Czas czytania: 6 min
24 cze 2024
Decyzja podjęta — Twój pies zmienia karmę i już niedługo zacznie jeść świeże jedzenie PsiBufet. Gratulujemy, to świetna wiadomość!
Z pewnością za tą zmianą wkrótce pójdą widoczne korzyści — lśniąca sierść, więcej energii, lepsze wypróżnianie. Tylko jak dobrze przejść na nową dietę? Czy można po prostu zacząć podawać PsiBufet zamiast dotychczasowej karmy z dnia na dzień? (Lepiej nie.)
Oto sprawdzone porady, jak prawidłowo zmienić karmę psu na świeże jedzenie.
Wskazówka! Gdy składasz pierwsze zamówienie PsiBufet, zostaw sobie niewielki zapas dotychczasowej karmy swojego psa. Przyda się, aby stopniowo przechodzić na nowe pożywienie.
Proces przejścia na nowy sposób żywienia — tzw. tranzycja — nie jest skomplikowany. Dlaczego więc należy mu poświęcić szczególną uwagę? Ano dlatego, że psie organizmy przyzwyczajone są do jednego rodzaju pożywienia, a każda nagła zmiana diety może wywołać np. biegunkę u psa.
Gdy pies na co dzień zjada na przykład karmę mokrą lub suchą, może bardzo źle zareagować na zupełnie nową dietę, np. BARF lub jedzenie gotowane. Jego układ trawienny nie jest wówczas gotowy na pożywienie, które trawi się w innym tempie. Dlatego zbyt szybka zmiana karmy często kończy się problemami żołądkowymi.
Do najczęstszych zaburzeń układu pokarmowego należą:
Gdy podejmujemy decyzję o zmianie diety na PsiBufet, przeprowadzamy rewolucję w psim żołądku. Zrobienie tego nagle, z dnia na dzień, może się skończyć wspomnianymi kłopotami. Nie musi jednak tak być, jeśli podejdziemy do tego z głową.
Niezależnie od tego, czy właśnie przechodzicie w 100% na dietę PsiBufet, czy będziecie korzystać z planu mix, tranzycję i tak warto przeprowadzić. Dzięki temu psiak ma szansę stopniowo przyzwyczaić się do świeżego jedzenia.
Każdy psi organizm zareaguje inaczej na zmianę rodzaju pożywienia. Przejście z karmy na świeżo gotowane jedzenie niektórym pieskom może zająć trochę więcej czasu, ale jeśli cały proces przejścia przeprowadzimy stopniowo i powoli, nic złego nie powinno się wydarzyć. Cały proces tranzycji zaplanuj na 7 dni (lub nieco dłużej, w zależności od potrzeb Twojego psiaka).
Pierwszego dnia podaj tylko kilka łyżek jedzenia PsiBufet, wymieszanego z dotychczas podawanym pożywieniem. W kolejnych dniach możesz stopniowo zwiększać ilość PsiBufet w każdej porcji i zmniejszać udział poprzedniej karmy.
Kupy w formie? Super. Każdego dnia dodawaj coraz więcej łyżek PsiBufet do dotychczasowego jedzenia.
Nie spiesz się — daj psiemu brzuszkowi czas na przyzwyczajenie się do nowego jedzenia. W razie potrzeby możesz cofnąć się do poprzedniego etapu.
Jednym psiakom tranzycja może zająć dłużej, innym krócej. To normalne. W końcu dojdziecie do etapu, w którym całą porcję w miseczce będzie stanowić PsiBufet.
Może tak się zdarzyć, że w momencie, gdy tylko przyszła pierwsza dostawa PsiBufet, psiak od razu dostał nowy posiłek. Nie było stopniowego przejścia na nowe pożywienie. Po takiej uczcie pojawiła się biegunka lub ból brzucha, który wywołał u czworonoga brak apetytu i chęci zjedzenia później czegokolwiek.
Czy przez ten mały błąd na początku nie ma już nadziei na to, że twój pies polubi PsiBufet? Nic z tych rzeczy!
Nawet jeśli przydarzyły się już jakieś problemy żołądkowe, nie zrażaj się. Zacznij jeszcze raz według tego dobrze sprawdzonego przez nas schematu. Jak gdyby nigdy nic, zaplanuj tranzycję trwającą 7 dni i podejdź do tematu bez stresu.
Jeżeli problemy biegunka pojawiła się w trakcie tranzycji, również się nie zrażaj. Wtedy po prostu proces zmiany diety u Twojego psiaka będzie musiał potrwać trochę dłużej (10-14 dni). Zwiększaj ilość łyżek jedzenia PsiBufet co kilka dni, a nie codziennie.
Przyjmijmy, że tranzycja poszła dobrze i pupil bez kłopotu wcina już świeżo gotowane jedzenie. Gratulacje, teraz pozostaje podziwiać tylko, jak dobrze się czuje i wygląda na nowym pokarmie!
Ale czasem zdarza się, że po pierwszych tygodniach ekscytacji, psiak z mniejszym entuzjazmem podchodzi do miski. Co wtedy? Na wszystko są sposoby, a my mamy je doskonale sprawdzone. Jakich trików warto spróbować, gdy podejrzewasz, że twój pies jest niejadkiem?
Proces przejścia na nowy sposób żywienia, czyli tranzycja, wymaga czasu i odpowiedniego podejścia.
Aby nie doprowadzić do sensacji żołądkowych, nowe jedzenie należy wprowadzać stopniowo. Cała tranzycja najlepiej, gdy trwa około 7 dni i jest podzielona na etapy.
Początkowo podajemy głównie dotychczasową karmę, a PsiBufet jest jedynie dodatkiem. Dopiero w kolejnych dniach, powoli zwiększamy ilość nowego jedzenia, a zmniejszamy ilość karmy.
Jeżeli zmianę diety swojego psa przeprowadzimy w taki zaplanowany sposób, nic złego nie powinno się wydarzyć, a psiak powinien wkrótce ze smakiem zajadać się pysznym jedzonkiem PsiBufet.
Co może być w mojej paczce?