Rasy psów dużych. Poznaj najpopularniejsze rasy dużych psów
rasy dużych psów rasy dużych psów

Rasy psów dużych. Poznaj najpopularniejsze rasy dużych psów

Czas czytania: 8 min

19 gru 2023

 • Duże psy mają wielu miłośników. Niestety opiekowanie się dużą rasą psa jest bardzo kosztowne i wymaga doświadczenia niezbędnego do wychowania czworonożnego olbrzyma. Psy dużych ras są też dość chorowite i żyją znacznie krócej niż mniejsze zwierzaki.
 • Największe rasy psów to między innymi dog niemiecki, mastiff angielski, bernardyn, nowofundland i wilczarz irlandzki.

 • Rasy psów dużych różnią się wyglądem, długością sierści i charakterem. Dlatego każdy miłośnik olbrzymich czworonogów znajdzie dla siebie idealnego pupila.

Psy to najbardziej zróżnicowany gatunek na całym świecie. Najmniejsze psy mogą ważyć zaledwie 2 kg, a największe rasy psów nierzadko przekraczają aż 50 kg! Wśród czworonożnych olbrzymów znajdują się psy bardzo łagodne, obronne, długowłose, krótkowłose… Sprawia to, że każdy miłośnik dużych psów znajdzie dla siebie idealnego towarzysza. Ile mogą ważyć największe psy i na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego zwierzaka?

Czy warto mieć dużego psa?

Majestatyczne, duże psy mają wielu miłośników. I nic w tym dziwnego – kochanego ciałka nigdy za wiele. Trzeba jednak pamiętać, że rasy psów dużych mają nie tylko zalety, ale także szereg wad, z których należy zdawać sobie sprawę przed zakupem.


Co musi wiedzieć każdy przyszły opiekun dużego psa?

 • Krótkie życie. Małe psiaki potrafią towarzyszyć swoim opiekunom nawet dwadzieścia lat, za to średnia długość życia niektórych największych ras psów wynosi zaledwie 7 lat…

 • Choroby typowe dla dużych psów. Większe czworonogi są wyjątkowo podatne nie tylko na problemy ortopedyczne (dysplazja stawów i zwyrodnienia, spondyloza, zerwanie więzadła krzyżowego), ale także na skręt żołądka, który w wielu przypadkach prowadzi do nagłej śmierci zwierzaka.

 • Wysokie koszty utrzymania. Duży pies potrzebuje nie tylko dużych porcji jedzenia – również jego leczenie w przypadku choroby będzie znacznie bardziej kosztowne niż leki dla psiej miniaturki. Opiekun musi też liczyć się z wysoką ceną dużego posłania, szelek w rozmiarze XXL, mocnych smyczy, wizyty u groomera…

 • Ogromna siła i wielkie zęby. Psy dużych ras mogą być spokojnymi, przyjaznymi pupilami, które nie sprawiają swoim opiekunom żadnych problemów. Oczywiście pod warunkiem że są dobrze wychowane. Nieprawidłowo zsocjalizowany, reaktywny olbrzym może stać się wyjątkowo niebezpieczny dla otoczenia, a w skrajnych przypadkach także dla opiekuna i domowników.

To tylko niektóre problemy, z jakimi mierzyć się muszą opiekunowie dużych psów. Jesteś gotów na te wyzwania? Poznaj rasy dużych psów!

Największe rasy psów - jakie psy znajdują się na podium?

Duże rasy psów mogą osiągać naprawdę ogromne rozmiary, a swoją masą i długością ciała przewyższać nawet postawnego, wysokiego mężczyznę. Wśród największych ras psów znalazły się:

 • dog niemiecki – największe psy tej rasy mogą mierzyć aż metr w kłębie, dwa metry długości i ważyć ponad 100 kg,

 • mastiff angielski – rekordzista w tej rasie ważył aż 128 kg,

 • bernardyn – największy pies tej rasy ważył 162 kg,

 • nowofundland – rekord należy do psa ważącego 118 kg i mierzącego 1,8 metra długości,

 • mastiff neapolitański – w tej rasie bez trudu można znaleźć psy ważące powyżej 70 kg,

 • wilczarz irlandzki – nie jest wprawdzie masywny, jednak mierzy minimum 79 cm w kłębie.

