Atopowe zapalenie skóry - objawy, przyczyny i leczenie
atopowe zapalenie skóry u psa atopowe zapalenie skóry u psa

Atopowe zapalenie skóry - objawy, przyczyny i leczenie

Czas czytania: 6 min

26 gru 2022

 • Atopowe zapalenie skóry u psa to nieuleczalna, warunkowana genetycznie choroba o podłożu alergicznym.
 • U psów z atopią obserwuje się objawy wynikające z silnego świądu – częste drapanie się i wygryzanie prowadzące do uszkodzenia skóry, stanów zapalnych i wtórnych zakażeń.
 • Leczenie atopii u psów polega na wyeliminowaniu objawów skórnych, zapobieganiu nawrotom choroby poprzez regularne kąpiele w specjalistycznych szamponach i usunięciu alergenów z otoczenia zwierzaka.

Atopowe zapalenie skóry (AZS, atopia) to często występująca u psów przewlekła choroba skóry, która objawia się skłonnością do występowania swędzących zmian skórnych związanych z reakcją alergiczną. Przyczyny atopii są niezwykle złożone, dlatego leczenie tej dolegliwości jest trudne i długotrwałe. Czy każde uczulenie na skórze psa będzie wynikało z atopii? Sprawdź, jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry i jak postępować z psem cierpiącym na alergię skórną.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry u psa

Atopia rozwija się najczęściej u psów w wieku od sześciu miesięcy do trzech lat. Choroba ta jest warunkowana genetycznie i związana jest z wytwarzaniem przeciwciał przeciwko alergenom środowiskowym. Do wystąpienia atopii predysponowane są takie rasy psów, jak buldog angielski, bulterier, mops, shar pei, cocker spaniel, west highland white terrier, labrador retriever i golden retriever.


U psów cierpiących na atopowe zapalenie skóry obserwuje się przeróżne zaburzenia dotyczące bariery skórnej, wpływające na osłabienie naskórka i jego nadmierne wysuszenie. Zaburzenie prawidłowego funkcjonowania skóry umożliwia wnikanie alergenów do organizmu czworonoga i sprawia, że skóra staje się podatna na wszystkie drażniące czynniki.

Rodzaje atopii u psa

Alergie u psa mogą być wywołane przez wiele czynników. Do najczęstszych rodzajów atopii zalicza się reakcję uczuleniową na:

 • roztocza, pyłki roślin i pleśnie,
 • bakterie i drożdżaki,
 • niektóre pokarmy (alergia pokarmowa),
 • jad znajdujący się w ślinie pcheł (alergiczne pchle zapalenie skóry).

W zależności od rodzaju czynnika powodującego alergię, atopowe zapalenie skóry może pojawiać się sezonowo lub niezależnie od pory roku.

Objawy alergicznego zapalenia skóry u psa

Początkowe objawy atopowego zapalenia skóry u psa to przede wszystkim silny świąd. Prowokuje on zwierzaka do drapania się, ocierania o różne powierzchnie i wygryzania skóry. W dalszym przebiegu AZS rozwija się u psa zapalenie skóry i pojawiają się przeróżne zmiany wynikające z uszkodzenia naskórka. Do pozostałych objawów atopii u psa mogą należeć:

 • zapalenie spojówek,
 • kichanie,
 • nawracające zapalenie uszu,
 • łojotok,
 • zakażenia bakteryjne lub drożdżakowe.

Jak wygląda atopowe zapalenie skóry u psa?

Rozdrapywanie swędzących miejsc prowadzi do podrażnienia skóry, która staje się zaczerwieniona. Pojawić się na niej mogą wypryski, strupy, ropiejące rany i miejscowe wyłysienia.


Zmiany skórne zlokalizowane są najczęściej na pysku, w przestrzeni międzypalcowej i na wargach zwierzaka, choć przy uczuleniu na pchły będą obejmować także plecy, uda i nasadę ogona. Opiekun psa z atopią obserwować może również zaczerwienienie skóry wewnątrz uszu oraz podrażnienie i łzawienie oczu.

