olej dla psa olej dla psa

Olej dla psa – jaki będzie najlepszy?

Czas czytania: 7 min

28 mar 2023

 • Olej dla psa może stanowić wartościowy dodatek do codziennej diety.
 • W diecie psa znaleźć się mogą zarówno oleje z ryb morskich, jak i oleje roślinne (np. olej rzepakowy).
 • Jeśli chcemy wzbogacić dietę psa o olej, musimy pamiętać, że jest on niezwykle kaloryczny.
 • Podając olej, powinniśmy dawkować go z umiarem lub wybrać karmę z jego dodatkiem, gdzie ilość kalorii z oleju została uwzględniona w całej porcji.


Opiekunowie, chcąc jak najlepiej zadbać o domowego czworonoga, stosują często przeróżne dodatki do diety psa. Wśród najpopularniejszych suplementów podawanych pupilowi znajdują się nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 i omega-6, pochodzące z oleju z ryb morskich i olejów roślinnych. Składniki te mogą mieć wiele prozdrowotnych właściwości. Jakie działanie na organizm psa ma dodatek oleju i nienasyconych kwasów tłuszczowych? Czy warto podawać olej dla psa na sierść? Jaki olej będzie najzdrowszy i jak należy go podawać?

Olej w diecie psa – jakie może przynieść korzyści?

Dodatek oleju w żywieniu psa to przede wszystkim źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Ich dodanie niesie ze sobą wiele korzyści dla całego organizmu psa i może stanowić wsparcie przy przeróżnych dolegliwościach zdrowotnych. Olej dla psa może między innymi:

 • łagodzić skórne objawy alergii pokarmowych i kontaktowych,
 • wspierać funkcjonowanie wątroby i nerek,
 • ograniczać stany zapalne towarzyszące wielu dolegliwościom zdrowotnym,
 • zwiększać odporność u psa,
 • poprawiać wygląd skóry i sierści oraz eliminować powstawanie łupieżu,
 • wspierać funkcjonowanie układu nerwowego i pozytywnie wpływać na samopoczucie,
 • obniżać poziom cholesterolu,
 • poprawiać ruchomość stawów w przypadku zwyrodnień lub dysplazji,
 • zapobiegać rozwojowi nowotworów.

Nienasycone kwasy tłuszczowe są także niezbędne do prawidłowego rozwoju szczeniąt. Wspomagają rozwój mózgu i proces uczenia się.

Jaki olej dla psa wybrać?

Nieprawdą jest, że w żywieniu psa wartość mają wyłącznie oleje pochodzenia zwierzęcego. Zawarte w olejach roślinnych kwasy tłuszczowe są wprawdzie gorzej przyswajalne przez psa, jednak nie są całkowicie pozbawione wartości. Oleje roślinne, takie jak olej rzepakowy, oliwa z oliwek czy olej lniany zawierają także inne cenne dla psa składniki odżywcze. Przede wszystkim witaminę E i K, a nieraz także niewielkie ilości substancji mineralnych. Jaki olej dla psa wybrać?

Olej rybny

Olej z ryb morskich, w szczególności olej z łososia to źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 w najbardziej przyswajalnej dla czworonoga formie. Wysoka zawartość kwasów tłuszczowych EPA i DHA sprawia, że olej z łososia ma najkorzystniejszy stosunek omega-3 do omega-6 (aż 17:1). Jego podawanie może więc nie tylko poprawiać wygląd sierści i zdrowie skóry. Może także zrównoważyć wysoką zawartość omega-6 w codziennym pożywieniu psa i dobroczynnie wpływać na funkcjonowanie całego jego organizmu. Olej rybny dla psa jest także źródłem witamin E i D oraz kwasów tłuszczowych z rodziny omega-9.

Olej lniany

Olej tłoczony z nasion lnu również charakteryzuje się korzystnym stosunkiem nienasyconych kwasów tłuszczowych (3:1). Zawiera ponad 45% kwasu alfa-linolenowego mającego korzystny wpływ na układ krwionośny psa, a także reguluje ciśnienie krwi, łagodzi stany zapalne i ma właściwości antyoksydacyjne. Olej lniany zawiera także witaminę E i sterole roślinne.

Olej rzepakowy

Nierafinowany, czyli tłoczony na zimno olej rzepakowy również jest dobrym źródłem kwasu alfa-linolenowego, choć zawiera go mniej niż olej lniany - stosunek kwasów omega-3 i -6 w oleju rzepakowym wynosi około 1:3. Zawiera jednak inne prozdrowotne związki, takie jak sterole roślinne obniżające poziom cholesterolu, polifenole o przeciwnowotworowym działaniu oraz witaminy E, K i A. Z tego względu w diecie psa jak najbardziej może się znaleźć olej rzepakowy.

