Golden retriever
Golden retriever

Golden retriever


Golden retriever to dość duży pies o złocistej, falistej sierści i łagodnym, wesołym usposobieniu. Przyjacielski wobec ludzi i innych psów, skory do zabawy, a przy tym inteligentny i chętny do współpracy golden to jedna z najpopularniejszych ras psów, która idealnie sprawdzi się w roli towarzysza nawet większej rodziny.


Aktywność

Aktywność

6/10

Pielęgnacja

Pielęgnacja

6/10

Podatność

Podatność

3/10

Długość życia

Długość życia

7/10

Z tego artykułu dowiesz się:


Ile kosztuje golden retriever?

Golden retriever - ile żyje?

Labrador czy golden retriever?

Ile waży golden retriever?

Golden retriever ma sierść czy włosy?


Golden retriever - Opis i wygląd rasy

Golden retriever to średniej wielkości pies o mocnej budowie i masie ciała od 25 do 34 kg. Oczy i nos u psa tej rasy są zawsze ciemne, a średniej wielkości, zwisające uszy osadzone są na poziomie oczu. Szeroka głowa z wyraźnie zaznaczonym stopem osadzona jest na muskularnej szyi okrytej dość luźną skórą. Klatka piersiowa u psa rasy golden retriever jest głęboka i dobrze zaokrąglona.


Linia grzbietu jest zawsze prosta od łopatek do zadu zakończonego długim, prostym ogonem noszonym na linii grzbietu. Kończyny u psa tej rasy są mocne, proste i dobrze umięśnione.


Golden retriever posiada dwuwarstwową okrywę złożoną z długiego, falującego włosa okrywowego i gęstego podszerstka, który chroni psa przed wilgocią. Dopuszczalne umaszczenie psa tej rasy to dowolny odcień złotego lub kremowego, który z czasem może ulegać rozjaśnieniu. U psów z linii wystawowej włos okrywowy może być dłuższy i gęstszy, natomiast użytkowe golden retrievery charakteryzują się nieco krótszą, lżejszą szatą.

Golden retriever

Golden retriever - Charakter i usposobienie

Psy rasy golden retriever uznawane są za inteligentne, łagodne i bardzo uczuciowe. Tak jak pozostałe psy z grupy retrieverów, goldeny są z reguły spokojne i zrównoważone, łatwo poddają się szkoleniu i mocno przywiązują do swoich opiekunów. Psy tej rasy są także niezwykle tolerancyjne wobec dzieci i chętnie towarzyszą domownikom podczas codziennych aktywności. Dzięki tym cechom golden retrievery doskonale sprawdzają się w roli psa rodzinnego.

Charakter

Pogodne, łagodne i wrażliwe psy rasy golden retriever nie nadają się natomiast na podwórkowego stróża. Odizolowane od opiekuna i pozbawione dużej dawki uwagi ze strony człowieka goldeny będą wyjątkowo nieszczęśliwe. Pozostawione w ogrodzie ucieszą się na widok każdego – nawet włamywacza. Nie są także zbyt szczekliwe, więc nie zaalarmują domowników o obecności podejrzanej osoby.


Pochodzące z dobrej hodowli psy rasy golden retriever nie powinny wykazywać żadnej agresji wobec ludzi i innych zwierząt – sprowokowane lub zirytowane powinny wybrać ucieczkę lub subtelnie zakomunikować swoje niezadowolenie. Trzeba jednak pamiętać, że nieodpowiednia socjalizacja, złe traktowanie psa czy utrzymywanie go w niewłaściwych warunkach mogą odbić się na wrażliwej psychice golden retrievera i sprawić, że zacznie on używać agresji ze strachu lub frustracji. Dlatego każdy opiekun psa tej rasy powinien zaspokajać potrzeby swojego pupila. Zapewniać mu odpowiednią dawkę aktywności fizycznej i kontaktów z innymi psami, oferować zajęcia stymulujące umysł, a także pozwalać na spokojny odpoczynek w ciągu dnia.

