Miska dla psa - jak ją wybrać?
miska dla psa miska dla psa

Miska dla psa - jak ją wybrać?

Czas czytania: 7 min

21 lut 2023

  • Przy wyborze rozmiaru miski znaczenie ma oczywiście wielkość naszego psiaka. 
  • Miska na wodę może być większa niż ta na jedzenie.
  • Miseczka przeznaczona dla niewielkiego psa może mieć pojemność od 0,3 do nawet 0,9 l. 
  • Miski dla średnich psów będą miały między 1 a 2,8 l, natomiast dla dużych - między 2,9 l a nawet 6 l.
  • Najlepiej, by była zrobiona ze szkła lub ceramiczna - takie materiały są trwałe, łatwe do utrzymania w czystości i najrzadziej uczulają. 

Wydawało się, że to nic trudnego - kupić psu miskę. W sklepach jest przecież taki wybór! Wystarczy wziąć taką, która najbardziej nam się podoba, i gotowe. Nie jest to jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać. Właśnie ten duży wybór może przytłaczać, a i naszemu psu nie wszystko będzie pasowało.


W dodatku warto też wiedzieć, że istnieją miski do zadań specjalnych. Od niektórych modeli możemy więc oczekiwać więcej niż tylko tego, że będą naczyniem służącym do podania posiłku. Jak się nie zgubić w gąszczu ofert sklepów zoologicznych i skąd mamy wiedzieć, która miska dla będzie dobra?

Miska dla psa a rozmiar psa - na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze rozmiaru miski znaczenie ma oczywiście wielkość naszego psiaka. Małe pieski nie potrzebują dużych naczyń i mogą korzystać z niewielkich miseczek (nawet takich przeznaczonych dla kotów). Z kolei duże czworonogi potrzebują większych misek, ale mitem jest, że powinny one być ogromne.


Miska na wodę może być większa niż ta na jedzenie, ale też warto dbać o to, by psiak miał dostęp do świeżej wody. Oznacza to, że nawet nieco mniejsza miska będzie lepsza, bo będziemy musieli częściej dolewać do niej płynu. Zbyt wielkie naczynie może nas nieco rozleniwić i spowodować, że zapomnimy o codziennej wymianie wody i dokładnym myciu miski.

Miska dla małego psa

Miseczka przeznaczona dla niewielkiego psa może mieć pojemność od 0,3 do nawet 0,9 l. Najlepiej, by była zrobiona ze szkła lub ceramiczna - takie materiały są trwałe, łatwe do utrzymania w czystości i najrzadziej uczulają. Inne materiały, z jakich robi się miseczki, to plastik i metal. Jednak plastikowe łatwo się rysują, a w rysach mogą mnożyć się bakterie. Z kolei metalowe najczęściej uczulają i mogą wpływać na smak wody czy jedzenia.

Miska dla dużego psa

Miski dla średnich psów będą miały między 1 a 2,8 l, natomiast dla dużych - między 2,9 l a nawet 6 l. Jeśli chodzi o materiał, z jakiego powinny być zrobione, zasada będzie ta sama, jak w przypadku małych psów. Różnica jest tylko taka, że trudno znaleźć naprawdę dużą miskę ceramiczną - te ogromne, powyżej 5 l, przeważnie są tylko plastikowe lub metalowe.


Trzeba też mieć na uwadze, że nasz duży pies, mający spory temperament, może rozbić naczynie zrobione z delikatnego materiału. W przypadku większych czworonogów popularne są psie bary - czyli metalowe lub drewniane stojaki, do których wkłada się miski. Dzięki temu naczynia są wysoko i pies nie musi się schylać, by jeść czy pić.


Niektórzy specjaliści sądzą, że to zmniejsza ryzyko skrętu żołądka i jest dobrym rozwiązaniem. Inni z kolei uważają, że jest dokładnie odwrotnie i psy, które jedzą z takiego baru, mogą szybciej zapaść na tę śmiertelnie niebezpieczną chorobę. Trudno więc jednoznacznie stwierdzić, jak jest naprawdę.

Miski dla psa do zadań specjalnych

Wśród misek znajdziemy nie tylko takie, które zostały zrobione z różnych materiałów. Naczynia do karmienia i pojenia psów różnią się także kształtem i funkcjonalnością. W ofercie sklepów zoologicznych znajdziemy miski spowalniające, takie dla psów z długimi uszami, automatyczne (z dozownikiem) czy antypoślizgowe. Czym się różnią? Czy rzeczywiście warto w nie inwestować?

