niejadek

Mam psa niejadka… Co robić?

Czas czytania: 6 min

06 sie 2024

  • Część psów to prawdziwe niejadki, które niechętnie jedzą podawany im pokarm.
  • Dlaczego pies odmawia jedzenia? Brak apetytu może mieć różnorakie podłoże, w tym zdrowotne lub behawioralne. Warto w pierwszej kolejności skonsultować się z weterynarzem, żeby wykluczyć ewentualne problemy ze zdrowiem.
  • Pamiętaj, że Twój niejadek może tak naprawdę być... łasuchem, który dostaje zbyt dużo smaczków między posiłkami. Na podstawową karmę nie ma już miejsca.
  • Zadbaj o regularność posiłków. Ustal stałe pory podawania jedzenia i konsekwentnie trzymaj się tych godzin.
  • Ważne jest, aby jedzenie podawane psu było wysokiej jakości i ładnie pachniało. Być może Twój pies nie chce jeść, bo jego karma zwyczajnie mu nie smakuje.
  • Zapewnij psu spokój przy jedzeniu. Jeśli martwi Cię brak apetytu u psa i się tym stresujesz, pies z pewnością to wyczuje.
  • Jeśli po zastosowaniu powyższych porad nie poprawił się apetyt twojego pupila, możesz spróbować zmienić stosowaną karmę.


Wbrew pozorom nie wszystkie psy wylizują miskę do czysta. Niektóre pieski potrafią być bardzo wybredne, co może stanowić nie lada problem dla ich opiekunów.


Twój pies to niejadek? Dowiedz się, co może być przyczyną takiego zachowania i jak sobie z tym poradzić.

Problem psa niejadka — przyczyny braku apetytu

"Pies niejadek" to określenie psa, który ma problemy z jedzeniem, wykazuje brak apetytu lub jest wybredny w kwestii pożywienia. Może to być związane z różnymi czynnikami, takimi jak:


  • stan zdrowia — problemy zdrowotne, takie jak przewlekły ból, choroby żołądkowo-jelitowe, infekcje czy inne dolegliwości, mogą wpływać na apetyt psa;
  • zmiana diety — nagłe zmiany w diecie lub nieodpowiednie pożywienie mogą zniechęcać psa do jedzenia;
  • stres i niepokój — czynniki emocjonalne, takie jak stres i lęk, mogą również wpływać na apetyt psa;
  • nuda lub brak aktywności — brak odpowiedniej ilości ruchu lub stymulacji umysłowej może sprawić, że pies będzie mniej zainteresowany jedzeniem;
  • nieodpowiednie warunki jedzenia — psy mogą być niechętne do jedzenia, jeśli miska jest brudna, miejsce karmienia jest hałaśliwe lub zakłócane przez inne zwierzęta.


Pierwszym krokiem do rozwiązania problemu może być konsultacja weterynaryjna w celu wykluczenia problemów zdrowotnych. Dopiero potem powinniśmy brać się za wprowadzanie ewentualnych zmian w diecie i rutynie psa.

Jak przekonać psa do jedzenia?

Karmienie psa niejadka może być wyzwaniem. Dobra wiadomość jest taka, że syndrom niejadka w większości przypadków da się pokonać.


Jak pobudzić apetyt psa, kiedy ten odmawia jedzenia? Mamy na to parę sposobów.

Nie dokarmiaj między posiłkami

Czy wiesz, że Twój niejadek może tak naprawdę być... łasuchem? Jak to możliwe?


Jeśli regularnie dokarmiasz swojego psa smakołykami, może on zacząć odmawiać swojej podstawowej karmy. Będzie czekał na coś lepszego i kombinował, żeby dostać przekąskę.


Sposobem na to jest unikanie wszelkiego dokarmiania.

Karm regularnie

Tak jak u ludzi, tak i u psów posiłki powinny być spożywane regularnie. Ustal stałe pory podawania jedzenia i konsekwentnie trzymaj się tych godzin.


Rekomendujemy karmienie psa dwa razy dziennie. Duża dawka karmy przyjęta na raz może spowodować skręt żołądka i inne poważne problemy.


Zwłaszcza opiekunowie dużych psów o wąskiej klatce piersiowej powinni pamiętać, aby dzielić dzienną dawkę na kilka posiłków i karmić psa więcej niż raz dziennie.

Polegaj na psim węchu

Psy jedzą węchem!


Nasze kochane czworonogi mają o wiele mniej kubków smakowych niż człowiek (ok. 1700 u psa i ok. 9000 u człowieka). Psy rozróżniają jedynie podstawowe smaki potraw. Słony, słodki i umami (mięsny) to te, które lubią. Z kolei gorzki i kwaśny są niepożądane.


Od smaku mają natomiast o wiele lepiej rozwinięty zmysł węchu (ok. 80-220 mln komórek węchowych u psa, a ok. 5 mln u ludzi).


Aby pobudzić apetyt psa, zadbaj więc o to, by jego jedzenie było świeże i ładnie pachniało. To niezwykle istotne w sytuacji, gdy jesteśmy opiekunami psiego niejadka.