Usposobienie

Golden retrievery to psy stworzone do aktywnego spędzania czasu. Doskonale nadają się na towarzysza długich spacerów po lesie, parku, przejażdżki rowerowej czy wyjazdu poza miasto. Ucieszą się także z sesji szkoleniowych, treningów grupowych i możliwości kontaktu z innymi czworonogami. Psy tej rasy do późnego wieku zachowują chęć do zabawy.


Uwielbiają przede wszystkim aportować, choć chętnie bawią się także w przeciąganie zabawek czy delikatne zapasy. Po każdej sesji intensywnych zabaw należy zapewnić psu chwilę odpoczynku. Psa rasy golden retriever najlepiej zrelaksują gumowe zabawki i maty do wylizywania wypełnione smacznym, świeżym jedzeniem od PsiBufet.


Oddane opiekunowi i chętne do współpracy golden retrievery są niezwykle podatne na szkolenie. Inteligentne i chcące zadowolić swojego opiekuna goldeny szybko uczą się komend i sztuczek w zamian za chwilę zabawy, entuzjastyczne pochwały i smakołyki. Podczas szkolenia psa rasy golden retriever nie należy używać przemocy, kar ani krzyku. Zbyt szorstkie, twarde traktowanie może bowiem poskutkować utratą zaufania do opiekuna i poważnie odbić się na relacji z tym wrażliwym czworonogiem.


Z drugiej strony nadmierne pobłażanie i brak konsekwencji mogą sprawić, że psiak stanie się nieposłusznym, uciążliwym łobuzem. Dlatego niedoświadczonym opiekunom szczeniąt tej rasy zaleca się udział w psim przedszkolu pod okiem doświadczonego trenera.

Golden retriever - Historia rasy

Historia rasy golden retriever rozpoczęła się w XIX-wiecznej Szkocji. Za twórcę goldenów uważa się sir Dudleya Marjoribanksa, który zamierzał stworzyć najdoskonalszą rasę retrieverów – psów przeznaczonych do przynoszenia ustrzelonych ptaków podczas polowań.

Początki

W 1864 roku baron Marjoribanks zakupił biszkoptowego psa rasy flat coated retriever o imieniu Nous. Było to jedyne szczenię z miotu, jakie urodziło się w tak jasnym umaszczeniu – wszystkie pozostałe psy miały czarną maść. Nie wiadomo do końca, skąd pochodził Nous. Niektórzy podejrzewają, że szczeniak został odkupiony od trenera cyrkowego z Rosji, inni uważają, że psiak pochodził z hodowli w pobliżu Brighton.


W 1868 roku urodził się miot złożony z czterech biszkoptowych szczeniąt (Primrose, Ada, Cowslip i Crocus), których rodzicami byli Nous i Belle – suszka nieistniejącej już rasy tweed water spaniel. Suszkę Cowslip krzyżowano następnie z psami rasy tweed water spaniel i seter irlandzki, a ich szczenięta z flat coated retrieverami i labrador retrieverami.


Szczenięta rodziły się w rozmaitych kolorach, jednak do dalszej hodowli przeznaczano wyłącznie psy o umaszczeniu biszkoptowym. Sir Marjoribanks prowadził szczegółowe księgi hodowlane, które następnie posłużyły jego potomkom do kontynuacji prac nad doskonaleniem rasy. Księgi te, obejmujące lata 1868-1890, znajdują się obecnie w londyńskiej bibliotece Kennel Clubu.

Rozwój rasy

Początkowo rasa golden retriever traktowana była jako jaśniejsza odmiana rasy flat coated retriever. Pierwsze osobniki o tym umaszczeniu trafiły do oficjalnego rejestru Kennel Clubu w 1903 roku. W 1904 roku golden retriever wygrał próby polowe retrieverów i od tego czasu pierwsze biszkoptowe osobniki zaczęły pojawiać się na pokazach. W 1911 roku powstał pierwszy klub rasy - Golden Retriever Club, a psom nadano nową nazwę brzmiącą „żółty lub złoty retriever” i uznano za osobną rasę. Oficjalne uznanie rasy i nadanie jej obecnej nazwy nastąpiło w 1920 roku.


