Czy pies może jeść kości? To musisz wiedzieć o kościach dla psa
kości dla psa kości dla psa

Czy pies może jeść kości? To musisz wiedzieć o kościach dla psa

Czas czytania: 7 min

07 kwi 2022

  • Kości mogą stanowić element psiej diety, o ile odpowiednio wybierzemy ich rodzaj i sposób podania.
  • Najważniejsze, by były surowe i otoczone mięsem - takie są bezpieczne. Kości upieczone lub ugotowane zmieniają swoją strukturę i ich podawanie jest ryzykowne.
  • Dla dużych psów najlepsze będą mostki i żeberka cielęce lub jagnięce.
  • Dla małych psów i szczeniąt najlepiej wybrać udka, skrzydełka lub szyje drobiowe.
  • Pamiętajmy, że kości podajemy pupilowi po to, by mógł je ogryzać z mięsa i chrząstek. „Łyse” kości, pozbawione tych elementów, zupełnie nie nadają się do podania.

Podawanie psu kości wzbudza wiele kontrowersji. Z jednej strony możemy przeczytać, że kości to jeden z podstawowych składników diety BARF, a jedzące je psy cieszą się doskonałym zdrowiem i nie mają żadnych problemów trawiennych...


Z drugiej strony zaś w internecie roi się od tragicznych historii psów, u których kości spowodowały zaczopowanie jelit i poważne uszkodzenia przewodu pokarmowego. Czy pies może jeść kości? W jakich sytuacjach można je podawać? Jakie kości dla psa będą bezpieczne, a czego nie wolno dawać psu do jedzenia?

Czy pies może jeść kości?

Domowe czworonogi stworzone zostały do pobierania pokarmu pochodzenia zwierzęcego. Podstawą diety psich przodków i obecnych dzikich kuzynów są przede wszystkim ciała upolowanych przez nie ofiar. Nie tylko dużej zwierzyny, takiej jak sarna czy jeleń, ale także mniejszych zwierząt (zające i ptactwo).


Duże ofiary są najczęściej ogryzane z mięsa i chrząstek znajdujących się na kościach, jednak mniejsze zdobycze zostają zazwyczaj zjedzone w całości, czyli wraz z sierścią lub częścią piór, a także ze znajdującymi się wewnątrz kośćmi.


Drapieżni kuzyni psa nie mają więc najmniejszego problemu ze zjadaniem i trawieniem niewielkich, surowych kości otoczonych mięsem. Mało tego – kości są także niezbędnym elementem ich naturalnej diety, gdyż to właśnie one stanowią źródło potrzebnego im wapnia. 


Potrzeby pokarmowe domowych psów nie zmieniły się znacznie mimo tysiącleci spędzonych u boku człowieka.


Czworonogi wciąż doskonale radzą sobie z dietą opartą na surowym mięsie i kościach (dieta BARF). O zdolności psa do jedzenia kości świadczy także jego uzębienie. W pysku psa znajduje się bowiem para zębów zwana łamaczami, wyspecjalizowana w łamaniu kości. Jednak by podawane psu kości były bezpieczne i nie wywołały problemów trawiennych, trzeba pamiętać o kilku niezwykle ważnych zasadach. Jakie kości będą odpowiednie, a jakich nigdy nie wolno podawać?

Kości dla psa – surowe czy gotowane?

Za sprawą wysokich temperatur obecnych podczas gotowania, pieczenia czy smażenia struktura kości ulega zmianie - kości poddane obróbce termicznej tracą swoją elastyczność, a ich strawność znacznie maleje. Stają się przez to nie tylko mało wartościowym dodatkiem do diety psa, ale także poważnym zagrożeniem dla jego zdrowia. Sztywne, ugotowane lub upieczone kości łamią się na ostre kawałki, które mogą ranić przewód pokarmowy psa.


Niewielka strawność sprawia natomiast, że zawarte w gotowanych kościach substancje mineralne zbijają się w twardą masę, która staje się przyczyną zaparć, a w skrajnych wypadkach może także całkowicie zablokować psie jelita. 


Podawanie psu gotowanych kości stanowi więc poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia zwierzaka. Dlatego jeśli chcemy włączyć kości do diety domowego czworonoga, powinniśmy podawać je wyłącznie w formie surowej. O czym jeszcze należy pamiętać, by nie zaszkodzić psu?

Jakie kości będą bezpieczne?

Kości dla psa nie tylko muszą być surowe – powinny być także podawane w odpowiedni sposób, który sprawi, że jedzenie ich stanie się dla psa możliwie bezpieczne. Forma ich podania musi jak najdokładniej przypominać kości, które wchodzą w skład diety drapieżnych przodków psów. W diecie domowego czworonoga powinny znaleźć się więc wyłącznie niewielkie, surowe kości otoczone mięsem.


Trzeba także pamiętać, że do skutecznego trawienia kości potrzebna jest odpowiednia aktywność enzymów trawiennych i soków żołądkowych – inna niż u psów żywionych na co dzień wysoko przetworzonymi karmami.


