Rasy psów średnich - poznaj 10 najpopularniejszych średnich ras psów
rasy psów średnich rasy psów średnich

Rasy psów średnich - poznaj 10 najpopularniejszych średnich ras psów

Czas czytania: 9 min

08 lut 2023

  • Psy, które są średnie, tak naprawdę w wielu wypadkach odnajdą się zarówno w domu, jak i mieszkaniu.
  • Pojęcie "rasy psów średnich" jest szerokie i obejmuje tak naprawdę zwierzaki od stosunkowo niewielkich (jak ważący 12 kg beagle) do sporych rozmiarów samojedów. 
  • W naszym zestawieniu znajdują się zarówno te średnie, ale mniejsze psiaki, jak owczarek szetlandzki, ale też masywny amstaf.


Średniej wielkości psy są chętnie wybierane przez wiele osób z różnych powodów. Miłośnicy dużych psów stawiają na średnie, gdy na przykład mają do dyspozycji niewielki metraż mieszkania. Z kolei miłośnicy małych ras nierzadko wybierają średnie wtedy, gdy w domu mieszkają też dzieci, które niewielkiemu pieskowi mogłyby zrobić krzywdę. Jakie rasy psów średnich są najpopularniejsze? Co warto o nich wiedzieć, zanim zdecydujemy się na przedstawiciela którejś z wymienionych ras?

Średnie rasy psów - idealne do mieszkania i domu

Psy, które są średnie, tak naprawdę w wielu wypadkach odnajdą się zarówno w domu, jak i mieszkaniu. W wielu, ale nie we wszystkich - sporo zależy tu bowiem od charakteru danego przedstawiciela rasy, a nie tylko od jego wielkości. Mieszkanie zwykle oznacza lokalizację miejską, a nie dla każdego czworonoga są to komfortowe warunki do życia. Dom kojarzy się raczej z okolicą wiejską, a przynajmniej mniejszym natężeniem ludzi, spacerujących psów i pojazdów.


Kiedy jeszcze rasy psów średnich mogą się sprawdzić? W sytuacji, gdy dużo podróżujemy i chcemy, by psiak nam zawsze towarzyszył. Nie oznacza to oczywiście, że z olbrzymem podróżować nie można, ale wiele hoteli czy restauracji może odmówić przyjęcia z wielkim czworonogiem, podczas gdy ze średnim czy małym wpuszczą nas bez problemu. Dodatkowo trzeba jeszcze wspomnieć o kosztach utrzymania. Średni pies będzie mniej jadł i potrzebował u weterynarza mniejszych dawek leków niż taki ważący 40 kg. Przeniesie się to bezpośrednio na niższe wydatki.

Średnie psy i ich najczęstsze problemy zdrowotne

Pojęcie "rasy psów średnich" jest szerokie i obejmuje tak naprawdę zwierzaki od stosunkowo niewielkich (jak ważący 12 kg beagle) do sporych rozmiarów samojedów. W tak różnorodnej grupie trudno wskazać konkretne schorzenia, które będą dotyczyć każdego przedstawiciela rasy. Z pewnością zdarzają się alergie, u tych większych psów problemy z układem ruchu czy (gdy mowa o rasach brachycefalicznych) kłopoty z oddychaniem. Zdarzyć także mogą nowotwory czy problemy wynikające z niewłaściwej opieki. Dlatego, jak każdego psa, tak i średniego należy regularnie zabierać na wizyty kontrolne do lekarza weterynarii i odpowiednio się pupilem zajmować.

Najpopularniejsze średnie rasy psów

Rasy psów średnich - wszystkie najbardziej popularne - trudno wymienić. Dokonaliśmy więc subiektywnego wyboru tych, które najczęściej można spotkać na polskich ulicach. W naszym zestawieniu znajdują się zarówno te średnie, ale mniejsze psiaki, jak beagle czy owczarek szetlandzki, ale też masywny amstaf albo puszysty samojed. Zwierzaki te różnią się rodzajem sierści, charakterem, typem budowy. Dzięki takiej różnorodności każdy jednak znajdzie coś dla siebie!

Beagle

Waga:  10-18 kg

beagle - rasy psów średnich

Niezwykle popularny w Polsce beagle odnajdzie się zarówno w mieście, jak i w domu na wsi. Psy te zdobyły serca tysięcy psiarzy dzięki swojemu uroczemu wyglądowi, przywołującemu na myśl pluszaka. Jednak nic bardziej mylnego - to myśliwi z krwi i kości, w dodatku niezwykle samodzielni w działaniu. Beagle zrobi wiele, by zdobyć pożywienie albo udać się na samodzielną przechadzkę. Jego instynkt myśliwski odzywa się zwłaszcza w lesie, gdzie chętnie pogoni sarny. Trzeba jednak przyznać, że beagle'e są świetnymi kompanami dla dzieci i osób prowadzących aktywny tryb życia.

Przeczytaj więcej o rasie beagle – KLIK!

American staffordshire terrier (amstaf)

Waga: 18-32 kg

amstaf - rasy psów średnich

Amstafy owiane są złą sławą, choć w rzeczywistości to psy z pozytywnym nastawieniem do świata. Owszem, miewają problemy w kontaktach z innymi psami, natomiast uwielbiają towarzystwo ludzi - także dzieci. Są bardzo wrażliwe i przywiązują się do swojej rodziny, dlatego z pewnością nie powinny mieszkać na dworze i być izolowane. Amstaf wymaga sporo ruchu i uwielbia długie spacery.

Przeczytaj więcej o rasie american staffordshire terrier – KLIK!