Miska spowalniająca jedzenie dla psa

Wśród misek znajdziemy takie, które nazywa się spowalniającymi. W jaki sposób działają? Bardzo różnie - niektóre mają labirynty, inne wypustki, jeszcze inne kratki czy wgłębienia w śmiesznych kształtach. W internecie znajdziemy zarówno twarde (plastikowe), jak i nieco miększe (z przyssawkami), które można przyczepić do szyby czy innej śliskiej powierzchni. Ważne, by miska (czy też mata) spowalniająca była łatwa w czyszczeniu, najlepiej - by można ją było myć w zmywarce.


Dla jakich psów nadaje się taki gadżet? Z nazwy wynikałoby, że tylko dla psów, które zbyt szybko i łapczywie jedzą. A to nieprawda! Wbrew nazwie, taka miska to idealne rozwiązanie dla psich niejadków, szczeniaków, seniorów... Tak naprawdę każdego psa, którego chcemy dłużej zająć, zachęcić do jedzenia czy też zapewnić rozrywkę. Wszak psiaki uwielbiają wydobywać jedzenie i je lizać. Do takich naczyń świetnie nadają się posiłki PsiBufet, które łatwo można rozsmarować na tego typu macie.

Specjalna miska dla psa z długimi uszami

Niektóre psiaki potrafią mieć naprawdę długie uszy! Mowa o takich rasach jak basset hound, cavalier king charles spaniel, springer spaniel angielski czy bloodhound. Z myślą o takich właśnie, długouchych czworonogach powstały specjalne miski. Służą one do tego, by pupil nie moczył sobie uszu w wodzie ani nie brudził ich jedzeniem. Charakteryzują się tym, że są dosyć wąskie i wysokie. Pies musi więc włożyć pyszczek nieco głębiej, a w trakcie tej czynności uszka pozostaną poza miską - i się nie ubrudzą.

Miska z dozownikiem dla psa

Miski z dozownikiem są różne - inne na wodę, inne na jedzenie. A właściwie na jeden tylko rodzaj jedzenia - suchą karmę. Działają one w ten sposób, że do dużego naczynia wsypujemy ilość karmy na kilka dni, na automatycznej wadze ustawiamy, ile gramów i jak często ma się wysypywać, a resztę zrobi już sam gadżet. Resztę, czyli nakarmi pieska, jak trzeba. Minusem takiej opcji jest to, że karma nie jest szczelnie przechowywana, i w oczekiwaniu na podanie - wietrzeje. 


Z kolei miska z dozownikiem na wodę dolewa płyn, gdy ten tylko się skończy. Używanie takich gadżetów jest w porządku, o ile pamiętamy o higienie - wszystkie elementy należy codziennie myć, by uniknąć namnażania się bakterii czy glonów.

Miska dla psa antypoślizgowa

Na rynku istnieją też miski tzw. antypoślizgowe. Mają one podgumowanie, czyli na przykład gumowe nóżki, które utrudniają przemieszczanie się miski po całej kuchni. Z doświadczenia wiemy jednak, że gumki szybko parcieją, a przy częstym myciu w ciepłej wodzie po prostu tracą swoje właściwości. Dlatego znacznie lepsze są po prostu ciężkie miski, których psiak nie będzie mógł przesuwać - i wówczas naturalnie będą one antypoślizgowe.


Szukając solidnej, ceramicznej miski, warto rozejrzeć się nie tylko w sklepach zoologicznych. Sklepy z wyposażeniem dla domów, w których to sklepach znajduje się dział kuchenny, także mają w swoim asortymencie wiele naczyń ceramicznych. Często są one o wiele trwalsze, przystosowane do mycia w zmywarce i tańsze, niż produkty stworzone z myślą o zwierzakach. Dlatego warto zwrócić na nie uwagę, gdy szukamy miski dla naszego pieska.

Bibliografia

  • FEDIAF (2021). Nutritional guidelines for complete and complementary pet food for cats and dogs. Belgium: European Pet Food Industry Federation Brussels.
  • Lasek O., Więcławska A., Wawrysiuk P. (2021). Psi bufet. 63 przepisy na zdrowe i smakowite dania dla twojego psa.