Układ pokarmowy psa powinien być więc najpierw przyzwyczajony do trawienia surowych produktów pochodzenia zwierzęcego, co pozwoli na uniknięcie problemów żołądkowych wynikających z nagłej zmiany diety. Również ilość i wielkość podawanych psu kości powinna być przemyślana. W diecie drapieżników przeważają niewielkie kości, które stanowią zaledwie fragment ciała całej upolowanej ofiary. Jak dostosować wielkość kości do potrzeb naszego psa? Czy pies może jeść kości wieprzowe lub wołowe? I czy kości z kurczaka dla psa naprawdę stanowią poważne zagrożenie?

Kości wołowe

Kości dużych zwierząt, takich jak krowy czy konie, nie powinny znaleźć się w codziennej diecie psa. Są przede wszystkim wyjątkowo twarde – gryzienie ich może spowodować uszkodzenia zębów psa. Duże, twarde gnaty z resztkami surowego mięsa i chrząstkami mogą natomiast stanowić doskonały gryzak dla psa. Oskrobywanie dużych kości z mięsa i chrząstek to doskonałe, relaksujące zajęcie dla domowego czworonoga, które wspomoże także higienę jego zębów. Tego typu przysmaki i gryzaki trzeba jednak ostrożnie dawkować i zabierać, gdy zostaną całkowicie ogołocone z jadalnych fragmentów.

Kości wieprzowe

Kości wieprzowe również nie będą najlepszym wyborem. Podobnie jak kości wołowe, są twarde i bardzo zmineralizowane, przez co ich gryzienie może być przyczyną uszkodzeń zębów i zaburzeń trawienia. Ponadto podawanie psu surowych kości i mięsa wieprzowego budzi wiele kontrowersji. Istnieje bowiem niewielkie ryzyko, że w surowych produktach wieprzowych znajdować się może wirus wścieklizny rzekomej – śmiertelnej dla psów choroby, na którą nie zapadają ludzie. Z tego względu należy unikać podawania psom kości wieprzowych.

Kości cielęce i jagnięce

Kości cielęce i jagnięce, czyli pochodzące od zwierząt młodych, mają inną strukturę od kości zwierząt dorosłych – są bardziej miękkie, łatwiejsze do pogryzienia i strawienia. Mogą więc z powodzeniem stanowić element diety BARF dla psów ras dużych i olbrzymich. Najlepsze kości cielęce dla naszego pupila to żeberka i mostki. Trzeba jednak pamiętać, by podawane psu kości otoczone były przynajmniej kilkucentymetrową warstwą mięsa.

Kości z kurczaka

Wbrew powszechnej opinii to właśnie surowe kości z kurczaka będą najbezpieczniejsze dla psa. Przeznaczone na mięso kurczaki rosną niezwykle szybko i ubijane są zazwyczaj w ciągu kilku tygodni od narodzin. Sprawia to, że ich kości nie ulegają właściwej dla dorosłych zwierząt mineralizacji i zachowują miękką, elastyczną strukturę. Mają także bezpieczną wielkość, odpowiednią zarówno dla średnich, jak i mniejszych psów.


Wciąż jednak nie należy podawać psu gołych kości drobiowych – najlepszym sposobem na uzupełnienie diety czworonoga o kości jest podawanie mu kawałków mięsa z kością, na przykład udek, skrzydełek czy szyi. W przypadku psów cierpiących na alergię na kurczaka zastąpić je można także elementami z indyka, przepiórek czy królika.

Kości dla szczeniaka

Kości mogą stanowić także dobre uzupełnienie diety i zdrowy gryzak dla szczeniąt. Podobnie jak w przypadku psów dorosłych, szczeniętom w ramach posiłku podawać można wyłącznie niewielkie, surowe kości otoczone mięsem. Trzeba także pamiętać, że dieta szczeniąt i psów rosnących musi być zbilansowana pod względem zawartości składników odżywczych, w szczególności wapnia. Dlatego chcąc uzupełnić dietę szczeniaka o kości, powinniśmy najpierw skonsultować się z dietetykiem zwierzęcym, który podpowie, jak właściwie zbilansować dietę dla psiego malucha.

Podsumowanie – jakie kości dla psa będą najlepsze?

Kości mogą stanowić element codziennej diety domowych czworonogów. Jednak by podawanie kości było bezpieczne i nie naraziło zwierzaka na problemy trawienne czy uszkodzenia przewodu pokarmowego, trzeba pamiętać o kilku niezwykle ważnych zasadach. Kości dla psa powinny być przede wszystkim surowe i otoczone mięsem, a także dostosowane do wielkości czworonoga. W żywieniu ras dużych sprawdzają się kości cielęce i jagnięce – mostki i żeberka. Natomiast mniejsze psiaki i szczenięta mogą jeść miękkie kości drobiowe w postaci udek, skrzydełek czy szyj.

Bibliografia

  • Bone Safety for Dogs: What Every Pet Owner Should Know. "American Veterinary Medical Association (AVMA)."
  • Lefebvre, Sandra L., & Hansen, Bernie D. (2019). "Evaluation of cooked and raw meat diets for dogs."
  • The Pros and Cons of Feeding Your Dog Bones. "PetMD."