rasy psów dla dzieci rasy psów dla dzieci

Rasy psów dla dzieci - poznaj najlepsze rasy psów dla dzieci

Czas czytania: 16 min

05 mar 2023

  • Przedstawiamy rasy małe, średnie, duże i olbrzymie. Wybrane psiaki różnią się bardzo wieloma cechami - nie tylko charakteru.
  • Wiele zależy od wczesnej socjalizacji szczeniąt, która ma miejsce jeszcze w hodowli, a potem od wychowania pieska już w nowym domu.
  • Nagroda jednak będzie wspaniała - dobra relacja psa z dzieckiem to coś, na co warto pracować.


Czy rasy psów dla dzieci rzeczywiście są... dla dzieci? Nie do końca. Musimy bowiem pamiętać, że pies to obowiązek, który należy przede wszystkim do dorosłych członków rodziny. Oczywiście fakt, że w domu są dzieci, jest istotny przy wyborze rasy. Ma to też ogromne znaczenie, gdy na przykład przymierzamy się do adopcji psiaka po przejściach. Jednak ważne jest to, że pies nie jest dla dziecka - będzie jego towarzyszem, będzie mieszkać w domu z dzieckiem, ale jest przede wszystkim dla rodziców (czy innych opiekunów).


Oto subiektywny wybór aż 20 ras psów. Podzieliliśmy je na cztery grupy, które różnią się wielkością. Przedstawiamy więc rasy małe, średnie, duże i olbrzymie. Wybrane psiaki różnią się bardzo wieloma cechami - nie tylko charakteru. Mają inny rodzaj sierści, umaszczenie, skłonność do innych chorób. Łączy je jednak to, że są przyjazne wobec dzieci, i w rękach świadomych, odpowiedzialnych osób mogą stać się dla maluchów świetnymi towarzyszami. 


Czy tak się stanie? Wiele zależy od wczesnej socjalizacji szczeniąt, która ma miejsce jeszcze w hodowli, a potem od wychowania pieska już w nowym domu. Wymaga to sporo pracy, wiedzy i cierpliwości. Nagroda jednak będzie wspaniała - dobra relacja psa z dzieckiem to coś, na co warto pracować.

Małe rasy psów dla dzieci - poznaj 5 najbardziej popularnych

Przeważnie dla dzieci, zwłaszcza małych, poleca się większe psiaki. Wszystko dlatego, że małe psy z założenia szybciej i bardziej się pobudzają, a także łatwiej je skrzywdzić - na przykład przypadkowo nadeptując im na łapkę. Takie sytuacje mogą dotyczyć kilkuletnich dzieci, które dopiero uczą się otaczającego je świata. Dlatego poniższe rasy będą dobrym wyborem dla rodziny, w której mieszkają dzieci w wieku przynajmniej 7 lat.

Cavalier king charles spaniel

Waga: 6-8 kg

cavalier king charles spaniel

Cavaliery silnie przywiązują się do swoich opiekunów i są w stosunku do nich wyjątkowo czułe. Uwielbiają towarzystwo człowieka i wspólną zabawę, dobrze czują się nawet w większych rodzinach z dziećmi. Trzeba jednak pamiętać, że psy tej rasy są kruche, delikatne i bardzo wrażliwe – dlatego dzieci należy nauczyć odpowiedniego obchodzenia się ze zwierzęciem, a kontakty psiaka z maluchami powinny być zawsze nadzorowane przez osobę dorosłą. W kontaktach z obcymi ludźmi psy rasy cavalier king charles spaniel nie powinny być bojaźliwe, choć mogą mieć skłonność do alarmowania domowników szczekaniem, gdy usłyszą lub zauważą intruza.

Przeczytaj więcej o rasie cavalier king charles spaniel - KLIK!

Shih tzu

Waga: 4,5-8 kg

shih tzu

Psy rasy shih tzu są radosne, przyjazne i niezwykle oddane. Tak jak większość psów wyhodowanych do towarzystwa, shih tzu uwielbiają spędzać czas ze swoimi opiekunami, choć nie są im ślepo posłuszne – te małe pieski mają bowiem silny, dość niezależny charakter, przez co bywają uparte i lubią chadzać własnymi ścieżkami. Shih tzu, mimo swoich małych rozmiarów, potrzebują stosunkowo dużej dawki aktywności i zabawy. W domu są jednak spokojne i lubią spędzać czas, wylegując się na kanapie w towarzystwie ukochanych członków rodziny.

