Zmiana karmy u psa - kiedy i jak to zrobić?
zmiana karmy u psa zmiana karmy u psa

Zmiana karmy u psa - kiedy i jak to zrobić?

Czas czytania: 6 min

04 gru 2022

 • Zmiana karmy dla psa może być konieczna z wielu powodów. Na przykład wtedy, gdy zmieni się tryb życia, wiek lub gdy pojawią się choroby.
 • Karmy nie powinno się zmienić częściej niż co 3 miesiące. 
 • Kiedy już wybierzemy nową karmę dla psa, należy stopniowo wprowadzać ją do diety. Najlepiej zacząć od dodawania niewielkich ilości nowego pożywienia do dotychczasowego.

Czasem wydaje nam się, że dana karma już psu nie odpowiada i czas na nową. Skąd wiadomo, czy rzeczywiście konieczna jest zmiana? To ważne, by podejść do tematu na spokojnie i wszystko dokładnie przeanalizować. Pochopną zmianą nieraz możemy pupilowi zaszkodzić. A nawet jeśli nowe pożywienie rzeczywiście jest wskazane, warto wiedzieć, jak tę zmianę bezpiecznie przeprowadzić. Odpowiedzialna zmiana karmy - czyli jaka?

Kiedy zmienić karmę u dorosłego psa?

Zmiana karmy dla psa może być konieczna z wielu powodów. Na przykład wtedy, gdy zmieni się tryb życia, wiek lub gdy pojawią się choroby. Zmiana karmy może być wyzwaniem dla psiego organizmu, dlatego ważne jest, aby przeprowadzić ją w odpowiedni sposób. Tak, by nie zaszkodzić jego zdrowiu.


Pierwszy krok przy podjęciu decyzji o zmianie to uzyskanie porady od weterynarza lub dietetyka zwierzęcego. Zwłaszcza specjalista żywienia zwierząt może doradzić, jaka karma będzie najlepsza dla psa i jak ją wprowadzić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych.


Nowe pożywienie powinniśmy wprowadzać wtedy, gdy rzeczywiście są ku temu powody. Co to znaczy?

 • Psu pogorszyły się wyniki badań.
 • Wystąpiły reakcje alergiczne na dotychczas podawaną karmę.
 • Pies wymaga specjalistycznego żywienia, co wynika z chorób, na jakie cierpi.
 • Pupil przestał być szczeniakiem albo zaczął być seniorem i ma inne potrzeby żywieniowe.

Ważne! Karmy nie powinno się zmienić częściej niż co 3 miesiące. W krótszym okresie nie da się ocenić, czy dane pożywienie się sprawdza. Oznacza to maksymalnie 4 zmiany karmy w roku.

Zmiana karmy u szczeniaka - kiedy zmienić karmę szczeniakowi?

Karmę szczeniakowi należy zmienić w okolicach 1. roku życia pieska. Dokładny moment uzależniony jest od wielkości czworonoga. Małe rasy psów osiągają ostateczną wielkość w okolicach 10. miesiąca życia, a duże - rosną nawet przez 18 miesięcy. Proces zmiany powinien być stopniowy, aby uniknąć problemów zdrowotnych, tak samo jak w przypadku psów dorosłych. Należy pamiętać, aby wybierać produkty o odpowiedniej zawartości składników odżywczych i stawiać na wysokiej jakości pożywienie.

Jak zmienić karmę psu? Sprawdzone sposoby

Kiedy już wybierzemy nową karmę dla psa, należy stopniowo wprowadzać ją do diety. Najlepiej zacząć od dodawania niewielkich ilości nowego pożywienia do dotychczasowego, stopniowo zwiększając proporcje, aż do momentu, kiedy pies będzie jadł wyłącznie nowe jedzenie. Zmiana powinna trwać przez 10 dni.

 • Dzień 1-3. Podawaj 75% dotychczasowej karmy i 25% nowego jedzenia.
 • Dzień 4-6. Podawaj 50% dotychczasowej karmy i 50% nowego jedzenia.
 • Dzień 7-9. Podawaj 25% dotychczasowej karmy i 75% nowego jedzenia.

