Legowiska dla psa - jakie wybrać i gdzie je postawić?
jakie legowisko dla psa jakie legowisko dla psa

Legowiska dla psa - jakie wybrać i gdzie je postawić?

Czas czytania: 5 min

26 gru 2022

  • Sen zajmuje psom dużą część życia. Wymaga więc odpowiedniej oprawy, czyli dobrze przygotowanego miejsca do spania.
  • Pupil wie, że o ile na ludzkim łóżku ktoś mu może przeszkodzić, o tyle w jego legowisku nie pojawią się niepożądani goście. 
  • Na rynku znajdziemy mnóstwo różnych legowisk.
  • Szukając odpowiedniego rozmiaru psiej leżanki, musimy pamiętać o tym, że pies będzie się w niej rozciągał i leżał na boku.
  • Psy lubią przebywać w miejscach, w których z jednej strony mają spokój, a z drugiej - mogą obserwować otoczenie.

Psy śpią znacznie dłużej niż ludzie - gdyż nawet 16 godzin na dobę! Potrzebują tyle snu, by zregenerować ciało i umysł, a także mieć siłę na poznawanie otaczającego świata. Oczywiście nie śpią tyle bez przerwy - większość psów śpi jednorazowo przez 4-6 godzin, a później mają czas aktywności.


Nieco więcej przesypiają starsze psy, u których okresy zabawy czy spacerów są krótsze. Jak widać, sen zajmuje psom dużą część życia. Wymaga więc odpowiedniej oprawy, czyli dobrze przygotowanego miejsca do spania. Tylko czy wiesz, jakie legowisko dla psa wybrać?

Czy legowisko dla psa jest niezbędne?

Niektóre psy tak bardzo kochają spanie na kanapie czy łóżku opiekuna, że może się wydawać, iż nie potrzebują własnego miejsca. To jednak błędne myślenie - wspomniana kanapa czy łóżko należą do człowieka i to od niego zależy, czy i ile miejsca jest dla psiaka.


Może się bowiem okazać, że gdy przyjdą goście, miejsca na kanapie dla czworonoga zabraknie. Własne miejsce to też psia gwarancja bezpieczeństwo. Pupil wie, że o ile na ludzkim łóżku ktoś mu może przeszkodzić, o tyle w jego legowisku nie pojawią się niepożądani goście. Aby jednak ta psia leżanka spełniała warunki azylu, musi się znaleźć w odpowiednim miejscu domu.

Jakie legowisko dla psa wybrać?

Na rynku znajdziemy mnóstwo różnych legowisk - od rodzaju, wielkości, kształtów i kolorów naprawdę może nam się zakręcić w głowie! Tylko co wybrać, by przypadło do gustu naszemu psiakowi? Musimy zwrócić uwagę na kilka rzeczy.


Po pierwsze, czy nasz pies lubi opierać gdzieś wyżej głowę, kiedy leży. Jeśli tak, w jego przypadku nie sprawdzi się legowisko-materac, tylko raczej owalne lub prostokątne z wysokimi bokami, gdzie psiak będzie mógł sobie tę głowę oprzeć. 


Po drugie, zastanówmy się, czy pupil często śpi zwinięty w kłębek, czy raczej zawsze leży rozciągnięty na boku. Jeśli lubi się zwijać, możemy rozważyć legowisko okrągłe. Jeśli natomiast właściwie nigdy nie przyjmuje takiej pozycji, modne obecnie legowisko-pufa może się zupełnie nie sprawdzić.


Warto też wziąć pod uwagę preferencje psa co do poziomu, na którym lubi odpoczywać. Jeżeli wybiera miejsca na podwyższeniu, chętnie wskakuje na kanapę, można poszukać właśnie takiego wyższego psiego łóżeczka. A gdy obserwujemy, że nasz pies lubi wylegiwać się na podłodze, znajdźmy coś niskiego i nieco twardszego.

Legowiska dla psa a rozmiar czworonoga - jak dobrać rozmiar legowiska dla psa?

Szukając odpowiedniego rozmiaru psiej leżanki, musimy pamiętać o tym, że pies będzie się w niej rozciągał i leżał na boku. Trzeba więc kupić na tyle duże legowisko, by miał taką możliwość. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jakie legowisko dla psa będzie idealne, zmierz najpierw... samego psa. Gdy będzie leżał na boku, sprawdź, jaka jest długość jego ciała - od czubka nosa do końca ogona. Do tej długości dodaj 20, a nawet 30 cm. I gotowe! Masz rozmiar, jaki powinno mieć psie legowisko.

Legowisko dla psa łatwe do prania - odpowiedni materiał

Zwróć uwagę, z jakiego materiału jest legowisko, które chcesz kupić. Ważne, by była to powierzchnia odporna na drapanie i łatwa do czyszczenia. Wiele legowisk obecnie ma zdejmowaną część wierzchnią, którą najczęściej można włożyć do pralki.


To świetne ułatwienie, dzięki któremu możemy regularnie dbać o czystość. Legowiska dla mniejszych piesków nierzadko da się w całości włożyć do pralki - i też jest to spore ułatwienie. Najczęściej psie łóżka są zrobione z kodury, antary, suedine czy po prostu bawełny.

Miejsce dla psa w domu - gdzie ustawić legowisko dla psa?

Psy lubią przebywać w miejscach, w których z jednej strony mają spokój (wokół nich nie ma zbyt dużego zamieszania), a z drugiej - mogą obserwować otoczenie, bo dobrze widzą dużą część domu. Dodatkowo to obserwowanie, które zapewnia też czworonogom poczucie bezpieczeństwa, najlepiej odbywa się z wysokości (czy choćby podwyższenia). Dodajmy do tego jeszcze informację, że psiaki są zwierzętami stadnymi i najlepiej czują się w towarzystwie członków swojej rodziny.


Czy teraz już wiesz, dlaczego psy tak często na swoje legowisko wybierają kanapę? Spełnia ona wymogi psiego miejsca idealnego. Pozwala z wysoka obserwować otoczenie, znajduje się w centrum życia domowego, jest wygodna, często przebywają na niej ukochani ludzie lub można wtulić się w ich zapach, pozostawiony na kocach czy poduszkach. Zwierzaki przyzwyczajone do leżenia na kanapie trudno więc odzwyczaić od przebywania w tak idealnym miejscu.


Jeśli jednak zastanawiamy się, gdzie ustawić legowisko, wybierzmy miejsce w nieco spokojniejszym miejscu, skąd wiele widać, ale nie ma dużego zamieszania (czyli nie w korytarzu, gdzie wszyscy często chodzą). W piętrowych domach idealnie sprawdza się do tego półpiętro - skąd jest idealny widok zarówno na dolne pomieszczenia, jak i górne, a na samym półpiętrze nikt specjalnie nie przebywa, więc nie zakłóca pieskowi miejsca relaksu.

Bibliografia

  • Becker, K. (2018). The Ultimate Guide to Dog Beds: How to Choose the Right Bed for Your Pet. Mercola Healthy Pets.
  • Miller, A. (2019). The Importance of Proper Sleeping Areas for Dogs. Veterinary Times, 46(3), 67-72.
  • American Kennel Club. (2022). How to Choose the Right Dog Bed. AKC.org.