Pies w typie rasy beagle zjada jedzenie z różowej miski stojącej na stole. Pies w typie rasy beagle zjada jedzenie z różowej miski stojącej na stole.

Czy pies może jeść ciepłe jedzenie? Zalety ciepłych posiłków dla psa

Zdjęcie Kasia Makulec

Autor: Kasia Makulec

Czas czytania: 5 min

20 cze 2024

  • Wprowadzenie ciepłych posiłków dla psa może być korzystne ze względu na poprawę trawienia, zwiększenie atrakcyjności posiłków, dostarczenie ciepła w chłodniejsze dni oraz stymulację zmysłów pupila podczas jedzenia.
  • Mokre karmy gotowe oraz jedzenie gotowane można lekko podgrzać w mikrofali, w kąpieli wodnej lub poprzez dolanie do nich ciepłej wody. Ten ostatni sposób sprawdzi się także w przypadku suchej karmy dla psa.
  • Lekko podgrzać możemy również posiłki złożone z surowych składników.
  • Należy zawsze upewnić się, że temperatura jedzenia jest odpowiednia dla psa, aby uniknąć niepożądanych skutków zdrowotnych.
  • Zbyt gorące jedzenie może prowadzić do poparzeń jamy ustnej i gardła psa, co może być bolesne i prowadzić do trudności w przełykaniu.
  • Psy mogą mieć też problem z regulacją temperatury ciała, szczególnie w upalne dni, dlatego ważne jest unikanie podawania zbyt gorącego jedzenia.
  • Miejmy także na uwadze, że jedzenie poddane zbyt dużej obróbce termicznej może tracić swoje wartości odżywcze.


Podawanie ciepłego jedzenia psu może budzić wątpliwości wśród opiekunów czworonogów. Czy rzeczywiście pies może jeść ciepłe posiłki, czy mogą one zaszkodzić jego zdrowiu? Jaka jest optymalna temperatura jedzenia dla psa?


W tym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu z różnych perspektyw, poruszając kwestie dotyczące odpowiedniego żywienia psa, zalet ciepłych posiłków, jak również potencjalnych zagrożeń z nimi związanych.

Czy ciepłe jedzenie jest odpowiednie dla psa?

Rozwiejmy wszelkie wątpliwości: tak, pies może jeść ciepłe jedzenie!


Podawanie psu ciepłych posiłków może być korzystne zwłaszcza w chłodniejsze dni, gdyż pomaga utrzymać ciepłotę ciała.


Oczywiście nie oznacza to, że kategorycznie zabrania się podawania psu zimnego jedzenia i powinniśmy codziennie stawiać przed czworonogiem parujący talerz.


Jak we wszystkim — dobrze jest znaleźć złoty środek.

Ciepłe czy zimne? Naturalne preferencje żywieniowe psów

Psy są przystosowane do jedzenia pokarmów o różnych temperaturach. Ich układ trawienny jest zdolny do przetwarzania zarówno surowych, jak i gotowanych pokarmów.


Optymalną temperaturą posiłków dla psa jest temperatura pokojowa, około 20-25 ºC. To właśnie w takiej temperaturze pies najlepiej odczuwa smak, a więc jedzenie po prostu lepiej wtedy smakuje.


A skoro o smaku mowa, nie bez znaczenia jest tutaj także wilgotność pokarmu. Ponieważ substancje smakowe rozpuszczają się w wodzie, pożywienie o wyższej wilgotności będzie dla psa bardziej atrakcyjne.

Czy to znaczy, że pies nie może dostawać zimnego jedzenia?

Bynajmniej!


Chłodne jedzenie, a nawet specjalnie przygotowane psie lody, może być świetną opcją na upalne dni.


Wyjątkiem będą psiaki o wrażliwym układzie pokarmowym, dla których zbyt zimne jedzenie serwowane prosto z lodówki może okazać się drażniące.

Zalety ciepłych posiłków dla psa

Dlaczego warto podgrzewać jedzenie dla psa? Wśród zalet możemy wymienić łatwiejsze trawienie, lepszą przyswajalność składników odżywczych oraz wyższą smakowitość.

Łatwiejsze trawienie

Ciepłe jedzenie może być łatwiejsze do trawienia dla psów, zwłaszcza dla tych, które mają wrażliwy żołądek lub problemy z układem trawiennym.


Wyższa temperatura jedzenia może pomóc w rozluźnieniu mięśni żołądka i ułatwieniu procesu trawienia.


Z kolei zimne jedzenie może podrażniać wrażliwe psie brzuszki.

Poprawa apetytu

Ciepły posiłek pachnie i smakuje lepiej, dzięki czemu dla wielu psów będzie bardziej atrakcyjny.


Podgrzewanie psiego jedzenia może więc być asem w rękawie w przypadku psich niejadków, które są wybredne lub mają niski apetyt.

Lepsza przyswajalność składników odżywczych

Odpowiednia temperatura jedzenia może pomóc w lepszym przyswajaniu składników odżywczych.


