Basset hound to krótkonożny, mocny pies o charakterystycznych długich uszach. Psy tej rasy są czułe, towarzyskie i lubią kontakt z innymi czworonogami. Trzeba jednak pamiętać, że bassety obdarzone są silnym instynktem łowieckim i wymagać będą długich, ciekawych spacerów, które zapewnią im odpowiednią stymulację umysłową i zmniejszą ryzyko nadwagi.
Aktywność
6/10
Pielęgnacja
4/10
Podatność
7/10
Długość życia
6/10
Ile kosztuje basset?
Ile żyje basset?
Czy basset może chodzić po schodach?
Czy basset to rasa dla dzieci?
Jak wychować basseta?
Basset hound to masywny pies o wydłużonej sylwetce i krótkich łapach. Mimo niskiego wzrostu, psy tej rasy mogą ważyć nawet do 30 kg. Basset ma nieco wydłużoną głowę pokrytą luźną skórą tworzącą zmarszczki i dość wąską kufę zakończoną dużym nosem. Oczy u psa tej rasy powinny być ciemne, o łagodnym wyrazie, nie mogą być przy tym wyłupiaste ani zbyt głęboko osadzone. Długie, nisko osadzone uszy basseta muszą być wąskie, miękkie i delikatne.
Grzbiet psa tej rasy powinien być szeroki i prosty, o wyraźnie zaokrąglonych, ale nie beczkowatych żebrach. Ogon psa tej rasy jest długi, nisko osadzony, gruby u nasady i zwężający się ku końcowi. Charakterystyczne, krótkie kończyny basseta nie mogą być powykręcane – powinny być dobrze umięśnione, szeroko rozstawione i muszą umożliwiać psu sprawny, swobodny ruch.
Luźna skóra u psa rasy basset hound pokryta jest gładkim i zwartym włosem okrywowym oraz krótkim podszerstkiem. Bassety występować mogą w każdym umaszczeniu typowym dla psów gończych – najpopularniejsze jest umaszczenie trójbarwne (czerń, biel i rude) oraz cytrynowe.
Basset hound wyhodowany został do polowań na niewielką zwierzynę w gęstym poszyciu leśnym niedostępnym dla wyższych psów. Bassety często polowały w sforach, czyli dużych grupach psów. Z tego względu cechują się silnym instynktem łowieckim, lubią towarzystwo innych psów i mają wysoką tolerancję na ból. Ponadto basset hound silnie przywiązuje się do członków swojej rodziny i lubi okazywać im czułości.
Basset hound to pies oddany swoim opiekunom, który chętnie spędza czas z domownikami. Lubi zabawę, dlatego może być dobrym towarzystwem dla nieco starszych dzieci, o ile zostały one nauczone odpowiedniego traktowania zwierząt.
Pies tej rasy jest przyjaźnie nastawiony także do innych ludzi i nie wykazuje nieufności podczas kontaktów z obcymi. Nie sprawdzi się więc w roli domowego stróża. Nie powinien też mieszkać na dworze ani w kojcu – pozbawiony kontaktów z rodziną stanie się nieszczęśliwy i może próbować uciekać z ogrodu.
Bassety mogą cierpieć na lęk separacyjny objawiający się głównie szczekaniem, wyciem lub niszczeniem w domu pod nieobecność opiekunów. Dlatego szczeniaka należy już od małego uczyć spokojnego zostawania w domu. W trudniejszych przypadkach warto zgłosić się po pomoc do doświadczonego behawiorysty.
Bassety z reguły dobrze dogadują się z innymi psami i nie wszczynają niepotrzebnych awantur. Są towarzyskie, dlatego mogą zamieszkać z psami tej samej rasy lub innymi, spokojniejszymi czworonogami. Pokojowe nastawienie bassetów sprawia, że pies tej rasy odnajdzie się także w domu z kotem. Może mieć natomiast skłonność do gonienia zwierząt napotkanych na spacerach.
