Planujesz wakacje z psem? Sprawdź, jak się przygotować, co zabrać i jak zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo psa podczas podróży. Planujesz wakacje z psem? Sprawdź, jak się przygotować, co zabrać i jak zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo psa podczas podróży.

Wakacje z psem – praktyczne porady i wskazówki

Zdjęcie Kasia Makulec

Autor: Kasia Makulec

Czas czytania: 10 min

29 lip 2024

  • Wakacje z psem to doskonała okazja do wspólnych aktywności na świeżym powietrzu, takich jak spacery, wędrówki czy zabawy na plaży.
  • Planując wakacje z psem, istotne jest wybranie lokalizacji, która będzie odpowiednia dla obu stron. Internet znacznie ułatwia znalezienie miejsc akceptujących psy. Istnieje wiele stron, które posiadają filtry umożliwiające wyszukanie miejsc przyjaznych zwierzętom i pomogą Ci znaleźć idealny nocleg z psem.
  • Przed wyjazdem odwiedź weterynarza, by upewnić się, że pies jest zdrowy i ma aktualne szczepienia, zwłaszcza na wściekliznę. W przypadku podróży zagranicznej wymagany jest paszport dla psa. Pamiętaj też o zabezpieczenie psa przed pasożytami (pchły, kleszcze).
  • Postaraj się przygotować psa fizycznie i psychicznie do tego, co czeka go podczas wspólnych wakacji: długie wędrówki, przemieszczanie się różnymi środkami transportu, przebywanie w obcych miejscach.
  • Planując wczasy z psem, skompletuj psi niezbędnik, który zabierzesz ze sobą. Powinny się w nim znaleźć m.in. dokumenty zdrowotne, karma i miski, akcesoria spacerowe (smycz, obroża, kaganiec), mata lub kocyk, klatka lub transporter, środki pielęgnacyjne (szampon, szczotka), worki na odchody, oraz ulubione zabawki psa.
  • Na wakacjach dbaj o zdrowie i bezpieczeństwo swojego czworonoga oraz przestrzegać zasad savoir-vivre'u: sprzątaj po psie i szanuj innych turystów oraz mieszkańców (tych dwunożnych i tych czworonożnych).


Wakacje to czas, na który czekamy z niecierpliwością przez cały rok. To okazja, by odpocząć, zrelaksować się i spędzić czas z bliskimi. A co, jeśli jednym z tych bliskich jest nasz czworonożny przyjaciel? Dla wielu właścicieli psów myśl o pozostawieniu swojego pupila w domu czy w hotelu dla zwierząt jest nie do pomyślenia. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zabranie swojego psa na wakacje.


Podróżowanie z psem może być niesamowitym doświadczeniem, ale wymaga również odpowiedniego przygotowania i planowania. W tym artykule przedstawimy praktyczny przewodnik, który pomoże Ci zorganizować idealne wakacje z Twoim psem. Dowiesz się, jak wybrać odpowiednie miejsce, jakie przygotowania są niezbędne, jak zapewnić bezpieczeństwo i komfort Twojego pupila podczas podróży oraz jakie atrakcje czekają na was na miejscu.


Zabranie psa na wakacje to nie tylko świetna zabawa, ale także sposób na pogłębienie więzi między Wami. Wspólne przygody, spacery i odkrywanie nowych miejsc przyniosą Wam mnóstwo radości i niezapomnianych wspomnień. Zapraszamy do lektury naszego przewodnika, który sprawi, że Wasze wakacje z psem będą niezapomniane i pełne wspaniałych chwil.

Planowanie wakacji z psem

Wyjazd z psem może wymagać od nas nieco więcej logistyki, ale z odpowiednim przygotowaniem wszystko powinno pójść gładko. Grunt to mieć dobry plan.

Wybór odpowiedniego miejsca

Planując wakacje z psem, jednym z najważniejszych aspektów jest wybór lokalizacji, która będzie odpowiednie zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego pupila. Na szczęście stale przybywa miejsc przyjaznych dla psów, więc naprawdę mamy z czego wybierać.


Znalezienie idealnego noclegu z psem znacznie ułatwiają strony, takie jak AlohaCamp czy Slowhop, które umożliwiają wyszukanie miejsca na wypad z czworonogiem dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów. Z kolei na DogInclusive znajdziemy tylko noclegi przyjazne psom.


Jeśli zaś chodzi o samą destynację podróży, również tutaj wybór jest szeroki. Możesz wybrać się nad Mazury z psem, zwiedzić plaże przyjazne psom nad Morzem Bałtyckim albo udać się na wędrówkę po górach — zależnie od tego, jak Ty i Twój pies lubicie spędzać razem czas.


