Czarny terier rosyjski

Czarny terier rosyjski

Czarny terier rosyjski to duży, krzepki pies o harmonijnej budowie i dużej głowie. Psy tej rasy są pewne siebie i opanowane, a przy tym gotowe, by w każdej chwili bronić swojego opiekuna. Podatność na szkolenie, inteligencja i nieufność wobec obcych osób czynią z niego doskonałego stróża i psa służbowego. Pies ten wymaga doświadczonego opiekuna, gdyż nieodpowiednio wychowany może stać się agresywny.

Aktywność

Aktywność

8/10

Pielęgnacja

Pielęgnacja

9/10

Podatność

Podatność

5/10

Długość życia

Długość życia

5/10

Z tego artykułu dowiesz się:

Z tego artykułu dowiesz się:

Czarny terier rosyjski - Opis i wygląd rasy

Czarny terier rosyjski to duży, dość masywny pies mogący ważyć 45-60 kg. Psy tej rasy mają proporcjonalną, masywną i długą głowę o zwężającej się kufie, wiszących trójkątnych uszach i średniej wielkości, ciemnych oczach.


Tułów czarnego teriera rosyjskiego powinien być mocny, prosty i umięśniony, z głęboką i szeroką klatką piersiową. Ogon musi być gruby u nasady, o kształcie sierpowatym lub szablowatym. Proste, równoległe i dobrze umięśnione kończyny powinny pozwalać psu na swobodny, harmonijny kłus.


Czarny terier rosyjski ma dwuwarstwową sierść składającą się z twardego, gęstego i lekko falowanego włosa okrywowego oraz miękkiego podszerstka. Sierść na głowie powinna tworzyć obfite brwi, wąsy i brodę, które podkreślają masywność głowy.


W rasie czarny terier rosyjski akceptowane jest jedynie czarne umaszczenie. Dopuszcza się niewielką ilość przesianych, szarych włosów. Białe znaczenia, szare lub białe plamy i rude naloty na sierści stanowią poważną wadę.

Czarny terier rosyjski

Czarny terier rosyjski - Charakter i usposobienie

Czarny terier rosyjski to rasa wyhodowana do stróżowania i pracy w służbach. Psy tej rasy musiały odznaczać się odwagą, inteligencją, podatnością na szkolenie i podejrzliwością w kontaktach z obcymi ludźmi. Dzisiejsze czarne teriery rosyjskie zachowały swój niegdysiejszy charakter – są opanowane, chętne do pracy i oddane opiekunowi, którego w razie potrzeby będą aktywnie bronić.

Charakter

Czarny terier rosyjski chętnie okazuje czułości wszystkim domownikom, choć często wybiera sobie jedną osobę, do której najbardziej się przywiązuje. Dość dobrze dogaduje się ze starszymi dziećmi, jest delikatny, cierpliwy i skory do zabawy. Jego kontakty z maluchami muszą być jednak nadzorowane przez osobę dorosłą ze względu na duże rozmiary psa, który może niechcący wyrządzić krzywdę dziecku. Nie będzie natomiast dobrym wyborem dla rodziny z małymi dziećmi, gdyż wyjątkowo nie przepada za niedelikatnym traktowaniem i może bronić się przed nim w gwałtowny sposób.


Czarne teriery rosyjskie nie lubią obcych ludzi i traktują ich z dużą podejrzliwością. Dość łatwo jednak przekonują się do gości przyjaźnie nastawionych do ich członków rodziny. Psy tej rasy sprawdzą się w roli domowego stróża, który nie szczeka bez powodu i odgoni potencjalnych intruzów swoim groźnym wyglądem. Czarnych terierów rosyjskich nie należy trzymać wyłącznie w ogrodzie lub w kojcu, gdyż odizolowane od rodziny staną się nieszczęśliwe, sfrustrowane i nabiorą niszczycielskich skłonności.


Pewne siebie, opanowane czarne teriery rosyjskie nie zaczepiają innych psów napotkanych na spacerze. Natrętnego awanturnika mogą jednak potraktować wyjątkowo niedelikatnie, dlatego wymagają odpowiedniej socjalizacji i nauki prawidłowej komunikacji z przedstawicielami tego samego gatunku. Zabawy psa tej rasy z innymi czworonogami (szczególnie mniejszymi) muszą odbywać się pod kontrolą opiekuna. Niektóre czarne teriery rosyjskie mogą wykazywać instynkt łowiecki, przez co mogą mieć problem z zaakceptowaniem towarzystwa kota i innych mniejszych zwierząt domowych.

Usposobienie

Czarne teriery rosyjskie to wytrzymałe, silne psy, które potrzebują dużej dawki ruchu i ciekawego zajęcia. Zamknięty w ogrodzie, odizolowany od świata pies tej rasy może szybko stać się reaktywny, a nawet agresywny, dlatego opiekun musi zapewnić pupilowi codzienne, długie spacery poza terenem posesji. 


