Biały owczarek szwajcarski

Biały owczarek szwajcarski


Biały owczarek szwajcarski to dużej wielkości pies o eleganckiej sylwetce, stojących uszach i krótkiej lub długiej sierści. Psy tej rasy są żywe, czujne i oddane swoim opiekunom. Łatwo się uczą i doskonale sprawdzają się w roli psa pracującego. Łagodny i przyjacielski BOS to dobry towarzysz każdej aktywnej rodziny.


Aktywność

Aktywność

8/10

Pielęgnacja

Pielęgnacja

7/10

Podatność

Podatność

3/10

Długość życia

Długość życia

7/10

Z tego artykułu dowiesz się:


Ile kosztuje biały owczarek szwajcarski?

Czy owczarek szwajcarski może mieszkać w bloku?

Ile żyje BOS?

Czym się różni biały owczarek szwajcarski od owczarka niemieckiego?

Jak wychować owczarka szwajcarskiego?


Biały owczarek szwajcarski - Opis i wygląd rasy

Biały owczarek szwajcarski to dość duży pies, który może ważyć od 25 kg do 40 kg. Sylwetka psa tej rasy jest lekko wydłużona i elegancka. BOS-y mają ładnie wyrzeźbioną, mocną głowę w kształcie klina, o umiarkowanie długiej kufie zakończonej czarnym nosem. Oczy psa tej rasy są lekko skośne, mają kształt migdałów i brązowy kolor. Uszy białego owczarka szwajcarskiego są stojące, wysoko osadzone i trójkątne. 


Tułów BOS-a musi być mocny i dobrze umięśniony, a klatka piersiowa niezbyt szeroka, ale dość głęboka. Zad u psa tej rasy powinien lekko opadać w stronę szablastego i długiego ogona. Kończyny białego owczarka szwajcarskiego są proste, równoległe i dobrze umięśnione. Powinny umożliwiać psu rytmiczny, wytrzymały i swobodny ruch. Białe owczarki szwajcarskie mają dwuwarstwową sierść złożoną z gęstego, twardego i prostego włosa okrywowego oraz obfitego podszerstka.


W rasie tej dopuszcza się sierść długą i średnio długą, a także lekko falistą. Biały owczarek szwajcarski występuje wyłącznie w białym umaszczeniu. Żółty nalot na uszach, grzbiecie i górnej stronie ogona jest wadą, podobnie jak jasny kolor nosa, warg i powiek.

Biały owczarek szwajcarski

Biały owczarek szwajcarski - Charakter i usposobienie

Biały owczarek szwajcarski to pies wyhodowany do pasienia owiec i pracy służbowej. Psy tej rasy musiały więc doskonale współpracować z człowiekiem - być łatwe w szkoleniu, inteligentne, a przy tym także stabilne psychicznie i czujne. Nie mogły przy tym wykazywać lęków ani zbędnej agresji w kontaktach z obcymi ludźmi i innymi psami.

Charakter

Biały owczarek szwajcarski silnie przywiązuje się do swojej rodziny, jednak nie przepada za zbyt wylewnym okazywaniem uczuć. Psy tej rasy są wesołe, pogodne i lubią towarzyszyć domownikom we wszystkich codziennych czynnościach. Uwielbiają wszelkiego rodzaju zabawę i dobrze dogadują się z dziećmi. 


Kontakty BOS-a z maluchami powinny jednak zawsze odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej – ten duży, silny i energiczny pies może nawet niechcący zrobić dziecku krzywdę. Białe owczarki szwajcarskie są łagodne w stosunku do obcych ludzi, mogą jednak wykazywać pewną dozę nieufności i skłonność do bronienia terenu przed intruzami.


Psy tej rasy sprawdzą się więc w roli czujnego domowego stróża. Nie powinny jednak być utrzymywane wyłącznie na podwórku lub w kojcu – odizolowane od człowieka staną się nieszczęśliwe i sfrustrowane. BOS-y są z reguły przyjacielsko nastawione do innych psów i nie wykazują wobec nich zbędnej agresji. Są jednak odważne i nie pozostaną dłużne osiedlowemu awanturnikowi.


Opiekun psa tej rasy powinien także pamiętać, że stworzone do pracy przy owcach szwajcary mogą mieć skłonność do zaganiania biegających czworonogów i być w stosunku do nich niedelikatne, dlatego ich zabawy z innymi psami powinny zawsze odbywać się pod nadzorem. Białe owczarki szwajcarskie mogą mieć również skłonność do ganiania napotkanych na spacerze kotów, jednak powinny tolerować mruczki mieszkające z nimi pod jednym dachem, jeśli zostaną z nimi odpowiednio zapoznane.