Atopowe zapalenie skóry u psa a alergia

Nie wszystkie alergie u psa będą prowadzić do atopowego zapalenia skóry. Jeśli u zwierzaka nie występuje genetyczne osłabienie bariery skórnej, uczulenie będzie powodować świąd, jednak drapanie się nie będzie wywoływać aż tak poważnych uszkodzeń naskórka.

Rozpoznanie atopii

Objawy atopowego zapalenia skóry u psa mogą przypominać wiele innych dolegliwości, takich jak nużyca i inne choroby pasożytnicze skóry, bakteryjne zapalenie mieszków włosowych, malassezjoza czy kontaktowe zapalenie skóry. Dlatego by potwierdzić, że pies cierpi na AZS, niezbędne będzie wykonanie specjalistycznych badań diagnostycznych.


Lekarz weterynarii specjalizujący się w dermatologii może pobrać zeskrobinę ze skóry psa i obejrzeć ją pod mikroskopem. Pozwoli to na ocenę kształtu komórek naskórka i wykluczenie obecności pasożytów skóry. Wskazane będzie także wykonanie testów śródskórnych mających wykazać, jakie czynniki wywołują u psa skórną reakcję alergiczną. Trzeba jednak pamiętać, że testy te mogą dawać fałszywe wyniki, nie zawsze więc będą miarodajne.

Atopia u psów - leczenie

Atopowe zapalenie skóry u psów to złożona choroba, która będzie wymagać skomplikowanego postępowania. Jest przy tym nieuleczalna, dlatego opiekun psa z atopią będzie musiał przestrzegać zaleceń lekarza weterynarii do końca życia czworonoga.


Leczenie atopii polega przede wszystkim na złagodzeniu objawów skórnych występujących u zwierzaka. W tym celu stosuje się najczęściej leki sterydowe (glikokortykoidy) podawane doustnie lub stosowane miejscowo.


Przynoszą one szybkie efekty, jednak ich długotrwałe stosowanie może powodować szereg ciężkich skutków ubocznych. Dlatego najważniejszym zaleceniem dla opiekunów psów ze skłonnością do zapalenia skóry jest unikanie alergenów mogących wywołać u czworonoga nawrót choroby.


W zależności od przyczyny atopii, konieczne może być podawanie psu hipoalergicznej diety, zwalczanie roztoczy w domu za pomocą specjalistycznych środków i regularnego sprzątania oraz unikanie spacerów w okolicy, w której rosną uczulające psa rośliny.


Często zaleca się także stosowanie przeróżnych suplementów mających za zadanie wzmocnić barierę skórną zwierzaka. Są to przede wszystkim oleje rybne zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe i drożdże piwne. Czworonogowi można podawać również złożone preparaty zawierające składniki mineralne i witaminy poprawiające funkcjonowanie skóry i wygląd sierści.


Przy leczeniu atopii niezwykle ważne jest wyeliminowanie wszystkich czynników mogących zaostrzać przebieg choroby. Opiekunowie psów z AZS muszą przez cały rok stosować preparaty przeciwpchelne i regularnie podawać zwierzakowi środki odrobaczające, a także co kilka dni kąpać czworonoga w szamponach przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych.

Bibliografia

 • Banovic, F. (2019). Atopowe zapalenie skóry u psów-najnowsze wiadomości na temat rozpoznawania i leczenia. Weterynaria po Dyplomie, 20(3).
 • Szczepanik, M., Adamek, Ł., & Wilkołek, P. (2010). Diagnostyka atopowego zapalenia skóry u psów oraz ocena obrazu klinicznego choroby. Życie Wet, 85, 332-337.
 • Taszkun, I., & Moniuszko, S. (2012). Nowe zasady postępowania leczniczego w atopowym zapaleniu skóry psów. Cz. II. Magazyn Weterynaryjny, 21(03).