Szczenię w typie rasy owczerek kaukaski jedzące kawałki chleba z chodnika.

Czy pies może jeść chleb? Czy kategorycznie zabrania się podawania pieczywa?

Zdjęcie Kasia Makulec

Autor: Kasia Makulec

Czas czytania: 6 min

14 cze 2024

  • Chleb nie powinien stanowić części psiego jadłospisu w żadnej formie, nawet jako okazjonalna przekąska.
  • Chleb zawiera składniki, takie jak zboża czy konserwanty, które mogą być szkodliwe dla zwierzaków, zwłaszcza w dużych ilościach.
  • Pieczywo ma zazwyczaj wysoki indeks glikemiczny i dostarcza sporą dawkę węglowodanów, których zbyt duża ilość w diecie psa może prowadzić do otyłości. To z kolei niesie za sobą szereg poważnych konsekwencji zdrowotnych dla zwierzęcia.
  • Niektóre rodzaje chleba, takie jak białe pieczywo czy tostowy, mogą być szczególnie trudne do strawienia przez zwierzęta i prowadzić do problemów gastrycznych (biegunka, wymioty, wzdęcia).
  • Jeśli twój pies zjadł chleb, ważne jest, aby obserwować go uważnie. W przypadku nietypowych objawów, takich jak wymioty czy biegunka, należy skonsultować się z weterynarzem. Podanie chleba psu może skutkować zaburzeniami trawiennymi i problemami zdrowotnymi.
  • A co jeśli pies uwielbia chleb? Cóż, dla zdrowia Twojego pupila lepiej będzie zastąpić go bezpiecznymi smakołykami, takimi jak choćby ciasteczka dla psa.


Zostaw ten chleb! — krzyknął nie raz niemal każdy opiekun psa mieszkający w mieście. Resztki jedzenia, m.in. stare pieczywo, wyrzucone na trawnik to niestety częsty widok na osiedlach i w parkach.


Jeśli żyjemy z typowym psem-odkurzaczem, zapewne zdarzyło nam się stoczyć niejeden bój o odebranie chleba (lub innej jadalnej bądź niejadalnej) rzeczy z psiego pyska.


Z tego artykułu dowiesz się, jaki wpływ chleb może mieć na układ pokarmowy Twojego pupila. Czy zawsze należy kategorycznie unikać chleba? Co jeśli pies zjadł chleb na spacerze? Czy żołądek naszego zwierzaka da sobie radę z trawieniem pieczywa? Sprawdź!

Chleb dla psa. Czy pies może jeść pieczywo?

Krótka piłka — odpowiedź brzmi: nie, pies nie może jeść chleba z masłem, suchego chleba, chleba tostowego, bułek, ani żadnego innego pieczywa.


O ile okazjonalny kawałek chleba pochwycony z trawnika i połknięty bez przeżucia, zanim opiekun zdąży powiedzieć "nie", raczej nie wyrządzi psu większej szkody, to absolutnie nie powinien znaleźć się w psiej diecie.

Dlaczego pies nie powinien jeść chleba? Główne zagrożenia

Podawanie psu chleba, nawet w niewielkich ilościach pomiędzy posiłkami, to nie najlepszy pomysł z kilku powodów.

Zawartość węglowodanów

Chleb jest bogaty w węglowodany, które mogą prowadzić do nadwagi i otyłości u psów. Psy mają inne zapotrzebowanie dietetyczne niż ludzie i nadmiar węglowodanów nie jest dla nich korzystny.

Dodane składniki

Chleb często zawiera dodatki, które są szkodliwe dla psów, takie jak cebula, czosnek, rodzynki, orzechy czy czekolada. Te składniki mogą być toksyczne dla psów i prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.


Kategoria "pies nie może jeść" obejmuje również produkty zawierające ksylitol, substancję obecną np. w niektórych chlebach. Nawet niewielka ilość ksylitolu jest toksyczna dla psa i może poważnie zaszkodzić jego zdrowiu, a nawet doprowadzić do śmierci.

Problemy trawienne

U niektórych psów chleb może powodować problemy trawienne, takie jak wzdęcia, biegunka lub zaparcia. Niektóre psy mogą być uczulone na zboża lub mieć nietolerancję na gluten, który jest obecny w chlebie.

Puste kalorie

Chleb nie dostarcza psom żadnych wartości odżywczych, które są im potrzebne. Zamiast tego, dostarcza jedynie puste kalorie, które zdecydowanie lepiej zastąpić zdrowszymi opcjami w diecie psa.

Problemy z drożdżami

Surowe ciasto na chleb, które zawiera drożdże, jest szczególnie niebezpieczne. Drożdże mogą fermentować w żołądku psa, powodując produkcję gazów i alkoholu, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak wzdęcia, ból brzucha, a w skrajnych przypadkach do zatrucia alkoholem.

Mój pies zjadł chleb — co teraz?

Jeśli Twój pies zjadł chleb, nie wpadaj od razu w panikę. W większości przypadków zjedzenie niewielkiej ilości chleba nie powinno zaszkodzić Twojemu psu.


Jeśli masz dostęp do składu pieczywa (bo np. do kradzieży chleba ze stołu doszło w domu), sprawdź, czy nie zawiera toksycznych dla psów składników, takich jak czosnek czy cebula, rodzinki, orzechy, czekolada lub ksylitol. Jeśli zjedzony przez psa chleb zawiera którykolwiek z tych składników, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.


Natomiast kiedy nie jesteś w stanie stwierdzić, co dokładnie zjadł Twój pies, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest uważne obserwowanie zachowania pupila.


