tort dla psa tort dla psa

Jak zrobić tort dla psa? Przepisy urodzinowe i nie tylko

Czas czytania: 6 min

15 maj 2024

  • Tort dla psa może być dobrym prezentem z okazji urodzin, adopcin lub innych ważnych dla czworonoga świąt.
  • Z podania psu takiej przekąski trzeba zrezygnować, jeśli zwierzak ma wrażliwy żołądek lub cierpi na choroby wymagające podawania specjalistycznej diety. Choć przy odrobinie inwencji twórczej możemy spróbować wyczarować tort z jedzenia, które pies je na co dzień.
  • Chcąc samodzielnie zrobić tort dla psa, nie należy korzystać z przepisów na ciasta dla ludzi. Mogą one bowiem zawierać szkodliwe dla zwierzaka składniki.
  • Torcik dla psa możesz ozdobić wedle swojej fantazji przy użyciu smakołyków lub owoców.
  • W internecie znaleźć można wiele gotowych tortów dla psa. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na to, czy zawierają odpowiednie składniki. Podstawowym składnikiem zdrowego tortu dla psa powinno być mięso.


Zrobienie tortu dla psa może być doskonałym prezentem na psie urodziny i inne okazje ważne dla domowego czworonoga.


Na co zwrócić uwagę, robiąc tort dla psa na urodziny? I gdzie można kupić gotowy torcik dla psa, jeśli nie chcemy samodzielne przygotowywać takiego przysmaku z przepisu?

Tort urodzinowy dla psa, czyli idealny prezent dla Twojego pupila

Nietypowa, wyjątkowo pyszna przekąska w formie tortu będzie idealnym prezentem nie tylko na urodziny pupila. Sprawdzi się także jako przysmak na adopciny, walentynki, dzień psa lub święto kundelków.


Trzeba jednak pamiętać, że podanie psu tortu złożonego ze składników, do których żołądek zwierzaka nie jest przyzwyczajony, może skończyć się bólem brzucha i silną biegunką. Taki prezent z pewnością nie sprawi czworonogowi przyjemności.


Robiąc tort dla psa należy wybrać przepis, który nie spowoduje problemów trawiennych – najlepiej składem przypominający dietę, którą zwierzak otrzymuje na co dzień.


Z tortu urodzinowego dla psa czasami należy całkowicie zrezygnować w przypadku czworonogów wymagających specjalistycznej diety, na przykład z uwagi na chorą wątrobę, trzustkę lub nerki. Dla takich psiaków znacznie lepszym prezentem będzie nowa zabawka lub wyprawa w ciekawe miejsce.


Tort dla psa — jakich składników należy unikać?

Przygotowując tort urodzinowy dla psa, należy pamiętać, że niektóre składniki używane przy pieczeniu ciast dla ludzi mogą być dla zwierzaka toksyczne. Jakich produktów unikać?


Do szczególnie niebezpiecznych dla psa dodatków należy między innymi czekolada, która może wywołać u psa silne zatrucie mogące spowodować nawet śmierć zwierzaka.


Na liście zakazanych produktów znalazły się także niektóre orzechy, rodzynki, cebula, gotowane kości i słodziki takie jak ksylitol.

Szukając przepisu na tort dla psa, należy zwrócić uwagę również na rodzaj użytego mięsa — szczególnie w przypadku psów cierpiących na alergie i nietolerancje pokarmowe — a u psów wymagających odchudzania, także na ilość tłuszczu.

Jak zrobić tort dla psa? Sprawdzone przepisy

Prosty tort urodzinowy można zrobić nawet z suchej karmy lub parówek. Składniki te w łatwy sposób da się skleić odrobiną mokrej karmy lub mielonego mięsa, a następnie udekorować świeżymi owocami lub suszonymi przysmakami.


Opiekunowie chcący sprawić psu wyjątkową przyjemność mogą także skorzystać z bardziej złożonych przepisów na psi tort. Oto kilka gotowych przepisów!

Zdrowy psi tort DIY

Zdrowy — i jednocześnie wyjątkowo prosty — tort zrobisz z jedzenia PsiBufet. Jeżeli pies je tę dietę na co dzień, podanie mu tego samego jedzenia (tylko inaczej uformowanego) na specjalną okazję gwarantuje dobre trawienie, bez żadnych rewolucji żołądkowych.


Jeśli Twój psiak nie miał dotychczas do czynienia ze świeżym jedzeniem PsiBufet, ale dobrze toleruje zmiany pożywienia lub bez problemu trawi posiłki gotowane w domu, psibufetowy tort będzie dla niego dobrym wyborem.


Jak zrobić tort z PsiBufet?


Wystarczy kilka dobrych pomysłów związanych z podaniem, a wyjątkowy, zdrowy i pyszny psi tort będzie gotowy!


  • Wybierz taki smak PsiBufet, który psiak najbardziej lubi.
  • Porcję jedzenia uformuj w kopiec, a na szczycie połóż coś dla ozdoby (psismaczek lub owoc).
  • Dodatkowo możesz część porcji rozłożyć na desce, uklepać i foremką w kształcie psiej łapy wykroić ozdobę.
  • Dla efektu wow, udekoruj tort smakołykami lub owocami.
  • Przełóż tort na talerzyk i podaj pieskowi. Nie zapomnij o życzeniach!