Karmiąc świeżym jedzeniem pamiętaj, że ciepłe posiłki pachną dużo intensywniej niż zimny pokarm z lodówki, dzięki czemu też lepiej smakują. Zadbaj więc o właściwą temperaturę posiłku. Możesz dodać ciepłą wodę do miski i wymieszać z nią pokarm wyciągnięty z lodówki.

Zadbaj o stronę techniczną

Zapewnij psu spokój przy jedzeniu. Jeśli martwi Cię brak apetytu u psa i się tym stresujesz, pies z pewnością to wyczuje. Poproś wtedy inną osobę o podanie pokarmu.


Żywienie u psa ma dużą wartość socjalną. Możesz podać karmę w czasie spożywania własnego posiłku lub przebywaj w jednym pomieszczeniu ze zwierzęciem w trakcie karmienia.

Zwróć uwagę na miskę

Jeśli pies nie zjada karmy od razu po podaniu, to po upływie 20 minut zabierz miskę. Ze względów behawioralnych jedzenie nie powinno być dostępne dla psa przez cały czas.


Po zakończonym karmieniu umyj miskę — nawet jeśli wydaje się, że psiak wylizał ją do czysta. Brak odpowiedniej higieny prowadzi do namnażania się bakterii, co z kolei może mieć przykre konsekwencje zdrowotne dla psiaka.


Skuteczna może również okazać się zmiana miski do karmienia. Czy wiesz, że materiał, z którego wykonana jest miska, może wpływać na smak posiłku? Najlepszym wyborem będą miski ceramiczne lub miski ze stali nierdzewnej.

Zmień sposób karmienia

Zwykła miska jest dla Twojego psa zbyt nudna? Być może potrzebuje więcej stymulacji w postaci ciekawego wyzwania. Psy uwielbiają zdobywać jedzenie, dlatego też dla niektórych postawienie im przed nosem miski nie będzie atrakcyjne.


Istnieją na szczęście inne schematy karmienia, jakie możesz wypróbować:


  • karmienie szkoleniowe — podawanie co najmniej 1/3 dziennej dawki pokarmowej jako nagrody za wykonane polecenia lub pozytywne wzmocnienie pożądanych zachowań,
  • karmienie interaktywne — podawanie co najmniej 1/2 dziennej porcji pokarmu w sposób zmuszający psa do interakcji. Możesz to osiągnąć poprzez użycie specjalnej miski spowalniającej, maty do lizania lub zabawek typu kong.

Jaka karma dla psiego niejadka?

Kiedy pies ma problemy z apetytem i wykluczyliśmy problemy zdrowotne, powinniśmy przyjrzeć się jego diecie. Bardzo ważna jest jakość karmy, jaką podajemy naszemu psiakowi.


Dieta psa powinna opierać się na naturalnych składnikach najwyższej jakości. Dieta zbilansowana to taka, która dostarcza psu wszystkich niezbędnych wartości odżywczych — białka zwierzęcego z mięsa i podrobów, zdrowych tłuszczów (np. w postaci oleju z łososia) oraz węglowodanów pochodzących z warzyw i owoców.


Rynek zoologiczny wprost zalewa nas różnymi rodzajami karmy dla psów. W przypadku psich niejadków lepiej od suchej karmy może sprawdzić się karma mokra, która jest bardziej aromatyczna, a przez to także bardziej smakowita.


Świetnym wyborem będzie również karmienie domowe, które daje nam pełną kontrolę nad składem, dzięki czemu możemy dostosować jedzenie psa do jego preferencji smakowych oraz ewentualnych dolegliwości zdrowotnych czy alergii.


Alternatywą do posiłków gotowanych w domu może być catering dla psa. PsiBufet przekonał już niejednego psiego niejadka. To jedzenie, które powstaje tylko z naturalnych składników jakości human-grade — dokładnie takich, jakie możesz znaleźć w swojej kuchni.


Dodatkowym atutem cateringu jest wygoda dla opiekunów psów. Działamy na podobnej zasadzie, co dieta pudełkowa dla ludzi — posiłki są dostarczane cyklicznie prosto pod Twoje drzwi w idealnie odmierzonych porcjach.


Jedzenie podajesz psu na świeżo, prosto z lodówki. Możesz je delikatnie podgrzać, aby dodatkowo podbić jego walory smakowe. Brzmi przekonująco? Wypróbuj!

Podsumowanie. Co robić, gdy Twój pies to niejadek

Zrozumienie przyczyn braku apetytu u psa i znalezienie skutecznych rozwiązań może być wyzwaniem, ale jest to klucz do zapewnienia zdrowia i dobrostanu Twojego pupila.


Pamiętaj, że każdy pies jest inny, więc to, co działa dla jednego, może nie być skuteczne dla innego. Cierpliwość, systematyczne podejście i otwartość na eksperymentowanie z różnymi metodami są kluczowe w procesie poprawy apetytu u psa niejadka.


Dobrym pomysłem będzie również kontakt z weterynarzem, ponieważ problemy z apetytem mogą mieć podłoże zdrowotne. Do najczęstszych przyczyn można zaliczyć choroby jamy ustnej, stosowanie leków obniżających apetyt czy też występowanie alergii pokarmowych.



Dowiedz się więcej:


Bibliografia