Jak bezpiecznie przejść na PsiBufet? Poradnik dla opiekunów psów
jak zmieniać karmę psu jak zmieniać karmę psu

Jak bezpiecznie przejść na PsiBufet? Poradnik dla opiekunów psów

Autor: Aleksandra Więcławska

Czas czytania: 5 min

04 sty 2023

 • Proces przejścia na nowy sposób żywienia - tzw. tranzycja - wymaga czasu.
 • Aby nie doprowadzić do sensacji żołądkowych, nowe jedzenie należy wprowadzać stopniowo. 
 • Cała tranzycja najlepiej, gdy trwa około 7 dni i jest podzielona na etapy. Początkowo podajemy głównie dotychczasową karmę, a PsiBufet jest jedynie dodatkiem. 
 • Dopiero w kolejnych dniach, powoli zwiększamy ilość nowego jedzenia, a zmniejszamy ilość karmy. 

Decyzja podjęta - Twój pies zmienia karmę i już niedługo zacznie jeść świeże jedzenie PsiBufet. Gratulujemy, to świetna wiadomość! Z pewnością za tą zmianą wkrótce pójdą widoczne korzyści - lśniąca sierść, więcej energii, lepsze wypróżnianie. Tylko jak dobrze przejść na PsiBufet? Czy od pierwszego dnia można po prostu podawać go psu do miski zamiast dotychczasowej karmy? Wyjaśniamy! Oto sprawdzone porady, jak zmieniać karmę psu na świeże jedzenie.


Wskazówka! Gdy składasz pierwsze zamówienie PsiBufet, zostaw sobie niewielki zapas dotychczasowej karmy. Przyda się, aby stopniowo przechodzić na nowe pożywienie.

Dlaczego to takie ważne?

Proces przejścia na nowy sposób żywienia - tzw. tranzycja - nie jest skomplikowany. Dlaczego więc należy mu poświęcić szczególną uwagę? Ano dlatego, że psie organizmy przyzwyczajone są do jednego rodzaju pożywienia. Gdy pies na co dzień karmiony jest na przykład BARF-em, może bardzo źle zareagować na suchą karmę. Jego układ trawienny nie jest wówczas gotowy na pożywienie, które trawi się w innym tempie. To dlatego okazjonalne podawanie psu czegoś ekstra, czegoś zupełnie innego niż na co dzień, kończy się problemami żołądkowymi. Do najczęstszych zaburzeń układu pokarmowego należą:

 • biegunki,
 • wymioty,
 • zatwardzenia,
 • nieregularne stolce,
 • ból brzucha,
 • brak apetytu.

Gdy chcemy zmieniać karmę psu na PsiBufet, przeprowadzamy rewolucję w psim żołądku. Zrobienie tego nagle, z dnia na dzień, może się skończyć wspomnianymi kłopotami. Nie musi jednak tak być, jeśli podejdziemy do tego z głową!


Jak zmieniać karmę psu na PsiBufet?

Niezależnie od tego, czy właśnie przechodzicie w 100% na dietę PsiBufet, czy będziecie korzystać z planu mix, tranzycję i tak warto przeprowadzić. Dzięki temu psiak ma szansę stopniowo przyzwyczaić się do świeżego jedzenia. Każdy psi organizm zareaguje inaczej na zmianę rodzaju pożywienia. Przejście z karmy na świeżo gotowane jedzenie niektórym pieskom może zająć trochę więcej czasu, ale jeśli cały proces przejścia przeprowadzimy stopniowo i powoli, nic złego nie powinno się wydarzyć. Cały proces tranzycji zaplanuj na 7 dni.

Ile jedzenia PsiBufet podawać podczas tranzycji?

Pierwszego dnia podaj tylko kilka łyżek jedzenia PsiBufet, wymieszanego z dotychczas podawanym pożywieniem. W kolejnych dniach możesz stopniowo

zwiększać ilość PsiBufet w każdej porcji i zmniejszać udział poprzedniej karmy.


Gdy już pojawiły się problemy...

Może tak się zdarzyć, że w momencie, gdy tylko przyszła pierwsza dostawa PsiBufet, psiak od razu dostał nowy posiłek. Nie było stopniowego przejścia na nowe pożywienie. Po takiej uczcie pojawiła się biegunka lub ból brzucha, który wywołał u czworonoga brak apetytu i chęci zjedzenia później czegokolwiek. Czy przez ten mały błąd na początku nie ma już nadziei na to, że twój pies polubi PsiBufet? Nic z tych rzeczy!


Nawet jeśli przydarzyły się już jakieś problemy żoładkowe, nie zrażaj się. Zacznij jeszcze raz według tego dobrze sprawdzonego przez nas schematu. Jak gdyby nigdy nic, zaplanuj tranzycję trwającą 7 dni i podejdź do tematu bez stresu. Jeżeli masz obawy, wydłuż każdy etap o 2 dni. Wtedy już nic niepokojącego nie powinno się wydarzyć.

Zmiana karmy się udała, a teraz pies nie chce jeść PsiBufet?

Przyjmijmy, że tranzycja poszła dobrze i pupil bez kłopotu wcina już świeżo gotowane jedzenie. Gratulacje, teraz pozostaje podziwiać tylko, jak dobrze się czuje i wygląda na nowym pokarmie! Ale czasem zdarza się, że po pierwszych tygodniach ekscytacji, psiak z mniejszym entuzjazmem podchodzi do miski. Co wtedy? Na wszystko są sposoby, a my mamy je doskonale sprawdzone. Jakich trików warto spróbować, gdy podejrzewasz, że twój pies jest niejadkiem?

 • Dzienną porcję podziel na kilka posiłków w ciągu dnia. Przeważnie mówimy o dwóch posiłkach dziennie, ale w tej sytuacji warto karmić pieska trzy, a nawet cztery razy dziennie.
 • Każdy posiłek podawaj o stałej porze. Psi układ trawienny najlepiej funkcjonuje, gdy wie, kiedy spodziewać się dostawy paliwa.
 • Nie dokarmiaj psa między posiłkami. Opiekunowie często nie zdają sobie sprawy, ile kalorii podają psu w gratisie, a to przecież nadal kalorie.
 • Podawaj PsiBufet w temperaturze pokojowej (lub lekko podgrzany). Takie jedzenie jest bardziej aromatyczne i po prostu psom lepiej smakuje.
 • W ostateczności dosmacz PsiBufet. Jeśli powyższe rady nie pomagają, dosmacz porcję jedzenia czymś nieszkodliwym i niskokalorycznym - w tej roli sprawdzi się niesolony bulion, sok pomidorowy lub… ciepła woda.

Podsumowanie

Proces przejścia na nowy sposób żywienia - tzw. tranzycja - wymaga czasu i odpowiedniego podejścia. Aby nie doprowadzić do sensacji żołądkowych, nowe jedzenie należy wprowadzać stopniowo. Cała tranzycja najlepiej, gdy trwa około 7 dni i jest podzielona na etapy. Początkowo podajemy głównie dotychczasową karmę, a PsiBufet jest jedynie dodatkiem. Dopiero w kolejnych dniach, powoli zwiększamy ilość nowego jedzenia, a zmniejszamy ilość karmy. Jeżeli tranzycję przeprowadzimy w taki zaplanowany sposób, nic złego nie powinno się wydarzyć, a psiak powinien wkrótce ze smakiem zajadać się pysznym jedzonkiem PsiBufet.

 

Aleksandra Więcławska