Wielkanoc z psem – 5 sposobów na to, jak spędzić święta

  • 03 kwi 2025
  • 6 m
Mały biały pies wącha kolorowe wielkanocne jajka w kartonowym opakowaniu.
  • Spędzając Wielkanoc z czworonogiem, pamiętaj, by zadbać o jego dobre samopoczucie.
  • Postaraj się zachować codzienną rutynę, zapewnij psu spokojne miejsce w domu oraz unikaj potencjalnie szkodliwych potraw ze świątecznego stołu.
  • Jeśli przyjmujesz gości lub jedziesz z psem do rodziny, poinformuj bliskich, jak obchodzić się z Twoim pupilem, kiedy mu nie przeszkadzać i czym go nie dokarmiać.


Święta Wielkanocne to czas rodzinnych spotkań, smakowitych potraw i wiosennej radości. Jeśli dzielisz życie z psem, na pewno chcesz, by i on poczuł się częścią tych chwil. Jak zorganizować Wielkanoc, by Twój czworonożny przyjaciel był bezpieczny, spokojny i szczęśliwy?


W tym artykule znajdziesz 5 praktycznych sposobów na to, jak spędzić święta razem z pupilem oraz mini poradnik o tym, co może (a co absolutnie nie powinno) znaleźć się w jego misce.

Wielkanoc z psem – jak spędzić świąteczny czas

W ferworze przygotowań łatwo zapomnieć, że dla psiaka świąteczna atmosfera może być równie stresująca, co ekscytująca. Dlatego warto zadbać o jego komfort, bezpieczeństwo i aktywność – tak, by wspólne święta były radosne dla wszystkich domowników, również tych na czterech łapach.

1. Zadbaj o rutynę

Psy uwielbiają powtarzalność – stały rytm dnia daje im poczucie bezpieczeństwa. Staraj się więc w miarę możliwości zachować te same godziny spacerów, karmienia czy odpoczynku, nawet jeśli w Twoim domu trwa świąteczne zamieszanie.


Utrzymanie codziennej rutyny, do której pies jest przyzwyczajony, pomoże mu odnaleźć się w niecodziennym zgiełku i uniknąć niepotrzebnego stresu. Jeśli planujesz gości lub wyjazd, postaraj się zaplanować czas tak, by pies miał swoje stałe „punkty” dnia.

2. Edukuj gości

Nie każdy wie, że niektóre świąteczne smakołyki mogą być niebezpieczne dla psa, a niektóre zachowania – jak nagłe głaskanie czy podchodzenie do śpiącego psa – mogą go zestresować. Dlatego warto uprzedzić gości, szczególnie dzieci, jak obchodzić się z pupilem.


Dobrze jest jasno powiedzieć: „Nie dokarmiamy psa przy stole” lub „Jeśli śpi w legowisku – nie przeszkadzamy mu”. Krótkie przypomnienie może zapobiec wielu nieporozumieniom.

3. Legowisko dla psa – bezpieczne miejsce

W trakcie wizyt gości i przy świątecznym hałasie pies może poczuć się przytłoczony. Dlatego zapewnij mu spokojne miejsce, do którego będzie mógł się wycofać. Najlepiej, jeśli jego legowisko znajdzie się w cichym kącie, z dala od jadalni czy kuchni. To jego azyl, do którego nikt nie powinien wchodzić bez zaproszenia.


Aby pomóc psu odciąć się od bodźców, dobrze sprawdzi się także klatka kennelowa (o ile została wprowadzona wcześniej i pies lubi w niej przebywać) lub po prostu odprowadzenie psa do osobnego pomieszczenia, np. sypialni. Możesz podać mu gryzaka lub zabawkę typu kong, żeby ułatwić mu zrelaksowanie się.

4. Świąteczne spacery z psem

Święta to zwykle więcej wolnego czasu, który możesz wykorzystać na dłuższe spacery. Wiosenna aura sprzyja aktywności, a ruch to dla psa nie tylko przyjemność, ale i sposób na rozładowanie emocji. Z kolei dla nas to dobra okazja, by oderwać się od stołu i spalić trochę kalorii z tych wszystkich świątecznych pyszności.


Wspólne wędrówki to też świetna okazja do budowania więzi i odpoczynku od świątecznego zgiełku. Możesz zaplanować spacer po nowej trasie, zabrać ulubioną zabawkę albo zaplanować trening na świeżym powietrzu. Wybierz taką aktywność, która będzie najprzyjemniejsza dla Twojego psa.

5. A może wielkanocny wyjazd z psem?

Planujesz świąteczny wyjazd? Super – pod warunkiem że pies jest gotowy na taką przygodę. Upewnij się, że miejsce, do którego jedziecie, jest przyjazne zwierzętom, a podróż nie będzie dla niego zbyt męcząca. Spakuj wszystko, czego pies potrzebuje: karmę, miski, smycz, legowisko, książeczkę zdrowia i ulubione zabawki.


Dla wielu psów zmiana otoczenia to świetna okazja do poznawania nowych zapachów i bodźców – a wspólna wyprawa może być niezapomnianą przygodą. Więcej praktycznych wskazówek o podróżowaniu z psem znajdziesz w naszym artykule o wakacjach z psem.

Święconka dla psa? Na to uważaj

Koszyczek wielkanocny pełen jest smakowitości – dla nas. Dla psa może być niestety pułapką. Wędliny, jajka, chleb czy ciasto kuszą zapachem, ale nie wszystko nadaje się do psiej miski. Co więcej, wiele z tych produktów może być dla psa szkodliwe lub wręcz toksyczne.