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek nie wzbogaci wprawdzie diety psa w cenne kwasy tłuszczowe omega-3 (zawiera ich tylko śladowe ilości), jednak może być źródłem innych prozdrowotnych substancji. Zawiera bowiem witaminy E i K oraz przeciwnowotworowe fitosterole i terpeny o przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych właściwościach.

Olej słonecznikowy 

Olej słonecznikowy jest doskonałym źródłem witaminy E oraz jest bogaty w kwasy tłuszczowe, takie jak kwas linolowy. Wpływają one korzystnie na stan zdrowia skóry i jakość sierści. Dzięki zawartości fitosteroli może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych zwierzaka.

Inne oleje dla psa

Niektóre oleje, takie jak olej z ostropestu, olej z pestek winogron, olej z dyni czy olej z czarnuszki również mogą mieć swoje zastosowanie w diecie psa. Zawierają bowiem nie tylko witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe (w tym cenny kwas gamma-linolenowy), ale także przeróżne prozdrowotne składniki, takie jak fitosterole czy garbniki o działaniu oczyszczającym, przeciwnowotworowym czy wspomagającym funkcjonowanie wątroby. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie oleje roślinne będą miały odpowiedni stosunek nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 do omega-6. Dlatego w diecie psa nie należy stosować ich zbyt często.


Olej rycynowy i olej parafinowy (parafina) mogą natomiast stanowić pomoc w przypadku zatwardzeń u psa. Chcąc podać psu olej na zatwardzenie, powinniśmy jednak najpierw skonsultować się z lekarzem weterynarii i ustalić przyczynę zaparć u naszego pupila.

Olej w żywieniu psów - o czym jeszcze należy pamiętać?

Przy wyborze oleju dla psa należy zwrócić uwagę nie tylko na jego rodzaj, ale także na opakowanie. Olej powinien być sprzedawany w butelkach z ciemnego szkła, które będzie chronić zawarte w nim tłuszcze przed działaniem promieni słonecznych. Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 ulegają także utlenieniu w kontakcie z powietrzem. Dlatego opakowanie oleju powinno mieć szczelne zamknięcie lub pompkę, która przy okazji ułatwi dawkowanie. Olej stosowany w diecie należy również chronić przed wysokimi temperaturami i po otwarciu przechowywać w lodówce. Wszystkie oleje dla psa należy podawać na zimno.

Ile oleju można podać psu?

Podając psu olej należy pamiętać, że jest to tłuszcz - każdy rodzaj oleju zawiera wyjątkowo dużo kalorii. Regularne podawanie dużej ilości oleju dla psa będzie więc przyczyną nadwagi i otyłości. Natomiast jednorazowy nadmiar tłuszczu w misce zwierzaka może wywołać u niego biegunkę i zapalenie trzustki. Dlatego włączając do diety psa oleje roślinne lub rybne, musimy zacząć od niewielkich ilości i bacznie obserwować reakcje organizmu czworonoga.


Na etykiecie oleju dla psa znajdziemy rozpisane dawkowanie zależne od wielkości naszego zwierzaka. Jeśli chcemy podawać psu olej ze sklepu spożywczego, powinniśmy zachować umiar. Psom małym i miniaturowym możemy podawać zaledwie kilka kropel oleju. Średnim zwierzakom maksymalnie pół łyżeczki od herbaty. Dużym psom - całą łyżeczkę oleju dziennie. Możemy też wybrać dla psa karmę, która już w składzie ma dodatek oleju. Dzięki temu nie ma ryzyka, że przedawkujemy jego ilość, a z prozdrowotnych właściwości oleju nasz psiak skorzysta podczas każdego posiłku.

Podsumowanie – o czym należy pamiętać przy wyborze oleju dla psa?

Olej może stanowić wartościowy dodatek do codziennej diety. Zawarte w nim nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 i omega-6 mają bowiem wiele prozdrowotnych właściwości. W diecie psa znaleźć się mogą zarówno oleje z ryb morskich - w szczególności z łososia stanowiący źródło kwasów EPA i DHA - jak i oleje roślinne. 


Wybierając olej, powinniśmy zwrócić uwagę na jego opakowanie. Butelka z ciemnego szkła zabezpieczona szczelną zakrętką lub pompką ochroni cenne składniki przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i tlenu. Jeśli chcemy wzbogacić psią dietę o olej, musimy pamiętać, że jest on niezwykle kaloryczny. Poza tym jego nadmiar może poskutkować nie tylko otyłością, ale także biegunką i zapaleniem trzustki. Dlatego podając pupilowi olej, powinniśmy dawkować go z umiarem lub wybrać karmę z jego dodatkiem.