Od 10. dnia można już podawać w 100% nowy rodzaj pożywienia, jeśli oczywiście wszystko przebiegło pomyślnie. W razie jakichkolwiek problemów - gdyby pojawiła się biegunka lub wymioty - proces należy spowolnić, a każdy etap wydłużyć o 2 dni. Podczas całego procesu ważne jest, aby uważnie obserwować psa.

Jak poznać, że czas na nową karmę?

Tryb życia psa. Jeśli pies zaczyna więcej biegać, ćwiczyć, spacerować lub traci na wadze, może to oznaczać, że dotychczasowa karma nie dostarcza mu wystarczającej ilości energii. Czasem nie pomaga nawet zwiększanie porcji. Wtedy warto rozważyć zmianę na karmę o wyższej zawartości białka i tłuszczu.


Wiek psa. Psi organizm zmienia się wraz z wiekiem, dlatego też z wiekiem psie potrzeby żywieniowe ulegają modyfikacji. Szczeniak będzie potrzebował innej zawartości składników odżywczych niż pies dorosły, a pies dorosły - innych wartości niż senior. Trzeba o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy mamy w domu psy w różnym wieku. Nie można im wówczas podawać tego samego pożywienia.


Stan zdrowia psa. Jeśli pies cierpi na jakieś choroby, takie jak na przykład cukrzyca czy niewydolność nerek, może wymagać specjalnej diety, która będzie dostosowana do jego potrzeb. W takim przypadku konieczna będzie zmiana karmy na taką, która będzie odpowiednia dla psa w danym stanie zdrowia. Wskazówek na ten temat z pewnością udzieli nam lekarz weterynarii.

Zmiana karmy u psa a biegunka

Biegunka u psa może być spowodowana zmianą karmy w nie do końca właściwy sposób. Powody są różne.

 • Zbyt szybka zmiana karmy – kiedy zmieniasz karmę, należy to robić powoli i stopniowo. Zaleca się mieszanie starej i nowej karmy przez około 10 dni, aby zapewnić psu czas na przyzwyczajenie się do nowego pokarmu.
 • Niewłaściwa zawartość tłuszczu – jeśli wybierzesz karmę o zbyt wysokiej zawartości tłuszczu, może to powodować biegunkę u psa. Zaleca się, aby wybierać karmę z optymalną zawartością tłuszczu, która będzie odpowiednia dla danego osobnika. Ułatwieniem są takie produkty jak świeże jedzenie PsiBufet, które jest dostosowane do zapotrzebowania konkretnego pieska.
 • Unikanie alergenów – niektóre psy nie tolerują niektórych składników, co może powodować biegunkę. Aby znaleźć przyczynę i wykluczyć ją z pożywienia, najlepiej skonsultować się ze specjalistą żywienia zwierząt.

Jeśli biegunka nie ustąpi po kilku dniach, mimo stopniowego wprowadzania nowej diety, należy skonsultować się z weterynarzem.

Podsumowanie

Podsumowując, zmiana karmy dla psa może być konieczna w wielu sytuacjach, ale ważne jest, aby przeprowadzić ją w odpowiedni sposób. Tak, by uniknąć problemów zdrowotnych u psa. Porada dietetyka zwierzęcego może być tutaj bardzo pomocna.


Ważne jest też uważne obserwowanie psa podczas procesu zmiany karmy i reagowanie na ewentualne problemy. Równie istotne jest, by karmy nie zmieniać zbyt często - a już na pewno nie wtedy, gdy pies zaczyna marudzić przy misce. Psi układ trawienny źle znosi zmiany, dlatego należy ich unikać tak długo, jak tylko się da. Najpierw należy sprawdzić, co jest przyczyną niechęci do jedzenia, a zmiany sposobu żywienia dokonywać w ostateczności.

Sprawdź, co zrobić, gdy pies nie chce jeść


Teraz zastanawiasz się pewnie, jak długo pies może jeść jeden rodzaj karmy. Jeśli wszystko jest w porządku, wyniki krwi są w normie, a żadne alergie nie wystąpiły, sprawdzonej karmy należy się trzymać. I to tak długo, jak to możliwe - z korzyścią dla psiego brzuszka!

Bibliografia

 • Ceregrzyn M., Lechowski R., Barszczewska B. (2013). Podstawy żywienia psów i kotów.
 • Guidi D. (2021). Żywienie i dietetyka psów i kotów. Przewodnik dla lekarza weterynarii.