Niektóre składniki mogą być łatwiej dostępne dla organizmu psa, gdy jedzenie jest ciepłe.

Praktyczne porady dotyczące karmienia psa ciepłym jedzeniem

Podawanie psu ciepłego jedzenia może mieć wiele zalet, ale ważne jest, aby robić to odpowiednio.

Bezpieczeństwo: uwaga na poparzenia

Przede wszystkim, jedzenie nie może być zbyt gorące, aby pies się nim nie poparzył. Dlatego przed podaniem posiłku psu, upewnij się, że jest tylko ciepły, a nie gorący.


Uwaga na kuchenki mokrofalowe! Z powodzeniem możesz odgrzać psi posiłek w mikrofali, jednak pamiętaj, że jedzenie może podgrzać się nierównomiernie, dlatego zawsze warto je dodatkowo wymieszać przed podaniem i skontrolować temperaturę.

Jak przygotować ciepłe jedzenie dla psa?

Jedzenie dla psa możesz podgrzać we wspomnianej już wcześniej kuchence mikrofalowej. Upewnij się jednak, że wybrane przez Ciebie naczynie jest do tego odpowiednie.


Do stosowania w mikrofali nadają się np. oryginalne lickimaty i miseczki ceramiczne. Nigdy natomiast nie używaj w tym celu miski metalowej.


Inne sposoby na podgrzanie psiego posiłku to kąpiel wodna lub dolanie do karmy ciepłej wody. Ten ostatni sprawdzi się także w przypadku suchej karmy.


Jeśli karmisz psa posiłkami gotowanymi w domu, możesz podać psu ciepłe jedzenie od razu po przygotowaniu — pamiętaj tylko, by odstawić je na chwilę do przestudzenia.


Dieta BARF, oparta na surowym mięsie, również może być podawana na ciepło. Wystarczy lekko podgrzać porcję jedzenia w kąpieli wodnej.


Podgrzewanie psich posiłków nie jest jednak wymogiem. Jeśli trzymasz psie jedzenie w lodówce, wystarczy, że wyjmiesz je na około godzinę przed podaniem, by zdążyło ogrzać się do temperatury pokojowej.

Częstotliwość podawania ciepłych posiłków

Możesz podawać psu ciepłe jedzenie regularnie, szczególnie jeśli ma on słabszy apetyt lub zmaga się z problemami trawiennymi.


Nie trzeba jednak codziennie podawać ciepłego jedzenia. Można to robić okresowo, np. w okresie zimowym.

Podsumowanie

Większość psów ucieszy się z ciepłego posiłku. Podgrzane jedzenie pachnie bardziej atrakcyjnie, a co za tym idzie — lepiej smakuje.


Jeśli nasz czworonożny przyjaciel miewa problemy z apetytem, odgrzewanie jego posiłków może być świetnym sposobem na zachęcenie psa do jedzenia. Na ciepłych posiłkach skorzystają także pieski z wrażliwym przewodem pokarmowym.


Pamiętajmy jednak, by zawsze upewnić się, że temperatura podawanego jedzenia jest odpowiednia i bezpieczna dla zwierzęcia, aby uniknąć poparzeń.


Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, czym karmić psa, może spodobać Ci się nasz artykuł o tym, jak powinna wyglądać prawidłowa dieta dla psa.


Możesz też wypróbować świeżo gotowane posiłki PsiBufet dostarczane w formie wygodnej subskrypcji. Każdy przepis został stworzony przez specjalistów do spraw żywienia psów i składa się z wysokiej jakości mięsa, warzyw i niezbędnych suplementów. Porcje są indywidualnie dobierane na podstawie ankiety żywieniowej, by pokryć zapotrzebowanie na energię Twojego psiaka.


PS. Posiłki PsiBufet wspaniale smakują na ciepło — nasze pieski to potwierdzają 😉

Bibliografia

  • American Kennel Club. (2021). Should You Warm Up Your Dog's Food? [Online]. https://www.akc.org/expert-advice/nutrition/warm-up-dogs-food/ [Data dostępu: 20.06.2024].
  • Lasek O., Więcławska A., Wawrysiuk P. (2021). Psi bufet. 63 przepisy na zdrowe i smakowite dania dla twojego psa.
Zdjęcie Kasia Makulec

Kasia Makulec

Kasia zaczęła swoją przygodę z psami w 2019 roku, kiedy została domem tymczasowym dla psiaków z Fundacji Rasowy Kundel. Przez jej dom przewinęło się 12 różnych piesków, a ostatni z nich – Gucio – został z nią na zawsze. W 2023 roku ukończyła kurs trenerski w warszawskiej szkole dla psów Wymarzony pies. Stale zgłębia swoją wiedzę, czytając książki oraz biorąc udział w kursach i szkoleniach. Praca w PsiBufet pozwala jej łączyć dwie największe pasje – pieski i pisanie.