Usposobienie

Biały owczarek szwajcarski to żywy i aktywny pies, który potrzebować będzie dużej dawki aktywności fizycznej. Psy tej rasy są wytrzymałe, mogą więc stanowić dobre towarzystwo do porannego biegania czy przejażdżki rowerowej. Odpowiednio wychowanego BOS-a można zabrać zarówno na miejski spacer, jak i wycieczkę nad jezioro czy na wakacje.


Psy tej rasy szybko odnajdują się w nowym otoczeniu, o ile tylko towarzyszy im ukochany opiekun. BOS-y chętnie współpracują z człowiekiem, niezwykle szybko uczą się nowych komend i lubią brać udział w różnego rodzaju treningach.


W szkoleniu psów tej rasy sprawdzają się szczególnie metody polegające na nagradzaniu psa za prawidłowe zachowanie. Stosowanie kar i przemocy może natomiast sprawić, że owczarek szwajcarski stanie się lękliwy i zacznie unikać opiekuna. Wszechstronnie uzdolnione BOS-y sprawdzą się w wielu psich sportach – zarówno w obedience i obronie sportowej, jak i tropieniu użytkowym czy noseworku.

Biały owczarek szwajcarski - Historia rasy

Białe owczarki szwajcarskie wyhodowane zostały owczarków niemieckich. Selekcja pod kątem białego umaszczenia prowadzona była przede wszystkim w USA i Kanadzie.

Początki

Od samego początku wśród owczarków niemieckich zdarzały się psy o białym umaszczeniu, za które odpowiadały geny recesywne. Początkowo biały kolor sierści uznawany był za jeden z dopuszczalnych wariantów i traktowany był na równi z pozostałymi umaszczeniami.


Pierwsze próby stworzenia białej linii owczarków niemieckich podjęto w XIX wieku. Jednolicie biały, krótkowłosy owczarek zaprezentowany został w 1882 roku na wystawie w Hanowerze. Hodowla ta nie przetrwała jednak czasów II wojny światowej, podczas której niemieccy hodowcy zaczęli traktować białe umaszczenie jako wadliwe.


Uważali bowiem, że zwiększa ono ryzyko wystąpienia u psów wrodzonej głuchoty, ślepoty i nadwrażliwości na światło. Warunkowany recesywnymi genami biały kolor sierści wciąż jednak pojawiał się sporadycznie w miotach owczarków niemieckich. Szczenięta takie najczęściej usypiano.

Rozwój rasy

Do utworzenia rasy biały owczarek szwajcarski przyczynili się hodowcy z USA i Kanady, którzy w latach 20. XX wieku zaczęli sprowadzać owczarki o tym właśnie umaszczeniu. Utworzyli oni pierwszy klub białego owczarka i rozpoczęli niezależną hodowlę. Białe owczarki szybko zdobyły popularność w tych krajach.


Około 1970 roku białe owczarki (zwane wtedy owczarkami amerykańsko-kanadyjskimi) trafiły do Szwajcarii. To właśnie ten kraj jako pierwszy podjął się rejestracji osobnej rasy w organizacjach kynologicznych. Rasa biały owczarek szwajcarski uznana została przez brytyjski Kennel Club w 2017 roku, FCI zarejestrowało ją w 2011 roku.

Obecnie

Obecnie biały owczarek szwajcarski nie cieszy się w Europie tak dużą popularnością jak owczarek niemiecki. Jednak jego przyjacielski charakter i łatwość szkolenia są coraz częściej doceniane zarówno przez służby i hodowców owiec, jak i zwykłych opiekunów psów. BOS-y sprawdzają się w roli towarzysza rodzin z dziećmi, a także jako pies policyjny, wojskowy czy ratowniczy.

Biały owczarek szwajcarski - Pielęgnacja i zdrowie

Biały owczarek szwajcarski

Dwuwarstwowa okrywa włosowa białego owczarka szwajcarskiego nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Psy tej rasy narażone są na choroby typowe dla dużych owczarków. Wymagać będą także starannie dobranej diety.

Pielęgnacja

Obdarzone obfitym podszerstkiem BOS-y mogą gubić dość duże ilości sierści przez cały rok. Wymagać więc będą regularnego szczotkowania, które usunie nadmiar martwego włosa i zapewni skórze dostęp powietrza. Białego owczarka szwajcarskiego można czesać szczotką pudlówką o długich pinach, choć warto zaopatrzyć się także w metalowy grzebień, który umożliwi rozplątywanie ewentualnych kołtunów.


