Bichon frise

Bichon frise


Bichon frise to niewielki, śnieżnobiały psiak o miękkiej, loczkowanej sierści. Pies tej rasy jest radosny, energiczny i pozytywnie nastawiony do świata. Sprawdzi się więc w roli towarzysza zabaw dla nieco starszych dzieci. Bichon frise nie linieje obficie, wymagać będzie jednak dość czasochłonnej pielęgnacji oraz regularnego strzyżenia sierści u groomera.


Aktywność

Aktywność

4/10

Pielęgnacja

Pielęgnacja

9/10

Podatność

Podatność

5/10

Długość życia

Długość życia

9/10

Z tego artykułu dowiesz się:


Ile kosztuje bichon frise?

Ile żyje bichon frise?

Maltańczyk czy bichon frise?

Bichon frise - ma sierść czy włosy?

Ile kosztuje strzyżenie bichon frise?


Bichon frise - Opis i wygląd rasy

Bichon frise to mały, ważący około 6 kg pies o proporcjonalnej budowie. Psy tej rasy mają płaską głowę, która sprawia wrażenie okrągłej dzięki kędzierzawej sierści i zwisających, obficie owłosionych uszach. Bichon frise ma delikatną kufę zakończoną zawsze czarnym i lśniącym nosem o delikatnej strukturze. Oczy psa tej rasy są ciemne i okrągłe, nie mogą być jednak przesadnie duże ani wyłupiaste.


Tułów u bichon frise musi być dobrze umięśniony, o lekko zaokrąglonym zadzie i zaokrąglonych, dobrze rozwiniętych żebrach. Ogon powinien być natomiast uniesiony ponad grzbietem i lekko zagięty. Kończyny bichona frise są proste i prostopadłe, uda szerokie i muskularne, a łapy mocne i zakończone czarnymi pazurami.


Bichon frise ma sierść pozbawioną podszerstka. Włos okrywowy u psa tej rasy musi być delikatny i jedwabisty, powinien tworzyć luźne, korkociągowate loki, które przypominają futro kozy mongolskiej. Sierść nie powinna leżeć płasko na psie, nie może być też prosta ani falista. Bichon frise występuje wyłącznie w czysto białej maści.

Bichon frise

Bichon frise - Charakter i usposobienie

Bichon frise to ozdobna rasa wyhodowana wyłącznie do towarzystwa. Małe pieski pozbawione są instynktu łowieckiego i nie powinny wykazywać agresji w stosunku do obcych osób ani innych zwierząt. Bichon frise są przy tym inteligentne i żywiołowe, silnie przywiązują się do domowników i szybko przystosowują się do każdych warunków. Dzięki temu są niekłopotliwym towarzyszem zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i osób samotnych. 

Charakter

Psy rasy bichon frise uwielbiają okazywać czułość swojemu opiekunowi. Chętnie towarzyszą domownikom we wszystkich codziennych czynnościach, nie przepadają natomiast za samotnością. Energiczne, skore do zabawy i łagodne bichony stanowić będą dobre towarzystwo do zabawy dla nieco starszych dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że pieski te są wyjątkowo delikatne – dzieci muszą więc nauczyć się odpowiedniego obchodzenia z tym niewielkim czworonogiem. 


Bichon frise nie wykazuje instynktu terytorialnego i jest przyjaźnie nastawiony do gości. Może jednak dość głośno i uporczywie szczekać, jeśli usłyszy hałasy na klatce schodowej. Psy tej rasy szczekaniem lubią także domagać się uwagi od opiekuna, jeśli poczują się ignorowane.


Odpowiednio zsocjalizowany bichon frise dobrze dogaduje się z innymi psami i nie prowokuje awantur, choć może być zazdrosny o względy opiekuna. Kontakty psa tej rasy z innymi czworonogami należy zawsze nadzorować – szczególnie większy psiak może zrobić temu maluchowi poważną krzywdę, niechcący nadeptując go łapą w zabawie.


Bichon frise nie wykazuje instynktu łowieckiego, dlatego może zamieszkać z kotem lub innym zwierzątkiem domowym.

Usposobienie

Przystosowane do życia w domu bichon frise nie potrzebują zbyt dużej dawki aktywności fizycznej – od dłuższych wypraw zdecydowanie wolą spędzać czas na kolanach opiekuna. Nie znaczy to jednak, że bichona frise nie trzeba zabierać na spacery.


