Chihuahua

Chihuahua


Chihuahua to najmniejsza spośród istniejących ras psów. Maleńkie, ważące nie więcej niż 3 kg psiaki charakteryzują się okrągłą głową, dużymi oczami i wysoko noszonym ogonem. Chihuahua są pozytywnie nastawione do świata, niezwykle odważne i energiczne. Odpowiednio wychowane nie powinny sprawiać opiekunowi żadnych problemów. Mogą stanowić doskonałe towarzystwo zabaw dla nieco starszych dzieci, choć odnajdą się także u boku starszej, aktywniejszej osoby.


Aktywność

Aktywność

5/10

Pielęgnacja

Pielęgnacja

5/10

Podatność

Podatność

5/10

Długość życia

Długość życia

7/10

Z tego artykułu dowiesz się:


Ile kosztuje chihuahua?

Ile żyją chihuahuy?

Kiedy chihuahua przestaje rosnąć?

Co gotować dla chihuahuy?

Chihuahua ma sierść czy włosy?


Chihuahua - Opis i wygląd rasy

Chihuahua to miniaturowa rasa, której przedstawiciele mogą ważyć od zaledwie 500 g do 3 kg. Psy te mają charakterystyczną, zaokrągloną głowę o kształcie jabłka i wyraźnie zaznaczony stop. Krótka, szeroka u nasady kufa powinna zwężać się w kierunku nieznacznie zadartego nosa i mieć dobrze przylegające, nieobwisłe wargi. Oczy u psa rasy chihuahua są ciemne, duże, okrągłe i wyraziste, nie powinny być jednak wyłupiaste. Uszy psa tej rasy muszą być stojące, szerokie u nasady i zwężające się ku lekko zaokrąglonym końcom.


Tułów powinien być zwarty, mocny i prosty, o szerokiej i głębokiej klatce piersiowej z dobrze wysklepionymi żebrami. Ogon u psa rasy chihuahua musi być wysoko osadzony, szeroki u nasady i stopniowo zwężający się ku końcowi. Charakterystyczną cechą jest sposób jego noszenia – w ruchu ogon powinien być noszony wysoko, nieco zagięty, jednak nie zakręcony. Kończyny psa muszą być proste, dość dobrze umięśnione i dobrze kątowane. Powinny umożliwiać psu energiczny, swobodny i sprężysty ruch.


Chihuahua występują w dwóch odmianach – długowłosej i krótkowłosej. Włos okrywowy u psa krótkowłosego powinien być dobrze przylegający, błyszczący i miękki, a podszerstek niezbyt gęsty i delikatny. Długowłose chihuahua powinny mieć delikatną, jedwabistą, prostą lub nieco falowaną sierść z niezbyt gęstym podszerstkiem. Włos okrywowy powinien tworzyć kryzę na szyi i pióra na uszach, łapach i ogonie. Chihuahua występują we wszystkich kolorach, odcieniach i kombinacjach, niedopuszczalne jest jedynie umaszczenie marmurkowe (merle).

Chihuahua

Chihuahua - Charakter i usposobienie

Mimo niewielkich rozmiarów, chihuahua są bardzo odważne i nie wykazują lęku przed obcymi ludźmi ani psami. Silnie przywiązują się do opiekunów i nie przepadają za rozłąką. Z reguły dobrze dogadują się ze zwierzętami swojej wielkości. 

Charakter

Chihuahua to bardzo towarzyskie psy, które lubią towarzystwo swoich opiekunów i wspólne spędzanie czasu. W stosunku do dzieci są dość tolerancyjne, choć mogą okazać swoje niezadowolenie, jeśli będą przez nie niedelikatnie traktowane. Trzeba jednak pamiętać, że psy tej rasy są wyjątkowo podatne na wszelkiego rodzaju urazy, dlatego kontakty chihuahuy z dziećmi muszą odbywać się zawsze pod nadzorem osoby dorosłej, a maluchy powinny być nauczone odpowiedniego zachowania przy czworonogu.


Chihuahua są otwarte na nowe osoby i łatwo zawierają znajomości z gośćmi. Są jednak czujne i reagują szczekaniem na podejrzane hałasy i obecność intruzów, dlatego sprawdzą się w roli dzwonka alarmowego. Ich szczekanie może być jednak uciążliwe dla sąsiadów, dlatego opiekun powinien poświęcić czas na nauczenie psa spokojnego zachowania.


Psy tej rasy mają także skłonność do lęku separacyjnego i pod nieobecność opiekunów mogą szczekać, wyć i niszczyć w domu. Problem ten zazwyczaj jest łatwy do przepracowania, szczególnie przy wsparciu doświadczonego behawiorysty. Odpowiednio zsocjalizowane psy rasy chihuahua są odważne i nie boją się kontaktów nawet z większymi od siebie czworonogami. Bywają jednak zaborcze o względy opiekuna, a niekastrowane samce mogą mieć także skłonność do popadania w konflikty z innymi psami.


