Psu śmierdzi z pyska – co robić? Przyczyny i zapobieganie
psu śmierdzi z pyska psu śmierdzi z pyska

Psu śmierdzi z pyska – co robić? Przyczyny i zapobieganie

Czas czytania: 7 min

14 gru 2022

  • Gdy psu śmierdzi z pyska, nie od razu wiadomo, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy. Pewne jest jednak, że problemu nie wolno bagatelizować.
  • Zdarza się, że pies na spacerze zjadł coś śmierdzącego i wówczas czujemy zapach odchodów lub zepsutej ryby. Wówczas kłopot powinien sam minąć po kilku godzinach.
  • Jeśli sytuacja utrzymuje się znacznie dłużej, może to być objaw chorób układu oddechowego i pokarmowego, a także poważnych chorób metabolicznych, takich jak niewydolność nerek czy cukrzyca.
  • Aby mieć pewność, że naszemu psu nie śmierdzi z powodu braku higieny jamy ustnej, należy regularnie czyścić psu zęby specjalną pastą i szczoteczką, a także podawać gryzaki dentystyczne.

Nieprzyjemny zapach z pyska psa to prawdziwe utrapienie dla wielu opiekunów domowych czworonogów. Nieświeży oddech psa sprawia, że czujemy do niego niechęć i staramy się trzymać dystans, na czym często cierpi nasza relacja z psem.


Wielu opiekunów psów twierdzi, że smród z pyska psa jest zupełnie normalną cechą niektórych czworonogów. Jednak nic bardziej mylnego! Jakie mogą być przyczyny nieświeżego oddechu u psa? I co zrobić, żeby psu nie śmierdziało z pyska?

Dlaczego psu śmierdzi z pyska?

Jeśli psu śmierdzi z pyska, nie powinniśmy tego bagatelizować. Nieświeży oddech może być wywołany nie tylko zjedzeniem śmierdzącego przysmaku lub znalezionych na spacerze nieczystości. Bywa także jednym z objawów niebezpiecznych chorób, takich jak niewydolność nerek czy bolesnych stanów zapalnych dziąseł. Dlatego jeśli zauważymy, że dorosłemu psu lub szczeniakowi śmierdzi z pyska, powinniśmy jak najszybciej ustalić przyczynę takiego stanu.

Nieprzyjemny zapach z pyska psa – przyczyny

Przyczyny, dla których psu śmierdzi z pyska, są bardzo różne – jedne ustąpią zaraz po napiciu się przez zwierzaka wody, inne wymagać będą zmiany diety lub wdrożenia odpowiedniego leczenia. Skąd bierze się brzydki zapach z pyska psa?

Kamień nazębny i choroby zębów

Choroby zębów są niezwykle powszechne u psów – przyjmuje się, że na problemy stomatologiczne cierpi ponad połowa dorosłych psów! Odkładająca się na zębach psa płytka nazębna i kamień mogą powodować stany zapalne dziąseł i ich mikrourazy. W ich wyniku powstawać będą także niewielkie kieszonki między zębami i dziąsłami, które mogą zbierać resztki pokarmu.


Zalegające między zębami jedzenie staje się doskonałą pożywką dla bakterii i przyczynia się do powstawania nieprzyjemnego zapachu z pyska psa. Nieleczone infekcje mogą także prowadzić do ropnych zapaleń, obluzowywania się i wypadania zębów. Dlatego jeśli psu śmierdzi z pyska, powinniśmy przede wszystkim skontrolować stan jego zębów i zadbać o ich higienę poprzez regularne szczotkowanie.

Koprofagia

Zjadanie odchodów i śmieci znalezionych na spacerach to częsta przyczyna, dla której psu śmierdzi z pyska. To jednak nie jedyne zagrożenie związane z takim zachowaniem zwierzaka – zjadane nieczystości mogą być także przyczyną zarobaczenia, niestrawności, a nawet poważnego zatrucia u psa. Dlatego jeśli psu śmierdzi z pyska rybą, odchodami lub zepsutym mięsem, powinniśmy pilnować psa na spacerach lub zakładać mu kaganiec chroniący go przed kontaktem z potencjalnie szkodliwymi znaleziskami.

