10 świątecznych niebezpieczeństw dla psa
10 swiatecznych zagrozen dla psa 10 swiatecznych zagrozen dla psa

10 świątecznych niebezpieczeństw dla psa

Czas czytania: 4 min

23 lis 2023

  • Święta to czas radości, ale też wiele potencjalnych zagrożeń dla psów.

  • Ważne jest, by zwłaszcza w tym okresie zachować czujność i mieć świadomość różnych niebezpieczeństw, jakie wiążą się ze Świętami.

  • Uważaj zwłaszcza na orzechy, dekoracje świąteczne, alkohol, igły choinkowe, czekoladę, niektóre rośliny, papier do pakowania prezentów i wstążki, słodycze, lampki i świeczki.

Okres świąteczny to czas radości i wspólnych spotkań, pełen wspaniałych dekoracji i pysznego jedzenia. Wśród tego wszystkiego kryją się jednak potencjalne zagrożenia, które mogą stanowić poważne ryzyko dla naszych psiaków. Dlatego tak ważne jest, by zwłaszcza w tym okresie zachować czujność i mieć świadomość różnych zagrożeń, jakie wiążą się ze Świętami.

1. Orzechy

W wielu świątecznych potrawach i smakołykach pojawiają się orzechy. Chociaż te chrupiące przysmaki mogą być kuszące także dla psów, niektóre orzechy, zwłaszcza makadamia, stanowią poważne zagrożenie dla czworonogów. Jedzenie orzechów makadamia może prowadzić do objawów takich jak letarg, wymioty czy drgawki u psów. Dlatego, aby zapewnić bezpieczeństwo swojemu psiakowi, przechowuj orzechy makadamia poza jego zasięgiem.

2. Dekoracje świąteczne

Bombki, światełka i ozdoby dodają świątecznego blasku naszym domom, ale stanowią również potencjalne zagrożenie dla ciekawskich psów. Ozdoby te, jeśli zostaną połknięte, mogą spowodować poważne problemy, takie jak zablokowanie lub uszkodzenie jelit. Aby chronić swojego psiaka przed niebezpieczeństwem, upewnij się, że ozdoby znajdują się poza jego zasięgiem lub są bezpiecznie, odpowiednio wysoko przymocowane.

3. Alkohol

Świętowanie często wiąże się ze spożywaniem napojów alkoholowych. Musimy przy tym pamiętać, że wypicie alkoholu może mieć poważne konsekwencje dla psów. Nawet niewielkie ilości trunku mogą wywołać odurzenie, prowadzące do wymiotów, problemów z koordynacją ruchową, trudności w oddychaniu, a w ciężkich przypadkach nawet śpiączkę lub śmierć. Aby zapewnić psu bezpieczeństwo, przechowuj wszystkie napoje alkoholowe z dala od zwierzaka.

4. Igły choinkowe

Urok pięknie przystrojonej choinki często wprowadza do domu prawdziwy klimat Świąt, ale wiąże się też z potencjalnymi zagrożeniami. Igły z choinki, choć atrakcyjne wizualnie, mogą być ostre i powodować podrażnienia lub obrażenia, jeśli zostaną połknięte przez psy. Dlatego regularnie zamiataj igły, które zdążyły spaść, aby zapobiec przypadkowemu połknięciu ich przez pupila.

5. Czekolada

Czekolada, będąca kwintesencją świątecznej przyjemności, stanowi poważne zagrożenie dla psów. Zawiera teobrominę i kofeinę, które są wysoce toksyczne dla naszych zwierzaków i mogą powodować wymioty, biegunkę, drżenie, drgawki, a w ciężkich przypadkach śmierć. Chroń swojego przyjaciela, trzymając wszystkie czekoladowe smakołyki poza jego zasięgiem.

6. Rośliny świąteczne

Gwiazda betlejemska (poinsecja), jemioła i ostrokrzew to tradycyjne rośliny świąteczne, które stwarzają w naszych domach odpowiedni nastrój, ale mogą też stanowić zagrożenie dla psów. Zjedzenie tych roślin może prowadzić do zaburzeń żołądkowo-jelitowych lub, w ciężkich przypadkach, do poważniejszych powikłań. Ważne jest, aby trzymać te rośliny poza zasięgiem psa lub rozważyć wybór sztucznych alternatyw. Wszystko z troski o bezpieczeństwo pupila.

7. Papier do pakowania prezentów i wstążki

W całej tej radości z rozpakowywania prezentów czasem zapominamy, że wokół zostały resztki papieru do pakowania czy wstążki, które mogą kusić psy. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że połknięcie tych elementów może prowadzić do problemów trawiennych lub zaczopowania jelit u psów. Dlatego po rozpakowaniu prezentów należy niezwłocznie posprzątać, by uniknąć potencjalnego zagrożenia.

8. Słodycze

Słodycze i gumy do żucia, zwłaszcza te zawierające ksylitol, mogą być wysoce toksyczne dla psów. Sztuczny słodzik, jakim jest ksylitol, może prowadzić do szybkiego uwalniania insuliny, powodując niebezpiecznie niski poziom cukru we krwi, drgawki i niewydolność wątroby u psów. Dlatego upewnij się, że wszystkie słodycze trzymasz z dala od pupila, aby uniknąć tego świątecznego niebezpieczeństwa.

9. Lampki

Błyszczące światełka zdobiące domy zachwycają, ale stanowią również zagrożenie dla psów. Te bardziej ciekawskie psiaki, a zwłaszcza szczeniaki, czasem próbują żuć przewody elektryczne, co może prowadzić do poparzeń lub porażenia prądem. Dlatego trzymaj przewody poza zasięgiem psiego pyszczka i odpowiednio je zabezpiecz, aby zapobiec wypadkowi. Dotyczy to zarówno lampek zdobiących dom na zewnątrz, jak i tych choinkowych, które znajdują się w mieszkaniu.

10. Świeczki

Zapalone świece, choć tworzą przytulną atmosferę, mogą stanowić zagrożenie, jeśli zostaną przewrócone przez merdające ogony lub ciekawskie łapy. Umieszczaj świeczki w miejscach niedostępnych dla swojego pupila, aby uniknąć poparzenia czy nawet pożaru. Jeśli opiekujesz się wyjątkowo aktywnym psem, który potrafi dostać się naprawdę wszędzie, rozważ zakup świeczki elektrycznej.

Bibliografia

  • Lasek O., Więcławska A., Wawrysiuk P. (2021). Psi bufet. 63 przepisy na zdrowe i smakowite dania dla twojego psa.