Trzeba również pamiętać, że psy tej rasy są wyjątkowo kruche, dlatego ich zabawy z większymi zwierzakami powinny być zawsze nadzorowane przez opiekuna. Chihuahua nie wykazują instynktu łowieckiego, dlatego dobrze dogadują się z kotami i innymi niewielkimi zwierzętami domowymi.

Usposobienie

Chihuahua są energiczne, żywiołowe i aktywne, potrzebują więc dużej dawki ruchu i zabawy. Pozbawione regularnych, atrakcyjnych spacerów, wyprowadzane wyłącznie pod blok lub stale noszone na rękach mogą stać się sfrustrowane, nadmiernie szczekliwe i niszczycielskie. Dlatego niezwykle ważne jest, by opiekun chihuahua traktował swojego pupila jak pełnoprawnego psa.


Niewielkie rozmiary oraz odważne i otwarte usposobienie sprawiają, że ten mały psiak może towarzyszyć swoim opiekunom niemal wszędzie – można zabierać go zarówno na miejskie spacery, jak i do kawiarni czy do pracy w biurze.


Psy rasy chihuahua są inteligentne i pojętne. Łagodnie traktowane i motywowane nagrodami chętnie współpracują z opiekunem i szybko uczą się nowych sztuczek. Z psem tej rasy można trenować niektóre sporty kynologiczne – na przykład agility, rally-o czy nosework.

Chihuahua - Historia rasy

Chihuahua to rasa pochodząca z Meksyku, a jej nazwa nawiązuje do największego stanu położonego na północy tego kraju.

Początki

Małe, krępe psy o dużych uszach, zwane techichi, hodowane były już przez Tolteków, którzy zamieszkiwali Meksyk jeszcze przed Aztekami. Utrzymywane były przede wszystkim jako psy do towarzystwa. Gdy w XX wieku na terenie Meksyku rozwinęła się cywilizacja Azteków, psiaki te zyskały uznanie wśród szlachetnie urodzonych ludzi. Po podbiciu Azteków przez Hiszpanów, psiaki o okrągłej głowie stały się bardziej powszechne i mieszkały w niemal każdym meksykańskim domu.

Rozwój rasy

Chihuahua zyskały popularność poza Meksykiem dopiero w połowie XIX wieku. Odwiedzający kraj turyści zaczęli kupować miniaturowe czworonogi sprzedawane na straganach i przywozili je do USA. Do rozpowszechnienia się psów pochodzących z rejonu Chihuahua przyczynił się przede wszystkim sędzia kynologiczny James Watson, który w 1888 roku kupił suczkę o imieniu Manzanita. W szczególności długowłose psy zaczęły coraz częściej pojawiać się na wystawach organizowanych na całym świecie.


W 1904 roku American Kennel Club oficjalnie uznał rasę chihuahua i zaczął rejestrację miotów. Pierwszy amerykański klub rasy założono w 1923 roku. Psy te trafiły do Europy pod koniec XIX wieku, jednak popularność zdobyły dopiero po II wojnie światowej.

Obecnie

Obecnie chihuahua to rasa rozpoznawana na całym świecie. Małe, niezwykle urocze, tanie w utrzymaniu i charakterne psiaki zyskały ogromną popularność zarówno wśród rodzin z dziećmi, jak i osób samotnych. Chihuahua doskonale odnajdują się w dużych miastach i nawet bardzo małych kawalerkach.

Chihuahua - Pielęgnacja i zdrowie

Chihuahua

Pielęgnacja chihuahua nie jest zbyt problematyczna. Psy tej rasy mają natomiast genetyczne predyspozycje do kilku dolegliwości zdrowotnych i wymagać będą ostrożnie dobranej diety.

Pielęgnacja

Chihuahua nie wymagają zbyt skomplikowanej pielęgnacji. Psa krótkowłosego należy regularnie szczotkować za pomocą gumowej rękawicy z wypustkami lub włosianej szczotki. Pozwoli to usunąć nadmiar martwych włosów i zabrudzeń. Długowłosy chihuahua powinien być dodatkowo czesany metalowym grzebieniem ze szczególnym uwzględnieniem włosów na uszach, szyi i ogonie. Sierść w tych miejscach ma bowiem skłonność do kołtunienia się i filcowania.


Psa rasy chihuahua należy kąpać wyłącznie w przypadku wyraźnej potrzeby i tylko w kosmetykach przeznaczonych dla psów o wrażliwej skórze. Po kąpieli psa należy dokładnie osuszyć ręcznikiem. Odmianę krótkowłosą można pozostawić do samodzielnego doschnięcia, natomiast długowłosego psiaka warto dosuszyć suszarką ustawioną na chłodny powiew.