Czarny terier rosyjski doskonale sprawdzi się w roli towarzystwa dla biegacza i chętnie wybierze się na wycieczkę do lasu lub nad jezioro. Trzeba jednak pamiętać, że psy tej rasy nie lubią gwałtownych zmian w otoczeniu, dlatego nie będą dobrym wyborem dla osób lubiących dużo podróżować. Ze względu na dużą nieufność w stosunku do obcych ludzi, czarny terier rosyjski nie będzie czuł się dobrze na spacerze w dużym mieście lub parku uczęszczanym przez tłumy spacerowiczów.


Wyhodowane do pracy w służbach czarne teriery rosyjskie są inteligentne i szybko się uczą. Bywają jednak uparte i niezależne, dlatego wymagają konsekwentnego i doświadczonego opiekuna, który zaplanuje ciekawe sesje szkoleniowe i zadba o motywację pupila. Psa tej rasy nie należy wychowywać za pomocą krzyku i kar – czarny terier rosyjski może gwałtownie bronić się przed złym traktowaniem i doskonale zapamiętuje wyrządzone mu krzywdy. 


Odpowiednio zmotywowany pies sprawdzi się w takich sportach, jak obedience, obrona sportowa czy tropienie użytkowe.

Czarny terier rosyjski - Historia rasy

Czarny terier rosyjski to rasa wyhodowana w Rosji do celów wojskowych. Przy jej tworzeniu wykorzystano wiele istniejących już pracujących ras psów.

Początki

Po II wojnie światowej kynolodzy z wojskowego ośrodka hodowli i szkolenia pod Moskwą rozpoczęli prace hodowlane w celu stworzenia uniwersalnego psa do pracy, który sprawdziłby się zarówno w roli domowego obrońcy, jak i psa służbowego. W tym celu zaczęli sprowadzać z Europy psy znane ze swojej odwagi, ciętości i podatności na szkolenie, które krzyżowano ze sznaucerem olbrzymim. Wśród tych ras znalazły się między innymi rottweilery, airedale teriery i nowofundlandy, choć wykorzystano także rodzime owczarki kaukaskie.


Główne prace hodowlane prowadzone były w hodowli Czerwona Gwiazda. Po 1957 roku wiele szczeniąt trafiło także do cywilnych hodowców, którzy również wzięli udział w tworzeniu rasy.

Rozwój rasy

W 1955 roku na wystawie w Moskwie zaprezentowano pierwsze wyhodowane psy, a w 1958 roku stworzono pierwszy szczegółowy opis rasy. W 1979 roku ogłoszono zakończenie prac hodowlanych i opracowano szczegółowy wzorzec rasy czarny terier rosyjski.


Rasa uznana została przez FCI w 1984 roku. Ostatecznie psy te nie trafiły do rosyjskich wojsk – zaczęto je wykorzystywać w armii dopiero po 2012 roku.

Obecnie

Obecnie czarny terier rosyjski to rasa znana na całym świecie, choć nie jest zbyt liczna ani popularna. Duże, dość kosztowne w utrzymaniu psy obronne nie sprawdzają się zbyt dobrze w roli pupila dla osób mieszkających w miastach ani dla rodzin z małymi dziećmi.

Czarny terier rosyjski - Pielęgnacja i zdrowie

Czarny terier rosyjski

Czarny terier rosyjski wymaga czasochłonnej, regularnej pielęgnacji. Psy tej rasy są stosunkowo zdrowe i odporne, choć mogą mieć wrażliwy układ trawienny.

Pielęgnacja

Pielęgnacja czarnego teriera rosyjskiego nie jest łatwa. Szorstka, gęsta sierść psa tej rasy wymaga częstego czesania, rozplątywania kołtunów i usuwania zabrudzeń, jakie mogą wplątywać się w nią podczas spacerów. Do wyczesywania nadmiaru podszerstka przyda się szczotka pudlówka, natomiast do rozczesywania włosów okrywowych konieczny będzie metalowy grzebień. Praktykuje się też mycie psu brody po każdym posiłku.


Psy rasy czarny terier rosyjski nie wymagają częstych kąpieli. Muszą być natomiast strzyżone przynajmniej raz na 3 miesiące, ponadto wymagają regularnego przycinania brody i brwi. Czarnego teriera biorącego udział w wystawach należy strzyc według zasad określonych we wzorcu rasy, co wymaga wprawy i doświadczenia.