Dlatego pilnuj, by pies nie miał dostępu do koszyczka i nie częstuj go „po trochu ze wszystkiego”. Uczul też gości, by nie ulegali pięknym psim oczom i ignorowali wszelkie żebranie przy stole. To wszystko z troski o psi brzuszek i o Twoje nerwy – raczej nie chcesz szukać weterynarza, który przyjmie Was w święta.

Czy pies może jeść majonez?

Nie. Majonez zawiera tłuszcze, sól, ocet i często konserwanty – czyli wszystko to, czego pies nie potrzebuje. Choć mała ilość nie powinna zaszkodzić zdrowemu psu, regularne podawanie lub zjedzenie dużej ilości może prowadzić do problemów z trzustką, nadwagą, a nawet zaburzeń trawienia. Zdecydowanie nie warto ryzykować.

Czy pies może jeść kiełbasę?

Lepiej nie. Kiełbasy często są tłuste, mocno przyprawione, zawierają czosnek lub cebulę – składniki niebezpieczne dla psa. Nawet niewielki kawałek może wywołać niestrawność lub bóle brzucha. Jeśli chcesz sprawić psu mięsny smakołyk, postaw na gotowane, chude mięso bez przypraw lub specjalne kiełbaski dla psów.

Czy pies może jeść masło?

Teoretycznie pies może zjeść odrobinę masła – ale nie znaczy to, że powinien. Masło to tłuszcz mleczny, który może powodować biegunki i bóle brzucha, zwłaszcza u psów nietolerujących laktozy. Lepiej unikać i zamiast tego postawić na zdrowsze tłuszcze, np. odrobinę oleju rybnego.

Czy pies może jeść chleb?

Niewielka ilość chleba raczej nie zaszkodzi, ale nie ma on żadnej wartości odżywczej dla psa. Chleb pszenny zawiera gluten i może być ciężkostrawny, zwłaszcza w połączeniu z tłustymi dodatkami, takimi jak wyżej wspomniane masło.

Czy pies może jeść czekoladę?

Zdecydowanie nie! Czekolada to jeden z najbardziej toksycznych produktów dla psa. Zawiera teobrominę – substancję, którą pies metabolizuje bardzo powoli, co może prowadzić do zatrucia. Objawy to wymioty, biegunka, drgawki, a nawet śmierć. Nie zostawiaj więc czekoladowych jajek w zasięgu psa.

Czy pies może jeść ciasto?

Ciasta zawierają cukier (lub inne substancje słodzące, takie jak bardzo niebezpieczny dla psów ksylitol), tłuszcze, mleko i często dodatki (jak orzechy, rodzynki czy czekoladę), które mogą być szkodliwe. Nawet domowe wypieki bez dodatków są dla psa ciężkostrawne. Jeśli chcesz, żeby pies miał swój „świąteczny deser”, możesz zainspirować się którymś z naszych pomysłów na tort dla psa.



Czytaj więcej:


Dozwolone wielkanocne przysmaki dla psa

Na szczęście wśród wielkanocnych smaków są też takie, którymi można bezpiecznie poczęstować pupila. Oczywiście  z umiarem i w odpowiedniej formie. Oto kilka przykładów przysmaków, które nie tylko nie zaszkodzą, ale mogą być nawet zdrowym urozmaiceniem psiej diety.

Jajko

To jeden z symboli Wielkanocy – i jednocześnie bardzo wartościowy składnik w psim menu. Surowe lub gotowane jajko (bez soli i przypraw) to źródło pełnowartościowego białka, witamin i minerałów. Pies może zjeść zarówno białko, jak i żółtko. Pamiętaj, by nie podawać jajka z majonezem.



Czytaj więcej:


Gotowane warzywa

Gotujesz warzywa do sałatki jarzynowej? Odłóż trochę dla psa – zanim dodasz sól, majonez czy cebulę. Marchewka, pietruszka (korzeń), ziemniaki czy seler – ugotowane i podane bez przypraw – to świetne źródło błonnika, witamin i lekkostrawnych węglowodanów.


Możesz je rozgnieść na macie do lizania, pokroić w małe kawałki i dodać do posiłku albo podać jako samodzielną przekąskę.



Czytaj więcej:


Świeże mięso

Świąteczny stół często obfituje w mięsa – dobrej jakości surowe lub gotowane mięso bez przypraw będzie dla psa pysznym i zdrowym rarytasem. Możesz podać mu kawałek gotowanego kurczaka, indyka czy wołowiny – bez kości, skóry, sosów i przypraw. Unikaj mięsa smażonego i pieczonego z dodatkami.



Czytaj więcej:


Podsumowanie

Wielkanoc z psem to świetna okazja, by celebrować wspólnie spędzany czas – z troską, uważnością i radością. Kilka prostych zasad wystarczy, by Twój zwierzak czuł się bezpiecznie i komfortowo.


Pamiętaj, że dla psa najważniejsze jest to, że jesteś obok – nieważne, czy to przy stole, na spacerze, na świątecznym wyjeździe czy w trakcie leniwego popołudnia. Radosnych Świąt – dla Ciebie i Twojego czworonoga.

Bibliografia

Zdjęcie Kasia Makulec

Kasia Makulec

Kasia zaczęła swoją przygodę z psami w 2019 roku, kiedy została domem tymczasowym dla psiaków z Fundacji Rasowy Kundel. Przez jej dom przewinęło się 12 różnych piesków, a ostatni z nich – Gucio – został z nią na zawsze. W 2023 roku ukończyła kurs trenerski w warszawskiej szkole dla psów Wymarzony pies. Stale zgłębia swoją wiedzę, czytając książki oraz biorąc udział w kursach i szkoleniach. Praca w PsiBufet pozwala jej łączyć dwie największe pasje – pieski i pisanie.