Ze względu na skłonność do odkładania się kamienia nazębnego, opiekun chihuahua powinien codziennie szczotkować pupilowi zęby. Niezbędne jest także regularne sprawdzanie stanu oczu, które mogą być podatne na urazy i stany zapalne. Na uwagę zasługują również uszy i pazury psa.

Zdrowie

Psy rasy chihuahua są stosunkowo długowieczne i nierzadko dożywają ponad 12 lat. Ze względu na małe rozmiary i delikatną sierść nie są jednak zbyt odporne i łatwo się wychładzają. Opiekun psa tej rasy powinien więc chronić pupila przed zimnem i brzydką pogodą, zakładając mu na jesienne i zimowe spacery ciepłe ubranko.


Wśród dolegliwości zdrowotnych, które występują u chihuahua, znajdują się między innymi:

Ryzyko wystąpienia u chihuahua poważnych wad rozwojowych i chorób genetycznych zmniejszyć można, kupując szczeniaka z hodowli zarejestrowanej w ZKwP (FCI). Odpowiedzialni hodowcy wykonują bowiem swoim psom szczegółowe badania i dopuszczają do rozrodu wyłącznie zdrowe osobniki, które nie przekażą potomstwu wadliwych genów.


Opiekun chihuahua powinien w szczególny sposób zadbać o profilaktykę zdrowotną – niezbędne jest regularne wykonywanie psu badań krwi, USG i badań serca. W przypadku pojawienia się u psa niepokojących objawów, takich jak nawracająca kulawizna, szybsze męczenie się, kaszel, drżenia mięśni czy wypływ wydzieliny z oczu, należy od razu skonsultować się z lekarzem weterynarii.


Żywienie

Chihuahua wymagają starannie dobranej diety ze względu na wrażliwy układ pokarmowy i skłonność do nadwagi. Psa tej rasy należy żywić dietą dostosowaną do indywidualnych potrzeb zwierzaka, wynikających z jego wieku, stanu zdrowia i poziomu aktywności fizycznej. Stosować można zarówno gotowe, bezzbożowe i wysokomięsne karmy przeznaczone dla psów ras miniaturowych, jak i dietę domową złożoną ze świeżych składników. 


W przypadku psów z nawracającymi problemami trawiennymi lepiej sprawdza się gotowane jedzenie, które jest lekkostrawne, wolne od konserwantów i zbędnych dodatków. Opiekun chihuahua, chcący samodzielnie gotować psu, powinien pamiętać o odpowiednim zbilansowaniu diety pupila. W podawanym mu jedzeniu znaleźć się muszą wszystkie niezbędne składniki pokarmowe w odpowiednio dobranych proporcjach. Ułożenie dobrego jadłospisu nie jest łatwym zadaniem, dlatego należy wcześniej skonsultować się z doświadczonym psim dietetykiem.


Alternatywnym sposobem żywienia chihuahua są posiłki oferowane przez firmy kateringowe dla psów – na przykład PsiBufet. Jedzenie to przygotowywane jest wyłącznie ze składników najwyższej jakości – świeżego mięsa i podrobów oraz niewielkiego dodatku warzyw, uzupełnionych niezbędnymi suplementami. Lekkostrawne i bezzbożowe receptury opracowane przez doświadczonych dietetyków zwierzęcych dostarczają psu odpowiedniej dawki białka, tłuszczu, składników mineralnych i witamin, nie zawierają natomiast żadnych sztucznych dodatków, takich jak barwniki, konserwanty czy polepszacze smaku.


Jedzenie PsiBufet dostępne jest w kilku smakach. Zasmakuje nawet najbardziej wybrednym maluchom. Opiekun korzystający z usług PsiBufet nie musi także martwić się o przekarmienie – dawkowanie jedzenia ustalane jest indywidualnie według potrzeb każdego czworonoga dzięki zaawansowanemu kalkulatorowi.

Chihuahua - Ciekawostki

Toltekowie uważali, że chihuahua pełnią rolę przewodników dusz, przeprowadzając je po śmierci na drugą stronę. Dlatego psiaki te często chowano wraz z ich zmarłym opiekunem. Chihuahua pojawiły się w wielu amerykańskich produkcjach filmowych, które dodatkowo zwiększyły popularność tych malutkich psiaków. Psy tej rasy zagrały w takich filmach, jak „Legalna blondynka”, „Chihuahua w Beverly Hills” czy „Seks w wielkim mieście”.


W hodowli FCI preferowane są psy o wadze mieszczącej się w przedziale 1,5-3 kg. Dopuszcza się jednak także psiaki, które ważą 0,5-1,5 kg. Chihuahua ważące mniej niż 500 gramów nie są dopuszczane do dalszego rozrodu, gdyż nadmierna miniaturyzacja rasy niesie ze sobą ryzyko poważnych powikłań i wad rozwojowych.

Warto wiedzieć

Jeśli planujesz zostać opiekunem chihuahuy, na te pytania warto znać odpowiedzi!