kong dla psa kong dla psa

Jak bawić się z psem za pomocą konga i maty do lizania?

Czas czytania: 6 min

24 sty 2023

 • Wśród dostępnych aktywności mamy zabawy węchowe, takie jak nosework czy tropienie, ale też gadżety interaktywne.
 • Kong to zabawka w kształcie gumowego, pustego w środku stożka. Wykonana została z nietoksycznego kauczuku. Występuje w różnych rozmiarach, dopasowanych do wielkości psa.
 • Mata do lizania, inaczej zwana licki matą, to tacka zrobiona z plastiku lub kauczuku, na którą wykłada się i wsmarowuje jedzenie.
 • Kong świetnie sprawdza się jako ciekawy sposób na podanie jedzenia PsiBufet. Podobnie zresztą lickimata - i na niej łatwo rozsmarować Wołowe Love, Indyczy Kąsek, Jagnię Wcina czy Kurczę Pieczone. 

Gdy opiekujemy się psem, staramy się zapewnić mu nie tylko podstawową opiekę - karmić i wyprowadzać na spacery. Dla świadomego opiekuna równie ważne jest organizowanie umysłowych zajęć dla psa, które zmęczą go mentalnie i zapewnią mu rozrywkę. Wśród dostępnych aktywności mamy zabawy węchowe, takie jak nosework czy tropienie, ale też gadżety interaktywne. Można w łatwy sposób wykorzystywać je w codziennym karmieniu. Jak w prawidłowy sposób używać takiej zabawki jak kong czy mata do lizania dla psa?

Kong dla psa - co to jest za zabawka dla psa?

Kong to zabawka w kształcie gumowego, pustego w środku stożka. Wykonana została z nietoksycznego kauczuku. Występuje w różnych rozmiarach, dopasowanych do wielkości psa. Nazwa wzięła się od firmy, która jako pierwsza wyprodukowała tego typu zabawkę oraz spopularyzowała ją na świecie. Można więc powiedzieć, że są "kongi" oryginalne, a także ich kopie innych firm - jedne mniej, inne bardziej udane. Wszystkie jednak łączy sposób, w jaki się ich używa i zajmuje nimi psa. Do wnętrza zabawki wkładamy mokre jedzenie - tak, by cały kong był nim wypełniony. W roli wypełniacza świetnie sprawdzi się PsiBufet! Następnie zabawkę podajemy psiakowi, by mógł wydobyć jedzenie ze środka.


W ten sposób warto podawać pupilowi jeden posiłek dziennie - jeśli karmimy psa dwa razy dziennie, przykładowo śniadanie możemy serwować tradycyjnie w misce, a kolację podać interaktywnie. Zdarza się jednak, że chcemy psu zostawić konga na przykład na czas naszej nieobecności w domu. Świetny pomysł - tylko pamiętajmy, by nie oznaczało to dodatkowych kalorii dla psa. Warto odjąć nieco jedzenia z porcji porannej oraz wieczornej, by ten dodatkowy posiłek stanowił część dziennego zapotrzebowania.

Rodzaje i rozmiary konga dla psa

Klasyczny kong ma kolor czerwony i występuje w sześciu rozmiarach - od XS do XXL. Wielkość zabawki dobieramy do rozmiaru naszego pupila. Można sugerować się informacjami od producenta:

 • XS - średnica 5,5 cm - dla psów ważących do 2 kg
 • S - średnica 7 cm - dla psów ważących od 2 do 9 kg
 • M - średnica 8,5 cm - dla psów ważących od 7 do 16 kg
 • L - średnica 10 cm - dla psów ważących od 13 do 30 kg
 • XL - średnica 13 cm - dla psów ważących od 27 do 41 kg
 • XXL - średnica 16 cm - dla psów ważących powyżej 38 kg

Niezwykle ważne jest, by kupić psu kong odpowiedniej wielkości. Dlaczego? Zbyt mały może uniemożliwiać dużemu czworonogowi włożenie języka do środka i wydobycie zawartości. Wówczas zabawka zamiast uspokajać, może psa sfrustrować. W sprzedaży dostępna jest też czarna linia kolorystyczna - to tzw. kongi extreme. Czarny kong został zaprojektowany z myślą o psach z mocnymi szczękami, które mają tendencję do niszczenia zabawek. Ten wariant jest bardziej wytrzymały od wersji czerwonej, ale też nieco droższy.

Do czego służy mata do lizania dla psa?