Przeczytaj więcej o rasie shih tzu - KLIK!

Bichon frise

Waga: 6-11 kg

Bichon frise to ozdobna rasa wyhodowana wyłącznie do towarzystwa. Małe pieski pozbawione są instynktu łowieckiego i nie powinny wykazywać agresji w stosunku do obcych osób ani innych zwierząt. Bichon frise są przy tym inteligentne i żywiołowe, silnie przywiązują się do domowników i szybko przystosowują się do każdych warunków. Dzięki temu są niekłopotliwym towarzyszem zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i osób samotnych.

Przeczytaj więcej o rasie bichon frise - KLIK!

Buldog francuski

Waga: 9-14 kg

buldog francuski

Pies rasy buldog francuski jest przyjazny, inteligentny i energiczny. Podobnie jak większość molosów, buldożki uwielbiają towarzystwo swoich opiekunów i pieszczoty. Są skore do zabawy i aktywne, jednak między spacerami lubią spędzać czas w domu, wylegując się na kanapie. Psy rasy buldog francuski mają mocny charakter, który niedoświadczonym osobom może sprawiać trudność podczas wychowania. Konsekwencja i wyczucie sprawią jednak, że buldożek będzie bezproblemowym, radosnym członkiem rodziny i ulubieńcem wszystkich gości.

Przeczytaj więcej o rasie buldog francuski - KLIK!

Mops

Waga: 6-8 kg

mops

Psy rasy mops to typowe czworonogi wyhodowane do towarzystwa. Mocno przywiązują się do swoich opiekunów, dobrze czują się nawet w większych rodzinach i mają pozytywne nastawienie do innych zwierząt. Podobnie jak inne małe molosy, takie jak buldog francuski, mopsy uwielbiają wypoczywać na kanapie i nie wymagają zbyt dużej aktywności fizycznej. Są przy tym skore do zabawy, radosne i doskonale sprawdzą się w roli towarzysza dla nieco starszych dzieci.

Przeczytaj więcej o rasie mops - KLIK!

5 najlepszych średnich ras psów dla dzieci

Można powiedzieć, że średnie rasy psów są dla dzieci - i to właściwie w każdym wieku. To zwierzaki na tyle spore, że maluch nie zrobi im przypadkowo krzywdy, ale też nie aż tak duże, by mogły przewrócić dziecko. Oczywiście w szalonej zabawie jest to możliwe, ale nadal nie są to ogromne gabaryty czy duża waga. Należy jednak pamiętać, że wymienione przez nas rasy mają duży temperament i wymagają dużo pracy ze strony dorosłych opiekunów.

Border collie

Waga: 12-20 kg

border collie

Psy rasy border collie są bystre, wesołe i żywiołowe. Podobnie jak inne psy owczarskie, bordery szybko się uczą, chętnie współpracują z człowiekiem i z zaangażowaniem wykonują powierzone im zadania. Dobrze prowadzone, odpowiednio zsocjalizowane psy tej rasy są łagodne wobec innych psów i ludzi, towarzyskie i ciekawskie. Jednak nieodpowiednie traktowanie i niezaspokajanie potrzeb mogą sprawić, że staną się nadpobudliwe, reaktywne, bojaźliwe, a nawet agresywne. Z tego względu psy rasy border collie nadają się przede wszystkim dla doświadczonych opiekunów.

Przeczytaj więcej o rasie border collie - KLIK!

Cocker spaniel angielski

Waga: 12-16 kg

cocker spaniel angielski

Angielski cocker spaniel to pies żywy, radosny, łagodny i silnie przywiązany do opiekuna. Tak jak typowy pies myśliwski, lubi współpracę z opiekunem, choć bywa uparty i niezależny. Odpowiednio wychowany cocker spaniel dobrze dogaduje się z dziećmi, psami i innymi zwierzętami, a przy zapewnieniu mu odpowiedniej ilości spacerów może bez problemu zamieszkać nawet w mniejszym mieszkaniu.