Ogromne znaczenie dla powstania rasy golden retriever miała w tym XX-wieczna entuzjastka rasy, Winifred Charlesworth. Utworzyła ona pierwszy wzorzec rasy, który do dziś uznawany jest przez Kennel Club i do którego wprowadzono z czasem jedynie niewielkie poprawki. Winifred była też pierwszą hodowczynią, której golden zdobył tytuł Championa. Jej głównym celem było zachowanie cech użytkowych u psów tej rasy. Po I wojnie światowej popularność rasy golden retriever znacząco wzrosła. W latach 20. i 30. XX wieku goldeny uznawane były przez kolejne organizacje kynologiczne.

Obecnie

Dziś rasa ta jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej kupowanych ras psów na całym świecie. Również w Polsce goldeny cieszą się ogromną popularnością. Psy tej rasy wybierane są przede wszystkim przez rodziny z dziećmi, choć doskonale sprawdzą się także w spokojniejszych domach. Oczywiście pod warunkiem, że będą miały zapewnioną odpowiednią dawkę aktywności i uwagi ze strony opiekuna.

Golden retriever - Pielęgnacja i zdrowie

Golden retriever

Dwuwarstwowa sierść u psa rasy golden retriever nie jest trudna w pielęgnacji, jednak wymaga regularnego czesania – przynajmniej raz w tygodniu.

Pielęgnacja

W okresie wzmożonego linienia (na wiosnę i przed zimą) konieczne jest codzienne szczotkowanie, które usunie martwy podszerstek i zapewni skórze dostęp do powietrza. Zaniedbanie sierści golden retrievera może poskutkować odparzeniami skóry i filcowaniem się długiego włosa. Opiekun powinien więc zaopatrzyć się w odpowiednie szczotki, które ułatwią pielęgnację. Do rozczesywania falującego włosa okrywowego, usuwania podszerstka i zanieczyszczeń przyda się szczotka pudlówka o długich pinach, które sięgać będą wgłąb sierści czworonoga. Kołtuny najlepiej rozplątywać za pomocą metalowego grzebienia.


Psa rasy golden retriever należy kąpać tylko wtedy, gdy jest to konieczne – gdy psiak wyjątkowo ubrudzi się podczas spaceru, przed planowaną wystawą lub gdy lekarz weterynarii zaleci lecznicze kąpiele ze względu na problemy dermatologiczne.


Do pielęgnacji sierści warto wybierać hipoalergiczne szampony i odżywki, które nie spowodują podrażnień i skutecznie zmyją zabrudzenia. Po kąpieli goldena należy dokładnie osuszyć ręcznikiem, by uniknąć odparzeń.

Zdrowie

Regularnie należy też kontrolować stan uszu, które podatne są na stany zapalne. Na uwagę opiekuna zasługują także fafle – w kącikach pyska zbierać się mogą przeróżne zanieczyszczenia i resztki jedzenia. Psu rasy golden retriever należy też regularnie sprawdzać stan zębów, oczu i pazurów. Golden retriever to rasa wytrzymała, odporna i stosunkowo zdrowa.


U psów tych występuje jednak genetyczna skłonność do takich chorób, jak:

Kupując szczeniaka rasy golden retriever, należy zawsze upewnić się, że wybrana przez nas hodowla zarejestrowana jest w Związku Kynologicznym w Polsce, a rodzice psa są dokładnie przebadani i zdrowi. Zmniejszy to ryzyko wystąpienia u psa przeróżnych, dziedzicznych dolegliwości.


