karma dla owczarka karma dla owczarka

Karma dla owczarka niemieckiego – porady i wskazówki

Czas czytania: 7 min

07 kwi 2022

  • Owczarki niemieckie to psy aktywne, które potrzebują zbilansowanej diety.
  • Zdrowego owczarka najlepiej jest karmić dietą bogatą w składniki pochodzenia zwierzęcego, czyli mięso i podroby. 
  • Karma dla psa tej rasy powinna także zawierać warzywa i owoce oraz charakteryzować się jak najniższą zawartością węglowodanów.

Owczarki niemieckie to psy aktywne, lojalne i wpatrzone w swojego opiekuna. Tak jak inne owczarki, psy tej rasy mają stosunkowo łagodne usposobienie, są chętne do współpracy z człowiekiem i łatwo poddają się szkoleniu. Nic dziwnego więc, że rasa ta jest od wielu lat niezwykle popularna. Te duże, energiczne psy wymagają odpowiedniego, zbilansowanego żywienia, by żyć długo i w dobrym zdrowiu. Co powinna zawierać dieta dla psa rasy owczarek niemiecki? Ile razy dziennie karmić owczarka niemieckiego i jak uchronić psa przed śmiertelnym skrętem żołądka?

Czym karmić owczarka niemieckiego?

Dieta dla owczarka niemieckiego musi zapewnić mu wszystkie niezbędne składniki pokarmowe – białko, tłuszcz, witaminy i składniki mineralne. W posiłkach dla psa tej rasy powinny znaleźć się przede wszystkim składniki pochodzenia zwierzęcego, czyli mięso i podroby. Jak wybrać najlepszą karmę dla owczarka niemieckiego? I jaki rodzaj diety sprawdzi się w żywieniu tych psów?

Sucha karma dla owczarka niemieckiego

Wybierając suchą karmę dla owczarka niemieckiego, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej skład. Najlepsza dieta dla wilczura zawierać będzie wysoką dawkę białka pochodzenia zwierzęcego, które dostarczy psu budulca dla mięśni, zrównoważoną ilość tłuszczu stanowiącego źródło energii i jak najmniejszy dodatek węglowodanów. W przypadku psów tej rasy warto zdecydować się na karmę bezzbożową lub monobiałkową – takie produkty wskazane będą szczególnie dla owczarków cierpiących na nietolerancje i alergie pokarmowe.

Mokra karma dla owczarka niemieckiego

Puszki i saszetki to doskonałe rozwiązanie dla owczarków cierpiących na problemy trawienne lub stomatologiczne. Wśród mokrych karm dla psów znajdziemy produkty całkowicie pozbawione dodatku zbóż i innych węglowodanów oraz diety monobiałkowe. Żywienie tak dużych psów wyłącznie mokrą karmą może być jednak dosyć kosztowne. Dlatego jeśli nasz pies dobrze znosi częste zmiany w diecie, możemy dodawać mu niewielką ilość mokrej karmy do suchych granulek lub od czasu do czasu zastępować posiłki karmą z puszki.

Alternatywna dieta dla wilczura

W żywieniu psów rasy owczarek niemiecki doskonale sprawdzą się także posiłki przygotowywane w domu. Gotowane jedzenie i dieta BARF wskazane są szczególnie w przypadku psów cierpiących na częste biegunki i alergie pokarmowe. Chcąc samodzielnie przygotowywać psu posiłki, musimy jednak pamiętać o ich odpowiednim zbilansowaniu i suplementacji. 


Niestety wielu opiekunów psów nie ma wystarczającej wiedzy, by prawidłowo komponować domową dietę dla psów. Jeśli jednak chcemy, by nasz pupil żywiony był karmą złożoną wyłącznie ze świeżych składników najwyższej jakości, możemy skorzystać z usług firm przywożących świeżo gotowane jedzenie, takich jak PsiBufet.


Dieta PsiBufet to doskonały sposób na zapewnienie pupilowi najwyższej jakości zbilansowanych posiłków, które smakują tak, jak domowe jedzenie. Receptura jedzenia PsiBufet stworzona została przez najlepszego specjalistę od zdrowego żywienia psów i dostarczy owczarkowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. W składzie diety znajdziemy wyłącznie gotowane na parze mięso i podroby, uzupełnione o warzywa i niezbędne suplementy. Wszystkie oferowane przez PsiBufet warianty diety są bezzbożowe, ponadto nie zawierają żadnych sztucznych barwników czy konserwantów. Dzięki temu psi katering sprawdzi się doskonale w żywieniu nawet wrażliwych i bardzo wybrednych psów.

Wiek psa – ile karmy podawać pupilowi?

Na każdym opakowaniu gotowej diety dla psa znajdziemy tabelę dawkowania, która zawiera informacje, ile danej karmy powinien dziennie dostać nasz pupil w zależności od swojej wagi. Wartości te są jednak orientacyjne i nie uwzględniają stanu zdrowia psa ani jego poziomu aktywności. Dlatego dokładne dawkowanie karmy dla psa musimy ustalić metodą prób i błędów, zaczynając od wartości z tabeli, a następnie odpowiednio ją zmniejszając lub zwiększając w zależności od tego, czy nasz pupil chudnie, czy tyje.


Natomiast wielkość posiłków oferowanych przez PsiBufet ustalana jest indywidualnie na podstawie informacji przesłanych przez opiekuna psa. Dzienna ilość jedzenia odpowiadać będzie więc nie tylko wadze naszego pupila, ale także jego aktywności, apetytowi, kondycji fizycznej i stanie zdrowia. Każda dzienna porcja karmy dla owczarka niemieckiego pakowana jest osobno, dzięki czemu nie ryzykujemy, że niechcący przekarmimy naszego pupila lub podamy mu za mało karmy.