Choroby układu oddechowego u psa

Smród z psiego pyska może być także objawem chorób układu oddechowego. Stany zapalne i infekcje bakteryjne w obrębie gardła lub migdałków mogą być przyczyną gromadzenia się śmierdzącej ropy, a także zmian martwiczych. Chorobom układu oddechowego towarzyszą zazwyczaj także problemy z oddychaniem, kaszel, katar i gorączka. Jeśli zauważymy takie objawy u psa, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Choroby układu pokarmowego u psa

Jeśli psu śmierdzi z pyska, problem ten może wynikać także z przeróżnych chorób układu pokarmowego. Nieświeży oddech u psa może być objawem zapalenia błony śluzowej żołądka i refluksu, a także spowodowany niedoborami enzymów trawiennych czy nietolerancją pokarmową. Taką przyczynę nieświeżego oddechu u psa warto wziąć pod uwagę szczególnie, gdy zaobserwujemy u zwierzaka także inne zaburzenia trawienia – biegunkę, wymioty, zaparcia czy utratę apetytu.

Choroby nerek u psa 

Nieprzyjemny zapach z pyska psa to jeden z objawów przewlekłej niewydolności nerek. Nieprawidłowo funkcjonujące nerki psa nie są w stanie skutecznie filtrować i wydalać z psiego organizmu toksycznych przemian materii. Wzrost stężenia mocznika we krwi spowoduje między innymi, że oddech psa nabierze zapachu amoniaku. Choroby nerek to nie jedyne zaburzenie metaboliczne, które będzie przyczyną nieświeżego oddechu u psa. Problem ten może pojawić się także u psa z cukrzycą lub chorą wątrobą.

Co zrobić, kiedy psu śmierdzi z pyska?

Jeśli naszemu psu śmierdzi z pyska nie tylko po zjedzeniu intensywnie pachnących gryzaków czy znalezionych na spacerze śmieci, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Psu z problemem nieświeżego oddechu należy przede wszystkim wykonać badania krwi, by wykluczyć podstawowe choroby metaboliczne. W sytuacji, gdy brzydki zapach z pyska psa wywołany jest jakąś dolegliwością zdrowotną, należy wdrożyć odpowiednie leczenie i dietę.


Przy okazji wizyty u specjalisty warto także dokładnie obejrzeć zęby i dziąsła psa. Zniszczone zęby, nagromadzenie się kamienia nazębnego lub stany zapalne dziąseł wymagać będą wizyty u psiego stomatologa, który przeprowadzi sanację pyska, usunie zepsute zęby i zaleci odpowiednią profilaktykę.

Domowe sposoby na nieświeży oddech u psa

Nieprzyjemny zapach z pyska spowodowany jedzeniem śmierdzących gryzaków i odkładających się w pysku resztek pokarmu możemy łatwo zniwelować, regularnie szczotkując zęby zwierzaka przy użyciu odpowiedniej pasty do zębów dla psa. Codzienna higiena pyska czworonoga zapobiegnie także odkładaniu się płytki nazębnej i kamienia. Pastę do zębów dla psa i szczoteczkę możemy kupić w niemal każdym sklepie zoologicznym lub przez internet.


Skutecznym sposobem na poradzenie sobie z problemem brzydkiego zapachu z pyska psa jest także podawanie psu gryzaków zawierających chlorofil, miętę lub olejek z eukaliptusa. Higienę pyska psa wspomoże także dodanie do posiłku psa odrobiny alg morskich. Musimy jednak pamiętać, że psu możemy podawać wyłącznie preparaty przeznaczone dla zwierząt. Należy je dawkować zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu.

Podsumowanie. Co zrobić, żeby psu nie śmierdziało z pyska?

Smród z pyska psa może mieć wiele przyczyn. Nieświeży oddech to częsty objaw stanów zapalnych dziąseł i infekcji bakteryjnych w obrębie pyska psa, chorób układu oddechowego i pokarmowego, a także poważnych chorób metabolicznych, takich jak niewydolność nerek czy cukrzyca. Również zjadanie nieczystości na spacerach może powodować, że psu śmierdzi z pyska rybą lub odchodami.


Jeśli wyczujemy nieświeży oddech u psa, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Przeprowadzi on odpowiednie badania, skontroluje stan zębów psa i zaleci sanację lub wdrożenie leczenia. Brzydki zapach z psiego pyska możemy także zniwelować, regularnie myjąc psu zęby szczoteczką i pastą do zębów dla psa, a także podając czworonogowi gryzaki zawierające chlorofil, algi i miętę.

Bibliografia

  • Logas, Douglas B. (1992). "Oral Malodor in Dogs: Relationship to Periodontal Disease and Oral Bacteria."
  • Nutritional Influences on Breath Odor. "Veterinary Oral Health Council (VOHC)."
  • Glickman, Larry T., et al. (2009). "Breath Odor in Dogs: Relationship to Periodontal and Owner-Perceived Oral Health."