Border collie to średniej wielkości pies o półdługiej lub krótkiej sierści i wyjątkowej inteligencji. Wymagające ogromnej dawki aktywności fizycznej, bystre i spostrzegawcze psy rasy border collie wybierane są najczęściej przez ludzi zainteresowanych sportami kynologicznymi. Nie są za to polecane osobom bez większego doświadczenia w opiece nad psami.
Aktywność
10/10
Pielęgnacja
5/10
Podatność
3/10
Długość życia
8/10
Ile kosztuje border collie?
Ile żyją border collie?
Border collie - ma sierść czy włosy?
Border collie - do kiedy rośnie?
Ile waży border collie?
Border collie to średniej wielkości, dobrze umięśniony pies o dość lekkiej budowie i masie ciała od 12 do 20 kg. Psy tej rasy mogą różnić się kolorem sierści, jej długością, sposobem noszenia uszu, a także kolorem oczu. U borderów akceptowalne są wszystkie umaszczenia poza przewagą bieli. Sierść może być średnio długa lub krótka, a uszy stojące lub częściowo załamane. Oczy powinny być brązowe, jednak u psów marmurkowych mogą być całkowicie lub częściowo niebieskie.
Klatka piersiowa u psa rasy border collie powinna być głęboka i dość szeroka, szyja mocna i umięśniona, a ogon dość długi, nisko osadzony, bogato owłosiony i prosty.
W rasie border collie wyróżnia się dwie linie – użytkową i wystawową. Psy użytkowe charakteryzują się lżejszą budową i mniej obfitym, krótszym włosem. Wystawowe border collie mogą być nieznacznie masywniejsze i bardziej efektownie owłosione.
Psy rasy border collie są bystre, wesołe i żywiołowe. Podobnie jak inne psy owczarskie, bordery szybko się uczą, chętnie współpracują z człowiekiem i z zaangażowaniem wykonują powierzone im zadania. Dobrze prowadzone, odpowiednio zsocjalizowane psy tej rasy są łagodne wobec innych psów i ludzi, towarzyskie i ciekawskie.
Jednak nieodpowiednie traktowanie i niezaspokajanie potrzeb mogą sprawić, że staną się nadpobudliwe, reaktywne, bojaźliwe, a nawet agresywne. Z tego względu psy rasy border collie nadają się przede wszystkim dla doświadczonych opiekunów.
Z natury łagodne border collie nie sprawdzą się w roli psa podwórkowego ani stróża. Psy tej rasy wymagają dużo uwagi ze strony opiekuna, a pozostawione same w ogrodzie i znudzone mogą dokonać w nim poważnych zniszczeń. Bordery mogą także cierpieć na lęk separacyjny, który objawiać się będzie szczekaniem pod nieobecność opiekuna i niszczeniem domowych sprzętów.
Odpowiednio zsocjalizowane, pochodzące z dobrej hodowli border collie nie powinny być lękowe ani agresywne. Wiele psów tej rasy zdecydowanie woli towarzystwo ukochanego opiekuna od zabaw z innymi psami, jednak w kontaktach z czworonogami powinny być przyjacielskie i pewne siebie.
Ze względu na silny instynkt pogoni, border collie mogą mieć skłonność do zaganiania mniejszych od siebie psów i podszczypywania za łapy. Dlatego kontakty psa tej rasy z innymi czworonogami powinny zawsze odbywać się pod kontrolą opiekuna. Bordera warto jak najszybciej nauczyć skutecznego przywołania, za pomocą którego będzie można przerwać nieodpowiednie zachowania na spacerach.
Psy rasy border collie potrzebują ogromnej dawki ruchu, ciekawego zajęcia i nowych wyzwań. Niezaspokojenie tych potrzeb może skutkować frustracją, reaktywnością i skłonnością do zachowań obsesyjno-kompulsywnych. Bordery nie sprawdzą się więc w roli domowego kanapowca wychodzącego wyłącznie na krótkie spacery.
Doskonale natomiast nadają się do wszelkiego rodzaju sportów kynologicznych, takich jak obedience, agility, dog frisbee, a nawet pasienie, tropienie użytkowe czy nosework. Aktywne border collie często nie potrafią same dawkować sobie ruchu i mają problem z wyciszeniem się. Dlatego warto nauczyć je odpoczywania w wyznaczonych porach, wykorzystując do tego klatkę kennelową i gumowe zabawki wypełnione smacznym, świeżym jedzeniem od PsiBufet.
Border collie nie trzeba zachęcać do nauki – możliwość wykonywania zadań powierzonych przez opiekuna sama w sobie jest ogromną motywacją dla psa tej rasy. Czworonogi te uczą się niezwykle szybko podczas szkolenia metodami pozytywnymi, polegającymi na nagradzaniu psa zabawą lub przysmakami za prawidłowe wykonywanie komend. Ze względu na wrażliwą psychikę, niewskazane jest stosowanie awersji, kar czy krzyku.