Cocker spaniel angielski

Waga: 12-16 kg

cocker spaniel angielski - rasy psów średnich

Angielski cocker spaniel to pies żywy, radosny, łagodny i silnie przywiązany do opiekuna. Tak jak typowy pies myśliwski, lubi współpracę z opiekunem, choć bywa uparty i niezależny. Odpowiednio wychowany cocker spaniel dobrze dogaduje się z dziećmi, psami i innymi zwierzętami, a przy zapewnieniu mu odpowiedniej ilości spacerów może bez problemu zamieszkać nawet w mniejszym mieszkaniu.Psy tej rasy nie wykazują instynktu obronnego i zazwyczaj chętnie zawierają nowe znajomości z obcymi ludźmi, dlatego nie sprawdzą się w roli domowego stróża.

Przeczytaj więcej o rasie cocker spaniel angielski – KLIK!

Border collie

Waga: 12-20 kg

border collie - rasy psów średnich

Psy rasy border collie są bystre, wesołe i żywiołowe. Podobnie jak inne psy owczarskie, bordery szybko się uczą, chętnie współpracują z człowiekiem i z zaangażowaniem wykonują powierzone im zadania. Dobrze prowadzone, odpowiednio zsocjalizowane psy tej rasy są łagodne wobec innych psów i ludzi, towarzyskie i ciekawskie. Jednak nieodpowiednie traktowanie i niezaspokajanie potrzeb mogą sprawić, że staną się nadpobudliwe, reaktywne, bojaźliwe, a nawet agresywne. Z tego względu psy rasy border collie nadają się przede wszystkim dla doświadczonych opiekunów.

Przeczytaj więcej o rasie border collie – KLIK!

Shiba

Waga: 8-14 kg

shiba

Podobnie jak inne japońskie szpice, shiba inu jest czujna, inteligentna, pewna siebie i odważna. Ten obdarzony wyrazistym charakterem pies jest niezależny, niezbyt wylewnie okazuje uczucia i nie przepada za przesadnymi czułościami. Dość mocno jednak przywiązuje się do członków swojej rodziny oraz uwielbia wszelkiego rodzaju zabawy i aktywność fizyczną.

Przeczytaj więcej o rasie shiba – KLIK!

Samojed

Waga: 16-30 kg

samojed

Samojedy to psy niezwykle pogodne, przyjazne i towarzyskie, które dobrze dogadują się zarówno z dorosłymi, jak i dziećmi. Są także pozytywnie nastawione do innych psów, a brak silnego instynktu łowieckiego pozwoli im zamieszkać z kotem. Bywają jednak trudne w wychowaniu, dlatego mogą sprawiać trudności początkującym psiarzom. Samojedy wymagają także bardzo dużej dawki aktywności fizycznej i uwagi ze strony opiekuna. Nie nadadzą się wiec dla zabieganych osób, które rzadko przebywają w domu.

Przeczytaj więcej o rasie samojed – KLIK!

Chow chow

Waga: 20-30 kg

chow chow

Chow chow to pies, który silnie przywiązuje się do opiekunów, nie jest jednak wylewny w okazywaniu uczuć i nie przepada za wykonywaniem komend. Pełniący niegdyś rolę psa bojowego i stróżującego, jest nieufny wobec obcych osób i może wykazywać agresję zarówno wobec ludzi, jak i innych czworonogów. Z tego względu chow chow potrzebuje doświadczonych opiekunów, którzy będą umieli odpowiednio go wychować.

Przeczytaj więcej o rasie chow chow – KLIK!

Owczarek szetlandzki

Waga: 7-12 kg

owczarek szetlandzki

Ten niewielki owczarek, zwany w skrócie sheltie, to prawdziwy wulkan energii. Doskonale sprawdza się w psich sportach - nierzadko psy tej rasy są mistrzami agility. Szetland uwielbia bliski kontakt z człowiekiem oparty na aktywnej współpracy. Choć chętnie (przez chwilę!) odpocznie z opiekunem na kanapie, to jeszcze chętniej pouczy się z nim sztuczek. Sheltie doskonale sprawdzają się jako towarzysze rodzin z dziećmi. Zwłaszcza dla nastolatków, które marzą o pierwszym "własnym" psie, ta rasa może być dobrym wyborem.

Owczarek australijski (aussie)

Waga: 16-30 kg

owczarek australijski

Psy rasy owczarek australijski są niezwykle oddane swoim opiekunom, lubią okazywać im swoje uczucia i towarzyszyć w codziennych czynnościach. Mogą stanowić dobre towarzystwo zabaw dla nieco starszych dzieci nauczonych odpowiedniego zachowania przy psie. Trzeba jednak pamiętać, że aussie obdarzone są silnym instynktem pasterskim, przez co mogą mieć skłonność do zaganiania i bolesnego podszczypywania biegających dzieci.

Przeczytaj więcej o rasie owczarek australijski – KLIK!

Buldog angielski

Waga: 18-25 kg

buldog angielski

Buldogi angielskie wyhodowane zostały do walk z bykami i innymi psami, jednak ich charakter szybko uległ gwałtownej zmianie, gdy rasa zaczęła być utrzymywana przede wszystkim do towarzystwa. Dzisiejsze buldogi angielskie to psy łagodne wobec człowieka, czułe i oddane opiekunom. Wciąż jednak mogą przejawiać skłonność do popadania w konflikty z innymi czworonogami.

Przeczytaj więcej o rasie buldog angielski – KLIK!

Bibliografia

  • Richter G. (2018). Księga zdrowia psa i kota. Zintegrowana opieka i żywienie.
  • Biziorek A. (2012). Psy rasowe.