karma dla maltańczyka karma dla maltańczyka

Karma dla maltańczyka – porady i wskazówki

Czas czytania: 7 min

13 gru 2022

  • Maltańczyk to niewielki, ważący 3-4 kg biały piesek, który znany jest z towarzyskiego usposobienia. Ma też dużo energii do zabawy.
  • Choć pies tej rasy lubi jeść, trzeba zwracać uwagę na to, ile naprawdę zjada - wszystko dlatego, że ma skłonność do nadwagi.
  • U maltańczyków dość często zdarzają się alergie, które objawiają się nadmiernym łzawieniem, a ono z kolei daje efekt żółtych zacieków pod oczami.
  • Aby uniknąć możliwych alergii i problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi, należy wybierać wysokiej jakości, zbilansowane karmy.
  • Najlepsza karma dla maltańczyka będzie monobiałkowa i bezzbożowa, z dużą zawartością mięsa. Warto zwrócić uwagę, by wybrane przez nas pożywienie nie zawierało barwników czy konserwantów.

Maltańczyk to rasa, która podbiła serca wielu opiekunów domowych czworonogów. Niewielkie rozmiary, łagodne usposobienie i żywiołowy charakter tego delikatnego psiaka sprawiają, że jest on doskonałym pupilem dla całej rodziny. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, skłonność do tworzenia się zacieków pod oczami i nadwagi, psy tej rasy mają specyficzne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Czym karmić maltańczyka, by pięknie wyglądał i cieszył się doskonałym zdrowiem? Sprawdź, co powinna zawierać najlepsza karma dla psa rasy maltańczyk!

Czym karmić psa?

Małe rozmiary maltańczyka, niewielkie zapotrzebowanie na składniki odżywcze oraz skłonność do nadwagi sprawiają, że psiak tej rasy nie musi otrzymywać dużych posiłków. Dzięki temu cena karmy nie będzie dla nas większą przeszkodą przy wyborze sposobu żywienia psa. Istotne jest to, by postawić na najwyższą jakość.

Sucha karma

W żywieniu maltańczyków doskonale sprawdza się wysokiej jakości sucha karma przeznaczona dla psów małych ras – szczególnie ze względu na niewielki rozmiar granulek, z którymi bez problemu poradzą sobie szczęki tego psa. Sucha karma dla maltańczyka powinna charakteryzować się zbilansowaną zawartością składników odżywczych i bazować przede wszystkim na suszonym lub świeżym mięsie. Warto, by w jej składzie znalazły się także warzywa, owoce i dodatki wpływające na wygląd sierści, czyli olej z łososia i drożdże piwne. Robiąc zakupy w sklepie stacjonarnym, spytajmy pracownika o polecane produkty dla maltańczyków.

Mokra karma

Przy wyborze mokrej karmy dla maltańczyka, powinniśmy zwrócić uwagę na jej skład. Odpowiednia karma będzie charakteryzować się wysoką zawartością mięsa, podrobów i ograniczonym do minimum dodatkiem węglowodanów. Ważna jest także wielkość opakowań. W przypadku maltańczyków warto wybierać małe puszki i saszetki mieszczące porcje na jeden dzień. Dzięki temu mokra karma podawana psu zawsze będzie świeża i zachowa swoje wartości odżywcze.

Psi catering

Nie każdy opiekun psa chce żywić swojego pupila karmą komercyjną. I nic dziwnego – gotowe produkty zawierają nieraz niepotrzebne barwniki, konserwanty i syntetyczne witaminy. Wysoki stopień przetworzenia takich produktów sprawia także, że zawarte w nich wartości odżywcze są słabiej przyswajalne. Żywienie psa posiłkami przygotowywanymi w domu niesie ze sobą jednak ryzyko niedoborów pokarmowych. Chcąc zapewnić maltańczykowi wartościowe pożywienie stworzone ze świeżych składników, możemy skorzystać z usług firm kateringowych dla psów, takich jak PsiBufet. Firma ta oferuje zdrowe, zbilansowane pod okiem psiego dietetyka posiłki, których smakowi nie oprze się nawet najbardziej wybredny maluch. Każda porcja pokarmu pakowana jest osobno, co ułatwia dawkowanie karmy i pozwala na zachowanie cennych składników odżywczych.

Ile karmy podawać pupilowi w zależności od jego wieku? 

Na opakowaniu suchej i mokrej karmy dla psa znajdziemy szczegółowo rozpisane dawkowanie pokarmu zależne przede wszystkim od wagi naszego pupila. Trzeba jednak pamiętać, że zapotrzebowanie maltańczyka na składniki odżywcze zależeć będzie przede wszystkim od indywidualnych cech danego psa – jego wieku, stanu zdrowia i poziomu aktywności. Dokładne dawkowanie mokrej lub suchej karmy należy więc ustalić samodzielnie. Informacja z etykiety karmy jest bowiem jedynie orientacyjną wartością, która powinna być zmniejszona, jeśli psiak zacznie tyć lub zwiększona, gdy zacznie chudnąć. W przypadku karmy dla psa PsiBufet wielkości porcji obliczane są na podstawie informacji podanych przez opiekuna i dostosowywane są do wyjątkowych potrzeb konkretnego pupila. Wystarczy więc podawać pieskowi takie porcje, jakie przyjdą do nas w paczce.