Wbrew pozorom, basset hound to aktywny, myśliwski pies stworzony do długotrwałej pracy. Nie jest wprawdzie wyczynowcem i nie sprawdzi się w roli towarzysza rowerowych wycieczek, jednak chętnie wybierze się na kilkugodzinny spacer.
Łagodne usposobienie psa tej rasy sprawia, że można go zabrać zarówno do parku lub lasu, jak i na miejską wyprawę. Trzeba jednak pamiętać o silnym instynkcie łowieckim – bassety powinny być prowadzone na smyczy w miejscach, w których żyje dzika zwierzyna.
Psy rasy basset hound są oddane opiekunom, jednak bywają uparte i nie przepadają za wykonywaniem powtarzalnych komend. Dlatego sesje szkoleniowe powinny być krótkie, urozmaicone i przeplatane zabawą.
Wychowując basseta nie należy stosować metod awersyjnych polegających na krzyku czy przemocy. Zniechęcą one jedynie psa do współpracy i sprawią, ze zacznie on unikać opiekuna. Dobrze zmotywowany basset hound sprawdzi się w takich sportach, jak nosework czy tropienie użytkowe.
Basset hound wyhodowany został do pracy jako pies gończy służący do polowań na niewielką, niezbyt szybką zwierzynę. Przodkowie tej angielskiej rasy pochodzą miedzy innymi z Francji.
Psy w typie basseta – o wydłużonym ciele, skróconych łapach i długich uszach – wywodzą się najprawdopodobniej od psów św. Huberta. Były to duże, myśliwskie psy o nieco powolniejszym stylu pracy, specjalizujące się głównie w długotrwałym tropieniu zwierzyny. Na skutek mutacji w miotach zaczęły pojawiać się psy o krótkich łapach.
Z biegiem czasu mutację tę utrwalono, gdyż skutkowała wolniejszym tempem pracy przydatnym podczas polowań na niektóre zwierzęta. Krótkonożne psy myśliwskie zaczęły zdobywać popularność we Francji. Szczególnie cenili je arystokraci lubujący się w konnych polowaniach na lisy i zające. W ten sposób ukształtowała się rasa basset artezyjsko-normandzki, która dała początek angielskim bassetom.
Pierwsze francuskie bassety trafiły na Wyspy Brytyjskie w latach 70. XIX wieku. Czworonogi te krzyżowano następnie tak, by uzyskać bardziej masywne psy. Do stworzenia rasy basset hound wykorzystano także geny bloodhoundów. Dzięki nim uzyskano bardziej pomarszczoną głowę, więcej luźnej skóry i cięższy tułów.
W 1884 roku założono pierwszy angielski klub rasy basset hound. Pierwszy wzorzec opracowano w pod koniec XIX wieku – został on następnie zaktualizowany w 2010 roku.
Obecne bassety angielskie nie są już tak sprawne, jak ich przodkowie i rzadko są wykorzystywane do polowań. Hodowane są głównie jako psy domowe, a ich łagodne usposobienie sprawia, że są chętnie wybierane nawet przez mniej doświadczonych opiekunów i rodziny z dziećmi.
Krótka sierść basseta nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Psy tej rasy są natomiast narażone na kilka chorób i mogą wymagać starannie dobranej diety.
Gęsta, miękka sierść basset hounda nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy raz na kilka dni przeczesać ją gumową rękawicą z wypustkami lub delikatnym zgrzebłem. W okresie linienia warto sięgnąć po furminator, który skutecznie usunie nadmiar martwego podszerstka.
Basset hound nie wymaga częstych kąpieli – zabrudzenia można wyczesać za pomocą włosianej szczotki lub zmyć wilgotną ściereczką. Opiekun psa rasy basset hound powinien zwracać szczególną uwagę na uszy pupila. Są one bowiem podatne na zapalenia i mogą wymagać regularnego czyszczenia.
Warto także kontrolować oczy i zmarszczki na głowie psa sprawdzając, czy nie stają się podrażnione. Bassetowi należy także regularnie skracać pazury, jeśli pies nie ściera ich samodzielnie podczas spacerów.