Chcąc mieć dużego psa, nie trzeba jednak decydować się na takie skrajności. Istnieje wiele innych ras, które mogą pochwalić się swoimi rozmiarami i cieszą znacznie większą popularnością – głównie ze względu na swój wspaniały charakter i niepowtarzalny wygląd.

5 najpopularniejszych ras dużych psów długowłosych

Kudłaty pies wcale nie musi być wysoki ani ciężki, by sprawiać wrażenie dużego. Długa, gęsta sierść potrafi sprawić, że nawet średniej wielkości czworonóg będzie wyglądać majestatycznie. Jakie rasy psów dużych długowłosych warto wziąć pod uwagę, szukając większego pupila?

Biały owczarek szwajcarski

Biały owczarek szwajcarski to duża, długowłosa rasa blisko spokrewniona z owczarkiem niemieckim. BOS-y mogą ważyć nawet do 40 kg i mierzyć w kłębie prawie 70 cm, choć większość psiaków tej rasy osiąga masę ciała do około 35 kg. Te śnieżnobiałe czworonogi nie tylko zaliczane są do wyjątkowo pięknych ras dużych psów – są także niezwykle inteligentne i oddane swoim opiekunom. Dzięki temu sprawdzą się w roli towarzysza dla aktywnej rodziny i psiego sportowca.

Samojed

Samojed to niezwykle urokliwy pies o gęstej, białej sierści i charakterystycznym, uśmiechniętym pysku. Psy tej rasy ważą średnio 25-30 kg i mierzą do 60 cm w kłębie. Przeurocze z wyglądu samojedy należą do psów pierwotnych, co wiąże się z dużą inteligencją i niezależnością. Sprawia to, że wychowanie takiego psiaka nie jest łatwą sprawą. Na szczęście większość ras północnych (w tym husky i malamuty) to psy przyjaźnie nastawione zarówno do ludzi, jak i innych czworonogów. 

Berneński pies pasterski

Berneński pies pasterski sprawia wrażenie pociesznego, łagodnego olbrzyma – i taki właśnie jest. Ten ważący nawet do 70 kg pies jest wyjątkowo łagodnym, spokojnym psem, który uważany jest za jedną z ras psów dla dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że nawet berneńczyk może stracić cierpliwość, jeśli będzie niedelikatnie traktowany przez natarczywe maluchy! Berneński pies pasterski należy do ras, które żyją najkrócej i rzadko dożywają 8 lat…

Golden retriever

Golden retriever to jedna z najbardziej popularnych, pięknych ras dużych psów. Złociste czworonogi mogą ważyć 25-34 kg i mierzyć do 60 cm w kłębie. Przyjazne, łagodne i bardzo aktywne goldeny są doskonałymi psami rodzinnymi i mogą uprawiać wiele sportów kynologicznych. Przy zakupie szczeniaka należy jednak ostrożnie wybierać hodowlę – popularność golden retrieverów sprawiła, że niezwykle łatwo natknąć się na psiaki pochodzące z pseudohodowli.

Nowofundland

Nowofundlandy to masywne psy, które mogą ważyć aż 80 kg i mieć do 70 cm w kłębie. Ten duży pies obdarzony jest spokojnym, łagodnym charakterem, który czyni z niego doskonałego psa rodzinnego. Przyszły opiekun powinien zdawać sobie sprawę z faktu, że niufki potrafią się bardzo obficie ślinić, chętnie kąpią się w błocie i przynoszą na sierści ogromne ilości piachu. To zdecydowanie nie jest dobra rasa dla osób, które lubią mieć w domu porządek.

Rasy psów dużych krótkowłosych - poznaj 5 najpopularniejszych

Nie każda osoba marząca o dużym psie gotowa jest na codzienne odkurzanie domu z kilogramów psiej sierści. Na szczęście wśród dużych ras psów znalazło się także wiele krótkowłosych czworonogów, które nie będą wymagać skomplikowanej pielęgnacji.

Doberman

Dobermany to silne, dobrze umięśnione psy, które mogą ważyć do 45 kg i mierzyć do 72 cm w kłębie. Te duże, aktywne psy obdarzone są silnym instynktem obronnym i wyjątkową czujnością, dzięki czemu dobrze sprawdzą się w roli domowego stróża. Wymagają przy tym bardzo odpowiedzialnego opiekuna, który zadba o właściwą socjalizację zwierzaka i nie dopuści do pojawienia się u niego nadmiernej agresji. Dobermany podatne są na choroby serca, dlatego wymagać będą regularnych kontroli zdrowia.

