Czas czytania: 3 min
02 maj 2022
Wbrew pozorom nie wszystkie psy wylizują miskę do czysta. Niektóre pieski potrafią być bardzo wybredne, co może stanowić nie lada problem dla ich właścicieli. Twój pies to niejadek? Dowiedz się, co może być przyczyną takiego zachowania i jak sobie z tym poradzić. Oto kilka praktycznych porad!
Pamiętaj, że twój niejadek może tak naprawdę być... łasuchem. Jak to możliwe? Jeśli regularnie dokarmiasz swojego psa smakołykami, może on zacząć odmawiać swojej podstawowej karmy. Będzie czekał na coś lepszego i kombinował, żeby dostać przekąskę. Sposobem na to jest unikanie wszelkiego dokarmiania.
Tak jak u ludzi, tak i u psów posiłki powinny być spożywane regularnie. Ustal stałe pory podawania jedzenia i konsekwentnie trzymaj się tych godzin. Rekomendowane jest karmienie psa dwa razy dziennie. Duża dawka karmy przyjęta na raz może spowodować skręt żołądka i inne poważne problemy. Zwłaszcza jeśli jesteś właścicielem dużego psa o wąskiej klatce piersiowej, to pamiętaj, aby dzielić dzienną dawkę na kilka posiłków i karmić psa więcej niż raz dziennie.
Psy jedzą węchem! Nasze kochane czworonogi mają o wiele mniej kubków smakowych niż człowiek (ok. 1700 u psa i ok. 9000 u człowieka). Psy rozróżniają jedynie podstawowe smaki potraw. Słony, słodki i umami (mięsny) to te, które lubią. Z kolei gorzki i kwaśny są niepożądane. Od smaku mają natomiast o wiele lepiej rozwinięty zmysł węchu (ok. 80-220 mln komórek węchowych u psa, a ok. 5 mln u ludzi). Ważne jest więc, aby jedzenie podawane psu było świeże i ładnie pachniało. To niezwykle istotne w sytuacji, gdy nasz pupil to niejadek. Karmiąc świeżym pokarmem pamiętaj, że ciepłe posiłki pachną dużo intensywniej niż zimny pokarm z lodówki. Zadbaj więc o właściwą temperaturę posiłku. Możesz dodać ciepłą wodę do miski i wymieszać z nią pokarm wyciągnięty z lodówki.
Zapewnij psu spokój przy jedzeniu. Jeśli martwi Cię brak apetytu u psa i się tym stresujesz, pies z pewnością to wyczuje. Poproś wtedy inną osobę o podanie pokarmu. Żywienie u psa ma dużą wartość socjalną. Możesz podać karmę w czasie spożywania własnego posiłku lub przebywaj w jednym pomieszczeniu ze zwierzęciem w trakcie karmienia.
Jeśli pies nie zjada karmy od razu po podaniu, to po upływie 20 minut zabierz miskę. Ze względów behawioralnych karma nie powinna być dostępna dla psa przez cały czas. Po zakończonym karmieniu umyj miskę - nawet jeśli wydaje się, że psiak wylizał ją do czysta. Skuteczna może również okazać się zmiana miski do karmienia. Najlepszym rozwiązaniem będą miski ze stali nierdzewnej lub miski ceramiczne.
Istnieją też inne schematy karmienia, jakie możesz wypróbować.
Jeśli po zastosowaniu powyższych porad nie poprawił się apetyt twojego pupila, możesz spróbować zmienić stosowaną karmę. Przetestuj inne smaki, rodzaj i teksturę pożywienia. Dobrym pomysłem będzie również kontakt z weterynarzem. Problemy z apetytem mogą mieć podłoże zdrowotne. Do najczęstszych przyczyn można zaliczyć choroby jamy ustnej, stosowanie leków obniżających apetyt czy też występowanie uczuleń pokarmowych.
Na podstawie „Niezbędnik Opiekuna: Podstawy żywienia psów i kotów” – dr Karolina Hołda, Wydział Nauk o Zwierzętach, SGGW Warszawa