Zdrowie goldena należy także regularnie sprawdzać, przynajmniej raz w roku wykonując badania kontrolne krwi. Wszelkie niepokojące objawy, takie jak szybkie męczenie się, nagła utrata masy ciała czy pojawienie się na ciele guzków, wyłysień lub ran powinna skłonić opiekuna do wizyty u lekarza weterynarii i przeprowadzenia dokładniejszych badań.


Opiekując się psem rasy golden retriever, nie należy też zapominać o podstawowej profilaktyce zdrowotnej – regularnych szczepieniach przeciwko wściekliźnie i chorobom zakaźnym, zabezpieczaniu przed pasożytami zewnętrznymi (kleszcze, pchły) oraz profilaktycznym odrobaczaniu preparatami weterynaryjnymi.


Żywienie

Golden retrievery nie należą do wybrednych psów. Ich żywienie powinno opierać się na zbilansowanej, pełnoporcjowej karmie dostosowanej do indywidualnych potrzeb czworonoga – jego wieku, poziomu aktywności i stanu zdrowia. Goldena można karmić zarówno suchą, jak i mokrą karmą. Opiekunowie, którzy nie chcą stosować wysoko przetworzonych, komercyjnych diet mogą zdecydować się także na podawanie pupilowi świeżych posiłków złożonych z wysokiej jakości mięsa, warzyw i niezbędnych suplementów.


Samodzielne bilansowanie diety dla psa bywa jednak trudne i wymaga dużej wiedzy o zapotrzebowaniu psów na składniki pokarmowe. Doskonałą, bezpieczną i smaczną alternatywą dla karm komercyjnych jest jedzenie oferowane przez PsiBufet. Receptury stworzone przez doświadczonych ekspertów dostarczą goldenowi wszystkich niezbędnych mu składników i zapewnią piękny wygląd sierści, energię do codziennych zabaw i doskonałe zdrowie.


Szeroki wybór  posiłków bazujących m.in. na wołowinie, jagnięcinie, kurczaku czy indyku sprawdzi się także w żywieniu wrażliwych psów z alergią pokarmową. Psy rasy golden retriever mają niezwykle dobry apetyt, który staje się często przyczyną nadwagi, a nawet otyłości. Dlatego opiekun psa powinien szczególnie zadbać o odpowiednie dawkowanie posiłków i zapewnienie psu wystarczającej dawki aktywności fizycznej. Nie należy także przesadzać z podawaniem psu przekąsek poza posiłkami.


Przysmaki i gryzaki powinny stanowić nie więcej niż 10% codziennej dawki kalorii. Chcąc uatrakcyjnić goldenowi porę posiłku, część jego dziennej porcji można podawać w gumowych zabawkach i matach do wylizywania. Goldeny narażone są także na niebezpieczny, potencjalnie śmiertelny skręt żołądka. Dlatego po każdym posiłku należy zapewnić psu przynajmniej godzinny odpoczynek i nie zachęcać go w tym czasie do biegania czy zabawy.

Golden retriever - Ciekawostki

Goldeny, tak jak inne retrievery, stworzone były do udziału w polowaniach. Ich zadaniem było przynoszenie myśliwemu ustrzelonego ptactwa. Po swoich przodkach psy tej rasy zachowały wiele cech - silny instynkt aportowania, wytrzymałość, doskonały węch i zamiłowanie do pływania.


Obecnie psy rasy golden retriever sprawdzają się w niektórych sportach kynologicznych, takich jak obedience, agility, nosework czy tropienie użytkowe. Ich doskonały węch sprawia, że mogą być szkolone przez policję i straż graniczną do wykrywania narkotyków oraz materiałów wybuchowych. Natomiast wrodzona łagodność umożliwia im pracę w roli psa asystującego dla osób niepełnosprawnych lub psa do dogoterapii.

Warto wiedzieć

Jeśli planujesz zostać opiekunem golden retrievera, na te pytania warto znać odpowiedzi!