Rottweiler

Rottweilery to masywne, krępe psy osiągające nawet 50 kg I 70 cm w kłębie. Wyhodowane zostały do obrony mienia przed złodziejami i do dziś doskonale pełnią rolę domowego obrońcy. Coraz częściej doceniana jest też ich druga strona, czyli wyjątkowe oddanie opiekunowi i łagodność w stosunku do członków rodziny. Trzeba jednak pamiętać, ze nieprawidłowo wychowany rottek może stać się niebezpieczny – dlatego na zakup psa tej rasy należy mieć pozwolenie.

Cane corso

Cane corso italiano to pies o masywnej głowie i obwisłych wargach. Przedstawiciele tej dużej rasy mogą ważyć do 50 kg i mierzyć około 70 cm w kłębie. Obdarzone są charakterem typowego molosa – na co dzień są spokojne i lubią wylegiwać się w ogrodzie, jednak gdy ich opiekunowi grozi niebezpieczeństwo, natychmiast zaczynają go bronić. W rękach niedoświadczonej osoby cane corso może stać się agresywny i niebezpieczny dla otoczenia. Konieczna jest więc odpowiednia socjalizacja.

Dog niemiecki

W zestawieniu ras psów dużych nie mogło zabraknąć najbardziej popularnego ze wszystkich olbrzymów, czyli doga niemieckiego. Psy tej rasy bez trudu osiągają 70 kg masy ciała i nawet do 90 cm wzrostu. Mimo swojego groźnego wyglądu, dogi niemieckie są dość łagodnymi psami – w kontaktach z obcymi osobami są wprawdzie nieufne, jednak przy odpowiedniej socjalizacji nie będą zachowywać się agresywnie. Ta największa rasa psa nie jest niestety długowieczna, a jej przedstawiciele odchodzą zazwyczaj przed skończeniem 8 lat.

Wyżeł weimarski

Wyżły weimarskie to wszechstronne psy ważące nawet do 40 kg i mierzące około 65 cm w kłębie. Obdarzone są silnym instynktem myśliwskim, inteligencją, doskonałym węchem i skłonnością do stróżowania, dlatego będą dobrym wyborem dla osób poszukujących aktywnego towarzysza i obrońcy, z którym można uprawiać rozmaite psie sporty. Weimary są wyjątkowo podatne na skręt żołądka, jednak przy odpowiedniej opiece mogą żyć nawet 12 lat.

Dieta dla psów rasy dużej - czym karmić dużego psa?

Na opiekunie psa dużej rasy ciąży ogromna odpowiedzialność. Aby duży psiak dożył późnego wieku i zachował dobre zdrowie, wymagać będzie wyjątkowej opieki. Oprócz regularnych szczepień i badań profilaktycznych największy wpływ na stan zdrowia psa ma jego żywienie. Odpowiednia dieta w okresie wzrostu może zmniejszyć ryzyko wielu poważnych chorób, w tym ortopedycznych.


Szczeniaka, który w przyszłości stanie się ogromnym czworonogiem, należy karmić dietą przeznaczoną dla rosnących psów dużych ras, która zapewni maluchowi wszystkie niezbędne składniki w odpowiednich proporcjach. Pełnoporcjowej karmy gotowej nie należy niczym suplementować – dodatkowe dawki witamin i składników mineralnych zaburzą bilans diety i mogą prowadzić do poważnych wad rozwojowych. 


Natomiast dieta domowa wymagać będzie dodatku ostrożnie dobranych preparatów zawierających niezbędny psu wapń i witaminy. Ułożenie zdrowego jadłospisu dla szczeniaka dużej rasy wymaga dużego doświadczenia, dlatego opiekunowie chcący podawać maluchowi świeże jedzenie powinni skonsultować się z psim dietetykiem. Bezpieczną alternatywą mogą być też zbilansowane, lekkostrawne posiłki PsiBufet złożone ze świeżego mięsa, podrobów, warzyw i niezbędnych suplementów.

Bibliografia

 • Taylor, E. (2017). "Unlocking the Canine Ancestral Diet: Healthier Dog Food the ABC Way." Dogwise Publishing.

 • Remillard, R. L. (2008). "Homemade Diets: Attributes, Pitfalls, and a Call for Action." Topics in Companion Animal Medicine, 23(3), 137-142.