Przeczytaj więcej o rasie cocker spaniel angielski - KLIK!

Beagle

Waga: 10-18 kg

beagle

Beagle’e to psy wesołe, odważne, energiczne, czujne i inteligentne. Są przyjacielsko nastawione do ludzi i innych psów. Uwielbiają aktywnie spędzać czas, chętnie bawią się z dziećmi, dzięki czemu sprawdzą się w roli towarzysza nawet większej rodziny. Trzeba jednak pamiętać, że są to psy myśliwskie obdarzone dość silnym instynktem łowieckim, stworzone do samodzielnej pracy. Z tego względu bywają uparte, niezależne i potrzebować będą ciekawego zajęcia zaspokajającego ich potrzeby i zabezpieczenia przed ucieczką.

Przeczytaj więcej o rasie beagle - KLIK!

Owczarek australijski

Waga: 16-30 kg

owczarek australijski

Psy rasy owczarek australijski są niezwykle oddane swoim opiekunom, lubią okazywać im swoje uczucia i towarzyszyć w codziennych czynnościach. Mogą stanowić dobre towarzystwo zabaw dla nieco starszych dzieci nauczonych odpowiedniego zachowania przy psie. Trzeba jednak pamiętać, że aussie obdarzone są silnym instynktem pasterskim, przez co mogą mieć skłonność do zaganiania i bolesnego podszczypywania biegających dzieci. Podczas ekscytującej zabawy mogą także stać się niedelikatne, dlatego ich kontakty z dziećmi powinny być zawsze nadzorowane przez osobę dorosłą.

Przeczytaj więcej o rasie owczarek australijski - KLIK!

Owczarek szetlandzki

Waga: 7-12 kg

owczarek szetlandzki

Choć z wyglądu może przypominać popularnego owczarka szkockiego (tzw. "collie"), w rzeczywistości jest sporo mniejszy. Owczarek szetlandzki, tzw. "sheltie", to niezwykle aktywny psiak z zacięciem sportowym. Może zostać mistrzem obedience albo agility, a także chętnie wybierze się na długi spacer czy pobiegnie przy rowerze. Często poleca się go jako pierwszego "prawdziwego" psa dla nastolatka, którego młoda osoba może samodzielnie szkolić.

Duże psy dla dzieci - jakie duże pieski są przyjazne dzieciom?

Wśród dużych ras znajdziemy takie, które najczęściej kojarzą się z rodzinami. Labradory i goldeny to chyba najpopularniejsi towarzysze dzieci. Trudno się temu dziwić - psiaki te cechuje w końcu łagodność i cierpliwość. Jednak i one potrzebują ciekawego zajęcia i długich spacerów, by się nie nudziły. Jeśli tylko zapewni im się wszystkie potrzeby, mogą być fantastycznymi kompanami dzieci - także małych.

Berneński pies pasterski

Waga: 35-50 kg

berneński pies pasterski

Berneński pies pasterski doskonale czuje się w roli rodzinnego pupila. Uwielbia towarzystwo swoich opiekunów, jest cierpliwy wobec dzieci i niełatwo wyprowadzić go z równowagi. Trzeba jednak pamiętać, że jak każdy inny pies, berneńczyk odczuwa stres i ból. Gdy poczuje się zagrożony lub będzie źle traktowany, może w ostateczności zachować się agresywnie w obronie własnej. Dlatego wszystkie kontakty dzieci z tym dużym psem powinny być nadzorowane przez osobę dorosłą, a maluchy muszą być nauczone traktowania zwierzaka z szacunkiem.

Przeczytaj więcej o rasie berneński pies pasterski - KLIK!

Dalmatyńczyk

Waga: 16-32 kg

dalmatyńczyk

Dalmatyńczyki silnie przywiązują się do wszystkich członków swojej rodziny i są im wyjątkowo oddane. Lubią towarzyszyć opiekunom w codziennych czynnościach i wylewnie okazują swoje uczucia. Nie przepadają za to za samotnością, a pozostawione same w domu mogą wykazywać objawy lęku separacyjnego. Psa tej rasy należy więc stopniowo uczyć samodzielności, by nie szczekał ani nie niszczył pod nieobecność domowników. Energiczne i chętne do zabawy dalmatyńczyki mogą być dobrym towarzystwem zabaw dla nieco starszych dzieci, choć ze względu na żywiołowość i dość duże rozmiary ich kontakty z dziećmi powinny odbywać się zawsze pod nadzorem osoby dorosłej.

