jest także z nowszych produkcji, takich jak „Pieskie życie” czy „Woda dla słoni”.


Jacki posiadają jednak nie tylko aktorskie talenty – mieszkajaca w USA suczka Tilamook Cheddar jest wybitną malarką. Jej obrazy wystawiane są w wielu krajach, a ich ceny sięgają nawet kilku tysięcy dolarów.

Warto wiedzieć

Jeśli planujesz zostać opiekunem jack russell terriera, na te pytania warto znać odpowiedzi!