Trzeba jednak pamiętać, że border collie szybko uczą się nie tylko komend, ale także złych zachowań. Dlatego opiekun psa tej rasy powinien być niezwykle konsekwentny i czujny. Przy wychowaniu bordera bardzo pomocne będą wskazówki udzielone przez doświadczonego trenera mającego doświadczenie w szkoleniu tej rasy.
Border collie to rasa wyhodowana do pomocy przy wypasaniu stad zwierząt w trudnych warunkach pogodowych, jakie panowały na Wyspach Brytyjskich. Nazwa pochodzi od słów: „collie” (wszystko, co użyteczne), oraz „border” (ang. granica) nawiązującego do granicy Anglii i Szkocji, na której prawdopodobnie ukształtowała się ta rasa.
Do powstania rasy border collie prawdopodobnie przyczynili się już starożytni Rzymianie, którzy na Wyspy Brytyjskie sprowadzili duże, czarno-białe psy mające za zadanie strzec wypasanych zwierząt gospodarskich.
Czworonogi te następnie skrzyżowały się z psami w typie szpica, które dotarły na Wyspy za sprawą Wikingów. W ten sposób powstały lżejsze, zwinniejsze mieszańce, lepiej przystosowane do pracy w trudnych warunkach.
Pierwszy opis psów w typie border collie pochodzi z X wieku. Pracujący border collie, służący nie tylko do wypasu bydła, ale także zapędzania owiec na targ, pojawił się następnie w książce „English Shepherd” Johannesa Caina z 1573 roku. W czasach tych istniało wiele lokalnych odmian psów wypasających, które różniły się w zależności od warunków otoczenia, rodzaju wykonywanej pracy, a nawet rasy wypasanych owiec.
W XIX wieku psy w typie border collie zaczęto sprowadzać do Australii, Nowej Zelandii i Ameryki.
By podtrzymać użytkowe cechy psów pracujących, w roku 1873 zaczęto organizować próby pracy polegające na sprawdzaniu umiejętności psów do przeprowadzania owiec i gęsi przez tory przeszkód. W 1906 roku utworzono International Sheepdog Society (ISDS, Międzynarodowe Stowarzyszenie Psów Pasterskich), którego zadaniem było organizowanie prób pracy i prowadzenie ksiąg rodowodowych.
Za przodka większości współczesnych border collie uważa się psa o imieniu Old Hemp, pochodzącego z Northumberland – angielskiego hrabstwa położonego tuż przy granicy ze Szkocją. Trzykolorowy pies wyhodowany w 1893 roku przez Adama Telfera wypasał owce w niespotykany dotąd sposób – pracował cicho, szybko i niezmordowanie.
Old Hemp stał się ojcem około 200 szczeniąt i znajduje się w rodowodzie wszystkich czystorasowych border collie. Jego wyjątkowy styl pracy uznany został za pożądany sposób wypasu u tej rasy, a wygląd stał się podstawą do stworzenia wzorca. Oficjalna nazwa rasy nadana została przez Jamesa Reida w 1916 roku.
Border collie długo nie pokazywały się na wystawach psów – ISDS obawiało się, że wprowadzenie oficjalnego wzorca i uznanie rasy prowadzić będzie do zatracenia jej cech użytkowych. Mimo sprzeciwu hodowców, rasa border collie uznana została przez American Kennel Club w 1994 roku.
Po II wojnie światowej border collie zyskały popularność wśród mieszkańców miast i coraz częściej pełniły rolę domowego ulubieńca. Obecnie rasa ta cieszy się ogromną popularnością szczególnie wśród osób uprawiających przeróżne sporty kynologiczne. Wiele border collie znajduje się także w rękach farmerów, gdzie wciąż pomaga przy wypasie stad zwierząt.
Psy rasy border collie, tak jak wszystkie inne domowe czworonogi, wymagać będą regularnej pielęgnacji, profilaktyki zdrowotnej i szczepień, a także odpowiedniego żywienia.
Dwuwarstwowa okrywa włosowa psów rasy border collie nie jest trudna w pielęgnacji – nie wymaga strzyżenia, trymowania ani częstych kąpieli. Czworonoga warto natomiast regularnie czesać, by usunąć z jego sierści martwe włosy, nadmiar podszerstka i ewentualne zabrudzenia.
Szczotkowanie warto wykonywać przynajmniej dwa razy w tygodniu, a w okresie intensywnego linienia nawet codziennie. U długowłosych border collie szczególną uwagę należy zwrócić na sierść za uszami i na brzuchu, gdyż w tych miejscach może mieć skłonność do filcowania się.