Opiekun czarnego teriera rosyjskiego musi też regularnie sprawdzać stan uszu pupila, gdyż mają one skłonność do stanów zapalnych. Na uwagę zasługują także oczy, które mogą być drażnione przez dłuższą sierść na pysku oraz pazury, które mogą wymagać przycinania. Niektóre psy mogą mieć też skłonność do nadmiernego odkładania się kamienia nazębnego, co wymagać będzie mycia psu zębów przynajmniej raz w tygodniu.

Zdrowie

Czarny terier rosyjski to zdrowy, wytrzymały pies, który żyje średnio 10-14 lat. Gęsta sierść zapewnia psu doskonałą izolację przed chłodem i wiatrem, jednak jej czarny kolor może zwiększać ryzyko udaru podczas ciepłych, słonecznych dni.


Psy tej rasy mogą mieć też genetyczne skłonności do niektórych problemów zdrowotnych, do których należą:

Niektóre te choroby można wykryć za pomocą testów genetycznych – pozwala to wyeliminować chore psy z dalszej hodowli i zmniejszyć ryzyko problemów zdrowotnych u szczeniąt. Testy takie wykonywane są przez hodowców zrzeszonych w ZKwP (FCI), którzy odpowiedzialnie podchodzą do swojej pracy. Dlatego szczeniaki rasy czarny terier rosyjski należy kupować wyłącznie z legalnie prowadzonych hodowli.


Opiekun psa powinien regularnie odwiedzać z psem lekarza weterynarii. Konieczne będą nie tylko obowiązkowe, coroczne szczepienia przeciwko wściekliźnie, ale także badania krwi i moczu, które pozwolą upewnić się, że zwierzak jest całkowicie zdrowy i nie ma żadnych chorób zagrażających jego życiu. W przypadku zauważenia u psa takich objawów, jak kulawizna, niechęć do zabawy i spacerów, trzepanie uszami czy problem z oddawaniem moczu, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Żywienie

Czarne teriery rosyjskie narażone są na potencjalnie śmiertelne rozszerzenie i skręt żołądka. Z tego względu powinny być karmione przynajmniej dwa razy dziennie o stałych porach dnia. Po każdym posiłku należy zapewnić psu minimum pół godziny odpoczynku. Psy tej rasy mogą też cierpieć na alergię pokarmową, która objawiać się będzie częstym drapaniem się, zapaleniem skóry i uszu. Dlatego czarny terier rosyjski powinien otrzymywać hipoalergiczną dietę wysokiej jakości.


Psa rasy czarny terier rosyjski można karmić gotowymi karmami, suchymi lub mokrymi – najlepiej bezzbożowymi i monobiałkowymi – dostosowanymi do wieku, poziomu aktywności i stanu zdrowia psa. Jednak wielu opiekunów decyduje się na samodzielne przygotowywanie psu posiłków. Gotowanie pupilowi pozwala na ścisłą kontrolę nad jakością i składem jego diety, co ogranicza ryzyka alergii i niestrawności.


Dieta domowa dla czarnego teriera rosyjskiego musi być jednak starannie zbilansowana, gdyż zarówno niedobory, jak i nadmiar niektórych składników odżywczych mogą poważnie odbić się na zdrowiu zwierzęcia. Dobrym rozwiązaniem może być konsultacja z psim dietetykiem, który ułoży bezpieczny, zbilansowany jadłospis i dobierze odpowiednie suplementy.


Gotowanie psu jest jednak bardzo czasochłonne – szczególnie w przypadku dużych czworonogów, które wymagają obfitych posiłków. Dlatego niektórzy opiekunowie czarnych terierów rosyjskich chętnie korzystają z usług firm kateringowych dla psów, takich jak PsiBufet. Jedzenie przygotowywane przez PsiBufet to lekkostrawne posiłki złożone wyłącznie z najwyższej jakości składników – gotowanego mięsa, podrobów i warzyw uzupełnionych starannie dobranymi suplementami.


Świeże jedzenie nie zawiera żadnych zbędnych wypełniaczy, sztucznych barwników ani konserwantów, dzięki czemu jest dobrze tolerowane nawet przez psy z wyjątkowo wrażliwym żołądkiem. PsiBufet dostępny jest w wielu wariantach smakowych, na które skusi się każdy, nawet bardzo wybredny psiak. Posiłki pakowane w porcje dostosowane do indywidualnych potrzeb psa dostarczane są zamrożone pod same drzwi mieszkania, dzięki czemu nawet zapracowani opiekunowie mogą zapewnić swoim pupilom smaczną, zdrową dietę.

Czarny terier rosyjski - Ciekawostki

Wbrew swojej nazwie, czarny terier rosyjski nie jest typowym terierem. Bliżej mu do sznaucerów, dlatego FCI umieściło go w grupie II obejmującej pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła.

Warto wiedzieć

Jeśli planujesz zostać opiekunem czarnego teriera rosyjskiego, na te pytania warto znać odpowiedzi!