Czekolada dla psa - fakty i mity
czekolada czekolada

Czekolada dla psa - fakty i mity

Czas czytania: 5 min

26 gru 2022

 • Psy nie mogą jeść czekolady, gdyż jest dla nich toksyczna.
 • Zawarta w kakao substancja o nazwie teobromina jest bardzo wolno metabolizowana przez czworonogi. 
 • Zupełnie inna ilość kakao będzie szkodliwa dla małego psa, a inna dla dużego. 
 • Intensywność objawów zależna jest od ilości kakao, jaką spożył zwierzak.
 • Na rynku są dostępne specjalne czekolady dla psów. Większość z nich nie zawiera jednak właściwie nic wartościowego.

Może od takiego małego kawałeczka nic mu się nie stanie? Zresztą pies sąsiadki ponoć lubi czekoladki i jakoś żyje! O czekoladzie i psach krążą różne opowieści. Ile jest w nich prawdy? Jak to właściwie jest z tą czekoladą - czy rzeczywiście szkodzi? I dlaczego, skoro nam, ludziom, nic złego nie robi (może tylko trochę dodaje kilogramów)? A czekolada biała - czy jest bezpieczna? Na te wszystkie pytania odpowiadamy!

Czy pies może jeść czekoladę?

Zdecydowana odpowiedź brzmi - nie. Psy nie mogą jeść czekolady, gdyż jest dla nich toksyczna. Zawarta w kakao substancja o nazwie teobromina jest bardzo wolno metabolizowana przez czworonogi. Odkłada się w organizmie zwierzaka, więc pies karmiony nawet małymi porcjami czekolady, ale regularnie, jest narażony na zatrucie. Co ciekawe, nie tylko psy nie mogą jeść czekolady. Teobromina jest szkodliwa także dla kotów, koni, papug czy królików.

Dlaczego psy nie mogą jeść czekolady?

Najprostszą odpowiedzią jest ta, że psy nie mogą jeść czekolady, ponieważ zawiera ona teobrominę. W zależności od tego, ile dostanie się jej do organizmu psa, takie będą objawy zatrucia. Przy naprawdę dużym spożyciu dochodzi do uszkodzenia układu nerwowego, niewydolności krążenia, a w konsekwencji - do śmierci.

Ile czekolady zabije psa?

Zupełnie inna ilość kakao będzie szkodliwa dla małego psa, a inna dla dużego. Toksyczne stężenie, które może doprowadzić do śmierci, to 200 mg teobrominy na każdy kilogram masy ciała psa. Pytanie więc, ile teobrominy jest w czekoladzie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bowiem zależy to od rodzaju czekolady. 


Najmniej toksyczna jest czekolada biała (zawiera jedynie masło kakaowe), najbardziej - gorzka, z dużą (przynajmniej 70%) ilością kakao.

 • 28 g czekolady białej zawiera ok. 0,25 mg teobrominy
 • 28 g czekolady mlecznej zawiera ok. 50 mg teobrominy
 • 28 g czekolady gorzkiej zawiera ok. 300 mg teobrominy

Jaka to dokładnie ilość? 28 g czekolady to prawie 5 kostek. Gdy więc zastanawiamy się, ile czekolady zabije psa, który waży 3 kg, przelicznik jest prosty. Dla ważącego 3 kg pieska, na przykład yorka, śmiertelne stężenie teobrominy to 600 mg.


Aby osiągnąć takie stężenie, psiak musiałby zjeść 56 g gorzkiej czekolady, a więc ponad 9 kostek. Cała tabliczka czekolady ma przeważnie 24 kostki. Nie jest więc niemożliwe, że psiak znajdzie w domu ten słodki przysmak i go zje, prawda? A jest to bardzo niebezpieczne!

Co się stanie, gdy pies zje czekoladę?

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że niebezpieczne objawy wystąpią u psa już po zjedzeniu dużo mniejszych dawek. Ilość ok. 50 mg teobrominy na kilogram masy ciała psa już wywoła zatrucie.


Poza tym, ponieważ ta toksyczna substancja się w psim organizmie odkłada, zatrucie może się pojawić dopiero po jakimś czasie (ok. 4 godzin) od spożycia. Zbadano, że stężenie tego alkaloidu utrzymuje się w psim organizmie przez ok. 20 godzin - dopiero po tym czasie substancja ta jest metabolizowana. A co się stanie, gdy pies zje czekoladę? Może dojść do uszkodzenia układu nerwowego i narządów wewnętrznych.

Objawy zatrucia czekoladą u psa

Intensywność objawów zależna jest od ilości kakao, jaką spożył zwierzak. Jako pierwsze pojawiają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego - mdłości, wymioty i biegunka. Reaguje też układ moczowy - częstszym oddawaniem moczu.


Spożycie teobrominy nie bez wpływu jest też na układ sercowo-naczyniowy. Może wystąpić zawał mięśnia sercowego, arytmia serca, a także krwotok wewnętrzny. Zdarzają się też reakcje ze strony układu nerwowego - drżenie mięśni, drgawki, napady padaczkowe. Wszystko to może doprowadzić do śmierci psa.

Pies zjadł czekoladę - co zrobić? Pierwsza pomoc

W pierwszym momencie - gdy od zjedzenia czekolady nie upłynęło jeszcze dużo czasu - należy wywołać wymioty. Należy też zachęcić psa do picia wody - im więcej jej wypije, tym bardziej osłabi działanie alkaloidu. Skuteczne jest też podanie węgla aktywnego, który wiąże cząsteczki teobrominy i ułatwia wydalenie toksyny z organizmu.


Im szybciej zareagujemy, tym lepiej. Najbezpieczniej pierwsze kroki skierować do lecznicy weterynaryjnej i tam powiedzieć o problemie. Lekarzowi przydadzą są takie informacje, ile pies zjadł czekolady i jaki dokładnie rodzaj wyrobu kakaowego to był.

Nietrująca czekolada dla psa - alternatywne słodkie przekąski

Na rynku są dostępne specjalne czekolady dla psów. Większość z nich nie zawiera jednak właściwie nic wartościowego. W składzie znajdziemy mleko, dużo tłuszczu, a nawet kakao - tyle że w minimalnej dawce, która nie zrobi psu krzywdy. Czy jednak jest sens podawać psu taki przysmak, a w dodatku przyzwyczajać go do aromatu czekolady?


Lepszym wyborem wydaje się poczęstowanie psa owocem lub słodkim warzywem, jeśli już rzeczywiście mamy ochotę dać psu jakąś przekąskę. Jabłko, truskawka, marchewka czy burakbezpieczne, niskokaloryczne, a przy tym możemy je jeść razem z psiakiem. Czekolada, nawet ta dla psa, nie wydaje się najlepszym pomysłem. Wyroby zawierające kakao lepiej spożywać... w ukryciu (przed pupilem)!

Bibliografia

 • Smith, A. (2020). The Toxicity of Chocolate in Dogs: A Comprehensive Review. Journal of Veterinary Poisoning, 22(3), 112-128
 • Pet Poison Helpline. (2022). Chocolate Toxicity in Dogs. PetPoisonHelpline.com
 • American Veterinary Medical Association (AVMA). (2019). Chocolate and Dogs: A Quick Guide for Pet Owners. AVMA.org