Przeczytaj więcej o rasie dalmatyńczyk - KLIK!

Labrador retriever

Waga: 25-35 kg

labrador

Labradory nie powinny wykazywać żadnych oznak agresji ani lękliwości podczas kontaktów z obcymi osobami – dobrze zsocjalizowany pies tej rasy szybko przekona się do gości odwiedzających dom i będzie zabiegał o ich uwagę. W stosunku do dzieci labradory są zazwyczaj cierpliwe i wyrozumiałe. Mogą jednak nie zdawać sobie sprawy ze swojej wielkości, przez co bywają niedelikatne i mogą przewrócić malucha. Opiekun labradora powinien także pamiętać, że labradory, tak jak każde inne czworonogi, odczuwają ból i mogą irytować się zbytnią natarczywością dzieci. Z tego względu zabawy dzieci z psem trzeba zawsze nadzorować i pilnować, by dzieci nie ciągnęły psa za uszy, ogon i nie siadały na jego grzbiecie. Zwierzakowi należy ponadto zapewnić spokojne miejsce, w którym będzie mógł się położyć, gdy zmęczy się obecnością maluchów.

Przeczytaj więcej o rasie labrador retriever - KLIK!

Golden retriever

Waga: 25-34 kg

golden retriever

Psy rasy golden retriever uznawane są za inteligentne, łagodne i bardzo uczuciowe. Tak jak pozostałe psy z grupy retrieverów, goldeny są z reguły spokojne i zrównoważone, łatwo poddają się szkoleniu i mocno przywiązują do swoich opiekunów. Psy tej rasy są także niezwykle tolerancyjne wobec dzieci i chętnie towarzyszą domownikom podczas codziennych aktywności. Dzięki tym cechom golden retrievery doskonale sprawdzają się w roli psa rodzinnego.

Przeczytaj więcej o rasie golden retriever - KLIK!

Siberian husky

Waga: 15-28 kg

siberian husky

Husky syberyjski silnie przywiązuje się do członków swojej rodziny i traktuje wszystkich domowników z dużą czułością. Jest też tolerancyjny wobec dzieci, chętnie się z nimi bawi, choć czasem bywa niedelikatny i może dobitnie okazać swoje niezadowolenie, jeśli będzie traktowany zbyt natarczywie. Dlatego jego kontakty z maluchami powinny zawsze odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej. Siberian husky nie sprawdzi się w roli domowego stróża – jest wprawdzie czujny i może zaalarmować opiekuna o podejrzanych dźwiękach, jednak jest bardzo ufny w stosunku do obcych osób i zazwyczaj przyjaźnie je wita. Pies tej rasy dobrze czuje się na dworze nawet podczas mrozów. Nie powinien jednak mieszkać wyłącznie na podwórku ani w kojcu. Odizolowany od rodziny stanie się nieszczęśliwy, może nabrać niszczycielskich skłonności i próbować wydostać się z ogrodzonego terenu.

Przeczytaj więcej o rasie siberian husky - KLIK!

5 najbardziej przyjaznych olbrzymich psów dla dzieci

Kojarzycie wielkie psy z bajek, które są opiekunami dzieci? Mnóstwo osób ma taki właśnie obraz przed oczami - psiej niani, która zajmie się maluchem. Nie jest to oczywiście prawda, a olbrzymi pies, tak samo jak każdy inny, sam wymaga opieki. Zgadza się jednak to, że olbrzymy mają dużo cierpliwości i cechuje je przeważnie spokojny temperament. Na pewno też nie pobudzają się tak łatwo, jak mniejsze psiaki. Dzięki temu rzeczywiście mogą się sprawdzić jako towarzysze dzieci - nawet tych małych.