Mata do lizania, inaczej zwana licki matą, to tacka zrobiona z plastiku lub kauczuku, na którą wykłada się i wsmarowuje jedzenie. Dzięki swojej niejednorodnej strukturze wydobycie jedzenia z maty wcale nie jest takie proste. Psiak musi długo i intensywnie ją lizać, by dostać się do każdego okruszka pożywienia. Sama czynność lizania jest dla psów niezwykle atrakcyjna, a przy tym zajmująca i odstresowująca. Dodatkowo zjedzenie porcji jedzenia z maty potrafi zająć nawet 10 minut, kiedy pies tę samą porcję ze zwykłej miski pochłania w minutę. Dłuższe spożywanie posiłku jest zdrowsze i sprawdza się zwłaszcza w przypadku psów z nadwagą.


Licki mata, czyli mata do wylizywania, podobnie jak kong służy do podawania jedzenia i zajęcia psa. Ponieważ jest to interaktywna forma serwowania posiłku, można ją stosować każdego dnia - jako sposób na podanie kolacji. Świetnie sprawdzi się także w trudnych dla psa sytuacjach, choćby podczas burzy czy jako wyciszenie po ekscytującym spacerze. Matę znajdziemy w sklepach w różnych cenach, wielkościach i kształtach. Im większy pies, tym większa powinna być powierzchnia lickimaty. Zwróćmy uwagę, czy produkt, który wybraliśmy, nadaje się do mycia w zmywarce - oznacza to, że jest trwały i nie ulegnie szybko zniszczeniu mimo intensywnego czyszczenia.

Jaka karma dla psa nadaje się do uzupełniania konga i lickimaty?

Gdy mamy już konga lub lickimatę, trzeba je czymś wypełnić. Co włożyć do konga? Czym wysmarować lickimatę? Opcji jest wiele - ważne tylko, by wybór dopasować do konkretnego psiaka!

Karma mokra i gotowana

Do zabawki interaktywnej można włożyć mokrą karmę z puszki lub jedzenie gotowane w domu. Ważne tylko, by pilnować podawanych ilości, a psiaka nie przekarmić.

Namoczona sucha karma

Zarówno do wypełnienia konga, jak i licki maty można wykorzystać suchą karmę. W oryginalnej formie nie będzie ona się zbytnio nadawać, ale po namoczeniu wodą (jako papka) - już tak. Wypełnienie takie nie będzie co prawda zbyt atrakcyjne czy aromatyczne, ale sprawdzi się w wypadku psów, które na co dzień jedzą suchą karmę i chcemy im wprowadzać do diety nic innego.

Warzywa i owoce dla psa

Wiele psów lubi słodki smak owoców czy ciekawy zapach warzyw. Dlaczego by roślinnych składników nie wykorzystać jako wkład do konga? Niektórzy z powodzeniem tworzą mrożone smoothie. Wystarczy kilka dowolnie wybranych owoców czy warzyw zmiksować, włożyć do konga lub na matę, a następnie zamrozić. Smoothie przyjmie stabilną formę, a psiak jeszcze więcej czasu spędzi z kongiem, spokojnie wylizując i rozmrażając językiem roślinny przysmak. Do masy można też, dla urozmaicenia, dodać nieco jogurtu naturalnego, mleka lub niesłodzonego masła orzechowego.


Kong świetnie sprawdza się jako ciekawy sposób na podanie jedzenia PsiBufet. Podobnie zresztą lickimata - i na niej łatwo rozsmarować Wołowe Love, Indyczy Kąsek, Jagnię Wcina czy Kurczę Pieczone. Jeśli chcemy podać taki posiłek w środku dnia (a przeważnie porcje dzielimy na dwa), odejmijmy nieco ze śniadania i z kolacji, by psiaka nie przekarmiać. Dodatkowo trzeba pamiętać, że rozmrożonego jedzenia PsiBufet nie powinno się ponownie zamrażać. Dlatego w ten sposób nie przyrządzimy psu kongowych lodów (tak jak z owocowego smoothie), za to łatwo podamy ciepły posiłek. Konga czy lickimatę wraz z jedzeniem można bowiem włożyć na kilkanaście sekund do mikrofalówki.

Bibliografia

 • FEDIAF (2021). Nutritional guidelines for complete and complementary pet food for cats and dogs. Belgium: European Pet Food Industry Federation Brussels.
 • Lasek O., Więcławska A., Wawrysiuk P. (2021). Psi bufet. 63 przepisy na zdrowe i smakowite dania dla twojego psa.