Basset hound to wytrzymały pies, którego średnia długość życia wynosi 10-12 lat. Psy te nie są jednak odporne na niskie temperatury i zazwyczaj źle znoszą upały. Dlatego długość i pory spacerów należy dostosować do warunków pogodowych.
Psy rasy basset hound narażone są także na kilka chorób – szczególnie ortopedycznych. Wśród dolegliwości typowych dla rasy wymienia się między innymi:
Ryzyko wystąpienia chorób wrodzonych u basseta można zmniejszyć, kupując szczeniaka z hodowli zarejestrowanej w ZKwP (FCI). Odpowiedzialni hodowcy wykonują swoim psom badania i nie dopuszczają do rozrodu chorych osobników, co znacząco ogranicza przekazywanie wadliwych genów potomstwu.
Opiekun psa rasy basset hound powinien regularnie wykonywać psu badania profilaktyczne obejmujące badania krwi, oczu oraz konsultacje ortopedyczne. W przypadku wystąpienia u psa takich objawów, jak nawracająca kulawizna, trzepanie głową, nadmierne łzawienie czy niechęć do aktywności fizycznej, należy udać się z psem do lekarza weterynarii, który zleci odpowiednie badania.
Basset hound to rasa mająca skłonność do nadwagi ze względu na dość duży apetyt. Psy te są umiarkowanie narażone na rozszerzenie i skręt żołądka, jednak warto, by dzienna dawka jedzenia była podawana im w dwóch posiłkach.
Psy rasy basset nie wymagają zazwyczaj specjalistycznego żywienia – można je karmić zarówno gotowymi karmami, jak i jedzeniem przygotowywanym w domu. W rasie tej mogą jednak zdarzyć się psy cierpiące na alergie pokarmowe i problemy skórne lub trawienne. W takich przypadkach konieczne będzie ostrożne dobranie hipoalergicznej diety – najlepiej bezzbożowej i monobiałkowej. Dobrym sposobem żywienia basseta może być także podawanie mu domowej diety złożonej ze świeżych składników.
Opiekun decydujący się na samodzielne przygotowywanie psu posiłków musi jednak pamiętać o dobraniu właściwych proporcji poszczególnych składników i stosowanie właściwych suplementów. Niedobory pokarmowe mogą bowiem przyczynić się do rozwoju wielu niebezpiecznych chorób. Dlatego osoby, które nie mają wystarczającej wiedzy z zakresu prawidłowego żywienia psów nie powinny podejmować tego ryzyka.
Jednak nie znaczy to, że w takim przypadku pies będzie musiał otrzymywać wysokoprzetworzoną dietę. Bezpieczną alternatywą mogą być posiłki przygotowywane przez firmę kateringową dla psów – PsiBufet. Jedzenie PsiBufet powstaje na bazie przepisów ułożonych przez doświadczonych dietetyków zwierzęcych. Dzięki temu wszystkie posiłki są dobrze zbilansowane i zawierają niezbędne psu składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach.
Złożone wyłącznie z najwyższej jakości mięsa i podrobów oraz warzyw i suplementów posiłki wolne są od konserwantów, sztucznych barwników i zbędnych wypełniaczy. Wszystkie receptury PsiBufet są bezzbożowe, a większość z nich jest także monobiałkowa, dzięki czemu sprawdzą się w żywieniu psów cierpiących na alergie i nietolerancje pokarmowe oraz nawracające zaburzenia trawienia.
Nazwa rasy pochodzi od francuskiego słowa „bas”, czyli „niski”. Ze względu na swoją budowę, psy rasy basset hound często cierpią na choroby stawów i problemy z kręgosłupem, które u psów w podeszłym wieku mogą doprowadzić nawet do częściowego paraliżu. Z tego względu bassety nie powinny chodzić po schodach ani wyskakiwać z samochodu.
Jeśli planujesz zostać opiekunem basseta, na te pytania warto znać odpowiedzi!