Do pielęgnacji sierści psa rasy border collie potrzebne będą odpowiednie szczotki – pudlówka do wyczesywania podszerstka i grzebień do rozplątywania kołtunów.
Czworonoga należy kąpać tylko wtedy, gdy jest to konieczne ze względu na zabrudzenia sierści lub zalecenia lekarza weterynarii. Do mycia najlepiej jest używać hipoalergicznych szamponów i odżywek przeznaczonych do pielęgnacji krótkiej lub półdługiej sierści. Przed myciem sierść należy dokładnie rozczesać, natomiast po kąpieli dokładnie osuszyć ręcznikiem.
U psów rasy border collie należy także regularnie sprawdzać stan uszu, oczu i pazurów. Niektóre czworonogi mogą mieć skłonność do odkładania się kamienia nazębnego i wymagać będą regularnego szczotkowania zębów.
Border collie to dość zdrowe i odporne psy, które mogą żyć nawet do 18 lat – średnia długość ich życia wynosi 12-13 lat. Za najczęstszą przyczynę śmierci podaje się różnego rodzaju nowotwory, które rozwijają się u wielu starszych psów niezależnie od rasy.
U border collie istnieją także genetyczne predyspozycje do takich chorób, jak:
Kupując szczeniaka rasy border collie, należy brać pod uwagę wyłącznie hodowle zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce. Rodzice miotu powinni być zdrowi i przebadani pod kątem chorób dziedzicznych – zmniejszy to ryzyko wystąpienia u szczeniaka genetycznych dolegliwości zdrowotnych.
Opiekując się psem rasy border collie, należy pamiętać o odpowiedniej profilaktyce zdrowotnej. Każdy pies powinien być regularnie szczepiony przeciwko wściekliźnie i chorobom zakaźnym, odrobaczany i zabezpieczany przeciwko kleszczom i pchłom.
Borderowi należy też przynajmniej raz w roku wykonać kontrolne badania krwi i moczu, które pozwolą na wykrycie ewentualnych chorób już w początkowym stadium. Psiaki, które mają brać udział w sportach kynologicznych, powinny mieć wykonane badania RTG stawów, które wykluczą problemy ortopedyczne.
Pies rasy border collie wymaga podawania zbilansowanej diety dostosowanej do jego indywidualnych potrzeb – wieku, stanu zdrowia i poziomu aktywności. Trenujące sporty kynologiczne bordery powinny otrzymywać wysokoenergetyczny pokarm bogaty w białko i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, które zapewnią im energię i pozwolą wykształcić odpowiednią masę mięśniową.
Mniej aktywne czworonogi można karmić pełnoporcjową dietą przeznaczona dla psów średniej wielkości. W żywieniu tych psów stosować można zarówno karmy gotowe suche i mokre, jak i samodzielnie bilansowane gotowane posiłki lub dietę typu BARF. Układanie domowego jadłospisu zawierającego odpowiednie ilości białka, tłuszczu, składników mineralnych i witamin jest jednak trudne i wymaga dużej wiedzy z zakresu dietetyki zwierzęcej.
Opiekunowie, którzy chcą zapewnić swoim czworonogom bezpieczną, smaczną dietę złożoną wyłącznie ze świeżych składników wysokiej jakości, mogą skorzystać z oferty PsiBufet. Receptury posiłków PsiBufet opracowane zostały przez doświadczonych dietetyków zwierzęcych, dzięki czemu zapewnią psu rasy border collie wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach.
Aktywne border collie nie mają skłonności do nadwagi. Trzeba jednak pamiętać, że gryzaki i przysmaki podawane podczas szkolenia nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennej dawki kalorii. W przypadku psów tej rasy niezwykle ważne jest stosowanie interaktywnego karmienia, które wymagać będzie od zwierzaka skupienia, kombinowania i pozwoli zmęczyć go umysłowo.
Mokre jedzenie PsiBufet można podawać w gumowych zabawkach typu kong, a także we wszelkiego rodzaju matach do wylizywania. By wydłużyć czas jedzenia, zabawki wypełnione jedzeniem można przed podaniem umieścić na kilka godzin w zamrażalniku. Po każdym posiłku borderowi warto zapewnić przynajmniej 30 minut odpoczynku – pozwoli to na zmniejszenie ryzyka potencjalnie śmiertelnego skrętu żołądka.
Border collie uchodzi za najinteligentniejszą rasę psów. W historii rasy odznaczył się Chase – border collie, który znał ponad 1000 nazw swoich zabawek i potrafił grupować je kategoriami.
Bordery są psami, które niezwykle szybko uczą się nowych umiejętności i z tego względu często występują w reklamach telewizyjnych i serialach.
Jeśli planujesz zostać opiekunem border collie, na te pytania warto znać odpowiedzi!