Karma dla szczeniaka owczarka niemieckiego

Prawidłowe żywienie szczeniaka owczarka niemieckiego nie jest łatwym zadaniem. Szybko rosnący psiak potrzebować będzie precyzyjnie dobranej dawki białka, tłuszczu, witamin i składników mineralnych, które zapewnią mu zdrowy rozwój i energię do zabawy. Dlatego opiekując się szczeniakiem tej rasy, powinniśmy podawać mu wyłącznie zbilansowaną dietę. Małego owczarka niemieckiego należy karmić nawet 6 razy dziennie, stopniowo zmniejszając ilość posiłków wraz z wiekiem pupila.

Jak karmić dorosłego owczarka niemieckiego?

Dorosły owczarek powinien jeść przynajmniej dwa razy dziennie. Dzienną porcję karmy dla owczarka niemieckiego należy rozdzielić na dwie porcje i podawać psu o stałych porach. Dużego psa, jakim jest wilczur, najbezpieczniej będzie karmić około 30 minut po powrocie ze spaceru, a po jedzeniu zapewnić mu dłuższą chwilę odpoczynku i nie prowokować do ruchu ani zabawy. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko skrętu żołądka, który może doprowadzić czworonoga nawet do śmierci.

Żywienie owczarka niemieckiego – na co zwrócić uwagę?

Owczarek niemiecki to aktywny pies, który potrzebować będzie wartościowej karmy dostarczającej mu energii i białka pozwalającego na wykształcenie odpowiedniego umięśnienia. Karma dla owczarka niemieckiego powinna być także wzbogacona o niezbędne psu składniki mineralne i witaminy. Długowłose owczarki niemieckie warto dodatkowo suplementować preparatami zawierającymi biotynę i olej z łososia, które poprawią jakość ich sierści. Psy rasy owczarek niemiecki cierpią często na przeróżne choroby układu ruchu – zwyrodnienia stawów, spondylozę czy dysplazję. Dlatego dietę aktywnych i starszych psów należy uzupełniać o preparaty chroniące stawy i wspomagające ich ruchomość. Nie możemy także zapominać, że większość wilczurów ma niezwykle wrażliwy układ pokarmowy i często cierpi na przeróżne problemy trawienne. O czym jeszcze trzeba pamiętać, opiekując się tym pięknym owczarkiem?

Charakterystyka rasy owczarek niemiecki

Owczarki niemieckie to duże psy stworzone do ścisłej współpracy z człowiekiem, stąd często służą w policji lub straży granicznej. Uwielbiają wszelką aktywność fizyczną i zajęcia umysłowe, są niezwykle podatne na szkolenie i potrzebują bliskości swojego opiekuna. Sprawny, szczupły owczarek doskonale odnajdzie się w takich dyscyplinach sportów, jak obedience, tropienie użytkowe, obrona sportowa, a także nosework czy agility. Lojalny wobec swojej rodziny wilczur jest również niezastąpionym obrońcą i towarzyszem na spacerach i dłuższych wyprawach. Przeciętny samiec owczarka niemieckiego powinien ważyć 30-40 kg, suka 22-32 kg. Psy tej rasy mogą żyć nawet do 13 lat, oczywiście jeśli odpowiednio zadbamy o profilaktykę weterynaryjną i właściwe żywienie.

Wrażliwy układ trawienny

Owczarki niemieckie często miewają problemy dotyczące funkcjonowania układu pokarmowego. Wiele psów tej rasy cierpi na nietolerancje i alergie pokarmowe, objawiające się nawracającymi biegunkami, zapaleniem jelit i silnym świądem skóry. U wrażliwego na niektóre składniki pokarmowe owczarka sierść może stać się przetłuszczona i zacznie brzydko pachnieć. Psy ze stwierdzoną nietolerancją pokarmową lub alergią powinny otrzymywać karmę monobiałkową, czyli dietę złożoną wyłącznie z jednego źródła białka zwierzęcego.Inną częstą wśród psów tej rasy przypadłością jest zapalenie trzustki, które objawiać się będzie biegunkami, ogromnym apetytem i szybką utratą masy. Przypadłość ta będzie wymagała podawania leków i specjalistycznej diety o zmniejszonej zawartości tłuszczu.

Podsumowanie – najlepsza karma dla owczarka niemieckiego

Owczarki niemieckie to psy aktywne, które potrzebują zbilansowanej diety dostarczającej im niezbędnych składników pokarmowych – białka, tłuszczu, witamin i minerałów. Karma dla owczarka niemieckiego powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb psa, czyli do jego wieku, wagi, poziomu aktywności i stanu zdrowia. Zdrowego owczarka najlepiej jest karmić dietą bogatą w składniki pochodzenia zwierzęcego, czyli mięso i podroby. Karma dla psa tej rasy powinna także zawierać warzywa i owoce oraz charakteryzować się jak najniższą zawartością węglowodanów. Owczarek niemiecki może być żywiony zarówno gotowymi produktami – karmą suchą lub mokrą – jak i posiłkami przygotowywanymi ze świeżych składników. Jeśli chcemy karmić naszego podopiecznego w zdrowy i bezpieczny sposób, możemy zdecydować się na skorzystanie z usług psiego kateringu, takiego jak PsiBufet.