Pamiętaj jednak, by zrobić wcześniej research odnośnie dostępności dla psów — przykładowo, nie na każdy szlak w polskich górach wejdziesz z psem. Lepiej przeanalizować takie rzeczy zawczasu niż zastać na miejscu niemiłą niespodziankę.

Przygotowanie psa do podróży

Miejsce wybrane? Pora przygotować psa do wyjazdu.


Przed wyjazdem warto odwiedzić weterynarza, aby upewnić się, że Twój pies jest w dobrej kondycji zdrowotnej. Pamiętaj o obowiązkowym szczepieniu na wściekliznę (Twój pies musi mieć aktualny wpis w książeczce) oraz o zabezpieczeniu na pchły i kleszcze. W zależności od miejsca, do którego się wybierasz, mogą być wymagane dodatkowe szczepienia.


Jeśli planujesz podróż zagraniczną, konieczne może być posiadanie paszportu dla zwierząt, który zawiera informacje o szczepieniach i stanie zdrowia Twojego psa. Paszporty takie wydawane są przez lekarza weterynarii.

Sprawdź również przepisy dotyczące wwozu zwierząt do kraju, do którego się wybierasz, aby uniknąć niespodzianek na granicy. Niektóre kraje mają specyficzne wymagania, takie jak kwarantanna czy dodatkowe badania zdrowotne.


Równie ważne jest też przygotowanie psa pod względem fizycznym i psychicznym. Jeśli planujesz w trakcie wakacji długie górskie wędrówki, warto z odpowiednim wyprzedzeniem zacząć pracować nad kondycją Twojego psa. Możesz stopniowo wydłużać dystans codziennych spacerów oraz wprowadzić psu ćwiczenia fitness, które zadbają o jego mięśnie (pomoże Ci w tym fizjoterapeuta lub instruktor psiego fitnessu).


Od strony behawioralnej, dobrze jest zapoznać psa ze środkami transportu, którymi będziecie się przemieszczać podczas urlopu. Jeśli pies w czasie podróży będzie musiał mieć na sobie kaganiec, warto przyzwyczaić go do niego odpowiednio wcześnie.


W podróży, jak i w trakcie pobytu, na pewno przyda się także umiejętność grzecznego odpoczywania w wyznaczonym miejscu. To może być kocyk, poduszka, mata podróżna czy transporter — wybór należy do Ciebie. Ćwiczenia z odsyłania psa na miejsce oraz nagradzanie go za przebywanie tam zacznij z dużym wyprzedzeniem już w domu. Ważne, żeby pozytywnie skojarzyć psu jego miejsce. Powinna być to jego bezpieczna przestrzeń, w której będzie chciał przebywać — dzięki będzie mógł poczuć się komfortowo nawet w obcym otoczeniu.

Lista rzeczy do zabrania na wakacje z psem

Plany poczynione — czas skompletować psi niezbędnik na wspólny urlop.

Dokumenty i zdrowie

✅ Książeczka zdrowia z aktualnymi szczepieniami

✅ Paszport (jeśli potrzebny)

✅ Namiary na najbliższą lecznicę weterynaryjną

✅ Numer telefonu do weterynarza

Apteczka pierwszej pomocy

✅ Leki, jeśli pies przyjmuje regularnie

Jedzenie i akcesoria do karmienia

Posiłki na cały okres urlopu (możesz zamówić PsiBufet w miejsce pobytu!)

Miski na jedzenie i wodę (dobrze sprawdzą się specjalne, składane miski podróżne)

✅ Ulubione przysmaki Twojego psa (smaczki, gryzaki)

Kong lub mata do lizania / inne zabawki na jedzenie (opcjonalnie)

Akcesoria spacerowe

✅ Smycz i obroża lub szelki

✅ Długa linka (opcjonalnie)

✅ Adresówka z numerem telefonu (upewnij się też, że chip psa zawiera Twoje aktualne dane)

✅ Kaganiec (jeśli potrzebny)

✅ Buty (opcjonalnie — mogą się przydać na niektórych odcinkach górskich szlaków)

Podróż

✅ Mata lub kocyk

✅ Klatka lub transporter (opcjonalnie)

✅ Pas bezpieczeństwa dla psa (jeśli podróż samochodem)

✅ Woda i butelka turystyczna

Pielęgnacja i higiena

✅ Woreczki na kupę

✅ Ręcznik dla psa

✅ Szampon i szczotka do sierści

✅ Wilgotne chusteczki

✅ Środki przeciw pasożytom

✅ Kremik ochronny na łapy

Sen i komfort

✅ Legowisko / kocyk / mata / klatka (może być to samo, co do podróży)

✅ Ulubione zabawki

Środki transportu

Mamy już idealne miejsce na wczasy z psem, jesteśmy już prawie spakowani i gotowi do podróży — no to jedziemy! Tylko czym?