Pozbawiony ruchu, wyprowadzany jedynie na szybkie siku pod blokiem psiak szybko nabawi się nadwagi. Przyjazne nastawienie do świata sprawia, że bichona można zabierać ze sobą do pracy, do kawiarni i na dłuższe wyjazdy.


Psy rasy bichon frise są inteligentne i uważne, dzięki czemu szybko uczą się nawet dość skomplikowanych sztuczek. Bywają jednak humorzaste i niesforne, dlatego przy ich wychowaniu niezbędna będzie konsekwencja i odpowiednia motywacja. Bichona frise nie należy natomiast traktować zbyt ostro – krzyk i kary mogą sprawić, że piesek stanie się lękliwy i zacznie unikać swojego opiekuna. Chętne do współpracy z opiekunem bichon frise mogą brać udział w takich psich sportach, jak agility, rally-o, taniec z psem czy nosework.

Bichon frise - Historia rasy

Bichon frise to jedna z najstarszych ras wyhodowanych wyłączne do towarzystwa. Mały, czysto biały piesek spokrewniony jest blisko z takimi rasami, jak maltańczyk, bolończyk i hawańczyk. Jego kuzynami są także pudle i barbety, które podobnie jak bichon frise mają delikatną, kręconą sierść.

Początki

Małe psy o delikatnej białej sierści towarzyszyły często marynarzom, którzy podróżowali z nimi między kontynentami i często wykorzystywali jako walutę za różne towary. Trafiły między innymi do Hiszpanii i zdobyły popularność na Wyspach Kanaryjskich.


W XIII wieku stały się ulubieńcami zamożnych mieszkańców Hiszpanii, Włoch i Francji, gdzie pełniły rolę miłego, niekłopotliwego i rozpieszczanego towarzysza. Liczebność małych piesków spadła drastycznie po rewolucji francuskiej.


Inteligentne, przyjazne i tanie w utrzymaniu czworonogi przeniosły się wtedy z wystawnych salonów do domów prostych ludzi. Często także towarzyszyły podróżnym cyrkowcom.

Rozwój rasy

Pod koniec I wojny światowej belgijscy i francuscy kynologowie rozpoczęli pierwszą planowaną hodowlę psów, którym nadano nazwę bichon frise (frise – kędzierzawy). W 1933 roku we Francji utworzono pierwszy oficjalny wzorzec rasy, a rok później francuski związek kynologiczny zaczął prowadzić księgi rodowodowe. Bichon frise trafiły następnie do USA i Australii, gdzie zdobyły niemałe uznanie. Do Wielkiej Brytanii przybyły dopiero w 1973 roku.

Obecnie

Obecnie rasa bichon frise cieszy się największą popularnością w Belgii, Francji i Stanach Zjednoczonych. W Polsce nie jest natomiast zbyt często spotykana. Bichon frise doskonale odnajduje się w miejskich warunkach i zazwyczaj wybierany jest przez rodziny z dziećmi.

Bichon frise - Pielęgnacja i zdrowie

Bichon frise

Długa, stale rosnąca sierść bichona wymagać będzie systematycznej pielęgnacji. Piesek ten rzadko choruje, choć może wymagać starannie dobranej diety.

Pielęgnacja

Bichon frise mają sierść pozbawioną podszerstka, dzięki czemu nie linieją. Opiekun psa tej rasy nie może jednak zapominać o codziennym czesaniu przy użyciu metalowego grzebienia. Zaniedbanie pielęgnacji sprawi, że delikatne włosy będą się filcować i zbijać w nieestetyczne strąki.


Opiekun powinien po każdym spacerze usuwać z sierści psa zabrudzenia, takie jak wplątane liście czy rzepy. U bichonów sierść rośnie cały czas. Dlatego pieski te wymagać będą strzyżenia w salonie groomerskim co 6-8 tygodni. Doświadczony fryzjer może nadać psu bardziej sportową fryzurę, która znacznie ułatwi utrzymanie sierści w czystości, choć nie zwolni to opiekuna z codziennego czesania.


Śnieżnobiała sierść bichon frise ma skłonność do żółknięcia, szczególnie w okolicy oczu i pyska. Plamy te można przemywać płynem do pielęgnacji zaleconym przez groomera lub lekarza weterynarii. Bichony wymagają także regularnych kontroli stanu uszu, oczu i przycinania pazurów. Psiakowi warto również myć zęby – zapobiegnie to odkładaniu się kamienia nazębnego i zmniejszy ryzyko chorób zębów.