Poniżej piękny urodzinowy tort przygotowany przez naszą klientkę z jedzenia PsiBufet i zblendowanych buraków. Mniam!


Przepis na tort dla psa z pieczeniem

Pieczony tort dla psa może być wykonany z dowolnego rodzaju mięsa wymieszanego z mąką i niewielkim dodatkiem warzyw.


Do jego przygotowania potrzebne będą:


  • pół kilograma chudego mięsa — gotowanego lub surowego,
  • niecała szklanka mąki,
  • jedna marchewka starta na tarce o dużych oczkach.


Wymieszaj mięso z mąką i dokładnie zmiksuj aż do uzyskania jednolitej masy. Marchewkę obierz i zetrzyj na tarce. Dodaj ją do mięsnej masy i delikatnie przemieszaj. Jeżeli masa jest zbyt sucha, możesz dolać do niej odrobinę bulionu.


Tak przygotowaną masę przełóż do foremki i piecz przez około 20 minut w temperaturze 180 stopni do uzyskania zwartej konsystencji.


Po upieczeniu wyjmij tort i zostaw do wystygnięcia. Możesz pokroić go na mniejsze kawałki, które nałożysz na talerzyk lub psią miskę.


Porcje pieczonego tortu dla psa powinny być dostosowane do wielkości zwierzaka; resztę ciasta można przechowywać w lodówce maksymalnie przez dwa dni lub zamrozić.

Przepis na mięsny tort dla psa bez pieczenia

Tort dla psa bez pieczenia będzie dobrym wyborem dla zwierzaków na diecie BARF.


Do przygotowania tortu dla psa bez pieczenia potrzebne będą:


  • dzienna porcja surowego mięsa mielonego,
  • jedno surowe jajko (kurze lub przepiórcze),
  • łyżeczka suszonych drożdży browarniczych,
  • olej z łososia.


Mięso mielone należy dobrze rozdrobnić i ugnieść z dodatkiem jajka. Do masy należy następnie dodać łyżeczkę drożdży przesianych przez sitko i kilka kropel oleju z łososia.


Całość należy zagnieść na kształt niewielkiego, zbitego kopca, który można udekorować świeżymi warzywami i owocami. Tort bez pieczenia dla psa powinien być zjedzony w ciągu kilku godzin od przygotowania.

Przepis na psi tort z gotowanych składników

Ten przepis również wykonasz bez pieczenia. Sprawdzi się w przypadku piesków, które z różnych powodów nie tolerują surowego jedzenia. Dużym plusem jest to, że możesz dostosować składniki do wymagań swojego pupila.


Do jego przygotowania potrzebne będą:


  • porcja obranych i ugotowanych warzyw, takich jak marchew lub batat,
  • porcja ugotowanego mięsa, na przykład indyka lub wołowinę,
  • wybrane dodatki (np. ulubione przysmaki Twojego psa).


Połącz ze sobą ugotowane mięso i warzywa i zmiksuj na w miarę jednolitą masę. Opcjonalnie, możesz dodać do niej żółtko dla dodatkowych wartości odżywczych (świetnie wpływa na kondycję psiej skóry i sierści).


Gotową masę wyłóż na talerzyk i uformuj z niej kopczyk. Tak przygotowany tort możesz dodatkowo udekorować smakołykami lub owocami.

Gdzie kupić gotowy tort dla psa?

Nie każdy opiekun ma czas lub warunki na samodzielne przygotowanie urodzinowego tortu. W takim przypadku dobrym pomysłem może być kupienie gotowego psiego ciasta.


Gotowe torty na urodziny lub inne okazje można bez trudu znaleźć w internecie. Takie przekąski oferują między innymi firmy zajmujące się produkcją innych przysmaków dla psów.


Przy zakupie gotowego psiego tortu należy zwrócić uwagę na rodzaj składników użytych w przepisie. Jeśli lista surowców nie została podana na stronie, warto poprosić o nią producenta.


Dzięki temu upewnisz się, że tort nie zaszkodzi zwierzakowi, jeżeli cierpi on na alergie i nietolerancje pokarmowe.

Podsumowanie

Wiesz już wszystko, aby przygotować pyszny tort i uczcić urodziny Twojego psa, rocznicę adopcji lub inną ważną dla Was okazję.


Pamiętaj, aby zawsze uwzględniać potrzeby żywieniowe swojego czworonożnego przyjaciela i korzystać z prawidłowych składników, a unikać tych szkodliwych dla zdrowia zwierzaka.


Jeśli masz ochotę, możesz przygotować urodzinowy tort dla psa w oparciu o jedną z proponowanych receptur domowych. Jeśli jednak wolisz kupić gotowy produkt, koniecznie sprawdź skład i wybierz ten najlepiej dopasowany do potrzeb Twojego pupila.


Niech każda okazja będzie wyjątkowa dla Ciebie i Twojego psa!

Bibliografia

  • Bates, N. (2015). Chocolate toxicity. Companion Animal, 20(10), 579-582.
  • Gugler, K., Piscitelli, C., & Dennis, J. (2013). Hidden dangers in the kitchen: common foods toxic to dogs and cats. Compend Contin Educ Vet, 35(7), E2.