Psy tej rasy nie wymagają częstych kąpieli. Niewielkie zabrudzenia po spacerze można usunąć z sierści za pomocą włosianej szczotki lub zwilżonej ściereczki. Jeśli jednak kąpiel okaże się konieczna, należy stosować do niej wyłącznie kosmetyki przeznaczone dla psów o wrażliwej skórze. Do kąpieli BOS-a można używać szamponów do białej sierści – pomogą one utrzymać śnieżnobiały kolor psa i usuną żółte przebarwienia.


Po każdej kąpieli psa należy dokładnie wytrzeć ręcznikiem, a następnie dosuszyć suszarką nastawioną na chłodny powiew. Pozostawienie sierści do wyschnięcia może sprzyjać tworzeniu się zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Opiekun białego owczarka szwajcarskiego powinien także regularnie kontrolować stan oczu i uszu psa, a w razie konieczności zadbać o ich higienę.

Zdrowie

Białe owczarki szwajcarskie to psy wytrzymałe, odporne i zazwyczaj cieszące się dobrym zdrowiem do późnego wieku. Średnia długość ich życia wynosi 11-12 lat.


U psów tej rasy zdarzyć się mogą jednak niektóre problemy zdrowotne typowe dla większych owczarków. Są to między innymi:

Ryzyko wystąpienia chorób wrodzonych u szczeniaka białego owczarka szwajcarskiego można zmniejszyć, kupując psa z hodowli zarejestrowanej w ZKwP (FCI). Odpowiedzialni hodowcy wykonują swoim psom badania genetyczne i dopuszczają do rozrodu wyłącznie zdrowe osobniki.


Opiekun białego owczarka szwajcarskiego powinien regularnie odwiedzać z pupilem gabinet weterynaryjny. Przynajmniej raz do roku należy wykonywać psu profilaktyczny przegląd zdrowia i badania krwi. BOS powinien być także pod opieką lekarza weterynarii specjalizującego się w chorobach układu ruchu.


Żywienie

Podobnie jak inne psy o głębokiej klatce piersiowej, biały owczarek szwajcarski narażony jest na potencjalnie śmiertelny skręt żołądka. Dlatego dzienną dawkę pokarmu dla psa tej rasy należy podzielić na dwie lub trzy porcje podawane o stałych porach dnia, a po jedzeniu pies powinien mieć zapewnione przynajmniej 30 minut odpoczynku.


BOS-y mogą cierpieć także na alergie i nietolerancje pokarmowe objawiające się nawracającymi zaburzeniami trawienia lub problemami skórnymi. Dlatego dieta dla psa tej rasy powinna być złożona z ograniczonej liczby składników. W żywieniu białych owczarków szwajcarskich sprawdzają się zarówno gotowe karmy bezzbożowe i monobiałkowe, jak i domowe posiłki złożone ze świeżych składników.


Decydując się na samodzielne przygotowywanie psu posiłków, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji między składnikami odżywczymi i stosowaniu dobrze dobranej suplementacji. Przygotowanie bezpiecznej diety domowej dla psa nie jest łatwym zadaniem. Niezbilansowany jadłospis może przyczynić się do rozwoju wielu poważnych i przewlekłych chorób, w tym typowej dla owczarków niewydolności trzustki. Dlatego opiekunowie bez wystarczającej wiedzy nie powinni podejmować się tego zadania.


Nie znaczy to jednak, że muszą zrezygnować ze zdrowego żywienia psa. Dobrą alternatywą dla wysoko przetworzonych karm gotowych mogą być posiłki oferowane przez firmy kateringowe dla psów – takie jak PsiBufet. Jedzenie PsiBufet przygotowywane jest wyłącznie ze świeżych składników najwyższej jakości – gotowanego na parze mięsa i podrobów oraz warzyw – uzupełnionych niezbędnymi suplementami.


Wszystkie posiłki gotowane są zgodnie z recepturami stworzonymi przez doświadczonych dietetyków zwierzęcych, dlatego zawierają wszystkie niezbędne psu składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach i nie stwarzają ryzyka niedoborów. Dieta PsiBufet nie zawiera żadnych sztucznych dodatków, zapychaczy ani zbóż. Dzięki temu jedzenie to sprawdza się doskonale w żywieniu psów z alergiami i nawracającymi niestrawnościami.

Biały owczarek szwajcarski - Ciekawostki

W rasie biały owczarek szwajcarski sporadycznie zdarzają się albinosy. Podobnie jak pozostałe BOS-y mają białą sierść, jednak nie posiadają wybarwionego nosa, warg ani powiek, a ich oczy mają jasny kolor. Albinotyczne owczarki szwajcarskie eliminowane są z dalszej hodowli.

Warto wiedzieć

Jeśli planujesz zostać opiekunem białego owczarka szwajcarskiego, na te pytania warto znać odpowiedzi!