Zdrowie

Bichon frise są dość długowieczne – przedstawiciele tej rasy żyją 12-15 lat, choć zdarzają się także bichony dożywające 20 lat. Psy tej rasy nie są jednak zbyt odporne. Delikatna sierść pozbawiona podszerstka nie chroni bichona przed zimnem ani wilgocią, dlatego pieski te wymagają zimą dodatkowego zabezpieczenia w postaci ciepłego, nieprzemakalnego ubranka.


Psy rasy bichon frise rzadko zapadają na choroby o podłożu genetycznym. Mogą jednak cierpieć na kilka dolegliwości zdrowotnych, wśród których wymienia się między innymi:

Ryzyko niektórych chorób można zmniejszyć, kupując szczeniaka bichon frise z hodowli zarejestrowanej w ZKwP (FCI). Odpowiedzialni hodowcy wykonują swoim psom badania w kierunku chorób serca, oczu i układu ruchu, a następnie eliminują z dalszej hodowli psy, które mogą przekazać wadliwe geny potomstwu.


Trzeba jednak pamiętać, że nawet szczeniak po idealnie zdrowych rodzicach może zachorować. Dlatego psu rasy bichon frise należy regularnie wykonywać badania profilaktyczne obejmujące przynajmniej badania krwi i moczu. W przypadku zauważenia takich problemów, jak brak apetytu, kulawizna, zaczerwienienie oczu czy trzepanie uszami, należy udać się z psem do lekarza weterynarii.

Żywienie

Bichon frise narażone są na alergie pokarmowe, które objawiać się będą uporczywym świądem, zaciekami pod oczami, wylizywaniem łap i zaburzeniami trawienia. Dlatego pies tej rasy potrzebować będzie starannie dobranej diety.


Częstym problemem w tej rasie jest także nadwaga – opiekun musi więc zadbać o prawidłowe dawkowanie karmy i zapewnić psu odpowiednią aktywność fizyczną. W żywieniu psów rasy bichon frise najlepiej sprawdzają się hipoalergiczne, monobiałkowe diety o ograniczonej liczbie składników. Karma dla bichona nie powinna zawierać zbóż ani innych potencjalnie alergizujących dodatków, takich jak sztuczne konserwanty, barwniki czy polepszacze smaku.


Niestety takie składniki znajdować się mogą w wielu suchych i mokrych karmach. Dlatego opiekunowie psów rasy bichon frise często decydują się na samodzielne przygotowywanie psu posiłków w domu. Gotowanie dla czworonoga jest jednak dość czasochłonne, wymaga także znajomości podstaw prawidłowego żywienia psów. Źle zbilansowane gotowane jedzenie może bowiem poważnie zaszkodzić zwierzakowi i stać się przyczyną wielu chorób.


Opiekunowie, którzy nie mają czasu ani wystarczającej wiedzy, nie są jednak skazani na podawanie psu wysoko przetworzonych produktów. Bezpieczną alternatywą dla gotowych karm może być dieta przygotowywana przez psi katering – PsiBufet.


Posiłki PsiBufet zawierają wyłącznie świeże składniki najwyższej jakości. Dieta złożona z mięsa, podrobów i warzyw uzupełniona jest niezbędnymi suplementami dobranymi przez doświadczonych dietetyków, dzięki czemu dostarcza psu wszystkich witamin i składników mineralnych.


Bezzbożowe i lekkostrawne posiłki nie zawierają żadnych alergizujących dodatków, dlatego doskonale sprawdzą się w żywieniu nawet najbardziej wrażliwych czworonogów. PsiBufet dostępny jest w kilku wariantach bazujących m.in. na mięsie z kurczaka, indyka, wołowinie czy jagnięcinie. Smakowite, świeże posiłki dla psa dostarczane są wprost pod drzwi opiekuna, co pozwala zaoszczędzić czas na robieniu zakupów i gotowaniu.

Bichon frise - Ciekawostki

Spolszczona nazwa rasy to biszon kędzierzawy. Pieski te spotkać można również pod nazwą bichon z Teneryfy.

Warto wiedzieć

Jeśli planujesz zostać opiekunem bichona frise, na te pytania warto znać odpowiedzi!