Karma dla szczeniaka maltańczyka

Żywienie maltańczyka w okresie szczenięcym jest niezwykle ważne – wszelkie błędy i niedobory odbiją się na całym późniejszym życiu psa. Młodym maltańczykom należy podawać karmę dla szczeniaków małych ras, która będzie zbilansowana nie tylko pod kątem zawartości białka i tłuszczu, ale także dostarczy rosnącemu psu niezbędnych witamin i minerałów. Dlatego opiekunowie, którzy nie mają wystarczającej wiedzy z zakresu żywienia psa, nie powinni samodzielnie przygotowywać maluchowi posiłków. Jeśli nie chcemy karmić pupila suchą karmą, możemy zdecydować się na podawanie mu karmy mokrej lub psi katering. Szczeniak maltańczyka powinien otrzymywać 3-4 posiłki dziennie.

Karma dla dorosłego maltańczyka

Dorosłemu maltańczykowi możemy podawać zarówno karmę suchą i mokrą, jak i domowe posiłki. Dzienną dawkę pokarmu dla dorosłego maltańczyka należy podzielić na 2-3 równe porcje i podawać je o stałych porach. Jeśli zamówimy karmę PsiBufet, otrzymamy paczki z porcjami na każdy dzień. Wówczas zawartość woreczka dzielimy na określoną ilość posiłków, ale - co ważne - całą paczkę podajemy w ciągu jednego dnia.

Żywienie maltańczyka – na co zwrócić uwagę?

Maltańczyk, tak jak każdy pies, będzie wymagał pełnowartościowego pokarmu dostosowanego do jego wieku, poziomu aktywności i stanu zdrowia. Karma dla maltańczyka musi zawierać optymalny poziom białka i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, a także składników odżywczych stanowiących budulec i źródło energii dla mięśni tego aktywnego psiaka. W składzie najlepszej karmy dla psa powinny znaleźć się także warzywa, owoce i zioła, które dostarczą psu niezbędnych witamin, cennych antyoksydantów i błonnika regulującego pracę jelit. Jednak to nie wszystko, na co powinniśmy zwrócić uwagę, chcąc zadbać o żywienie psa tej rasy.

Charakterystyka rasy maltańczyk

Maltańczyki to niewielkie psiaki, które w dorosłym życiu osiągają wagę 3-4 kg. Psy tej rasy są inteligentne, energiczne i chętne do zabawy. Są także podatne na szkolenie pozytywnymi metodami przy użyciu smakołyków. Przy podawaniu smaczków trzeba jednak uważać, by nie doprowadzić małego pupila do nadwagi – dodatkowe kilogramy mogą nadmiernie obciążyć stawy tego delikatnego psiaka i doprowadzić do ich zwyrodnień i kulawizny. Maltańczyk to rasa długowieczna i stosunkowo zdrowa. Jeśli zadbamy o odpowiednie żywienie psa i profilaktykę zdrowotną, psiak ten będzie mógł towarzyszyć nam nawet 20 lat!

Przebarwienia sierści

Maltańczyki słyną ze swojej śnieżnobiałej okrywy włosowej. Cecha ta uwarunkowana jest genetycznie –  obecne w skórze maltańczyka melanocyty mają ograniczoną zdolność do produkcji barwników nadających sierści kolor. Nie znaczy to, że są tej zdolności całkowicie pozbawione. Sierść rasowego maltańczyka może mieć nie tylko czysto biały kolor, ale także blady odcień kości słoniowej oraz delikatne, cytrynowe refleksy. Powstawanie takich zażółceń może być również efektem wilgoci i częstej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Kolor sierści u psów tej rasy nie jest natomiast zależny od składu diety.

Zacieki u maltańczyka

Pojawianie się rdzawych zacieków pod oczami to częsty problem trapiący opiekunów białych psów. Za ich powstawanie odpowiadają bakterie i drożdżaki namnażające się w wilgotnej od łez sierści. Nadmierna produkcja łez - będąca przyczyną tych problemów - może być spowodowana wadliwą budową oka, niedrożnością kanalików łzowych, podrażnieniem oczu przez włoski lub pyły, a także być skutkiem przeróżnych alergii, w tym alergii pokarmowej


Powodować ją mogą przeróżne składniki pokarmu – między innymi kurczak, wołowina, nabiał, jaja i ryby, a także zawarte w karmie konserwanty i sztuczne barwniki. Jeśli podejrzewamy, że zacieki pod oczami naszego pupila są spowodowane alergią, powinniśmy wybrać wysokiej jakości karmę o jak najmniejszej ilości składników, na przykład monobiałkową czy bezzbożową. Możemy także zdecydować się na samodzielne przygotowywanie psu posiłków lub skorzystanie z usług psiego kateringu. Pozwoli to wyeliminować z diety czworonoga zbędne konserwanty, barwniki i szkodliwe substancje chemiczne.

Podsumowanie - najlepsza karma dla maltańczyka

Odpowiednie żywienie to klucz do zachowania dobrego zdrowia i długowieczności. Jest ono niezwykle ważne w przypadku psów małych ras i szczeniąt. Dlatego karma dla maltańczyka powinna być zbilansowana pod kątem zawartości składników odżywczych – białka, tłuszczu, witamin i minerałów. W żywieniu psów tej rasy sprawdzają się przede wszystkim suche lub mokre karmy monobiałkowe i bezzbożowe, a także świeże, domowe diety oferowane przez firmy kateringowe dla psów.