Podróż samochodem

Podróż samochodem to prawdopodobnie najwygodniejszy sposób przemieszczania się z psem. Na pewno daje nam największą elastyczność i niezależność.


Warto oczywiście zadbać o komfort i bezpieczeństwo psa podczas jazdy — najlepiej używać specjalnych pasów bezpieczeństwa dla zwierząt lub umieścić psa w dobrze zamocowanej klatce transportowej. Jeśli przewozisz psa na tylnej kanapie, może Ci się przydać specjalna mata do samochodu.


Możesz też zabrać do auta ulubione zabawki psa, które pomogą psu się zrelaksować.


Rób przerwy co 2-3 godziny, aby pies mógł się napić, załatwić potrzeby fizjologiczne i rozprostować łapy. Zadbaj też o optymalną temperaturę w aucie.


Jeśli Twój pies cierpi na chorobę lokomocyjną, nie karm go przed samą podróżą. Omów też z lekarzem weterynarii ewentualne zastosowanie leków.

Podróż pociągiem lub autobusem

Podróżowanie pociągiem lub autobusem z psem także może być przyjemne, pod warunkiem że znasz i przestrzegasz przepisów przewoźnika dotyczących przewozu zwierząt.


Wiele firm transportowych wymaga, aby pies miał założony kaganiec i był prowadzony na krótkiej smyczy. Koniecznie miej ze sobą książeczkę z ważnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie. Warto również zabrać ze sobą koc lub matę, na której pies będzie mógł wygodnie leżeć, oraz wodę i miseczkę, aby zapewnić mu nawodnienie podczas podróży.


Jeśli Twój psiak nie ma choroby lokomocyjnej, możesz uprzyjemnić mu czas podróży gryzakiem. Pamiętaj jednak, by wybrać taki, który nie wydziela intensywnego zapachu, aby nie przeszkadzać innym podróżnym. Dobrze może się sprawdzić gryzak gumowy lub specjalny patyk do żucia, np. z drzewa kawowego.


Postaraj się wybrać mniej zatłoczone godziny podróży, co zminimalizuje stres u psa. W miarę możliwości warto zaplanować podróż z odpowiednimi przerwami, aby pies mógł się załatwić i rozprostować łapy.

Podróż samolotem

Podróż samolotem z psem wymaga dokładnego planowania i przygotowania.


Przed lotem zapoznaj się z polityką linii lotniczych dotyczących przewozu zwierząt, ponieważ różne linie mogą mieć różne wymagania.


Małe psy (do 8 kg) często mogą podróżować w kabinie pasażerskiej, pod warunkiem że mieszczą się w transporterze o określonych wymiarach, natomiast większe psy zazwyczaj muszą podróżować w luku bagażowym w specjalnie do tego przeznaczonej klatce.


Transporter powinien być wygodny, odpowiednio wentylowany i oznaczony etykietą z informacjami kontaktowymi.


Przed lotem warto odwiedzić weterynarza, aby upewnić się, że pies jest zdrowy i dobrze zniesie podróż. Dobrze jest również zabrać ulubiony kocyk lub zabawkę psa, które mogą pomóc mu się zrelaksować w trakcie podróży.

Na miejscu — życie na wakacjach z psem

Uff, najtrudniejsza część za nami — wszystko zaplanowane. Teraz nie pozostaje nic innego, jak cieszyć się wspólnym czasem z naszym ukochanym przyjacielem. Jak odnaleźć się na miejscu? Co robić z psem na wczasach? I jak zostawić po sobie dobre wrażenie?

Atrakcje dla psa

Urlop z psem to doskonała okazja, aby skorzystać razem z różnych atrakcji i aktywności na świeżym powietrzu. Sprawdź, co możesz zwiedzić z psem, jakie trasy spacerowe są w Waszym zasięgu, do jakich restauracji możecie wejść razem. W tym wszystkim jednak zawsze miej na uwadze komfort swojego psa. Nie wszystko, co atrakcyjne dla Ciebie, będzie też takie dla niego.


Swobodny, poranny spacer po pustej plaży z możliwością eksploracji i beztroskiej zabawy pewnie sprawi Twojemu czworonogowi radość, ale przechadzka po zatłoczonym centrum turystycznego miasta — może już niekoniecznie. Oczywiście to Ty znasz swojego przyjaciela najlepiej. Dobieraj więc wspólne aktywności tak, by każde z Was mogło cieszyć się chwilą.