Bernardyn

Waga: 60-80 kg

bernardyn

Psy rasy bernardyn silnie przywiązują się do opiekunów, są im posłuszne i niezwykle oddane. Wykazują dużą cierpliwość w stosunku do dzieci, jednak ze względu na duże gabaryty nie powinny być zostawiane same z maluchami. Z uwagi na dużą potrzebę kontaktu z ludźmi bernardyny nie powinny być izolowane od rodziny w kojcu lub mieszkać wyłącznie na podwórku. Dobrze jednak będą czuły się w dużym ogrodzie, w którym będą mogły spokojnie wylegiwać się w towarzystwie domowników. Zazwyczaj nieufne w stosunku do obcych osób bernardyny dobrze sprawdzą się w roli domowego stróża, choć nie są agresywne – nieproszonych gości odstraszą przede wszystkim imponującym wyglądem i alarmującym szczekaniem. Mogą jednak zachować się groźnie, gdy wyczują, że ich opiekunowi grozi bezpośrednie zagrożenie ze strony obcej osoby.

Przeczytaj więcej o rasie bernardyn - KLIK!

Bullmastiff

Waga: 45-60 kg

bullmastiff

Choć wielkość bullmastiffa robi wrażenie, w rzeczywistości to bardzo wrażliwe zwierzę. Charakteryzuje się spokojem i opanowaniem - ma naprawdę zrównoważony temperament. Bardzo przywiązuje się do rodziny i trudno mu się z nią rozstawać. Ze szczególną troską bullmastiff traktuje najmłodszych członków rodziny. Przeważnie psy tej rasy lubią kontakt z dziećmi i chętnie spędzają czas w ich towarzystwie. Trzeba jednak pamiętać, że mogą zrobić maluchom krzywdę niechcący, tylko dlatego, że są duże i ciężkie.

Dog niemiecki

Waga: 50-90 kg

dog niemiecki

Dogi niemieckie są wyrozumiałe i cierpliwe w stosunku do dzieci. Trzeba przy tym pamiętać, że szczególnie młode psy tej rasy mogą nie zdawać sobie sprawy ze swoich rozmiarów i podczas intensywnej zabawy są w stanie wyrządzić maluchowi krzywdę. Z tego względu wspólne zabawy tego wielkiego psa z dziećmi powinny być zawsze nadzorowane przez osoby dorosłe. Dzieci muszą także pamiętać, by nie siadać na psie, nie ciągnąć go za uszy ani ogon – dog niemiecki jest wprawdzie trudny do sprowokowania, ale podobnie jak inne psy odczuwa ból i dręczony może się bronić w niedelikatny sposób.

Przeczytaj więcej o rasie dog niemiecki - KLIK!

Nowofundland

Waga: 55-80 kg

nowofundland

Nowofundlandy są niezwykle czułe, delikatne i bardzo oddane opiekunom. Dobrze dogadują się z dziećmi i wykazują w stosunku do nich dużą cierpliwość. Trzeba jednak pamiętać, że pies o tak dużych rozmiarach może podczas intensywnej zabawy przewrócić dziecko i niechcący wyrządzić mu poważną krzywdę. Dlatego jego kontakty z maluchami muszą być zawsze nadzorowane przez osobę dorosłą. Dzieci powinny być także nauczone delikatnego obchodzenia się ze zwierzętami, nie mogą siadać psu na grzbiecie, ciągnąć go za uszy ani przeszkadzać podczas odpoczynku.

Przeczytaj więcej o rasie nowofundland - KLIK!

Dogue de bordeaux

Waga: 55-65 kg

dogue de bordeaux

Kto nie kojarzy Śliniaka z "Rodziny zastępczej"? Chyba każdy zna tego rudego molosa! Zrównoważony, o stabilnym charakterze i wrażliwej duszy - taki jest dogue de bordeaux. Jego ogromne przywiązanie do wszystkich członków rodziny ma też swoją drugą stronę - dogue nie lubi samotności i może mieć problem z zostawaniem samemu w domu. Psy tej rasy znane są z miłości do dzieci, do których mają dużo cierpliwości.

Bibliografia

  • Richter G. (2018). Księga zdrowia psa i kota. Zintegrowana opieka i żywienie.
  • Biziorek A. (2012). Psy rasowe.