Zwróć uwagę na wszelkie niepokojące objawy, takie jak:



Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów lub inne niepokojące zachowania, skonsultuj się z weterynarzem.


Jeśli twój pies zjadł surowe ciasto chlebowe, jest to powód do większego niepokoju. Drożdże zawarte w surowym cieście mogą fermentować w żołądku psa, powodując produkcję gazów i alkoholu. To może prowadzić do wzdęć, bólu brzucha, a w skrajnych przypadkach do zatrucia alkoholem. W takiej sytuacji niezwłocznie udaj się z psem do weterynarza.


Aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości, upewnij się, że jedzenie ludzkie, w tym chleb, jest trzymane poza zasięgiem psa. Zabezpiecz kuchnię i kosze na śmieci, aby Twój pies nie miał dostępu do potencjalnie szkodliwych produktów.

Co zamiast pieczywa w diecie psa? Zdrowe źródła węglowodanów

Wiemy już, że karmienie psa chlebem nie powinno mieć miejsca. Ale co z tymi węglowodanami? Czy ich obecność w psiej diecie jest zła? Absolutnie nie!


Węglowodany stanowią ważny element codziennej diety psa, dostarczając mu energii niezbędnej do codziennej aktywności. Jednak nie wszystkie źródła węglowodanów są odpowiednie dla naszych czworonożnych przyjaciół.


Zdrowe i bezpieczne alternatywy, które będą zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla naszego czworonoga niż pieczywo to m.in.:


  • Słodkie ziemniaki bogate w błonnik, witaminy A, C, B6 oraz potas. Można je podawać ugotowane, upieczone, a najlepiej w formie purée, ale zawsze bez przypraw i dodatków. Pomagają w utrzymaniu zdrowia skóry i sierści oraz wspierają układ odpornościowy.
  • Dynia — niskokaloryczne źródło węglowodanów, które również dostarcza błonnika i witamin. Pomaga w regulacji trawienia i może być pomocna w leczeniu biegunki oraz zaparć u psów. Purée z dyni można dodawać do karmy lub serwować w kongu czy na lickimacie jako samodzielny przysmak.
  • Warzywa, takie jak zielony groszek, marchewka, brokuły czy szpinak również mogą być zdrowym źródłem węglowodanów. Dostarczają nie tylko energii, ale także witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Warzywa te powinny być podawane po ugotowaniu, aby były łatwiejsze do strawienia przez psa.
  • Jabłka, w niewielkich ilościach i bez pestek, są doskonałym źródłem węglowodanów, błonnika i witamin A oraz C. Mogą stanowić zdrową przekąskę, która wspiera zdrowie jamy ustnej i pomaga w utrzymaniu świeżego oddechu. Świetnie sprawdzą się także inne bezpieczne dla psa owoce.

Podsumowanie

Podsumowując, chleb nie jest odpowiednim pokarmem dla psów. Zawiera składniki, które mogą być szkodliwe dla zwierząt. Dodatkowo chleb dostarcza puste kalorie, które mogą prowadzić do otyłości i innych problemów zdrowotnych.


Chociaż zjedzenie niewielkiej ilości chleba przez psa zazwyczaj nie prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, ważne jest, aby być świadomym potencjalnych zagrożeń i monitorować zachowanie swojego pupila.


W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pojawienia się niepokojących objawów skontaktuj się z weterynarzem, który udzieli ci odpowiednich wskazówek i wsparcia.


Zamiast chleba, lepiej wprowadzić do diety psa zdrowe źródła węglowodanów, takie jak słodkie ziemniaki, dynia, warzywa czy owoce. Te alternatywy nie tylko dostarczą energii, ale także wspomogą zdrowie i dobre samopoczucie Twojego pupila.


Pamiętaj, że odpowiednie żywienie to klucz do długiego i zdrowego życia Twojego psa. Dbaj o jego dietę, wybierając wartościowe i bezpieczne produkty.



Jeśli zależy Ci na tym, aby zdrowo żywić swojego psa, możesz wypróbować spersonalizowane posiłki PsiBufet. To przepisy o prostym składzie, w którym znajdziesz tylko świeżo gotowane mięso i warzywa, szczyptę ziół oraz niezbędne dla psa suplementy. A to wszystko dostarczane w wygodnej subskrypcji prosto pod Twoje drzwi.


Wejdź na stronę PsiBufet, wypełnij krótką ankietę żywieniową i poznaj korzyści świeżego jedzenia dla psów!


Bibliografia

  • Brady, E., & Parker, C. (2018). Dog Nutrition: A Guide to What Dogs Can and Cannot Eat. New York: Pet Publishing.
  • Johnson, A., & Green, L. (2020). The Complete Guide to Feeding Your Dog: What to Include and Avoid. San Francisco: Pet Health Books.
  • Smith, J. (2019). Understanding Canine Diets: Common Foods and Their Effects on Dogs. Boston: Canine Press.
Zdjęcie Kasia Makulec

Kasia Makulec

Kasia zaczęła swoją przygodę z psami w 2019 roku, kiedy została domem tymczasowym dla psiaków z Fundacji Rasowy Kundel. Przez jej dom przewinęło się 12 różnych piesków, a ostatni z nich – Gucio – został z nią na zawsze. W 2023 roku ukończyła kurs trenerski w warszawskiej szkole dla psów Wymarzony pies. Stale zgłębia swoją wiedzę, czytając książki oraz biorąc udział w kursach i szkoleniach. Praca w PsiBufet pozwala jej łączyć dwie największe pasje – pieski i pisanie.