Zdrowie i bezpieczeństwo psa

Wspomnieliśmy już o tym, że na wszelki wypadek warto wiedzieć, gdzie znajdują się najbliższe kliniki weterynaryjne w okolicy, w której będziesz przebywać. Dobrze też mieć numer telefonu do lokalnego weterynarza.

Dbaj o regularne nawodnienie psa, zwłaszcza w ciepłe dni i unikaj przegrzewania go podczas upałów.


Zabezpiecz swojego pupila przed pasożytami, takimi jak kleszcze i pchły, stosując odpowiednie preparaty. Pamiętaj także o codziennej pielęgnacji, szczególnie po zabawach w wodzie lub w błocie, aby uniknąć podrażnień skóry i innych problemów zdrowotnych.

Urlopowy savoir-vivre

Na koniec — kilka podstawowych zasad, o których warto pamiętać, aby Twój pobyt na wakacjach był przyjemny nie tylko dla Ciebie i Twojego psa, ale także nie przeszkadzał ludziom i zwierzakom w Waszym otoczeniu.


  1. Zawsze sprzątaj po swoim psie. Od tej reguły nie ma wakacji. Twój pies to Twój obowiązek. Nie zostawiaj nieprzyjemnych niespodzianek dla kogoś, kto odwiedzi dane miejsce po Tobie. Pamiętaj także o tym, by zostawić po sobie czystość (i dobre wrażenie) w kwaterze, w której wypoczywacie.
  2. Dbaj o komfort innych użytkowników przestrzeni publicznej (tych dwunożnych i tych czworonożnych). Szanuj innych turystów i mieszkańców, nie pozwalając swojemu psu zakłócać ich spokoju. Pilnuj, aby pies nie podbiegał do obcych ludzi i zwierząt bez ich zgody. Pamiętaj, że nie wszyscy mogą czuć się komfortowo w obecności psa, dlatego staraj się unikać sytuacji, które mogą wywołać w nich niepokój.
  3. Sprawdź przepisy lokalne. Upewnij się, że znasz lokalne przepisy dotyczące psów (np. miejsca, gdzie psy są dozwolone, wymagania dotyczące trzymania psów na smyczy).

Podsumowanie

Podróżowanie z psem może być wyjątkowym doświadczeniem, które pozwala na budowanie głębszych więzi z naszym czworonożnym przyjacielem. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i planowaniu, możemy zapewnić sobie i naszym psom niezapomniane chwile pełne radości.


Klucz do udanego urlopu z psem leży w wyborze odpowiedniego miejsca, przygotowaniu niezbędnych rzeczy oraz przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa i savoir-vivre'u. Z takim podejściem zarówno Ty, jak i Twój pies będziecie cieszyć się każdym dniem wspólnych wakacji, odkrywając nowe miejsca i tworząc wspomnienia.


Bez względu na to, czy wybierzecie się nad morze, w góry, czy nad jezioro, życzymy Wam udanych i pełnych wspaniałych przygód wakacji!

Bibliografia

  • Miklaszewski, P., & Wilczewska, M. (2023). Wyszczekane podróże. Jak przygotować siebie i psa na wyprawę. Wydawnictwo Poznańskie.



PS. Czy wiesz, że elastyczna subskrypcja PsiBufet umożliwia Ci łatwą zmianę adresu dostawy na terenie całej Polski, dzięki czemu możesz spokojnie wyjechać na urlop z psem, a świeże posiłki pojadą za Wami?


Zmiany wprowadzisz po zalogowaniu się na swoje konto lub z poziomu aplikacji mobilnej. A jeśli jeszcze nie karmisz swojego pieska naszym świeżym jedzeniem, skorzystaj ze specjalnej zniżki dla czytelników bloga PsiBufet, klikając w przycisk poniżej 💛

Zdjęcie Kasia Makulec

Kasia Makulec

Kasia zaczęła swoją przygodę z psami w 2019 roku, kiedy została domem tymczasowym dla psiaków z Fundacji Rasowy Kundel. Przez jej dom przewinęło się 12 różnych piesków, a ostatni z nich – Gucio – został z nią na zawsze. W 2023 roku ukończyła kurs trenerski w warszawskiej szkole dla psów Wymarzony pies. Stale zgłębia swoją wiedzę, czytając książki oraz biorąc udział w kursach i szkoleniach. Praca w PsiBufet pozwala jej łączyć dwie największe pasje – pieski i pisanie.